Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските евреи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Не се впрягай, неразбирането е нещо нормално в БС
    На пръв поглед можем да обобщим нещата така: "Ако не беше комунизма, българските евреи нямаше да напуснат България; а ако не беше ционизма, нямаше да отидат в Израел". Но не бих казал че е особено точна или даже вярна тази формулировка. Според мен ционизмът няма въобще директно влияние в случая, може да се отчете че той е една от причините за създаването на независима еврейска държава, но не и че има пряко отношение към емиграцията на българските евреи. Така че ако го извадим от уравнението, ще се получи "без комунизма нямаше да напуснат България, без създаването на Израел нямаше да отидат там". И пак това не е много точно според мен.
    Мисля че именно съвпадението на двете събития (качването на комунистите на власт и обявяването на независима еврейска държава) води до тази вълна от емигранти. Ако едно от двете не се беше случило, нещата щяха да се развият коренно различно (т.е. много по-малко щяха да емигрират, и много по-постепенно).

    За синагогите: много интересно е това османско влияние Да знаеш случайно откога пловдивската синагога е неактивна?
    Доколкото съм чувал има 3 синагоги в България - в София, Пловдив и Русе(?). Или бяха 2 в София? Във Варна съм 99.9% сигурен че няма синагога...
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #32
      Във Варна съм 99.9% сигурен че няма синагога...
      Така е. Във Варна няма действаща синагога. В стария град, т.е. "гръцката махала" има три разрушени, на които седят само фасадите и, ако не се поинтересуваш, може да си ги подминеш многократно. Едната е даже в двора на гщ-то на флота. Ама то на нас и католическата ни църква тъне в забвение, а и джамията май не работи
      "Щом не щеш мира, на ти секира"

      Comment


        #33
        В Добрич също е имало синагога, както и малък еврейски квартал. В момента синагогата се използва от хора на маестро Медникаров. Тъй като темата касае и архитектурата на еврейските религиозни храмове, бихте ли казали каква е типичното за нея ?
        SEMPER AGRESSUS

        Comment


          #34
          Синагога има и във Видин , която е известна като най-голяма след софийската.Освен , ако нямате в предвид само действащите такива.

          Comment


            #35
            straight`edge, тази на снимката ми изглежда построена с доста ориенталско влияние.

            Тъй като темата касае и архитектурата на еврейските религиозни храмове, бихте ли казали каква е типичното за нея ?
            Не мисля че има нещо типично в архитектурата на синагогите. В зависимост от страната и региона могат да се открият най-различни влияния, като "оригиналният" стил вероятно отдавна се е загубил.

            Кратко търсене в Гугъл показва следните примери синагоги:
            Йерусалим


            Берлин


            Москва


            Чикаго


            Белград
            Last edited by Dinain; 25-11-2006, 17:12.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #36
              Това не е берлинската синагога, а старият пощенски офис, самата синагога е малко по-надолу на същата улица и прилича доста по стил на софийската. Иначе в Прага има една синагога, за която се твърди, че е построена според по-ранна синагога на същото място от 9 век, тази синагога е най-старата в Европа (строена през 13 век), по-новата синагога е малко по-нагоре от нея и има също доста оригинален вид. Има и още една пражка синагога, за която се сещам и тя има такъв назъбен покрив като старата. Другата е т.н испанска синагога, тя вероятно е строена от сефарди и е в испанско-мавърски стил.


              'Новата' синагога в Прага.



              Старата синагога в Прага.




              Синагогата в Берлин.






              Още една от Прага:


              Испанската синагога пак в Прага:

              Comment


                #37
                Мда, моя е грешката. Но фактът си остава, освен разликите между сефарадското и ашкеназкото еврейство, намесват се всички възможни православни, католически, ориенталски, северноафрикански и чисто локални стилове и става миш-маш.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #38
                  Ох много неща са се насъбрали в темата, пък аз нямам и много време тия дни. Отговарям набързо, колкото мога:
                  1.
                  По отношение на стиловете - наистина няма някакви определени канони за строеж на синагогите (или има всъщност, но дколкото знам те се спазват от т.нар. ортодоксални евреи). Най - често стиловете се определят от локалните архитектурни особености. Специално обаче при сефарадските евреи аз лично поне, колкото снимки на синагоги съм наблюдавал, се забелязва използване на горе- упоменатия испано- мавритански стил. Испано- мавритански стил за мен лично е едно особено симбиозно съчетание на западни елементи с множество ислямски източни. Най - ясно личат проявленията в стила местния иберийски стиб Mudéjar. Синагогата при Santa María la Blanca е един типичен пример за синагога, изградена в този стил (http://en.wikipedia.org/wiki/Santa_M...ADa_la_Blanca). Най- общо казано обаче, по моя личен опит, в повечето сефарадски синагоги може да наблюдавате по фасадата различни съчетания на западни и източни елементи (като разбира се когато наблюдавате нещо далеч от въпросния иберийски регион е нормално да преобладават западните). Характерни са архитектурните елементи, които като се оформя колонада/полуколонада или се имитира колонада (както наблюдаваме при прозорците на испанската синагоги в Прага по- горе) се оформя един почти напълно завършен кръг в горната част между двете колони. Това си е ясно ориенталско влияние. Покривът - това е нещото, което винаги може да се набие на очи, според мен, за една сефарадска синагога, поне европейските и американските следващи тоя изначален иберийски модел. Покривът има особени извивка. Понякога е оформян като малко кубе, понякога в луковидна или луковидно подобна форма. Може да се издигат и върху кули - това обаче се наблюдава и при ашкеназките. (искам да отбележа, че тези мои наблюдения са си лични и на база личен интерес; не познавам човек, който да се интересува от такъв тип религиозна архитектура, не съм се консултирал с някого във връзка с тия свои интереси и затова е възможно във впечатленията си да бъркам....) Честно казоно прекалено много са напластяванията, които могат да се усетят като наблюдаваш една синагога (поне аз така мисля ден). Пък и зависи къде е се намира тя, откога датира и пр. Иначе общо взето синагоги се строят по света действително във всякакъв стил. Сега си спомням например, че бях разглеждал историята и сайта на т.нар. историческа синагога във Вашингтон - съчетание на наколко типа стила, из между които нердене и църковен византийски. Ето вижте я:



                  Ако вземем тая от Москва:



                  като гледам размерите и, сигурно е хорална синагога. Фасадата за мен си е вид неокласицизъм. Вижда се типичния фронтон (аетос), виждат се и колоните по древен гръцки модел...от снимката нещо не мога да преценя, дали са дорийски, юнийски, коринтски или смесен тип. Приличат отдалеч на йониийски, ама не ги виждам добре.

                  Да знаеш случайно откога пловдивската синагога е неактивна?
                  Доколкото знам от след 1944г. е одържавен имота и след това продаден на италианеца, дето държи ресторанта сега. Само съм чувал обаче това, понеже имам роднина, които има смесен брак с еврейка и така братовчеди полу- евреи от Пловдив именно. Не съм намирал литуратура по въпроса (то вероятно и няма де....) Аз разбрах, че е имало преди в Пловдив 4 синагоги от Еврейската енциклопедия. Единствената действаща, синагога в България, доколкото зная е Софийската за момента. Бях чел че нямали равин на постоянна служба, а само каган, ама май вече има. Ако се вярва на сайта на Шалом действа и някаква синагога в Пловдив, но аз лично не съм чувал. Повечето всъщност Пловдивски евреи са почти напълно изселили се в Израел. Всъщност само от софийските са останали малко повечко. Предполагам, че в Пловди имат молитвен дом или нещо подобно, но за синагога не съм чувал да има. Само на сайта на Шалом пише, че има, но не и къде...:
                  Организация на Евреите в България

                  Във Варна за съжаление няма синагоги. Крум СТрашни май спомена за три. На мен (признавам си за мой срам, че никога не съм бил във Варна) са ми известни само две изоставени сгради. Едната е сефарадска синагога, а другата е ашкеназка. Ашкеназката са решили да я правят някакъв голям модерен бизнес и културен евреийски център, като май само щели да запазят основите на старата сграда.Прочетете тук: http://varna.dir.bg/2006/11/16/news951252.html Кратка история на евреите във Варна и синагогите можете да прочетете тук:



                  Ето я сефарадската :


                  ето я и ашкеназката:



                  Това са нещата, с които разполагам за Варна. Ако някой живее там и разплога с цифров фотоапарат и може да заснеме и трета, за която сега разбирам, нека да го направи, ако не му съставлява проблем. Така де, като гледам как разни министерства, разни служби за културни паметници и прочее са се загрижили за тия храмове туко виж утре паднали и нама начин изобщо да ги видим, което е жалко. В окаяно и плачевно състояние е синагогата във Видим (или ако трябва да бъдем точни руините от нея). Намерих разни доста добри любителски фотографии из нета на останките на въпросната видинска синагога и ще ги пусна тези дни.
                  Тъй като темата касае и архитектурата на еврейските религиозни храмове, бихте ли казали каква е типичното за нея ?
                  Няма типично Зависи от историята на общността, от местните архитектурни традиции, които се възприемат, от средствата, които влага религиозната община за построяването и и дори ако щеш от това, кой архитект ще направи поректа. Иначе за т. нар. ортодоксални:
                  Orthodox Judaism has considered synagogue construction over the last two thousand years as following the outlines of the original Tabernacle, which was also the outline for the temples in Jerusalem. The Orthodox synagogue usually contains the following features:
                  Aron Ha-kodesh with dark blue, embroidered parokhet covering in at this site in a Jerusalem neighborhood synagogue.
                  Enlarge
                  Aron Ha-kodesh with dark blue, embroidered parokhet covering in at this site in a Jerusalem neighborhood synagogue.

