Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Играчки-Бомби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Играчки-Бомби

    В един друг форум от известно време се въртим около един въпрос. Дискусията е интересно, но започва да се изчерпва от към факти. Затова реших да поставя въпроса и тук. Ето каква е историята.

    По време на Втората световна война и по точно лятото на 1943 по нашите земи се случват серия от странни и трагични събития. Из различни части на България са намерени красиви ,лускозни и дефицитни предмети - красива детска кукла, кутия цигари, кутия шоколадови бомбони, писалки и други. При опит тези предмети да бъдат използвани те избухват осакатявайки хората опитващи се да се възползват от тях. Най-често деца. Предполага се ,че тези предмети са пускани от съюзнически самолети с цел всяване паника сред населението. Доказателства твърди няма, с изключение на множеството писания по разни книги от времето на Социализма.

    Каква ще кажете по въпроса? Ако искате да погледнете дискусията в другият форум ето линk: http://www.krile.net/forum/viewtopic.php?t=441
    In My Humble Opinion.

    #2
    Играчки-Бомби

    Парабелум знаеше нещо по въпроса. Каза че имало такива екземпляри в НВИМ
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      Originally posted by "Imperial Friedrich"

      Парабелум знаеше нещо по въпроса. Каза че имало такива екземпляри в НВИМ
      Да чувал съм да говори за такива бомби и по-точно кукла. но не в НВИМ ,а в някакъв "селки музей". Между другото този същия въпрос беше зададен в един доста голям международен авиофорум, но там хорат едно ,че се изсмяха и второ ,че от стотиците начетени хора никой не се сети да е имало такова нещо.
      In My Humble Opinion.

      Comment


        #4
        Доколкото съм чувал, май наистина е работа на Съюзниците (най-малкото, не противоречи по никой начин на доктрините им). Но не съм сигурен - да чуем какво ще каже Парабелум.

        Comment


          #5
          Ето ви обаче едно голямо противоречие. Прървият такъв случай е от 16 юни 1943. А май всички знаем кога се появяват съюзнически самолети в небето ни.
          In My Humble Opinion.

          Comment


            #6
            По-принцип, от военна гледна точка подобно нещо е несериозно (което, естествено не означава, че не е било използвано). впрочем, донякъде това може да се отнесе към почти цялата идея за стратегическите бомбардировки.
            Да, масовите бомбардировки, както и поводът за тях са от по-късно, но това не означава, че не е възможно да е имало и по-раншни опити. Никого не сме заблуждавали с относителният си неутралитет. Но да си призная, много не ми се вярва цялата тази история и то не толкова, че не врявам Съюзниците да са способни на подобно нещо, а по-скоро - не виждам логична причина, за подобна акция (освен ако не би била някаква форма на "полево изпитание"?).
            Мисля че и при войната във Виетнам е прилагано подобно нещо, но не съм сигурен. Ако някой знае нещо повече по въпроса, да казва.

            Comment


              #7
              Мините-капани не са от Виетнамската война. Примерно немците през ВСВ са обожавали следният номер. Оставят някъде по бойното поле немска каска, знаейки ,че съюзниците обожават да събират сувенири. Разбирасе когато опиташ да вземеш каската избухва мина. Във Виетнам е имало още по-гадни номера. Но тези играчки... Много са сложни. Представете си колко усилия е трябвало да направиш писалка бомба. И защо, за да осакатиш едно българско овчарче.
              In My Humble Opinion.

              Comment


                #8
                Да, за мините-капани ми е ясно, знам за тях. Аз имах предвид именно играчки-бомби. Все пак, мините-капани имат за "адресат" именно въоръженият враг, докато вторите са предназначени за най-чувствителната част от вражеското население.
                Все пак, доктрината за стратегическите бомбардировки се основава именно върху унищожаването на самия вражески потенциал за водене на война. Т.е., целта на такова тактическо (по отношение на войната като цяло) средство, модифицира целта на самата война. Това е вече жизнеспособността или по-точно начинът на живот на врага.
                (Да речем, в следвоенна Япония американската администрация се опитва да наложи американският начин на живот, за да модифицира бившия враг, така че да получи послушен подчинен (и не само там).)
                Вражият потенциал включва както икономиката, така и инфраструктурата, така и населението на врага. Най-чувствителният елемент в тази схема (особено, ако се гледа в стратегическа перспектива) са именно децата. Играчката-бомба осакатява детето, като по този начин едновременно лишава съответната общност от бъдещ защитник и я натоварва с грижите за един не докрай пълноценен член на обществото (поне от колективна гледна точка).
                Да речем, въдушната кампания на САЩ във Виетнам е посторена на подобни принципи - цели се унищожаването на поминъка на врага (а от там и на всичко останало).
                Допустимо е подобни идеи да са възникнали и по-рано и дори да са били изпробвани в малки мащаби някъде.

                Comment


                  #9
                  ооо, ами посоляващите почвата монголци?
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    За монголците не се сещам, но римляните така постъпват с Картаген, според хрониките.

                    Comment


                      #11
                      Ми то затова са известни случаи, когато свален авиатор на съюзниците се е надявал да бъде арестуван колкото се може по-бързо. Иначе разни овчари като го подберат с гегите и нема отърване... :lol:
                      Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                      Comment


                        #12
                        Е, да, но предполагам, че те са били по-засегнати от точното му бомбомятане в близката копа сено или хамбар, та затова са изразявали негативното си отношение по подобаващ на характера им начин .

                        Comment


                          #13
                          Само ще ви помоля да не разводнявате темата. Зададах много конкретна тема за дискусия и се надявам темата и разсъжденията да се въртят около нея.

                          П.П. Съжалявам ,че се държа като гневен модератор, но какво да се прави, професионално изкривяване :roll: .
                          In My Humble Opinion.

                          Comment


                            #14
                            ами, напоследък тва ни е болест - разпуснали сме се нещо

                            но пък от друга страна - лято е
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              #15
                              Прав си, след като ние сами не се ограничаваме, трябва някой да ни помогне.

                              Ами аз казах каквото мога по темата (даже малко отгоре), може би трябва да изчакаме някой друг с по-ясен поглед върху нещата да се появи.

                              Comment

                              Working...
                              X