Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските евреи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Екстериорът стана красив , след като я взе/как?/ Лино Тонан и тя стана " При Лино"... още по-тъжно е че преди това беше нещо средно между фурна и баничарница...
    ПП От все сърце моля за обяснение на давидовата звезда/нещо ми се върти за мъжко и женско начало.../
    :vsad:

    Comment


      #47
      Todor Pavlov написа
      ПП От все сърце моля за обяснение на давидовата звезда/нещо ми се върти за мъжко и женско начало.../
      Не, това за женското и мъжкото началот беше от "Шифърът на Леонардо", хехе
      Доколкото знам точното значение и произход на този символ не е известно, макар че има много теории и също така немалко "претенции". Две неща са известни - със сигурност не е екслузивно еврейски (макар и днес да се отъждествява предимно с юдаизма, еврейството и еврейската държава) и също така е възприет като интегрална част от символиката на синагогите сравнително късно (17 век).
      Въпреки многото теории за значението на знака, някои от които откровено смехотворни, най-популярната като че ли е символ на добър късмет, разпространен сред много близкоизточни и северноафрикански народи от древни времена. Нещо като четирилистната детелина или мартениците, мисля че не е известно откъде точно произлизат поверията че носят късмет, здраве и т.н.
      Та макар и орнамент в синагогите, звездата на Давид започва да се свързва истински с евреите едва през 1897 г., когато става символ на ционисткото движение, макар и да има немалко недоволни от избора. В средата на 20-и век, когато избират този символ за флага на Израел, също има разгорещен дебат. Но от този момент нататък (1948 г. и появата на знамето), звездата на Давид вече предизвиква асоциацията, която ни е позната днес.
      Съкратен превод-преразказ от тук:
      Encyclopedia of Jewish and Israeli history, politics and culture, with biographies, statistics, articles and documents on topics from anti-Semitism to Zionism.


      ПП "Менората" или "свещникът" е много по-древен еврейски символ и може по-лесно да се проследи, до притчата с въстанието Бар-Кохва, маслото, чудото на Ханука и т.н.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #48
        Най- общо приеманата теза е, че понеже звездата символизира 6-те дни на сътворението и разбира се седмия ден на почивката - Шабата (центъра). Някои го наричат щита на Давид съгласно някакъв еврейски ръкопис от 12 век. Вероятно е бил приет за използване в синагогите понеже кореспондира и със структурата на по- древната менора - 3+3+1. Др уги теории за името му, не особено състоятелни , според мен, са че името на Давид (на иврит) е изписано в този символ или че този символ представлявал астрологична таблица за паждането на Давид и предопределението му като цар.Най- стария ръкопис, в който е засвидетелствана ерейската звезда е един Мазоретски текст от т. нар. Ленинградски кодекс, датиран 1008 г. :

        THE LABARUM


        sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
        ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
        ,sevogorob eht erew ysmim llA
        .ebargtuo shtar emom eht dnA

        Бе сгладне и честлинните комбурси
        тарляха се и сврецваха във плите;
        съвсем окласни бяха тук щурпите
        и отма равапсатваха прасурси.

        Comment


          #49
          Византиец написа
          Най- общо приеманата теза е, че понеже звездата символизира 6-те дни на сътворението и разбира се седмия ден на почивката - Шабата (центъра)
          Точно тази не е спомената в сайта...? Теории могат да се измислят безкрайно много, но конкретно в тази не виждам никаква логика, тъй като шабат (седмия ден) по никакъв начин не се явява "център" на седмицата... освен това е известно че символът е бил разпространен и сред други народи, така че дори евреите да са го възприели в този му смисъл, оригиналното значение вероятно е друго.

