Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските евреи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    И пак е имало случаи на предупреждения и спасения, но - за съжаление - малко.

    Comment


      #77
      KG125 написа Виж мнение
      И пак е имало случаи на предупреждения и спасения, но - за съжаление - малко.
      Има, да, аз съм чел и чувал за електричар от Скопие, които укрива две еврейски деца. Но масови, организирани протести - не.
      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

      Comment


        #78
        за главен фактор при оцеляването - подчертавам: оцеляването, следва да бъде посочен именно българският народ. И доколкото поведението на преобладаващата част от тогавашното общество действително покрива представата ни за една етнически и верски толерантна нация, горната формулировка бе приета с облекчение. И аз съм един тези, които водиха активна борба гората, посадена в Израел по този повод, да носи не името на цар Борис Трети, което би било велика несправедливост, а на българския народ. И тази наша борба, намерила спонтанна подкрепа както в средите на евреите в България, така и на българската общност в Израел, и подкрепена особено енергично от оцелели македонски евреи, много добре знаещи цялата горчива и противоречива истина за ролята на българския цар, накрая завърши с успех: в Ерусалим днес расте гора, посветена на негово величество българския народ
        Статията на Вагенщайн четох преди много години и ми хареса. Според мен формулировката му на проблемите е точна и доста балансирана, още повече, че става дума за опитности на очевидец, а това е особено ценно. Неговите разкази съвпадат с разказите на моя дядо, който е бил офицер на фронта в Македония. Над радостта и доброто желание за обединение на хората са надвиснали директивите на фашисткия режим в София. И докато войниците са били посрещани с хляб и сол, от София идват никому непонятни нареждания за палене на села, които пък военните е нямало как да не изпълнят. А после са сънували палежите до края на живота си, въпреки че някои от тях са положили всички усилия поне да предупредят хората да бягат, за да няма пострадали. Но как се гради после доверие със същите тези хора? И как да ни повярват на приказките за това, че сме "братя"?

        Затова и до голяма степен настоящите проблеми с Македония сами сме си ги създали, или казано по-точно от властта и политиката са създадени. Вагенщайн е напълно прав, че не всичко е било "розово", както го рисуват учебниците ни по история. Необходимо е да можем да приемем и неприятните за нас факти около спасяването на българските евреи. Но според мен най-важното в статията е това, което авторът подчертава най-накрая - липсата на вкоренен антисемитизъм сред българското население, което пък лишава от основа имитаторските (спрямо Германия) действия на властта. Поради това в крайна сметка всякакви антисемитски "мерки" увисват в безтегловност. И в това се състои спасяването на евреите, не в някаква национална политика.

        Като чета тази тема обаче и откровено расистките изказвания в нея, и като гледам боклука, който се изсипва в последно време на българския книжен пазар за "великия еврейски заговор" и прочие (неща, на които не би трябвало да се хваща човек със средно ниво на интелигентност), чудя се дали колелото не се е завъртяло в обратна посока и дали народът ни не е станал твърде нетолерантен напоследък. И много жалко за този епизод от историята ни, ако в днешно време не се поучаваме от него, а се превръщаме в тези, от които уж искаме да се разграничаваме. Като се изключи чувството, че са "свръхчовеци", което много немци все още си го имат някъде в подсъзнанието, в днешно време те са много по-толерантни и съзнателни по подобни етнически проблеми от нас. Чест има прави на тях - а на нас?
        Last edited by Баба Яга; 21-06-2010, 12:39.
        „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

        Kurt Tucholsky

        Comment


          #79
          Интересна статия в един нов израелски сайт на български
          "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
          FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

          Comment


            #80
            Нищо интересно в статията:
            Историята на българските евреи е по-драматична и по-значима от "Списъкът на Шиндлер". Проблемът е, че в България няма Стивън Спийлбърг да я разкаже.
            Не мога да си представя как един евреин, който се смята за интелигентен и образован, може да споменава митичния Шиндлер. А Спийлбърг трябва да си посипе главата с пепел и да направи филм за някой от хората, които НАИСТИНА са били светци, напр. Ирене Зандлер.

            Comment


              #81
              Кухулин написа Виж мнение
              Според мен това положение е уникално за исляма. Не мога да съм сигурен, разбира се, но мисля, че другаде не се среща.
              "Отношението към евреите в средновековна Европа е донякъде повлияно от досега на европейската култура с исляма по време на кръстоносните походи. През 1215 г. четвъртият Латерански събор постановява евреите да обличат задължително отличителни дрехи. По подобие на подобни декрети, издавани от някои от мюсюлманските халифи, евреите трябва да носят жълта лента, островърха шапка и други символи на Каин, които неизбежно събуждат презрението и омразата на онези, които ги възприемат като убийците на Исус. През 1233 г. папа Григорий Х (1227 1241) издава була, в която забранява християните да обсъждат с евреи въпроси от религиозно естество. През Х в. подобни диспути са все още разрешени, сега обаче те са възможни само в присъствието на папски или кралски легати, ала дори и в този случай бързо се израждат в открита размяна на грубости."

