Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Участието на България във Втората световна война 1941-1945

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Добре, извинявам се. Моя грешка. Няма проблем.

    Dibo: Моля Но наистина ми писна да обединявам теми...
    Last edited by dibo; 09-10-2006, 12:27.

    Comment


      Dinain написа
      3Ф122, наистина интересно. В Афганистан съветите са строили също толкова усърдно, както и британците в Индия и Египет и т.н. примери много
      Известно е също така че рядко строежа на инфраструктура е с цел добруването на местното население. Железниците и пътищата в британските колонии са с цел прехвърляне на войски насам натам и служат на британските военни интереси. Много поетично звучи "построихме им железница, а пък те...", но дали с тази цел БА е окупирала Македония - от грижа за горките македонци, дайте да им построим инфраструктура?!

      А по самата тема - какво толкова странно има? Български партизани са били преследвани, измъчвани и разстрелвани, защо да има различно отношение към македонските партизани? Не виждам смисъл темата да се разглежда като "българи убиват македонци". Реално може да се говори за "окупационни войски убиват бунтовници", а етническият аспект просто нашумя през последните години.
      Динайн, на коя планета живееш? В Скопие е отворен втория в България университет. Никой окупатор на отваря УНИВЕРСИТЕТИ е окупираните територии. Да не говорим, че за притежание на книга на български в СФРЮ са давали 3 г. затвор, а за написано писмо на български език - 7 г. Айде стига сме плакали по съдбата на "македонците".
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        Моля да не превишавате добрия тон. Как реши, че е вторият университет в България?
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Съжалявам, ако предния ми пост обижда някого, но стиа сами сме се заливали с помия.
          По въпроса за университета - спомням си че като бях първи курс имаше един преподавател, който почти на всяка лекция съжаляваше, че втория медицински университете в България е разкрит в Скопие 1942 г. (за годината може и да бъркам), а не в Пловдив. А на една доцентка бащата (доц. Атанасов май трябва да е) е написал учебника си по инфекциозни болести точно в Скопие 1944 г.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            Ако позволите, ще се намеся.

            Относно термина "окупация". Този термин отразява фактическото състояние на една територия, той няма и не може да има положителен или негативен оттенък. Една територия или е заета - окупирана - от определени войски или не е. В международното право, и в частност Женевските конвенции за правото по време на война с термина "occupation of territory" се отразява фактическо състояние, за което никакво значение няма дали тази окупация е справедлива или не, дали е била извършена в съответствие с международното право или не и т.н. Негативния привкус на термина е чисто съветска измислица, преминала впоследствие нелепо и в българския след 1944 г. Дотогава в нашия език термина не е имал негативно значение - ще припомня, че петте български сборни бригади охраняващи вътрешния ред на територията на Македония и Моравско през 1915-1918 така са и били наречени в официалните документи - "окупационни бригади".
            В този смисъл, термина "окупация", който, пак повтарям, е лишен изначало от оценъчен ефект, е напълно приложим и за статуса на Македония и Моравско през 1941-1944 г. Тези територии не са били и не стават за това време по международноправен ред част от българската територия. Нещо повече, във всички германски документи от тази епоха те са обозначени като територии, временно намиращи се под българско управление, т.е. до сключване на мира с или окончателно анексиране на воюващите срещу Оста държави. Това, че във вътрешнополитическия живот на България се е говорело тогава за извършеното "Обединение на България", с нищо не променя правната оценка на нещата- нещо като заявлението на Буш за края на войната в Ирак, на което всеки международноправник само би се изсмял. Толкова по юридическата част на въпроса.
            Относно отношенията между българските окупационни власти и местното население на Македония ще посоча само това, че никъде в останалата част на окупирана Европа съпротивата срещу окупационните части не е била толкова анемична и никъде отношенията между окупатори и окупирани като цяло не са били по-безконфликтни. Конфликти е създавало не самото присъствие на окупационни части, а както през 1915-1918 корумпираността на внесената отвън администрация и самозабравянето на отделни български войскови командири. Но в сравнение с Драмско или Моравско, в Македония съпротивата срещу българското присъствие е била почти несъщуствуваща, а населението като цяло остава лоялно към българската власт.
            Относно въпроса за жп линиите и защо били построени, ще напомня, че от 1870 та чак во ВСВ жп транспорта и комуникациите като цяло се е планирал навсякъде главно в съответствие със стратегически съображения, така, че този спор ми се струва малко безсмислен. Такъв си е бил духа на времето.

