Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Я едно леко информативно постче:

    Корабът на негово величество Нелсън струвал 7.5 млн лири,
    един залп от главният калибър пък излизал 2 100 лири, при боезапас от 100 снаряда на оръдие селият боекомплект е струвал 210 000 лири, това са 900 снаряда. по онова време се е смятало за нормално 5% попадения, значи 45 такива.пак тогава 5-6 снаряда са стигали са изваждане от строя на капитален кораб,след 20 такъв кораб е бил развалина. т.е 400 изстлеляни снаряда при "нормални условия са стигали за фактическото унищожаване на капитален кораб, това в случаят с Нелсън би струвало към 93 333 лири, или 1,24% от цената на кораба.
    Ей така почти случайно се рових из джейнса и ми попаднах аправилните цифри.

    Comment


      Според ген. Китченер британската армия във Франция през ПСВ за три дни изстрелвала по един линкор през дулата си
      И от мен инфо ...
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        Да и в тези дни са падали по няколко десетки хиляди убити(а спред завизи може и стотици хиляди), никак не лоши резултати...отделно дето тогава линкорите са били евтини и по много на брой.

        Comment


          Относителната себестойност на линкора и снаряда са били от един порядък и 1904 и 1914 и 1922 г. Както и нанесените поражения - безкрайната артилерийска престрелка между кораби от един тип е завършвала по правило с умерени до тежки повреди. А на сушата - вярно - артилерията избивала хиляди, но без значим ефект. Войските все така защитавали позициите си, както екипажите се справял с повредите.
          П.С. Стига завоялирани аргументи от друга реалност. Нека гледаме в огледалото, не зад него...

          Gaden Gogi написа
          ....да не говорим за японските плаващи гаражи с непроизносими имена.
          Не мога да не се изкуша да повиша знанията на потребителите по японски език и Нихон Кангунология, в раздела й Кидо Бутаистика:
          Nihon Kaigun-Обединения флот
          Kido Butai-Ударното авионосно съединение на Обединения флот, Главните сили
          Akagi-Червеният замък (също и име на вулкан, името било предвидено за линеен крайцер)
          Kaga-име на провинция (буквалният превод означава Нарастващата радост)
          Ryujo-Сакралният дракон
          Soryu-Синьо-сивият дракон
          Hiryu-Летящият в небесата дракон
          Zuiho-Щастливият Феникс
          Shoho-Фениксът, който носи късмет
          Shokaku-Щастливият жерав
          Zuikaku-Жеравът носещ късмет
          Hiyo-Отлитащия сокол
          Junyo-Реещият се сокол
          Taiho-Приказният Феникс или Великия Феникс
          Unryu-Божественият дракон летящ сред облаците
          Amagi-Божествения замък (също и име на вулкан, името на кораба е било предвидено за линеен крайцер)
          Katsuragi-Замъка Кацура (име на замък, името на кораба е било предвидено за линеен крайцер)
          Chitose-1000 години или Дълъг живот (също и име на град)
          Chiyoda-Този който ще живее 1000 години (а също и името на имепраторския дворец в Токио)

          И като се сетя, че това са били най-добрите ударни (класифицирани тогава като тежки) и леки самолетоносачи ми се завива свят от нелицеприятното определение - гаражи.....всъщност май само за "Фюриес" са се изказали така и то май е било лице от женски пол изпълняващо длъжността съпруга на капитана на гаража, чието присъствие на кораба е било в разрез с 300-та годишната традиция.
          Last edited by Odzava; 22-02-2007, 16:30. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            Odzava написа
            И като се сетя, че това са били най-добрите ударни (класифицирани тогава като тежки) и леки самолетоносачи
            Бъди съвсем точен и кажи, че това е до появата на Илайстриъс и на CV-9
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              Ще бъда съвсем точен и ще кажа - дори след появата на прекрасния ескадрен самолетоносач Илъстриас ( с безумна авиогрупа) японските ескадрени самолетоносачи (до появата на Тайхо за такъв с 1 000 000 уговорки минава Кага) са най-добрите.
              А американските са добри корита спечелили поради стратегическата неизбежност да спечелят. Нищо феноменално няма в тях.
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                Odzava написа
                Ще бъда съвсем точен и ще кажа - дори след появата на прекрасния ескадрен самолетоносач Илъстриас ( с безумна авиогрупа) японските ескадрени самолетоносачи (до появата на Тайхо за такъв с 1 000 000 уговорки минава Кага) са най-добрите.
                А американските са добри корита спечелили поради стратегическата неизбежност да спечелят. Нищо феноменално няма в тях.
                Те пък японските феномен до феномена.
                На Илайстриъс може и да му е безумна авиогрупата, обаче поради бронираната си палуба и хангари няма как да си замине като четворицата при Мидуей. Есексите носят значително повече на бой от японските "феномени"(щото също са бронирани, макар и не така добре като Илайстриъс).
                Та япоснките самолетоносачи са по-скоро феномен за рядкото безхаберие на палубната си команда, в резултат на което примерно Тайхо става на подводница в резултат на едно единствено уцелило го некачествено американско торпедо(което за беля взело та гръмнало), пуснато малко по системата "Ако уцели - уцели - ако не другия път".
                А феноменалния командир на самолетоносача взел че дал пълен напред срещу вятъра за да може пожара от попадението на торпедото да се разгори по-добре(да му мисли екипа за борба с повредите)
                Ей такиви работи около японските феномени(а и на третата група Илайстриъси авикрилото вече е съвсем прилично)
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  Малко от другата реланост: в колко битки се сещаш при отношенеи 10:1 победеният да няма почти никакви щети?
                  А като си говорим за самолетоносачи и великите такива: Май се опитвате да превъзнасяте онеси сътворения дето са им били достатъчни 1-2 не особенно тежки бомби? Един вид за еднократна употреба са били горките, и хамерикански и джапонски...първите обаче са имали хубави самолети и рядко им се е налагало да демонстрират какво може да стори с тях една 500 фунтова бомбичка.

