Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българско Оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Originally posted by "Parabellum"

    Значи ще карам малко на автопилот, защото цялата ми информация по този въпрос се намира в България.

    Картечницата Мадсен е първото оръжие, което България закупува след Първата Световна Война.През 1928 година са внесени първите 20 броя от обр.М24.Колко точно са били внесени общо в момента не мога да ти кажа.
    Прегледах сайта, който ти беше постнал тук и видях доста неточности.Става въпрос за картечницата М1927.Тази картечница е произведена от "Збройовка Бърно" и през 1938г. е приета на въоръжение в БА-3000 броя.Като силует, тази картечница прилича на Мадсен,но само толкова.Явно това е накарало авторите да си помислят ,че има такава картечница Мадсен в България
    Значи М1924...Благодаря много :tup:
    Предполагам, че внесените количества не са били големи - в началото на тридесетте общото количество на картечниците в БА е няколкостотин (400 е ограничението на Ньой). Знам, че в сайта има много неточности - и аз установих доста. М1927 да не е леката картечница Брен, внасяна В България от Германия от трофейното чешко оръжие ?
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #17
      Забравих - а можеш ли да посочиш източници?
      Благодаря предварително
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        #18
        Брен е точно тази картечница.Произведена в Чехия и продадена от Германия на нас.
        Като за начало те съветвам да намериш следните книжки "Военната икономика на България 1919-1945"-Людмил Петров София 1999г

        "България,Великите сили и Балканските държави 1933-1939" Людмил Спасов София 1993г.

        Това са доста интересни трудове,но не им вярвай напълно имат малко неточности и грешки.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #19
          Имам ги. И доста други. Проблемът е, че за Мадсен се споменава само мимоходом и то рядко: например в "Стрелково оръжие на въоръжение в БА 1877-1990" и "История на служба Артилерийско въоръжение в БА 1878-1990". Пише че са на въоръжение в конницата през четиридесетте и че са приети на въоръжение през 1924г., последното май не е вярно за дата. Никъде не съм срещал откъде се появяват и кога и колко? Дори в изследването на Михаил Йонов за Българската армия 1919-1929 няма нито дума. Затова съм любопитен за твоите източници.
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            #20
            Навремето се бях поровил в Централният Военен Архив, та оттам нещичко понаучих
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #21
              Originally posted by "Parabellum"

              Навремето се бях поровил в Централният Военен Архив, та оттам нещичко понаучих
              Търново значи.....ОК благодаря
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                #22
                Някой нещо да знае за оръжието на Апостола?
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #23
                  Разбира се предизвикателството на ПАРАБЕЛУМ е както винаги на висота. Затова ще се опитам да бъдя максимално изчерпателен.

                  Според тефтерчето на самият апостол, в което си е записвал разходите. От апостола са закупени 5 пушки и един револвер. Не претендирам за хронологичност при изброяването им, сигирен съм само за системите.
                  1.Белгийска иглена пушка(карабина) КОМБЛЕН, не се споменава да ли е пушка или карабина.
                  2.Втората е РЕМИНГТОН обр 1864г.
                  3.По време на пребиваванто си в легията апостола използва капсулен (перкусионен) мускет компилация на система "МИНИЕ".
                  4. Използвал е и двуцевна ловна пушка система "ЛЕФОШЕ"
                  5 За тази последната най-малко знам, а то че е била шишане, по-принцип така турците наричат нарезните пушки.

                  Револвера е система ЛЕФОШЕ.

                  За сега толкова , но това е само авангарда, утре ще атакувам с тежката конница.

                  Comment


                    #24
                    Баси,ти ме претрепа.Откъде знаеш за "Комблен"-ът?
                    Другият револвер на Левски е бил система "Гасер" обр 1870
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by "Parabellum"

                      Баси,ти ме претрепа.
                      ААА да не чувам подобни неща, това можеш да го кажеш например ако цяла нощ сме пили до припадък.


                      1.Белгийска иглена пушка(карабина) КОМБЛЕН е закупена през 1872 и пръв за нея съобщава в мемоарите си ЗАХАРИ СТОЯНОВ и е струвала 540 гроша. ПАТРОНИТЕ за нея 1000бр. пристигат на 9 юли 1872 в Галац.
                      Предателството на Д. Общи осуетява събирането на патроните с пушката. В крайна сметка тези патрони попадат в конака в ЛОВЕЧ.

                      Comment


                        #26
                        Малко се отклонявам от темата за Апостола.Пускам снимка с оръжието на Българското опълчение



                        Пушка Шаспо, обр.1866 г., к. 11 мм.
                        Пушка Крнка, обр. 1869 г., к. 15,24 мм.
                        Кавалерийска карабина Бердана ¹ 2, обр. 1870 г., к. 10,67 мм.
                        Револвер Смит &Уесън, обр. 1869 г., к. 10,67 мм.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #27
                          Предполагам, че са от твоята колекция! :tup:
                          Бравос!

                          Comment


                            #28
                            Не са от моята колекция.Просто това е от колекцията на Националният военно исторически музей в София
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #29
                              Аз пак се намесвам доста след като е затихнала дискусията, но какво да се прави, като се присъедних чак... вчера :lol: :lol:

                              Малко по-модерно въоръжение. Това е високоексплозвен /не-трасиращ/ снаряд за 20 мм FLAK 38. Споко, празен е, деактивиран :tup: /всъщност е висок 8 см, на снимката е трудно да се определи/ Въпросът ми е, вярно ли е, че тези зенитки са били на въоръжение чак до втората половина на 80-те???
                              На нож!

                              Comment


                                #30
                                Може би те са били на въоръжение в някои запасни поделения, поради специфичният им калибър-това е мое мнение. Предполагам, че са били използвани като учебни- боеприпаси бол, стреляй и забрави. Вместо да се унищожават, защо не се използват. Така си мисля аз по този въпрос.
                                Колега, ти какви патрончета имаш? Ако искаш дай да разменим едно друго. Прати ми ЛС за да не задръстваме темата с глупости!
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X