            Comment


              Возмездие за нападения на болгарские войска было зачастую более быстрым, чем в случаях с немцами. Так в марте 1943 г. 32 болгарина были убиты и 26 ранены в ходе нападения к югу от Скопье. В ярости болгарские войска расстреляли 288 местных жителей, сожгли 550 домов и арестовали 715 человек. Готовность со стороны болгар расстреливать подозреваемых без какого-либо следствия привела к тому, что немецкий командующий в Сербии потребовал от них проведения тщательного расследования каждого дела до казни.

              някой да има информация за този инцидент или други подобни ????
              след като ни спряха и ракията вече спокойно може да се изнасяме от тази държавица

              Comment


                Valhery написа
                Возмездие за нападения на болгарские войска было зачастую более быстрым, чем в случаях с немцами. Так в марте 1943 г. 32 болгарина были убиты и 26 ранены в ходе нападения к югу от Скопье. В ярости болгарские войска расстреляли 288 местных жителей, сожгли 550 домов и арестовали 715 человек. Готовность со стороны болгар расстреливать подозреваемых без какого-либо следствия привела к тому, что немецкий командующий в Сербии потребовал от них проведения тщательного расследования каждого дела до казни.

                някой да има информация за този инцидент или други подобни ????
                А източника на този цитат? И съответно източника на източниците. Пък и "южно от Скоплье" не е Сербия. И за никакъв "немецкий командующий" там през 1943 г. аз поне не съм чувал.... За първи път чувам за подобен инцидент. Отделни "геройства" от тоя тип определено е имало, но чак пък 300 разстреляни за един ден... Не е изключено и да е същия източник, който пише затова, как войниците от Окупационния корпус са яли месото на сръбски деца.

                Та чакам източниците на източника.

                Comment


                  след като ни спряха и ракията вече спокойно може да се изнасяме от тази държавица

                  Comment


                    Жалко, всичките документи липсват.

                    Comment


                      Нищо не липсва, пробвай така http://militera.lib.ru/h/balkans/
                      "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                      Comment


                        Сега бачкат, мерси мн

                        Comment


                          мисля че е преведено от тук :
                          след като ни спряха и ракията вече спокойно може да се изнасяме от тази държавица

                          Comment


                            Аз лично не виждам цитирани извори в книгата. Просто "разкази на очевидци". Обърнете внимание и на друго - книгата е издадена през 1951 г. от Army Department. Абсолютно несериозен източник като цяло. И силно пропагандизиран...

                            Comment


                              Докога пропагандата от военно време ще бъде така сляпо цитирана в историята?! 40% от л.с. на българската армия в Македония е от местни населени места. Сега 200 души разстреляни местни жители от "побеснелите войници".... изсмукано от пръстите ми се види.

                              Дали затова, че са били "побеснели" през 44-та година се случва историята от "Охридска балада", когато гражданите на Охрид откупуват пленени от немците български войници със цялото злато, което имат?!

                              И какво значи "на юг от Скопие са убити 200 и еди колко си души". Точната цифра знаем, но мястото ....

                              И, видите ли, немците изведнъж излизат коректни и цивилизовани, та искат от българите да правят разследване. Къде го искат, с какъв документ?
                              Само на няколко километра по-нататък, където няма българи, немците навярно са "диви зверове", но когато българите са някъде - о-о, тогава немците са за реда и порядъка, защото, очевидно според титовите пропаганди по-голем звер от българина няма.

                              Глупава пропаганда.

                              Comment


                                пропагандата никога няма да спре ,дали ще имаш факти с които да отречеш дадени събития зависи само от теб.
                                например е логично да смятаме че е имала известна съпротива в Македония,като отказваме да разглеждаме обстойно дадения период саморъчно подкрепяме тази пропаганда
                                Например региона не е посочен,което моментално създава съмнение в теб,но повечето хора не знаят къде е Скопие ,така че описанието южно от Скопие е приемливо за тях
                                Тоз документ не притендира за пълностен обзор на събитията,доста от германските операции не са записани,споменати са само най-голямите,за тях съм чел и от други источници .Така че мога да приема информацията за приемлива
                                При положение че не са споменати Драмските събития,които са най-голямата проява на българкса агресия,за каква анти-българска пропаганда говорим,
                                че има има ама според мен е в допустимите норми
                                че българина е бил звер в дадени моменти това е неуспорим факт,но аз се питам дали има и такива екцесии в Македония и ако има в какъв мащаб

                                Знаем че българите са учавстали в редица анти-партизански операции,но общо взето информацията която съм видял за тях е направо смешна
                                В главата ми периода от 1941-1944 година е доста мътен,досега в този топик най-вече се спореше дали българските войски в Македония са окупационни или не,според мен това няма кой знае какво значение и ни отдалечава от историята

                                някой знае ли нещо за "прословутата" 3 македонска бригада ?
                                след като ни спряха и ракията вече спокойно може да се изнасяме от тази държавица

                                Comment

                                Working...
                                X