          Някои го наричат щита на Давид съгласно някакъв еврейски ръкопис от 12 век. Вероятно е бил приет за използване в синагогите понеже кореспондира и със структурата на по- древната менора - 3+3+1.
          На иврит се нарича просто "Щитът на Давид", а не "Звездата на Давид" - според митът Давид имал такъв щит (звездообразен) или пък символът е бил нарисуван на щита му.
          Относно числовите игри, които са широко експлоатирани в Тората, еврейския календар и т.н. 3+3+1 наистина има смисъл, но според мен много по-вероятно е символът да е бил изобразяван в прекия му смисъл (според евреите) - а именно щит. Един вид защита на храма от външна заплаха - като да сложиш кръст над вратата, да нарисуваш пентаграма или да окачиш връзка чесън, ако щеш

          Др уги теории за името му, не особено състоятелни , според мен, са че името на Давид (на иврит) е изписано в този символ или че този символ представлявал астрологична таблица за паждането на Давид и предопределението му като цар
          Името "Давид" на иврит се изписва като далет+вав+далет, което дава 4+6+4 = 14. Освен да го делим на 2-та триъгълника и да получим 7, което според предната теза е значението на Давидовата звезда (7-те дни на седмицата). Мноооого измъчено според мен
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #50
            Dinain написа
            Не, това за женското и мъжкото началот беше от "Шифърът на Леонардо", хехе ...
            .

            Ха такааа ... кой гледа безалкохолни филмчетааа :sm113: ...
            Срам не срам , ама и аз се изкуших , че и на "премиерата" ходих...

            А иначе , благодаря за информацията . :tup: Хубаво би било някой знаещ да направи паралел със значението на този символ и при мюсюлманските храмове.

            Comment


              #51
              Ха такааа ... кой гледа безалкохолни филмчетааа ...
              Срам не срам , ама и аз се изкуших , че и на "премиерата" ходих...
              Аз четох книгата много преди да излезе филма, за който не бих платил пари.

              А иначе , благодаря за информацията . Хубаво би било някой знаещ да направи паралел със значението на този символ и при мюсюлманските храмове.
              Моля. А за мюсулманските храмове, аз го написах - символът присъства в различни близкоизточни култури (главната причина поради която "еврейските" тълкувания звучат съмнително) и общо казано се счита за символ на късмет. Направих паралел със символът на четерилистната детелина (за която мисля обаче че не съм прав - за неизвестния произход; спомних си смътно някаква история с Италия, католицизъм, кръст и някаква медицинска служба, но не си спомням подробности). Та за Звездата (или Щитът) на Давид (особено ако е вярно че произлиза от символ върху давидовия щит, а не формата му, което означава че е бил използван още по-рано) - аз лично считам че не е измислен нито от юдаизма, нито от исляма, а е по-древен езически символ, чието оригинално значение е отдавна забравено. Също като мартениците - никой не знае откъде произлизат (е, има разни народни приказки де, но нищо сериозно). И за да не се повтарям, ето нещо ново - сред народите от арабския полуостров, поне за йеменците знам, съществува традиция да се завързва бяло-червен конец на китката (против уроки, за здраве, късмет и т.н.).
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #52
                Dinain написа
                И за да не се повтарям, ето нещо ново - сред народите от арабския полуостров, поне за йеменците знам, съществува традиция да се завързва бяло-червен конец на китката (против уроки, за здраве, късмет и т.н.).
                Да не е принесено и при йеменските евреи?

                А иначе за символът има си го в почти всички близкоизточни религии и вероятно е просто приемственост от юдаизма (в християнството и исляма). А вече пред това, никой не знае...

                THE LABARUM


                sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                ,sevogorob eht erew ysmim llA
                .ebargtuo shtar emom eht dnA

                Бе сгладне и честлинните комбурси
                тарляха се и сврецваха във плите;
                съвсем окласни бяха тук щурпите
                и отма равапсатваха прасурси.

                Comment


                  #53
                  Да не е принесено и при йеменските евреи?
                  Северноафриканските и близкоизточните евреи по мои наблюдения са възприели много повече от местната култура и обичаи в сравнение с ашкеназците. До степен почти да не са останали основни разпознавателни белези като език например. Известно е че отношението на халифите и османците е било доста различно от това на църквата и резултатът е налице.

