Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    кало написа Виж мнение
    Изкуствена героизация на напълно негероични събития, митологизация на дреболии, липса на образи и характери, замъглена мотивация и прочее.
    Колко ясно трябва да бъде показана мотивацията? Тя е различна при различните хора и точно това е показано във филма. Каква е мотивацията на капитан Тушин в сражението при Шонграбен? А каква е мотивацията на другите герои на Толстой пак в същото сражение?

    Що се отнася до руската рецензия... Нека направят по-добър филм за техните негероични и безбройни отстъпления и тогава да критикуват.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      Не мисля, че разговорът е в противопоставянето руска-английска, това не е футболен мач. Изказвам мнение, пък кой каквото ще да си мисли . Нямам никакво намерение да споря.

      ПП - няма как да не отбележа, обаче, че не очаквах от теб класиката - "нека направят по-добро, пък тогава да критикуват" . Ти конструирал ли си по-добри оръжия от критикуваните от теб?

      Comment


        Моят девиз е "Няма лошо оръжие" и не критикувам, а изразявам предпочитания.

        Но руските рецензии са ми смешни - критерий за добър военен филм при тях е "Райън"... Съгласен съм с тази, обаче: "Не нравится Дюнкерк? Перейдите в соседний зал на Планету обезьян. Там уж точно место самым рьяным критикам Нолана."
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          Смъртта на Сталин

          Много приятна черна комедия (е, на моменти хич даже не е комедия, но ...). Филмът е базиран на френски комикс и това на моменти си личи, има немалко плакатни сцени. Ролите на Берия и Хрушчов (Стив Бушеми) са централни и играта и на двамата е много добра. Има един много ярък Жуков, изигран от Джейсън Айзъкс, чиито военен опит от ролята на Тавингтън в "Патриотът" има някаква връзка

          Приятна черна комедия, препоръчвам.
          Click image for larger version

Name:	MV5BMjU5MmZiMjctYjE0Zi00NmE3LTlhODYtOTQ4NzYyNmZjY2IwXkEyXkFqcGdeQXVyMzk5OTkyNDE@._V1_.jpg
Views:	1
Size:	277.2 КБ
ID:	554265
          Attached Files
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            И аз мисля, че филма е сполучлив. Не знам защо се вдигна такава врява в Русия за да бъде забранен - (дори няма някаква ярка русофобия), за която по презумция се обвинява всеки западен филм засягащ живота и политиката в Русия.



            От тук може да си го изтеглите (нужна е регистрация).

            Comment


              И в замундата го има.

              The Miniaturist (2017) - нелоша драма, но много приятен сетинг - Амстердам в края на XVII в.

              Comment


                В Замунда и в руския торент е едно и също копие, за съжаление дублирано на руски, с любителски превод. Ще се чака по-качествено копие явно.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Да попитам има ли руски (или съветски филм),направен за Зимната война срещу Финландия 1939-40,или за разделнето на Полша,през Септември 1939.Ако има такъв филм,моля пратете ми линк,понеже,би ми било интересно да ,чуя и тяхната гледна точка,понеже историографията им,някак си позорно мълчи.

                  Comment


                    Явно не сте особено запознат с руската и съветската историографии...

                    Comment


                      И аз не съм запознат с филми за Зимната война от съветска страна. Бихте ли ни просветили с конкретните заглавия?

                      Comment


                        Мда, аз също се присъединявам към питането. Поне в момента не се сещам за филм за Зимната война, освен за една книга-изследване, написана от руски и финландски историци през 90те. В два тома, сигурен съм, че сме я обсъждали на форума и със сигурност е цитирана.

                        За Полша ми се струва много малко вероятно да има филм. Все пак тогава има къде-къде по-големи събития, които засенчват това.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          Аз не виждам каква е връзката между историография и кино. Историография за двете определено има. За филми и аз не се сещам, но ако се интересувам от история не гледам филми (независимо игрални или документални), би било доста контрапродуктивно, да се изразя меко. Така че самото питане е формулирано зле.

                          Comment


                            Художественные произведения о войне

                            Comment


                              Благодаря
                              Значи филмите по този списък са:
                              х/ф «За нашу Советскую Родину» (СССР, 1940)
                              х/ф «Фронтовые подруги» (СССР, 1941)
                              х/ф «В тылу врага» (СССР, 1941)
                              х/ф «Машенька» (СССР, 1942)
                              х/ф «Talvisota» (Финляндия, 1989)
                              х/ф «Придел ангела» (Россия, 2009)
                              Чувал съм за един от тях (както и за песните, които са изброени, но са извън темата). Накратко: 2 нови филма, само единият от тях руски, другият финландски, а на въпроса отговарят 4 филма от съветско време.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                И сериала. Има го в тубата:

                                Военная разведка. Северный фронт 1 серия смотреть онлайн (военный, приключения)💬 ПОДПИШИСЬ НА КАНАЛ, ЧТОБЫ НЕ ПРОПУСТИТЬ НОВИНКИ ► https://goo.gl/5kVxb4💬 В...

                                Comment

                                Working...
                                X