Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кино - филми на историческа тематика

    Може би няма да е зле да има място, където всеки да сподели опита си из гледането на филми - най-малкото ще се изброят неща, които според някого си струват (или съответно не си струват) гледането, което ще е някакъв ориентир.
    Last edited by dibo; 19-05-2021, 14:45.

    #2
    Кино - филми на историческа тематика (а най-вече на ВСВ :-))

    Напълно те подкрепям gollum ! Даже е супер и аз отдавна си го мисля !!
    "Ако светът може да бъде по-добро място , то да направиш добро се смята за провал . Не спирай , Не се предавай , Надбягай Себе си ! "

    Comment


      #3
      Като гледам интереса не е много голям ( ), но аз ще почна с няколко мои впечатления:

      1. Съветски филми (много са хубавите, но аз се сещам за тези в момента):

      - "Проверка на дорогах" - много хубав филм, който има нещо общо с темата за Власов от предишния форум. Става въпрос за съветски военнопленник, който става "власовец", общо взето за да се опита да се върне при своите - попада в партизански отряд и се опитва да се "докаже".

      - "В бой идут одни старики" - много готин филм за съветски пилоти на изтребители. Определено си струва гледането (доколкото си спомням де).

      - "Дамски шивач" - един много фин и изпипан филм за Холокоста. Ако ви попадне, непременно го гледайте (според мен е с няколко класи над филми като "Списъкът на Шиндлер").

      (за тези филми се сещам в момента - то тъй или инак основния проблем в момента е да се намерят самите филми).

      2. Американски филми:

      - "When the trumpets fade" (на български го бяха превели май като "Мълчаливи герои") - не лош и сравнително реалистичен филм за последния етап на войната. Общо взето, става въпрос за живота на обикновения пехотинец.

      - "The thin red line" - хубав филм (макар и прекалено дълъг) за войната по островите между японската армия и американските морски пехотници.

      - "Спасяването на редник Райън" - твърде претенциозен и на моменти нереалистичен (поне според мен) филм. Но като цяло става за гледане.

      - "Сахара" - невероятно смешен (ако го погледнем от тази страна) и нелеп филм за американското участие в битките в Северна Африка. Нереалистичен в невероятни резмери.

      - "Героите на Кели" - много хубаво филмче.

      3. Немски (и кооппродукции):

      - в момента се сещам за един, който си струва - "Сталинград" - представя немската гледна точка, през перспективата на обикновения пехотинец.

      Comment


        #4
        Немски филми:
        1. Сталинград е интересен, въпреки че сюжета е леко безсмислен.
        2. Подводницата (Дас Боот) велик филм!!! 5 звезди! Задължително да се гледа.
        3. Мостът (Дие Брюке) малко бозлив ама става. Доста стар обаче
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #5
          "Спасяването на редник Райън" i "Enemy at the gates" are the best US filmi za WW2. Gledaite " Cross of Iron" ili ne6to podobno be6e. Golqm hit e tuka v USA Ruskiq film "Come and see". "Zvezda " -Ruski .Ruskite Razved4ici v deistvie,.Naskoro gledah "Bollada o Soldate" .Deistvieto svar6va v parvite 10 minuti ,no ako iskate da vidite T-34/85 napraven da izglejda kato Tiger1 ,i tova prez 1959 ,samo 40 godini predi "Спасяването на редник Райън" .
          Nqkoi moje li da mi dade link v Bulgaria za Bulg. i Ruski filmi. Ot kade moje da se kupi "Zarevo na Drava"?

          Comment


            #6
            Да, сега се сещам - имаше един такъв филм - "Железен Кръст" (по пиеса беше правен мисля) - даваха го по нашата телевизия бая отдавна и беше в две части. Ако е същия определено е много хубав.
            За "Иди и виж" - много е претенциозен (поне за моя вкус), макар че нещата за които става въпрос са си доста ужасяващи.
            "враг пред портата" не ме кефи - струва ми се много нереалистичен - "Сталинград" е значително по-добър.
            "Балада за войника" е хубав. Сега се сещам и за "Те се сражаваха за родината" - също много добър филм.
            "Подводницата" е много добър също. Гледал съм го много отдавна и честно казано почти не си го спомням, но ми направи много добро впечатление.
            Наскоро гледах и един друг, вече руски филм - "Гу-га" - ставаше въпрос за дисцип-батальоните. В художествено отношение си беше слабичък, но като цяло става за гледане.

            Колкото до намирането - аз поне не знам откъде може да се намерят. За съветски и руски филми - тук в София, в РКИЦ, има видиотека (макар да е със супер идиотско раобтно време), от която могат да се взимат филми и повечето интересни неща ги има (или поне ги имаше). Май могат да се поръчват и в руските книжарници "Книгомания". Но за български филми? - не знам.

            Comment


              #7
              Аз препоръчвам:
              1. "Особености на руския национален лов"
              2. "Особености на руския национален риболов"
              :lol:
              "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

              Comment


                #8
                От BTV много грозно се подиграха със зрителите. Бяха анонсирали, че ще пуснат филма "Конспирацията" за конференцията Ванзее, а изобщо не го завъртяха.

                P.S. "Враг пред портата" е голяма бозица.
                http://thirdreich.boinaslava.net/

                Comment


                  #9
                  Originally posted by "Kapitan Drago"

                  ... i "Enemy at the gates" are the best US filmi za WW2.
                  Не те познавам!
                  Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

                  Comment


                    #10
                    "The Dirthy Dozen" с Чарлз Бронсън и Донълд Съдърланд е макар и стар, но много здрав военен екшън
                    Si vis pacem - para bellum!

                    Comment


                      #11
                      За Втората световна не знам, но току-що гледах "Ничия земя" за войната в Босна.Този филм е задължителен пичове, намерете си го на всяка цена.Абсурдно смешен, страшно тъжен и потресаващо истински.На мен ми се отщя да гледам каквото и да било представяне на войната като екшън с танкове в стил Батълфийлд 1942 или редник Райън.Казвам ви пак, потърсете го.
                      knowledge is power

                      Comment


                        #12
                        Да, много е добър - макар че не знам дали може да се намери отнякъде (аз го гледах в "Глобус", когато го бяха пуснали и бях кажи-речи сам в киното). И браво за определението, което си му дал - по-кратко и по-точно не би могло да се каже!

                        Comment


                          #13
                          "No man's land" наистина е доста добър, току що го гледах. Колкото до неговото намиране - момчета, има го в нета. Препоръчвам го на всички. Както и "особености на руската война" или нещо подобно. Също много добър.
                          А за "редник Райън" и "Враг пред портата" просто няма смисъл да говорим. Смятам, че сме достатъчно умни и осведомени хора, за да се занимаваме с глупости. Тези екземпляри на амер. киноиндустрия да си ги пускат на подрастващите американчета, които със сигурност ще бъдат впечатлени :twisted: :lol: [/quote]
                          Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                          Comment


                            #14
                            DAS BOOT RULEZ!!
                            Филма е изключително реалистичен, за разлика от U-571, по който ще кажа една позната до болка фраза:
                            NO COMMENT
                            101st Airborne The Screaming Eagles At Normandy

                            Comment


                              #15
                              Мда, подводницата е доста смешен филм. А какъв е този филм DAS BOOT ?
                              Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                              Comment

                              Working...
                              X