Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Foundation and Chaos от 1998 г.
    Вярно, че се налага да ползва историята, която е оставил Азимов, което прави сюжета малко куц на моменти, но като цяло се е справил добре.
    Лично за мен беше забавно, че от така написаната история, с малко въображение могат да се изведат и Империята, така както е описана в света на Warhammer 40k (машините, хората с по-специални психически способности и т.н.) и света (е, както аз съм го видял), описан в BattleStar Galactica - или по-точно в частта с машините.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      "Български Хроники" на Ст. Цанев първа част. Харесва ми, почти я свърших.
      "...WE WILL EITHER FIND A WAY OR MAKE A NEW ONE..."
      HANNIBAL BARKA 217 B.C.

      Comment


        В рамките на няколко дни почти случайно попаднах на 3 издания на "Билбо Бетгинс или дотам и обратно" Първото наше,едно на руски и едно американско.Разликите в текста са потресаващи!На места превода е смислов,на други буквален и става такава мешавица....Сега съм се амбицирал да издиря най близкото до оригиналното издание.

        Comment


          Х. Гудериан - "Внимание танкове", мисля да продължа с Халдер

          Comment


            Три нови книги, които изкушиха интереса ми към историята:

            - Животът на Свети Луи на Жан дьо Жоанвин - превод от старофренски, първо издание от поредица, целяща да предаде образците на средновековната западноевропейска "историческа литература". Наскоро ми се наложи да чета (отново) части от Цивилизацията на средновековния запад на льо Гоф и това чудесно въведение създаде удачна рамка да разгледам, а скоро надявам се и прочета, книгата.

            - Ходът на идеите. Историята на интелектуалците - интелектуална история на Франсоа Дос - още един текст по историография във френски стил. Заслужава вниманието, което ще отделя.

            - Историята на Първата световна война 1914 - 1918 от Дейвид Стивънсън - засега съм на първите страници и ми доставя удоволствие. Приятно е, че на български имаме една стабилна (обемът някак внушава доверие, или обратно - прави ме подозрителен - но така или иначе в това има някакво елементарно разбиране за "тежестта" на литературата) книга по темата (досега ми е попадала само една малка книжка на издателство "Кама").

            Томчетата (вече са две) на Гудериан не са ми по интереса и няма да ги чета - приятел обаче вече прочете едното, а преди ден си взе второто. Имаше интересна случка в книжарницата - един възрастен господин упорито обясняваше как всъщност тези книги се различават само по корицата, и сочеше убедено съдържанието. Оказа се, че (да) то е еднакво поставено и на двата тома, но само това е общото )))

            Български хроники са ми подозрителни. Модно стана да се пише върху българската история - там се въртят митове (100 мита, 1000 мита...), истини, царици, и други подобни, дето (както пишеше един наш истински родолюбец) "не щъ" и да ги приближавам.

            Троая не бих нарекъл "нещастник" - пише еднообразно, но пазя хубави спомени от биографията на Екатерина Велика - миналото понякога има тази велика способност и по-скромни като сила неща да придобиват голямо сантиментално значение (дори мислех да прочета новата му книга на български - Альоша).

            P.S. Закъснял съм с няколко дена с книгата на Стивънсън, Danitz достойно е дал корицата... (а инак цената не е толкова висока - (малко сметки) за Гудериан излизат по 9.49 томчето, а те са ми ужасни като вид, а тази за Първата световна е 33, но стегнато и на издателство "Рива", което вече си има традиция в хубавото представяне на хубави заглавия)
            Last edited by Kaiser; 03-04-2008, 22:59. Причина: кой ти гледа някакви 4 стотинки в цената )))

            Comment


              вчера завърших "български хроники" на стефан цанев, том 1. днес смятам да почна том 2 :rock:
              Тангра е духът на Вселената. Той няма образ и подобие, защото образът е нещо, а Духът е всичко, а всичкото е само дух. Йордан Вълчев

              Comment


                Шамбат написа
                вчера завърших "български хроники" на стефан цанев, том 1. днес смятам да почна том 2
                Чувал съм нещо и за бъдещ том III, но като съм виждал обема на книгата ще отнеме време. Компилирането винаги отнемат време.

                Днес си взех Измерването на света на Даниел Келман, изглежда забавна на разглеждане, дано и четенето го потвърди.

                Comment


                  Kaiser написа
                  Чувал съм нещо и за бъдещ том III, но като съм виждал обема на книгата ще отнеме време. Компилирането винаги отнемат време.
                  и какво може да има в него? няква по обширна информация от двата тома или можеби 1878г. до ден днешен или 1945 :sm186:
                  Тангра е духът на Вселената. Той няма образ и подобие, защото образът е нещо, а Духът е всичко, а всичкото е само дух. Йордан Вълчев

                  Comment


                    "По - кратка история на времето" на Стивън Хокинг. Не е толкова популярно написана, колкото звучи
                    Не 7, а 77 пъти по 7...

                    http://www.mathematicalanthropology.org/

                    Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                    Comment


                      завърших том 2 на "български хроники" ст. цанев, реших да почна една кига на квинт курций руф казваща се александър македонски
                      Тангра е духът на Вселената. Той няма образ и подобие, защото образът е нещо, а Духът е всичко, а всичкото е само дух. Йордан Вълчев

                      Comment


                        Лично не бих търсил информация (в научното разбиране на думата) точно в Стефан Цанев - повърхностните ми впечатления са, че книгата не е издържана исторически и е текст, който се вмества в една масово-литературна форма.

                        Подозрителен съм към честите опити да се пише популярно върху българската история - раждат се или чудовищни, или блудкави произведения. Така се постига точно обратния ефект - подобни текстове трябва да възродят миналото сред една широка публика с достъпност и разбираемост, а всъщност няма по-добър начин то да се забрави и потъпче - защото научното историческо дирене се заменя с лесни "истини" и красиви приказки. За том III. - не мога да кажа нищо, само споделих един слух.

                        Инак - Към фара на Улф. Може и да пропущам неща на Набоков и Милър, но няма да си го позволя точно към този автор.

                        Comment


                          Kaiser написа

                          Подозрителен съм към честите опити да се пише популярно върху българската история - раждат се или чудовищни, или блудкави произведения.
                          Може би просто не са се опитали правилните хора?
                          Не 7, а 77 пъти по 7...

                          http://www.mathematicalanthropology.org/

                          Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                          Comment




                            Има ли някакъв шанс да купим заедно тази книга и да качим атласите във форума?
                            Не 7, а 77 пъти по 7...

                            http://www.mathematicalanthropology.org/

                            Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                            Comment


                              Абе не е особен проблем да я купим, но ще имаме проблеми с авторско право ако качим атласите


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Keith Wrightson - Earthly Necessities: Economic Lives in Early Modern Britain, 1470-1750

                                Е,мен ме интересуват биографиите на хора като Сталин
                                За Сталин има една хубава биография на Робърт Сървиз. Между другото и за Ленин е писал.
                                Last edited by Requiem; 03-04-2008, 02:48. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                                -"War is much too serious a matter to be entrusted to the military." - Clemencau

                                Comment

                                Working...
                                X