Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Новини

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Просто не мога да не си спомня безсмъртните думи на Райхсканцлера Бисмарк:
    "Meine Herren, най-много лъжи се изричат в три случая: след лов, по време на война и преди избори"

    Не мен лично ми се струва, че за Обама "расовият въпрос" не донесе чак толкова позитиви, даже си мисля, че донесе по-скоро гласове на сенатор Маккейн - особено в Средния Запад и Юга. Едва ли обаче расовата принадлежност на кандидатите е била основния мотив за грамадното мнозинство от американците. Все пак Америка сега далеч не е Америка от 50-те. Но това е лично впечатление. Признавам си, че не следих кампанията чак дотам внимателно.

    Comment


      Николай написа Виж мнение
      Не мен лично ми се струва, че за Обама "расовият въпрос" не донесе чак толкова позитиви, даже си мисля, че донесе по-скоро гласове на сенатор Маккейн - особено в Средния Запад и Юга.
      Расовият елемент сработи по следния начин - почти всички цветнокожи гласуваха за Обама. Ако те бяха гласували не по цвят на кожата, а по убеждения (както белите), тогава пропорционална част би гласувала и за Маккейн. Но това не стана, всичките гласуваха за Обама, защото бил "техен", т.е. 100% расистко мислене от страна на негрите. Белите демонстрираха изключителна толерантност, защото болшинството от гласовете, избрали Осама бяха "бели".

      Расовият въпрос относно личността на президента за мен не съществува. Напротив, това, че президентът е черен (макар и само 50%) ще запуши много усти, оплакващи се от расизъм. Проблемът е в силите зад президента, а това е крайната левица.

      Но кучетата лаят, керванът си върви. Голямата новина от вчера е, че щатът Небраска забрани предимствата въз основа на раса или пол (race- and gender-based Affirmative Action). Другата по-малка новина е, че в Калифорния здравият смисъл надделя - имам предвид прословутото Предложение 8.

      Не мога да не използвам елегантната лексика на нашите съфорумци кало и албирео - "Ебаси кефа" и "Ecstatic!" Радвайте се и вие с мене, господа!
      Last edited by Nick; 06-11-2008, 17:18.
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        За расовия момент мисля като Ник.

        Колко ли черни са гласували за Маккейн? Изглежда се потвърди отдавна известното предположение, че расизмът сред черните е по-силен, пък белите като по-толерантни са в състояние да гласуват за личност.

        А колко ли мюсюлмани са гласували за Маккейн?

        Интересно дали след изборите това ще вълнува Обама. Това разделение съществува и заради него той може да се превърне в най-неуспешния президент на САЩ. И пак заради него може да стане и най-успешния и на следващите избори да видим как черни гласуват за бял кандидат срещу черен. Демек, процесът да стане двустранен. Но ако се кандидатира за следващ мандат, дали ще има полза от такава интеграция, че нали ще загуби гласове?

        Демократите изобщо имаха добра такика. Още на първичните избори противпоставиха две свещенни крави – жена и черен. Консолидацията на черните явно беше по-добра, но и цвета се ижда по-добре, пък и равенството на половете е по-илюзорно. Разчиташе се на деситилетия работа по преодоляване на стереотипи. Преодолените стереотипи се демонстрират най-добре на изброи. Особено от бели.

        Comment


          Въпрос към Ник: кога чувствителна част от черните са гласували за републиканец?
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            Nick написа Виж мнение
            Естествено! Нали затова и цитирах Чърчил.