                  А иначе за символът има си го в почти всички близкоизточни религии и вероятно е просто приемственост от юдаизма (в християнството и исляма). А вече пред това, никой не знае...
                  Тук предполагам говориш за звездата. Само че фактът че присъства в украсата на храмове дава ли ни автоматично основание да кажем че присъства в религиите? Във всички случаи аз не виждам основание да се приема че символът е с еврейски произход, доколкото няма доказателства за това. А ако има и аз не знам (много възможно), ще те помоля да ги споделиш.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #54
                    Известно е че отношението на халифите и османците е било доста различно от това на църквата и резултатът е налице.
                    Всъщност официалното отношение на Папството е доста по - различно от това на кръстоносците и подивелите, маргинализирани тълпи. Папството официално (при Кръстоносните походи, времето на големите кланета и подпалването на гетата) никога не подкрепя насилието срещу евреите, но и пък не правя някакви особени усилия да го спира....всъщност в Рим, папската резиденция, и до днес е оцеляла една от най - старите еврейски общини на континента - Бене Рома, датираща още от римско време.

                    Тук предполагам говориш за звездата. Само че фактът че присъства в украсата на храмове дава ли ни автоматично основание да кажем че присъства в религиите? Във всички случаи аз не виждам основание да се приема че символът е с еврейски произход, доколкото няма доказателства за това. А ако има и аз не знам (много възможно), ще те помоля да ги споделиш.
                    Много буквално схващаш всичко, фактът приемствеността за която говорех имах предвид точно това, че се използва за украса в някои от храмовете, а не че се е наложил едва ли не като някакъв особен символ. Така или иначе виждал съм множество църкви с много символи вътре в тях поначало нехристиянски, но възприети и присъстващи в архитектурата, респективно символиката на даден храм. В Мелник например има една църква от 17 век, в която над олтара можеш да видиш всевиждащото око, нещо което определено не е традиционен символ присъстваща в иконстасите. Обикновено го свързват с масонството, с американската революция (имаше на някоя от банкнотите, ако се не лъжа), но е доста по - древен, както можеш да се досетиш. Хората, които са направили храма са го въприели по някаква причина. Причината за мен е, че християните виждат своя Бог като Всемогъщ, Всевиждащ и пр. ерго този символ подхожда. Щитът на Давид подхожда още повече за християните да се използва някъде (не като основен символ), защото има пряка приемственост и връзка новозаветна - старозаветна традиция (християните напрактика приемат Стария завет и го почитат наравно с Новия). При мюсюлманите не е толкоз пряка приемствеността, щото все пак те почитат Корана, но пък в страниците му се появяват както новозаветни, така и старозаветни фигури. В тоя смисъл искам да кажа, че нищо не пречи да се използнва тоя символ, ако са го приели при построяването на даден храм като символ и спомен на някогаше древен Израил. Ако е приет в Близкия изток, разбира се, отдругаде е възможно да бъркам, но самият факт, че тази звезда си се използва най- често по мое наблюдение от етиопците, говори, според мен, че са го въприели като някакъв символ вероятно от юдаизма, понеже Етиопците са първите християни, а освен това има данни за връзки с Етиопия още от времето на Соломон. И до днес в един отделен регион в Етиопия живее една юдейска общност, която са сочи за много древна. Там те съжителстват заедно с християните без някакви конфликти и пр., доколкото знам векове наред. Конфликтите на местно етиопско население са били най - остри с мюсюлманските нашественици. Еврейската звезда, доколкото знам, я приемат не точно като "Щита на Давид", а като Seal of Solomon - "печатът на Соломон" (не съм сигурен, дали точно така се предава фразата на български)
                    Ето ти един етиопски кръст:

                    THE LABARUM


                    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                    ,sevogorob eht erew ysmim llA
                    .ebargtuo shtar emom eht dnA

                    Бе сгладне и честлинните комбурси
                    тарляха се и сврецваха във плите;
                    съвсем окласни бяха тук щурпите
                    и отма равапсатваха прасурси.

