Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хан Тервел и арабите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Хан Тервел и арабите

    Не, че има някакъв шанс за успех тази тема, но съм длъжен да попитам. става въпрос за университетско задание. въпросът е естествено за 717-718 и разгрома на арабите при Константинопол. та, защо Тервел прави така?
    идеята е да се направи нещо като геополитически анализ...но, всъщност става въпрос за импровизация. някой да се сеща за нещо засукано. ще съм много благодарен, особено, ако го сподели до няколко часа, защото лекцията ми е от 6:00
    Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
    каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
    каквито са мислите ти,такива са делата ти,
    каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

    #2
    Хан Тервел и арабите

    Новини и анализи на актуални политически, икономически, културни и спортни проблеми.


    аз например намерих това...забавно е
    1000000 араби??? наистина ли са били чак толкова много :?:
    Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
    каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
    каквито са мислите ти,такива са делата ти,
    каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

    Comment


      #3
      Извинявам се за флъдърското си поведение, но това, това определено ме накара да се засмея Какво ще кажете за алегорията между Рохиримите и конниците на Тервел???



      Meanwhile the Eastern Empire or Byzantium was engaged with wars in the far oriental and southern provinces. In the year 681 the Bulgars entered the devastated Roman province of Moesia and founded their own kingdom there. Moesia is now the northern part of Bulgaria. It is curious that they came from the vast plains of Ukraine (or Scythia) and had to pass across the great river of Danube to reach their new country. It sounds like the account of how Eorl the Young crossed the Anduin and became King of Calenardhon (or Rohan). In 717 the Byzantine capital Constantinopolis was besieged by innumerable Saracen armies. When all hopes faded, the emperor Theodosius III sent messengers for help to Bulgarian Khan Tervel. There was a great battle between the Arabs and the Bulgars in the fields of Thracia and Constantinoplis was saved. I think you have no need to think much when you know this story. Oh, I must add that Bulgars had an excellent cavalry.

      When asked about resemblances between the War of the Ring and WWII, Professor Tolkien said that he hated allegories. But I think he was influenced by real history in the creative process of LOTR. Just an example: the lost island of Numenor is also named Atalante, and this name is not far from "Atlantis", the disappeared island mentioned in Plato's works.
      Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
      каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
      каквито са мислите ти,такива са делата ти,
      каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

      Comment


        #4
        Е, съжалявам Махадева, но не знам с какво да ти помогна - не се сещам за нещо особено оригинално. Вероятно човекът си е изпълнявал договорите . Силно се съмнявам, че е действал от цивилизационни подбуди.
        Инак арабите, разбира се, няма как да са толкова много. Някъде си говорехме за размера на армиите през този период и най-често армиите броят няколко хиляди активни бойци, в изключителни случаи - до няколко десетки хиляди. Стохилядни армии може и да са били събирани, но това ще да е съвсем изключително.

        Comment


          #5
          е, мерси, аз понамерих това-онова, ще трябва да свърши работа. все пак както казах, става въпрос за импровизация (въпреки че "Най-добрата импровизация е тази, която е тренирана най-много" )
          наистина и на мен ми се струва, че най-вече хан Тервел е спазвал договорите си. вероятно и това, че е бил християнин също е оказало влияние.
          да, за броя би трябвало да е печатна грешка. въпреки че се говори за 22 000 убити араби, което си е сериозно число.
          аз като че ли най-се зарадвах на алегорията Битката при Пеленорски поля-Битката при Константинопол (честно казано никога не се бях замислял) :lol:
          Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
          каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
          каквито са мислите ти,такива са делата ти,
          каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

          Comment


            #6
            О, да, тази алегория си я бива, определено. Не бях поглеждал нещата от подобен ъгъл. Макар че Константинопол повече подхожда за ролята на Осгилиат, поне по разположение .
            22 000 убити араби и на мен ми се виждат много, но пък при битки, в който участват големи маси конница по онова време, загубилата страна е възможно да понесе много големи загуби, особено ако настане паника или се огъне по някаква друга причина (под много големи имам предвид до 50-75% от общата численост на войската, което по всички стандарти си е катастрофално (по съвременните дори 30% загуби се смятат за катастрофални)).

            Comment


              #7
              вие пък открихте топлата вода! аз винаги съм смятал, че Минас-Тирит е базиран на Константинопол, не толкова заради физическото си разположение, колкото заради образа си на престолен град пръв сред всички ( и разбира се ограден с яки дувари ) А Рохиримите естествено че са прабългари
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                Хан Тервел няма интерес Византия да падне и да има такъв опасен съсед като арабите,все пак самите византийци му плащат всяка година данък,а в договара вероятно е имала клауза за взаимопомощ.Това че Тервел е бил християнин е силно съмнително,а още повече че заради това е помогнал на византийците.
                Арабите ествествено едвали са били чак 100 000.Различни източници казват за 20хил.убити от страна на арабите,някои даже 32 000.Няма съмнение,че събитието е било много голямо,открити са сведения във френски и английски хроники.
                ...но срещна отново очите му.Гледаха право в него,но виждаха нещо съвсем друго.Нещо в близкото бъдеще,което можеше и да е интересно,но не ставаше нито тук,нито сега.

