Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Испанската гражданска война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Едно лично мнение, тъй като съм семейно свързан, така да се каже с интербригадисткото движение.
    Испания е извадила невероятен късмет с Франсиско Франко. Бил е гъвкав, хитър и когато се наложи (спрямо Хитлер и Мусолини) - лицемерен. Всичко това - за родината му, за Испания. Рядко в някоя страна се случва да я управлява истински патриот, готов буквално на всичко, за да опази целостта и независимостта на страната си (да не коментираме кой ни управлява нас от 60 и няколко години).

    Дядо ми е участвал във Френската съпротива и когато започва Гражданската война, го изпращат в Пиренеите на границата да бъде "каналджия" по сегашному - т.е. да прекарва безопасно интербригадистите в Испания. (даже е споменат по име в книгата на Кирил Величков "Доброволци на свободата"). След около година по някакъв повод се налага да отиде в Испания, в някакъв град завзет от републиканците.Бил е очевидец на извеждането и разстрела на монасите от местния манастир и взривяването му от анархистки отряд. Просто така, защото са монаси. Тия неща естествено на нас ни бяха спестени, когато учехме по история за Гражданската война - всичко лошо се приписваше на франкистите. Изобщо ...било е страшно.

    Comment


      #17
      Съветските доставки на оръжие за републиканците

      Темата е стара, но ето малко данни за съветските доставки на оръжие по време на испанската гражданска война (от книгата "Arms for Spain")

      На второ място по обем на доставките е Полша, но доставеното от тях оръжие е много остаряло. Модерно оръжие идва най-вече от СССР и Франция.
      Attached Files
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #18
        Още:
        Attached Files
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #19
          И още:
          Attached Files
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            #20
            Много интересна тема! Нека да я съживим малко
            Ето примерни въпроси за дискусия:
            - Защо САЩ, Англия и Франция не се включват в конфликта както Германия, Италия и Русия? Не мисля, че първите 3 страни нямат интереси там. Не са подготвени, усилията им са съсредоточени другаде?
            За периода след Гражданската война:
            - В Европа донякъде е ясно защо Франкистка Испания бива изолирана, и на управлението на Франко се гледа доста негативно - заради близките му отношения с Хитлер и Мусолини. Но защо в самата Испания той е възприеман също така негативно? Не вкарва страната си в международни конфликти (най-вече ВСВ), управлението му е период на стабилност, а и тогава започва "испанското чудо" - период на икономически подем.

            Comment


              #21
              Грешиш, колега. Може да има и хора в Испания, които да гледат негативно на управлението на Франко. Никой не е застрахован от появата на чалга-поколение, то у нас примери - бол. Също има и разни недотрепани социалисти и комунисти. Но аз съм живял там и ти казвам, че разумно мислещите испанци говорят с голямо уважение за Франко (особено заради факта, че му е предложена короната, но той се е отказал). А и хората там са по-различни - не е толкова лесно да им промиеш мозъците. Те много добре знаят кой е разстрелвал с лека ръка цивилни и с чий пари и под чие внушение е започната Гражданската война. Та така.

              Comment


                #22
                Може и да греша, такива са ми впечатленията - аз също имах предвид, че съм говорил с испанци и това съм чул от тях. Иначе подкрепям мнението ти.

                Comment


                  #23
                  AquilaBG написа Виж мнение
                  Много интересна тема! Нека да я съживим малко
                  Ето примерни въпроси за дискусия:
                  - Защо САЩ, Англия и Франция не се включват в конфликта както Германия, Италия и Русия? Не мисля, че първите 3 страни нямат интереси там. Не са подготвени, усилията им са съсредоточени другаде?
                  За периода след Гражданската война:
                  - В Европа донякъде е ясно защо Франкистка Испания бива изолирана, и на управлението на Франко се гледа доста негативно - заради близките му отношения с Хитлер и Мусолини. Но защо в самата Испания той е възприеман също така негативно? Не вкарва страната си в международни конфликти (най-вече ВСВ), управлението му е период на стабилност, а и тогава започва "испанското чудо" - период на икономически подем.
                  Защото на този етап интересите им са малко по-различни.Франция като гранична държава е доста тясно свързана.Следвайки настроенията на собствените си политически кръгове,ту изпраща въоръжение и бойци - ту блокира всички доставки.Изгражда лагери за бежанци и организира хуманитарни доставки.Колкото до тестване на нови модели въоръжение е на различен етап от превъоръжаването на собствената си армия и мащабите в които го прави ,съответно са ограничени.В тактически план има изградена твърда отбранителна стратегия,разчитаща на дълговременни укрепления,което прави тестването на мобилни части несъществено.САЩ си следват търговските приоритети.Нямат териториални или дългосрочни политически интереси към района,но реално не пречат частната инициатива на свои граждани да воюват на едната или другата страна.Продават доволно количество военно и гражданско оборудване и на 2-те страни и в този смисъл намесата им е чувствителна.Основното за Британците е доколко този конфликт би застрашил морските им транзакции и в този смисъл правят достатъчно.

                  Comment

                  Working...
                  X