                    Comment


                      #55
                      Византиецо, няма нужда да ми разказваш за еврейската диаспора в Етиопия, познавам не един неин член
                      Дали символът е пристигнал там преди или с юдаизма не знам. По всяка вероятност липсват източници. За мирното съществуване не бъди толкова категоричен, има си причини сигурно че едно "племе" от 200 000 души се самоопределя като евреи и иска да емигрира (обаче Израел не ги признава и т.н.).

                      Това за етиопците - първи християни не го разбрах.

                      Колкото до Соломон, това е най-популярната теза за обяснение на тази диаспора - че при пръсването на 12-те еврейски племена от римляните, едно от тях потегля на юг и стига Етиопия. В стария завет пък пише че Моисей бил "черен" (или "тъмен"), каквото и да значи това.

                      Последно - за еврейската диаспора в Етиопия: когато са я открили, тя се е състояла грубо казано от няколко племена, украсяващи колибите си с давидовата звезда и мърморещи откъси от молитви на едва-разбираем старо-иврит. Без да разбират значението на думите, разбира се, като традиция или заклинания ако щеш. По това се е разбрало че племената в този район имат някаква връзка с юдаизма. Никакви физически доказателства не са намерени разбира се, освен тук-там рисунки и знаци по глинени плочки или стари парчета пергамент. От Израел е събрана специална делегация от високопоставени равини, представители на водещите течения и е изпратена да проучи въпроса. След дадено време на мъдрене (сещам се как се избира нов Папа във Ватикана ) делегацията достига съглашение и обявява: "Евреи са! Качвайте ги на самолетите." Това е то.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #56
                        byzantiner написа
                        . В Мелник например има една църква от 17 век, в която над олтара можеш да видиш всевиждащото око, нещо което определено не е традиционен символ присъстваща в иконстасите.
                        :

                        Желязната църква в Истанбул също има на фасадата си над входа този символ.

                        byzantiner написа
                        . Обикновено го свързват с масонството, с американската революция :
                        Ами то е едно и също.

                        Dinain написа
                        Тук предполагам говориш за звездата. Само че фактът че присъства в украсата на храмове дава ли ни автоматично основание да кажем че присъства в религиите? .
                        Освен в храмовия дизаин съм я виждал и на ислямски знамена...
                        Last edited by Todor Pavlov; 29-11-2006, 14:33. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                        Comment


                          #57
                          Todor Pavlov написа
                          Ами то е едно и също.
                          С извинение ама това от от книжките за масонско-тамплиерската роля в историята ли го разбра?
                          Извинявам се на бизантинер, че повдигам този офтопик, но пък не от мен идва първоначалния тласък. Но нека Павлов ако иска да отвори нова тема и там да си изложи тезата и да се опита да се аргументира защо масонството е едно и също с американската революция. На мен ще ми е забавно и приятно да си поприказвам.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            #58
                            albireo написа
                            С извинение ама това от от книжките за масонско-тамплиерската роля в историята ли го разбра?
                            Извинявам се на бизантинер, че повдигам този офтопик, но пък не от мен идва първоначалния тласък. Но нека Павлов ако иска да отвори нова тема и там да си изложи тезата и да се опита да се аргументира защо масонството е едно и също с американската революция. На мен ще ми е забавно и приятно да си поприказвам.
                            Няма нужда от отваряне на нова тема. Има такава в "Античност" /диалогът може да бъде прехвърлен там /и в случай , че наистина ти е забавно и приятно/в последното искренно се съмнявам/ , заповядай. За жалост подхода ми при излагане на теза и аргументиране е свързан със задаване на определени въпроси към кореспондентите ми ,което биваше окачествявано като провокация ,а и трябва да се съобразяваме с последната промяна на форумните правила, поради което не съм и сигурен в търпението и добронамереността ти .Ще пробвам.