            Изборът на финансиране бе очевидно грешен и им струва изборите по посочената от теб по-горе причина. Но републиканците не можеха да се отметнат от това, за което толкова се бореха. Щяха да ги нарекат flip-flops. Едва ли са имали някакви скрити кампанийни средства, защото това е нещо, което се следи стриктно - кой колко дарява. Относно желанието за спечелване на изборите - кой знае? Доста се говори (без шанс това някога да бъде потвърдено), че желание е имало, но то не ще да е било кой знае колко силно. Иначе защо биде издигната кандидатурата на Маккейн? Който и да управлява страната през следващите 4 години е обречен на провал. Може би не фактически, но в очите на гласоподавателите ("Вие пък обещахте...") А бяха обещани неизпълними и абсурдни неща - изкупуване на лошите ипотеки (Маккейн), експроприация на експроприаторите (Обама относно лошите чичковци от Уол Стрийт), връщане на пари от данъци (и двамата).

            Ник, тук си прав за едно - следи се стриктно кой и колко официално дарява и кой и колко официално харчи. Но никой не може да проследи паралелните канали. Това че аз купувам оригинални компютърни игри , облагани от държавата и разпространяване чрез контролирана търговска мрежа, не значи че не мога да купувам пиратки без държавата да знае за това. Така е и с парите. От фирмена банкова сметка се правят преводи на огромна сума за рекламно време в една от националните телевизии (определено завишета сума - но никой гък не може да каже - рекламата се върти, всичко е по договор). Изведнъж тази телевизия за почва та отразява доста едностранчиво изборната кампания с остри критики и ровене в мръсното бельо на един от кандидатите - сензациони материали, скандали и бля бля бля. Собственикът на същата фирма - добър приятел на другия кандидат. Ето ти как се наливат средства в кампанията без да са контролирани от държавата. А Републиканците са далеч от ангели - досега колкото техни изяви съм наблюдавал все ми приличат на хора които биха убивали само и само да вземат власта и да постигнат своята мечта за подредена и патриархална Америка. По този повод един американски журналист беше се пошегувал много черно, казвайки че и двамата от кандидатите са неподходящи , защото и двамата са смъртници - нито един от двамата има голяма вероятност да не доживее до края на мандата си ... Коментара беше пуснат по повод "разклатеното здраве на МакКейн".
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              Въпросът е очевидно риторичен, така че отговарям с контравъпрос - защо черните традиционно гласуват за демократите? Каква е връзката "цвят на кожа" - "политически убеждения"? При свободомислещите хора такава "цветна" връзка не би трябвало да съществува.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Радвайте се и вие с мене, господа!
                Е, не ми е достатъчно да спрат еднополовите бракове. Искам да забранят и абортите, теорията за Еволюцията, исляма и всички други не-Богоугодни религии, и да почнат разстрели на атеисти по площадите. Тогава ще настъпи истинската радост.

                Иначе - нищо ляво няма в идеите и икономическата платформа на Обама, особено, сравнена с по-нормалната част от света - Европа.

                Comment


                  SRH написа Виж мнение
                  За расовия момент мисля като Ник.

                  Колко ли черни са гласували за Маккейн? Изглежда се потвърди отдавна известното предположение, че расизмът сред черните е по-силен, пък белите като по-толерантни са в състояние да гласуват за личност.

                  А колко ли мюсюлмани са гласували за Маккейн?

                  Точно мюсюлманите би следвало да не харесват Обама, тъй като е християнин-протестант, при положение, че баща му е мюсюлманин.

                  Иначе белите били еди-какви си по природа, пък черните еди какви-си - това са предразсъдъци и генерализации. Дайте да боравим с някакви данни - какъв процент от черните гласоподаватели са гласували въобще и за кого и какъв процент са били от общия брой гласове. Докато аз поне не видя някъде черно на бяло подобни данни, не бих се съгласил относно това, че расовият момент е бил решаващ.

