Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кратка история на военната традиция на Древна Гърция

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    А! Подкрепа! Добре е дошла
    Аз уж все трябва да продължа с изложението, но все се ослушвам нещо (главно щото не ми се захваща с толкова писане :roll: ) Та, Новобранец, ако ти е кеф пиши на воля, тъкмо ще се обогати цялата тема и ще върви по-бодро напред :tup:
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #17
      Sir Gray написа
      А! Подкрепа! Добре е дошла
      Аз уж все трябва да продължа с изложението, но все се ослушвам нещо (главно щото не ми се захваща с толкова писане :roll: ) Та, Новобранец, ако ти е кеф пиши на воля, тъкмо ще се обогати цялата тема и ще върви по-бодро напред :tup:
      Арно сте я подхванали темата. Скоро време аз лично бих могъл да напиша нещо за флота. Имам да пиша доклад и затова си мислех, че мога да го пусна и тук. Надявам се няма да имате нещо против да го сложа в тоя тема.

      THE LABARUM


      sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
      ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
      ,sevogorob eht erew ysmim llA
      .ebargtuo shtar emom eht dnA

      Бе сгладне и честлинните комбурси
      тарляха се и сврецваха във плите;
      съвсем окласни бяха тук щурпите
      и отма равапсатваха прасурси.

      Comment


        #18
        Това за което пишете ми е много интересно.Макар да не съм историк по професия ,аз се запалих по древна история от ROME TOTAL WAR
        "...WE WILL EITHER FIND A WAY OR MAKE A NEW ONE..."
        HANNIBAL BARKA 217 B.C.

        Comment


          #19
          Hannibal Barka написа
          Макар да не съм историк по професия
          Ами тук всички не сме такива.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #20
            Imperial написа
            Ами тук всички не сме такива (историци).
            Е, не - съвсем всички...
            Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

            Comment


              #21
              Картинките безвъзвратно ли са изчезнали или да се надявам, че пак ще бъдат сложени?
              "Далеч съм от мисълта си"

              Comment


                #22
                А имало ли е левичарска фаланга?

                Sir Gray написа Виж мнение
                Всичко е било ясно и точно - строяват се двете войски и който надделее. Но "стейфенето" на цялата фаланга надясно, идващо от желанието на всеки да се прикрие към десния съсед е било известен феномен така да се каже и затова левия фланг се е считал за почетния (той бива надхвърлен от врага и до известна степен заграден и там хоплитите е трябвало да са особено смели).
                Не беше ли почетен по-скоро десният фланг на фалангата? Там единствено хоплитите във всяка редица не са защитени от щита на съседа си и затова гърците е логично да са поставяли най-умелите си и опитни пехотинци от дясно, които е трябвало хем да нападат, хем да се защитават само с копието или меча си, в случай че фланга бъде надхвърлен. Затова е и почетен - понеже там са се бутали най-героичните, които в краен случай да могат само с поглед да отблъскват врага и да запазят цялостта на фалангата, ако вятъра отвее нанякъде егидата на синеоката им покровителката Атина.

                Иначе в левия фланг все пак всеки си има хоплон от ляво и по-лесно може да се защити, не е нужно да е от най-добрите в армията. Изключение, обаче, би направила фаланга от левичари, което би било невероятно интересно, ако пък и не съвсем фунционално, като тактика срещу традиционна фаланга. Нещо от сорта на

                Затова и целта на постинга ми е да попитам - има ли подобен прецедент в историята и какъв е резултатът от него?

                Разбира се, не става дума за Левктра, където единствено генералната идея на Епаминонд е левичарска, но надали е било по демографските възможностите на Тива да събере един до друг 150 двойки левичари, било и то просто, защото противоположностите се привличат.
                Χαίρε Μιχαηλμέγας λιτουργός!!

                Comment


                  #23
                  Идеята, че всеки се пази от щита на съседа от ляво е преекспонирана и стара.
                  данните за устройството на щита, начина на захват, запазените изображения на доспехи от лен с подсилени странични части, и логиката...показват, че хоплитите са настъпвали странишком, с единият крак напред, така сеги е можел да се пъхне зад щита си.
                  Помъчете се да носите щит 7-8 кг пред тялото и ще видите колко е "лесно", друго е той да се облегне в извитата си част върху рамото...

                  Comment

                  Working...
                  X