                            Comment


                              #59
                              Ако наричаш подхъврлянето на провокативни въпросчета и подмятанията излагане на теза и аргументация си объркал форума. Пробвай се веднъж да подплатиш тези въпроси с нещо зад тях. С твоите аргументи по върпоса. Защото задаването на въпрос не е аргумент! Такива като теб ги има много. Току подхвърлят някое безсмислено и неиздържащо сериозна аргументация твърденийце и толкоз. Чакат другата страна да ги залее с аргументи, като обикновенно не разбират половината, а другата половина не я четат. И съответно си продължават като грамофонна плоча. Хайде покажи ми, че не си такъв. Изложи си аргументацията в логически свързани и смислени изречения, но без кореспонденти (все едно че пишеш статия). Така ще се елиминират провокативните въпроси, словоблудстването и като цяло словесните фойерверки, които отвличат вниманието повече върху формата отколкото върху съдържанието и смисъла на текста. Аз дотук не виждам особено много смисъл.
                              На мен вече ми е писнало да обяснявам надълго и нашироко (да изграждам цялостни тези), а отсрешната страна да ми отговаря на отделни реплики, да хвърля словесен прах в очите и да демонстрира тотална адиалогичност. Не желая да говоря на стени. Така че чакам.
                              Чакам да се пробваш, пък ако вземеш че напишеш нещо, тогава вече чакай и аргументи и от мен. Дотогава само ще кажа че това което си написал, а именно
                              масонство=американска революция
                              е грандиозна и безумна глупост. Това е подигравка с историята (и не само с нея) като наука. Относно книжката, която препоръчваш в темичката в Античност, препоръчал си я и на друго място и там можеш да видиш какво съм написал по въпроса за тази книжка. Ето тук. А междудругото въпросната тема беше повдигната преди повече от година от едно заблудено учениче, което беше писало и тема за тамплиерите. Ето тази тема. Хвърли едно око и на нея.
                              И ако наистина мислиш, че дискусия за американската революция и защо тя е идентична с масонството има място в раздел Античност, то значи нещата са грандиозно объркани и може би трябва да започнем от А и Б.
                              Също така силно се надявам, когато ще се аргументираш защо според теб американската революция и масонството са идентични, да не преповтаряш само "сериозните изследвания" на онези двамата ловци на сензации, защото сериозността им се равнява на "шифъра на Леонардо" и ако това за теб е сериозно изследване, май сериозно, ама много сериозно си се подвел.

                              Още веднъж се извинявам за офтопика, но отново моята реплика е отгвор, на нещо което друг не само е започнал, но и продължава. Ще помоля модератора да премести тези реплики в новата тема, ако адепта на идеите за масонските революции благоволи да направи такава. Ако ли не, би било хуваво да се изтрие всичко това, заедно с онази псевдоисторическа нелепица в поста на Павлов, от която започна всичко.
                              Византиец извинявай.
                              Last edited by albireo; 30-11-2006, 00:32.
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                #60
                                Айдее почна се Малко е тъпо да си правя само оффтопик в темата, но един провокативен въпрос към Т. Павлов: Знаеш ли колко от т.нар. "бащи на нацията" всъщност са били масони??? Приди да ми отговориш с простичкото "Ми, всички!", хОди некъде да провериш! И чувал ли си за анти- масонската партия в САЩ?

                                THE LABARUM


                                sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                                ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                                ,sevogorob eht erew ysmim llA
                                .ebargtuo shtar emom eht dnA

                                Бе сгладне и честлинните комбурси
                                тарляха се и сврецваха във плите;
                                съвсем окласни бяха тук щурпите
                                и отма равапсатваха прасурси.

                                Comment

                                Working...
                                X