                  Comment


                    Николай написа Виж мнение
                    ... Докато аз поне не видя някъде черно на бяло подобни данни, не бих се съгласил относно това, че расовият момент е бил решаващ.
                    Такава информация съществува, трябва само да се направи търсене по Нета. Показва структурата на гласоподавателите не само по раса и религия, но и с по-големи социални подробности, като например огласеният вчера факт, че "25% от южните баптисти на възраст под 30 години са гласували за Обама". Както знаете, южните баптисти се считат за едни от най-консервативните и традиционни американци и са предимно бели.
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      кало написа Виж мнение
                      Е, не ми е достатъчно да спрат еднополовите бракове. Искам да забранят и абортите, теорията за Еволюцията, исляма и всички други не-Богоугодни религии, и да почнат разстрели на атеисти по площадите...
                      Лесно - ставаш американски гражданин и гласуваш за убежденията си.
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Преди време слушах една лекция на проф. Марк Креймър за външната политика на САЩ преди и след изборите през 2008г. Човекът сподели, че познава лично част от щаба на Обама и не беше възхитен. Освен това заявяваше, че той няма нужния външнополитически опит.
                        От друга страна, според мен е добре, че приключи периода на един управник на САЩ, който не само че не беше адекватен, но и не беше образован достатъчно. Да не припомням Австралия-Австрия и други "бушизми". Особено неадекватен беше отговорът на случилото се на 11.09.2001г. Когато един управник е недостатъчно адекватен и образован обикновено се втвърдява като позиции. Не виждам как Маккейн щеше да избегне коловоза на това втвърдяване.

                        Comment


                          Аз лично не виждам проблем ако Обама е спечелил въз основа на гласа на "афро-американците". Те са си дали гласа като всеки гражданин на САЩ. Какви са им били мотивите - сигурен съм че не само расови. Защото ако са расови, белите трябва да се замислят защо негрите толкова са се вкопчили в расата а не в платформата на този кандидат. Другия е въпросът - и какво, ако в Америка имат проблем с расизма, трябва да се въведе расов ценз за кандидатстване за президент? И незнам защо някои са толкова сигурни че мнозина от белите в САЩ не са гласували за МакКейн само защото Обама е негър, ами защото са оценили честноста и способностите на МакКейн и недостатъците на Обама ... Самите изказвания от рода на "Белите са разумни и обективни, негрите са расисти и лесно манипулирани" са на една крачка от изказвания "Да се отнеме избирателния вот на небелите!" Според мен това е глупаво.

                          Факт е че политиците използват всичко - независимо от раса, език и т.н. И Обама и МакКей са се опитали да манипулират хората, да задестват първичните им инстинкти в своя ползе, чрез визия и предизборни мантри - това е в основата на всичките избори. Това че Обама или хората зад него са били по-изобритателни и целенасочени в пътя си към власта, вече говори за тяхната по-голяма способност да манипулират (това не е мръсна думичка) хората, а следователно са по-способни да използват властта, да убеждават хората в правотата на каузата си и да дават на хората "висша цел", което по мои наблюдения за американците е много важно (тази "висша цел").
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            Княже, мойти размисли са в стил "ама вие що биете негрите" А вече белите

                            Просто ми е интересно политиката в това отношение, понеже тя няма начин да не рефлектира и тук.

                            Comment


                              княз Крылов написа Виж мнение
                              ..Самите изказвания от рода на "Белите са разумни и обективни, негрите са расисти и лесно манипулирани" са на една крачка от изказвания "Да се отнеме избирателния вот на небелите!"..
                              А кой е направил подобно изказване?

                              Не може да се отрече, че расовото предпочитание при негрите в САЩ е значително по-силно изразено, отколкото при белите. Всеки, който е живял и работил в САЩ, го е виждал в една или друга форма. Но това, макар и факт, е извън темата за изборите.
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                Ами не като да нямат основание да са затворена общност - обидите лесно се нанасят, но бавно и трудно се изглаждат, колкото и да се претендери че всичко е наред. Нямам преки наблюдения относно расизма сред негрите в САЩ, но ми направи впечатление че на победната реч в тълпата не се усещаше някаква преобладаване на бели или черни.

                                Но каквото и да си говорим - негър-президент на САщ е исторически момент
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X