Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ватерло 1815г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Дори и Ватерлоо не може да помрачи славата на великия корсиканец! Малцина са мъжете като него, променяли хода на историята и съдбата на цял един континент, на света ако щете. На о.Св.Елена правейки равносметка сямия Наполеон казва:" Аз се гордея не с това, че спечелих 40 сражения, а с моя Граждански кодекс...той ще живее вечно!" Знам, че не е много по темата но това е факт с който дори и напомпаната англо-саксонска историография трябва да се смири. А Уелингтън? Кой по дяволите помни името му...освен англичаните! А иначе самата битка е малшанс за фрацузите, не отричам и британската упоритост...но и гениите като Наполеон понякога нямат ден. Но не мисля, че дори и победил тогава биха го оставили на мира...щеше да има нова коалиция и така докато се стигне до логичната развръзка. Не може да мачкаш години на ред старите династии в Европа и те да се премирят! След като им е взел страха, те просто ще търсят да си го върнат с лихвите...

    Comment


      #47
      Няма нужда от толкова патос. Макар и един от най-добрите военачалници в историята (признат за такъвр включително от англичаните), Наполеон далеч не бива да се идеализира. Заради нездравите му амбиции загиват хиляди, а съдбата на континента не виждам с какво по-добро е променена.
      Името на Уелингтън е познато на всеки, който поне малко интерес е проявил към историята. Може и да не е гениален (малко повече щяха да станат военните гении на епохата), но със сигурност е добър пълководец, а както се вижда и добър политик.
      Съгласен съм за решителната роля на шанса. Както пише два поста по нагоре картаген: "Факт е, че французите губят сражението при Ватерло /макар вероятно да са имали шансове да го спечелят/."
      Според Клаузевиц, командирът трябва с интуиция и воля да преодолее негативните ефекти на стреса и малшанса по време на сражение. Наполеон не успява при Ватерло.
      Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

      Comment


        #48
        Не става дума за някакво превъзнасяне..Никой не е съвършен, Наполеон също. Що се отнася до Уелингтън- да кажем, че при Ватерло той е късметлията. Не му отричам усета за добра позиция, твърдостта в отбрана, но с какво друго го помни света освен едно Ватерло? Относно болните амбиции на Наполеон и колосалните човешки жертви...война без жертви няма. Не мисля, че за всички войни в начало само един Наполеон е виновен.

        Comment


          #49
          Ней между другото по подобен начин за една бройка да осере пейзажа и при Йена, когато почти му е отрязан пътя за отстъпление и се налага Наполеон да изпрати маршал Лан да го спасява, както и късмета, че противниковата артилерия в тоя момент го удря на безприцелен масиран огън и не успява да помете неголемия му отряд.

          Освен това не съм сигурен, че въобще не е имало пехота, която да подкрепи злощастна кавалерийска атака при Ватерло. Можело е спокойно да се прекратят безмислените атаки на Уогомон или пък от защитата на френския десен фланг да се прехвърлят войски. Съмнявам се, че ако Наполеон е знаел за намерението на Ней е щял да го пусне без пехотни подкрепления.
          Така че да не омаловажаваме и включването на прусите - ако цялата пехота от десния фланг не трябваше да се защитава срещу тях можеше да последва Ней и да бъде направен успешен пробив на английските позиции, което да обърне хода на битката.
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #50
            Ако има някой, дето не го знае - доста и качествена информация:

            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              #51
              Наполеон, в спомените си за битката казва, че сам дава заповедта за тази атака на кавалерията. Цитирам спомените му:
              "Англичаните отстъпиха по цялото бойно поле, между Ла Хайе Сант и Монт сен Жан... При гледката на тази атака се чуха победни викове. Аз казах - Твърде рано е; все пак, това което стана трябва да бъде продължено.
              Дадох заповед на кирасирите на Келерман, които още бяха на позиция, да препуснат в галопр за да подкрепят кавалерията на платото. В този момент генерал Бюлов заплашваше фланка и тила на армията; беше важно да не се отстъпва в никоя точка и да се задържи вече взетата позиция, въпреки че е преждевременна.
              Този галоп на 3000 конника, които минаха с викове "Да живее Императорът!" пред погледа на прусаците, създаде благоприятна заблуда в този критичен момент. Кавалерията изглеждаше, все едно преследва английската армия...
              ... тежката кавалерия на Гвардията, под командването на генерал Гуйо, който беше във втора линия след кирасирите на Келерман, последва галопа и също се насочи към платото. Аз забелязох това и изпратих да ги върнат, това беше резервът ми... те бяха вече ангажирани (в настъпление - бел.прев) и всякакво действие за отстъпление щеше да бъде разрушително."

              По-натам Императорът хвали успехите на своите кавалеристи и съжалява, че така необходимите пехотни части са ангажирани с пруското настъпление. За него решаващия фактор е забавянето на Гуши с два часа и съответно пробивът на Блюхер при Ла Хайе.
              Мисля, че вече достатъчно беше дискутирана решителната роля на Блюхер. Не по-малко вярно е, че ако съюзниците не бяха задържали цялостта на фронта, пруския coup de grace щеше да остане в алтернативната история.