                  Comment


                    Sailor_Malan написа
                    Те пък японските феномен до феномена.
                    На Илайстриъс може и да му е безумна авиогрупата, обаче поради бронираната си палуба и хангари няма как да си замине като четворицата при Мидуей. Есексите носят значително повече на бой от японските "феномени"(щото също са бронирани, макар и не така добре като Илайстриъс).
                    Та япоснките самолетоносачи са по-скоро феномен за рядкото безхаберие на палубната си команда, в резултат на което примерно Тайхо става на подводница в резултат на едно единствено уцелило го некачествено американско торпедо(което за беля взело та гръмнало), пуснато малко по системата "Ако уцели - уцели - ако не другия път".
                    А феноменалния командир на самолетоносача взел че дал пълен напред срещу вятъра за да може пожара от попадението на торпедото да се разгори по-добре(да му мисли екипа за борба с повредите)
                    Ей такиви работи около японските феномени(а и на третата група Илайстриъси авикрилото вече е съвсем прилично)
                    Е, моряко - 4-те кораба при Мидуей са обречени в момента в който Нимиц решава да заложи всичко на доклада на разузнавателния отдел. Това, че са устискали до 10 часа не е въпреки, а заради американците. Командира на дивизиона за борба с повредите отворил водонепроницаемите врати и наредил да се вентилира кораба. Допуснал е същата грешка както американците в Коралово море.
                    Японските феномени, без да влагам твоята ирония са именно такива - прекрасно балансирани кораби, които са били специализирани за решаването на доста ограничен кръг задачи. Те не са използвани праволинейно както американските Есекси, обаче.
                    А за американските Ескаси пак повтарям - не са лошо кораби, но нищо феноменално няма в тях - единствено количествени натрупвания при наличието на боен опит. А Илъстриес си получава супер авиогрупата чак 1944 г. ако не беше така, нямаше да си смуча от пръстите варианти за Алтернативата на Гоги (макар последния май да загуби интерес).
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      Gaden Gogi написа
                      Малко от другата реланост: в колко битки се сещаш при отношенеи 10:1 победеният да няма почти никакви щети?
                      А като си говорим за самолетоносачи и великите такива: Май се опитвате да превъзнасяте онеси сътворения дето са им били достатъчни 1-2 не особенно тежки бомби? Един вид за еднократна употреба са били горките, и хамерикански и джапонски...първите обаче са имали хубави самолети и рядко им се е налагало да демонстрират какво може да стори с тях една 500 фунтова бомбичка.
                      Предлагам в доказателство на твърденията си да ми посочиш един потънал Есекс(след една, две неособено тежки бомби) както и да прочетеш как и защо всъщност потъва Йорктаун след битката при Мидуей и пак да дойдеш да ми разкажеш за самолетоносачите за еднократна употреба.
                      Иначе Одзава аз се сещам що Гоги загуби интерес към алтернативката, но не ми се ще да споменавам
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        Sailor_Malan написа
                        Иначе Одзава аз се сещам що Гоги загуби интерес към алтернативката, но не ми се ще да споменавам
                        Дрънки се сещаш...пък кой знае може ида те е осенило. Инае сега точно имам прекомерно много работа, все пак корабче за 80 евро (без транспорта и транзакцията) не се купува от заплата.
                        Иначе към средат ана следващата седмица съм на линия.
                        Иначе вие оревахте орталъка че съм щял и острова да бомбя при положенеи че съм го написал още в предната тема..но за да няма хъка мъка когато се освободя ще резюмирам своята теза.

                        Comment


                          Gaden Gogi написа
                          Дрънки се сещаш...пък кой знае може ида те е осенило. Инае сега точно имам прекомерно много работа, все пак корабче за 80 евро (без транспорта и транзакцията) не се купува от заплата.
                          Иначе към средат ана следващата седмица съм на линия.
                          Иначе вие оревахте орталъка че съм щял и острова да бомбя при положенеи че съм го написал още в предната тема..но за да няма хъка мъка когато се освободя ще резюмирам своята теза.
                          Хубаво. Аз пък ще взема да се цаня за аir мarshal при Одзава.
                          Аз нищо не съм оревавал, обаче над Острова не разчитай на Глостър Гладиатор да те посреща Както казах чакаме те
                          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                          Comment


                            Sailor_Malan написа
                            Хубаво. Аз пък ще взема да се цаня за аir мarshal при Одзава.
                            Аз нищо не съм оревавал, обаче над Острова не разчитай на Глостър Гладиатор да те посреща Както казах чакаме те
                            Кандидатурата - приета. От утре екипа започва разработването на авангардна стратегия за унищожаване на Гогинвафе още над Берлин.
                            Допълнително финансиране обаче няма да има - в Алтернативата смятам да обърнем внимание на карането на сърф, не на парапланери.
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              Ех, не може ли и аз едно адмирале на Супермарината на изток от Гибралтар?

                              Comment


                                Odzava написа
                                Кандидатурата - приета. От утре екипа започва разработването на авангардна стратегия за унищожаване на Гогинвафе още над Берлин.
                                Допълнително финансиране обаче няма да има - в Алтернативата смятам да обърнем внимание на карането на сърф, не на парапланери.
                                A, допълнително финансиране няма и да ни трябва. Просто част от играчките на Fighter Command ще ги пренасочим към Coastal Command
                                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                                Comment

                                Working...
                                X