Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Голямата бурска война

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    P.S. сега ми хрумва, че няма да е зле, ако опиша малко по-подробно бурите и техния начин на воюване.
    Много добра идея! Може би един ден ще се насиля да прочетя 156-страничния текст на "Командо", но междувременно едно въведение няма да откажа. Както и други, предполагам.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #32
      Между другото, нали е известно (на албирео със сигурност де ), че бурите изкарват с Маузерите най-много горе-долу до края на "редовната" фаза? В командо фазата те се въоръжават предимно с пленени от англичаните оръжия. Така че каквато разлика е имало във въоръжението съвсем изчезва. Без това да повлияе по никакъв начин на бурската тактика.
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #33
        albireo написа
        P.S. сега ми хрумва, че няма да е зле, ако опиша малко по-подробно бурите и техния начин на воюване.
        Аз ще съм благодарен.

        Comment


          #34
          Информацията за бурите се систематизира и се пише... ще се появи тук някъде към сряда- четвъртък. А междувременно вижте как са изкопирали Грей без въобще да цитират източника, мизерници....
          АБВ Поща е бърза, удобна и сигурна! Разполагате с 15 GB пространство, управлявате контакти, а пощата ви е защитена. Писмата ви са навсякъде с вас, с мобилното приложение на АБВ.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            #35
            albireo написа
            Информацията за бурите се систематизира и се пише... ще се появи тук някъде към сряда- четвъртък. А междувременно вижте как са изкопирали Грей без въобще да цитират източника, мизерници....
            http://forum.abv.bg/index.php?showtopic=16338

            А за 12-те !!! дружини български доброволци какво ше кажеш.

            Comment


              #36
              Втората фаза обаче е високо интересна. Бурите преминават към начин на воюване, който се оказва много подходящ за натурата им, изникват нови, млади лидери
              Класикъ

              Де Вет със своето "командо" връзва на фльонга хиляди англичани, опитващи се да го приклещят
              Ей това е дар слово, ей това е висока писмена култура! :tongue5: :o

              Comment


                #37
                Я се скрии, не скийш ли, че ме цитират даже
                То пък да бех казàл там нещо, та да ме цитират....
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #38
                  Що би, казал си, ама за президентските избори, изникват лидери, българите за това ходят за гъби

                  Comment


                    #39
                    Хайде де, аз ако заприказвам за избори, то ще е с големите картечници
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      #40
                      Николай написа
                      А за 12-те !!! дружини български доброволци какво ше кажеш.
                      Това вече сме го коментирали многократно. Че е нелепица е ясно , но аз се чудех от къде така упорито възниква и постоянно се преповтаря тезата за тия 12!!!! дружини. В това място на абв беше цитиран източника, аз се поразрових още малко и ето какво открих от въпросната книга. Цитатът е култов:

                      „Бурите носят българското, закодирано в името си – българи, бурги, бури. Интересно е, че по време на Англо-бурската война 1899–1902, идват българи доброволци както от България, така и от цялата диаспора. Събират се 12 дружини, които се сражават на страната на бурите” [Колев, Йордан. Българите извън България 1878-1945 г. София, Тангра ТанНакРа, 2005, с. 323.]
                      :1087: :lol:

                      Ей такъв смехоран като напише нещо и после иди обяснявай. Разбрали ти сега, че и бурите били българи. Наред с шумеро-кимерийци-марсиано-атлантите от Тибет, Тяншан и Марс!
                      Луи Бота всъщност е Любчо ...Ботев далечен братовчед на Христо Ботев и т.н.
                      Ей тоя Колев трябва - за опити да внесе глупост с взлом в обществената среда.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #41
                        българи, бурги, бури
                        Разбира се и всяко наименование съдържащо "бург" носи българска следа. Като Империята на Хабсбургите, Хамбург, хамбургерите, варбурга, и разбира се - българския принос към инженерната наука: бургията.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #42
                          Малко визуализация.

                          Comment


                            #43
                            Todor Pavlov написа
                            Идеята ми беше да сравним английските мартини и енфийлди с "разнообразното" оръжие на бурите... Кой как го е използвал и с какъв успех...Как това се е отразило на тактиката и стратегията ...
                            То лесно може да се сравни колега. Ако ще сравняваме еднозарядната Мартини-Хенри или Мартини-Еинфийлд, с някои от Маузерите или Манлихерите на бурите, то Бурите печелят, но ако включим в класацията Лий-Метфорд или Лий-Еинфийлд с техните 10 зарядни магазини, които на всичкото отгоре могат да се свалят-което пък от своя страна позволява на войниците да носят в есктремни условия по няколко готово зарадени магазина, то определено британската армия е в по-добра ситуация...........
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #44
                              а защо после се отказват от 10 зарядните и минават на 5 зарядни?


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                Thorn написа
                                а защо после се отказват от 10 зарядните и минават на 5 зарядни?
                                Изобщо не се отказват. Остават си с 10-зарядни магазини. Впрочем още сес пори дали е магазин или пълнител, тъй като може да се отделя от пушката. Вярно, че според инструкциите за експлоатация на пушката свалянето на магазина/пълнителя-се разрешава когато пушката се почиства,аз съм виждал снимки на които британски войници носят допълнителни пълнители/магазини по себе си. Явно никой не се е съобразявал с ръководството за експлоатация.
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X