              Между другото Угомон е една от най важните стратегически позиции на бойното поле.
              Колкото за Ней - вижте Ейлау, Бородино, Бересина и цялата руска кампания. Съгласен съм, че Лан е бил блестящ, самият Наполеон е плакал за него, но Мишел Ней също е един от големите.
              Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

              Comment


                #52
                Заслугата е на началник-щаба на Блюхер генерал Гнайзенау. На 16 юни в боя при Лини Блюхер пада от коня и известно време не могат да го открият. Гнайзенау отдава разпореждане за оттегляне към Вавр и от там за съединяване с англичаните.

                Comment


                  #53
                  Warlord написа Виж мнение
                  Мене всъщност ме дразни, че много рядко се говори за ролята на Блюхер в тази битка, Уелингтън та Уелингтън, ами ако прусите не се бяха появили в критичния момент за да пробият десния фланг на Наполеон?
                  Абсолютно съгласен !Това прекалено преекспониране на "величието" на Уелингтън е направо дразнещо.Добър политик - да,но като пълководец според мен е съвсем посредствен - справка цялата му кариера преди Ватерлоо.Нищо лично против херцога,но според мен той никога не би станал маршал при Наполеон - просто няма нужните качества.Не издържа сравнение почти с никой от големите - Масена,Султ,Даву,дори с Ней /въпреки склонноста към авантюри на последния /.Просто як PR след битката от страна на англичаните.И става история с времето.А простата истина / лично мнение / е,че битката е била на кантар и Блюхер е спасил задника на "Железния херцог".Колкото и неприятно да е това на англичаните...
                  Не съм привърженик на конспиративните теории,но ще спомена една такава,а именно :закъснението на маршал Груши не е плод на некадърност,недооценка на ситуацията,хитрост от страна на прусаците,а е умишлено.Съдбата на Наполеон е била решена не във Ватерлоо,а в Париж.Просто на определени хора им е било съвсем ясно,че спечелването на битката от императора така или иначе само ще продължи агонията на напълно разорената и обезкървена Франция и ще удължи вече наистина безсмислената война / не че поначало е била много смислена /.Един колега по-горе съвсем точно отбеляза,че при победа на французите коалициите щяха да никнат една след друга до края на Наполеон.
                  Гледал съм доста карти на сражението при Ватерлоо,но най-ясна представа / макар и романизирана / за диспозицията и самия бой / поне за мен / е дал Виктор Юго в "Клетниците" / пълното издание на романа /.И особено боят за Угомон.

                  Comment


                    #54
                    Наистина, Юго е ненадминат. "Дюгем, генерал от Младата гвардия, притиснат до стената от пруски хусар си предаде сабята. Другият взе оръжието и уби пленника... Победата завърши с истребване на победените.... Бегълците минаваха през Женап, преминаха Катр-бра, Госели, Фран и Шарлеруа, минаха през Тюен и спряха чак на границата. Уви! И кой така позорно бягаше? Великата армия." Наскоро гледах английския филм "Шарп при Ватерлоо". Англичаните бяха изкарани велики, едва ли не те тръгнали да спасяват прусаците?!

                    Comment


                      #55
                      Наскоро гледах английския филм "Шарп при Ватерлоо". Англичаните бяха изкарани велики, едва ли не те тръгнали да спасяват прусаците?!
                      Е, според мен, на сериала за Шарп следва да се гледа като на приказка - иначе няма смисъл (ще трябва да го определим като английска историческа пропаганда - каквито елементи със съответната национална окраска има във всеки художествен филм на историческа тематика). Но мястото за обсъждане на кино/телевизионно творчество е другаде .

                      Comment


                        #56
                        Шарп е готин за гледане, да си уплътни времето човек! Но иначе, съм съгласен, че дори и да бе победил при Ватерло Наполеон рано или късно щеше да свърши на Св.Елена! Голям е бил страха от него, а и Бурбоните са къде по-удобни за управници на Франция!

                        Comment


                          #57
                          Привет на всички, интересни неща научавам,за което благодаря, но ми се поиска да споделя с всички вас един сайт, който според мен е най-добрият за Наполеоновите войни, а именно:


                          Повярвайте ми, там ще намерите мнгоо неща, който едва ли сте намирали другаде, с прекрсни илюстрации и карти.

                          Comment


                            #58
                            Ще се чете

                            Comment


                              #59

                              Вече имало архив на британската преса, това е откъс от статия за Ватерлоо, от този адрес, от някакъв тогавашен вестник ("Cambridge Chronicle and Journal").
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                #60
                                A damn close run thing: 200 years on, this amazingly restored model shows the full extent of the Battle of Waterloo - and how many did not survive the day

                                Diorama at the Green Jackets Museum in Winchester shows the extent of the battle in June 1815
                                It features five key moments in the battle's progress as well as several more light-hearted vignettes from the day
                                There are 21,500 soldiers and 10,000 horses depicted in the diorama - far fewer than the number in the battle
                                The model was made in the 1970s and has now been restored in time for the battle's 200th anniversary

                                The model in Winchester contains more than 30,000 figures, and illustrates all the key moments of the battle which allowed the Duke of Wellington to defeat Napoleon's forces.
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X