              Нартиада

              Comment


                #82
                Благодаря. Никога не съм се замислял, че тези явления може да са възникнали под ислямско влияние. А е логично, наистина. Ще е хубаво да се погледне някое изследване по въпроса, да се проследи развитието. Често такива прилики се оказват плод на случайността.

                Във всеки случай това е само едната страна на нещата. Мисля, че в Европа не е възприета другата страна - защитата на евреите в замяна на тези рестрикции.

                Comment


                  #83
                  Кухулин написа Виж мнение
                  Благодаря. Никога не съм се замислял, че тези явления може да са възникнали под ислямско влияние. А е логично, наистина. Ще е хубаво да се погледне някое изследване по въпроса, да се проследи развитието. Често такива прилики се оказват плод на случайността.

                  Във всеки случай това е само едната страна на нещата. Мисля, че в Европа не е възприета другата страна - защитата на евреите в замяна на тези рестрикции.
                  Твърдението, че Европа е копирала дискриминацията на евреите от мюсюлманите, изказано в горната статия ми се струва бая несъстоятелно.
                  По-вероятно е мюсюлманите да са приели омекотена форма на дискриминацията, практикувана във Византия. Във Второто Българско Царство евреите са се радвали на много по-широки права отколкото в Източната Римска Империя.
                  Спомням си за едно писмо на Унгарския крал Бела да папата, в коете се поставя под съмнение правоверността на Иван Асен ²², защото в държавата му живеят необезпокоявани еретици и евреи.
                  Василий ²² е наречен "Българоубиец", но бях чел, че воден от религиозен фанатизъм е унищожил и около 200 еврейски общини на завладените територии.

                  А иначе, в западна Европа, евреите са се ползвали от покровителството на папата, като живо доказателство за верността на Новия Завет.
                  "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                  FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                  Comment


                    #84
                    Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                    А иначе, в западна Европа, евреите са се ползвали от покровителството на папата, като живо доказателство за верността на Новия Завет.
                    Това често се споменава тук-таме, но имаш ли представа за какво точно иде реч?

                    Comment


                      #85
                      Май имаше някакви папски документи изразяващи това покровителство. Изглежда, че зависи от периода, мястото и папата - Западна Европа не е единно цяло.
                      От четене на това-онова, без да съм изследвал въпроса специално, съм останал с впечетлението, че общините са покровителствани от този,на когото плащат данъци.
                      Тъй като не са били прикрепени към земя и не са влизали в градските християнски гилдии, то ясно е, че най-често не са били подвластни на местния феодал.
                      Мисля, че в някои случаи, евреите са се ползвали с протекцята на съответния крал (да речем Казимир, в Полша). Такова май е било положението и във Второто Българско Царство. Същото е и в Османската Империя.
                      Този статут изглежда е спомогнал за обособяването на евреите като най-вече търговска прослойка - имали са сравнително по-голяма свобода на движение.
                      "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                      FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                      Comment


                        #86
                        Има множество папски документи; не знам дали точно за покровителство, но във всеки случай при средновековни "погроми" срещу евреите като напр. по време на "Черната смърт" (голямата чумна епидемия от 1347-1349 г.), папството се намесва, за да ги защити.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #87
                          Интересно, мерси. Струва си някой ден да разнищим въпроса.

                          Comment


                            #88
                            еврейски молитвени и обществени сгради в България

                            Ако все-още има интерес, давам връзки към някои материали за еврейски обществени сгради в България.
                            http://www.thebulgarianjews.org.il/?...&ArticleID=528
                            http://www.thebulgarianjews.org.il/?...&ArticleID=532
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              #89
                              Средновековието е единственият период, за който можем да говорим, че мюсюлманските държави са по-толерантни в религиозно отношение. Затова съдействат според мен писанията в Корана, които освен дискриминационните практики срещу "Хората на Книгата", все пак им оставят и много права. Докато за християните евреите са предатели, Христоубийци и т.н. Евреите са били постоянно преследвани и в крайна сметка прогонени от католическа Европа. Единствено са приети в Полша (след съюза с Литва се разселват и по днешните територии на Литва, Беларус и Украйна). Мисля, че последният случай на насилствено покръстване на еврейско момче е през XIXв. - има силен обществен отзвук и след това Ватиканът се отказва от практиката.

                              Comment


                                #90
                                В това няма никакво съмнение, още в 1454 година в едно от писанията си Ицхак Царфати се обръща към едноверците си с призив да напуснат "дома на мъченията, във властта на кръста" и да се заселят в земите "под властта на полумесеца".
                                Мисля, че на практика, еманципацията на евреите в Западна Европа започва от Бонапарт.
                                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                                Comment

                                Working...
                                X