                Comment


                  #9
                  само да вмъкна, че все пак думата импровизация изглежда не е безвъзвратно табу в УНСС. построих си изложението, вдъхновен от тази идея за Минас Тирит и Константинопол като бях заменил Тервел с Теоден и така...само за малко да сгафя като се оказа, че в този ред на мисли Мохамед трябва да се замени със Саурон :o
                  така де, приеха го добре, само няколко колеги ме обявиха за безумец
                  Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                  каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                  каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                  каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                  Comment


                    #10
                    Не мисля, че Тервел е имал арабите за по-опасни от Византия. Те са далеч (главните им центрове) и да се защитава срещу тях щяло да бъде по-лесно. В същото време въпреки договора за помощ между Византия и България императора отказва да повика българите на помощ. Така че изглежда нашия владетел е преследвал някакви собствени цели. Доколко е успял да ги постигне е друг въпрос, но безспорно е, че е изиграл решаваща роля за разгрома на арабите. Както казвате в средновековните източници събитието е отразено, но въпроса е, че съвременната западна историография не споменава този факт или го споменава с половин уста. За тях най-важно е битката при Поатие и Карл Мартел и омаловажават значението на Византия и България за възпирането на арабската заплаха.
                    “Никога не е имало война, която по-лесно би могла да бъде
                    предотвратена от тази, която току-що бе доразрушила
                    всичко, останало от света при предишната битка.”
                    Сър Уинстън Чърчил
                    март 1948г.

                    Comment


                      #11
                      Абе вие навремето списание "Дъга" не сте ли чели
                      (българският комикс)
                      поредицата "Елемаг войнът на Хан Тервел"
                      там всичко си пише
                      SNN

                      Comment


                        #12
                        Не забравяйте първо, че има договор м/у Юстиниан и Тервел. Първият го обявява за кесар и му дава червен плащ и ботуши. Именно Тервел го връща на престола - изобщо връзката им е доста силна. Говори се че се е зародила при престоя на Тервел като малък в Константинопол. Така или иначе арабите представляват опасност и за нас и за византийците предвид експанзионистичния характер на походите им. Аз съм чувал, че са били не повече от 50 до 70 хиляди. След битката и пълният погром на арабите казват, че между тях се разпространила приказка, че няма по-страшно от халифа, морето и българите.
                        За жалост в много малко извори се споменава за това, че българите спират нашествието на арабите към Европа. Много по-разпространена естествено е историята за Шарл Мартел, който години по-късно прави подобен подвиг при Поатие (73 и някоя - май 2ра или 3та :П).
                        Alliis laetum, sibi sapiens.

                        Comment


                          #13
                          Тервел християнин.....!?!? А не става въпрос за кесар червен плащ и ботуши, на Тервел му е необходимо признание от страна на Византия както за държавата така и за него лично като владетел кесар просто не е достатъчно освен това след като се бие с арабите буквално пред стените на Константинопол присъединява земи който до този момент принадлежат на Византия макар в тях да живеят славяни това е още един опит да се постигне бленуваното обединение между българи и славяни....както и това съединение да се признае от Византия
                          С изпънати напред ръце пулсира в кръв едно сърце пулсира и крещи без глас България е жива в нас.
                          На три морета граници ще бием България ще бъде земен рай ,победно знаме гордо ще развеем на хаоса ще сложим край.

                          Comment


                            #14
                            Санкционирането на властта го подсказах именно с факта, че Юстиниян II ри му е дал червен плащ и червени ботуши, които от време оно са част от символите на властта.
                            Тервел - християнин :?
                            Това пък в каква връзка.
                            Alliis laetum, sibi sapiens.

                            Comment


                              #15
                              Тервел е спазвал договорите си. вероятно и това, че е бил християнин също е оказало влияние. (Mahadeva)
                              за ради това е.......
                              ,а за санкциомирането на власта ами идеята е ,че севастократор не е достойна титла за владетеля на българи и славяни..........именно заради признаването на титлата и страната са повечето войни и битки през цялото средновековие.....,а да не забравяме и огромните територий ,който придобива страната след разгрома над арабите......
                              С изпънати напред ръце пулсира в кръв едно сърце пулсира и крещи без глас България е жива в нас.
                              На три морета граници ще бием България ще бъде земен рай ,победно знаме гордо ще развеем на хаоса ще сложим край.

                              Comment

                              Working...
                              X