Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За форума

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Е, именно затова ние решихме, че ще е по-правилно (от гледна точка на принципа "равни възможности за всички") да се формулира горе-долу следната схема (начертавам я съвсем по принцип - може доста да се измени в детайлите):
    определят се няколко класа морски съдове, например:
    * подводници
    * леки кораби
    * основни кораби
    * авиация (това е специален клас, но за него след малко ).

    Съответно, всеки конкретен "кораб" (в някой случай става въпрос за съединение, но не това е същественото) има следните показатели:
    сила
    уязвимост
    ударна мощ
    инициатива
    като първите два са разпределени в таблица според четирите основни класа (т.е., ударна мощ срещу подводници, леки кораби, основни кораби, авиация). С уязвимостта е същото - спрямо ударната мощ на всеки от четирите основни класа.
    Съответно, когато се стигне до конкретно сражение, се изчисляват коефициентите за бойна ефективност, като това става на следният принцип - определят се класовете на противниците, след което за всеки се взима от таблицата съответният показател за ударна мощ и уязвимост и се умножава на силата му. Съответно, ударната мощ на единия се сравнява с уязвимостта на другия (делят се) и обратното, като се получават относителни коефициенти. Така се определя процентната вреда, която си нанасят един на друг в ефективен боен коефициент - съответният процент се отнема от силата им, като това е резултатът от битката.
    Инициативата идва за да определи дали всеки от корабите ще осъществи задачата си (т.е., ако аз съм пратил корабът А в еди коя си морска провинция със задачата да унищожи всякакви чужгди кораби, а там има чужд кораб, който има задача да лови леки кораби, но да избягва тежки (т.е., рейдер), то разликата от инициативите на двата ще определи дали рейдерът ще успее да избяга или ще бъдепринуден да приеме боя).

    Съответно, когато се проектират корабите всеки играч ще получава определен борй точки за разпределение между трите показателя и съответните им подварианти (уязвимост от еди-кой си клас, ударна мощ срещу еди-кой си клас). Така всеки би могъл да си кнструира лесно корабът, който му е необходим според самия него.

    Авиацията съм я въвел, защото това ще е ударното "оръжие" на самолетоносачите, които сами по себе си се явяват основни кораби (като клас). Впрочем, авиацията е отделна тема, но и тя може да се реши в абсолютно същия стил.

    Comment


      #47
      бррррр. няма дипломация, пределно упростени единици, икономика???? 'ми то к'во остана от играта?

      Comment


        #48
        Чакай-чакай, какво значи "няма дипломация"?
        Именно дипломацията и политиката останаха основни елементи на играта. И сраженията, но само като подсистема на горните. И това се получава (поне идеята е такава, на първия бета-тест ще видим какво казва практиката ) именно защото са орязани много ненужни подробности.

        Comment


          #49
          Да ама имам мнооого ясни спомени (няма да цитирам защото когато предният път те бях цитирал от много далече ти го прие за заяждане) че се вайкахте как дипломацията никаква я нямало, е то т'ва по винана на играчите, но факта сие факт.

          Comment


            #50
            Е, да, но именно дипломацията я няма по вина на играчите. И затова решихме да променим самата система, като така стимулираме играчите да се насочат в правилната посока .

            Comment


              #51
              Имам много черен спомен от предложената от мене конференция за ограничаване на въоръженията. Все пак отговори от сорта," не ни интересува ще си правим каквото си искаме" ми се губи кога са били асоциирани с дипломация.

              Comment


                #52
                Гоги, то е асоциирано с дипломацията, но никога не е било формулирано така. Друг е въпросът че във ВСИЧКИ симулирани до сега реалности липсват 2 задължителни форми на въздействие върху такива играчи.
                1. Икономиката във всички модели е до голяма степен автаркична за страните(да речем Япония не изпитва никаква нужда от нефт, защото всичко минава през ИК, или СССР с 80% неизползваема тайга е първата икономическа сила и т.н.). Освен това липсата на комуникационни линии прави безпредметно влиянието в определени страни, още повече, че търговията е под формата "правим нещо, за да си сложим 0,1 ИК отгоре.
                2. Липсата на въоръжени сили прави невъзможно в началото да се окаже военен натиск на такива страни. Дори и да се оформи коалиция, докато силиците и се домъкнат то страната "хулиган" вече ги превъзхожда или поне е със сили равни на техните.
                Не искам това да прозвучи като критикарство на досегашните модели-напротив. Според мен е безкрайно трудно да се балансира с големия брой параметри необходими за моделирането на реалността, плюс чисто енергоемкия и времеемък процес на водене на играта.
                За да не звуча само като черна станция ще ви постна предложението си за тактически вариант на морските сражения. Днес трябва да го завърша. Разбира се той включва голям брой променливи и изисква до известна степен детайлизиране на заповедите, но думата я имате вие. В него съм се опитал да предотвратя заповеди от типа "Ей ся тия гемийки ги премести в провинция Х и там да бият който намерят".
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #53
                  прочети предните постове и се откажи.

                  Comment


                    #54
                    Е, хъм, с въвеждането на ресурсната система, която се обсъжда в момента може и това донякъде да се промени. Освен това обмисляме още една идея, която смятам, че още повече ще въздейства положително върху "геймплея" . Става въпрос за следното - в досегашните игри почти всички наблягаха на процеса на усъвършенстване на собственото икономическо и научно-техническо съвършенство, което отлагаше всички останали процеси или ги пращаше на заден план (донякъде изключение прави само първата форумна стратегическа игра и то случайно). Но обмисляме вариантът всички да започват с готови армии и развита икономика-наука. Като шансът нещо съществено да се подобри/промени за кратко време ще е нищожен - по-скоро ще трябва да се полагат усилия за задържане на ситуацията, може би. Това означа, че фокусът ще е преместен там, където е нужно.

                    Що се отнася до военната тактика - не забравяйте, че по-подходящото й място е именно в рамките на тактическа форумна игра. Можем да спретнем отделна флотска оперативно-тактическа ролева симулация или пък след време да доразвием това, което мъча в момента и в тази посока. Там ще има повече място за сложни тактически модели.

                    Comment


                      #55
                      Всъщност, засега и тримата разработваме свои варианти, които имат доста съвпадения. Ще ги обсъдим, като се съберем, пък да видим, какво ще стане.
                      Одзава - кажи си идеите, пък ще видим. В моята версия общо взето именно в морските сражения нещата хич не са изпипани, ако не друго, то може да ги направя по твоите идеи. Разбира се, съобразени с възможните корабни характеристики в играта. Но, възможностите пак не са малко. Така или иначе, ние няма да наблягаме толкова на техниката, колкото на възможностите за използването й. Разбира се, видовете кораби във една форумна игра няма да са повече от тези в досегашните.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment

                      Working...
                      X