                  * An ark – called the Aron Ha-Kodesh – ארון קודש, the Holy Ark by Ashkenazim and heikhal – היכל [temple] by Sephardim – where the Torah scrolls are kept. The Ark in a synagogue is positioned in such a way that those who face it, face towards Jerusalem. Thus, sanctuary seating plans in the Western world generally face east, while those east of Israel face west. Sanctuaries in Israel face towards Jerusalem. Occasionally synagogues face other directions for structural reasons; in such cases, some individuals might turn to face Jerusalem when standing for prayers, but the congregation as a whole does not. The ark is reminiscent of the Ark of the Covenant which contained the tablets with Ten Commandments. This is the holiest spot in a synagogue, equivalent to the Holy of Holies. The ark is often closed with an ornate curtain, the parokhet - פרוכת, outside or inside the Ark doors.
                  * A large, raised, reader's platform called the bimah - בימה - by Ashkenazim and tebah by Sephardim, where the Torah is read and from where the services are conducted in Sephardi synagogues.
                  * A continually-lit lamp or lantern, usually electric, called the ner tamid (נר תמיד ) , the "Eternal Lamp," used as a reminder of the western lamp of the menorah of the Temple in Jerusalem, which remained miraculously lit.
                  * A candelabrum specifically lit during services commemorating the full Menorah.
                  * A pulpit facing the congregation for the use of the rabbi, from and a pulpit or amud - עמוד (Hebrew for "post" or "column") facing the Ark where the Hazzan stands while leading the prayer service.

                  A synagogue may be decorated with artwork, but in the Orthodox tradition, three-dimensional sculptures and depictions of the human body are not allowed, as these are considered akin to idolatry. Synagogue windows are often curved at the top and squared at the bottom, recalling the popular depiction of the shape of the Lukhot (Tablets of the Law) which Moses received from God at Mount Sinai. There is also a tradition to install twelve windows around the main sanctuary to recall the Twelve Tribes of Israel, underscoring the importance of unity and brotherhood as a result of the communal prayers. However, this design element is voluntary.


                  А колкото до Русе, сградата действително е в добро състояние, но нямам сведение да функционира:

                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #39
                    Синагогата във Видин е впечатляващо красива и величествена дори и разрушена. В сегашния й вид не се усеща нищо ориенталско в архитектурата, без да съм специалист. Доколкото знам, във Видин има не повече от 10-ина еврейски семейства, което прави възстановяването й много съмнително, а е на сравнително централно място и на хубав парцел, където може да се оформи парк. В момента е обрасло с храсти и отвън, и отвътре.



                    Има вид на дори по-голяма от Софийската, но може би е заради многото "въздух" в нея
                    Отвътре е също много красива, може би ще намеря личните си снимки от там.

                    Тук на този линк има текст за нея.

                    Comment


                      #40
                      След четенето на един икономически доклад за строеж на втори дунавски мост мисля че град Видин е ужасно западнал през последните 15-20 години и възстановяването на исторически сгради ще е сред последните грижи на видинчани
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #41
                        В Бургас също има интересна синагога, струва ми се, че е и сравнително голяма, а и май е все още действаща.

                        Comment


                          #42
                          Моля обяснете какво означава звездата на Давид като символ и в тази връзка , защо присъства и във фасадите на мюсюсманските храмове? Благодаря.

                          Comment


                            #43
                            Замисляли ли сте се, че София е единственият град в света, където на по-малко от 150 метра има синагога,джамия и църква? Интересен факт нали?
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #44
                              Парабелум написа
                              Замисляли ли сте се, че София е единственият град в света, където на по-малко от 150 метра има синагога,джамия и църква?
                              Хм, сигурен ли си?
                              Дали същото го няма в Йерусалим, Истанбул или някой друг град?
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                #45
                                За синагогата в Пловдив има две страници в "Пътеводител на култувата архитектура в България". Намира се на "Цар Калоян" 13А и за да я посетите трябва да се обадите на Алберт Бехар 0899 303 977, който бил "наследник на равински род" Сефарадска е. Поне на двете поместени снимки интериорът изглежда доста красив.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X