Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    The 300 Spartans
    Александър Невски
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Todor Pavlov написа
      Цитат:
      Хана написа
      ...
      Ханс , къде си ??? :
      Да разчиташ на Ханс в такава ситуация е все едно да викаш неволята

      Comment


        300-та спартанци от '62 и аз ги гледах оня ден, филма си беше така в духа на историческите филми от онова време, в по-голямата част представляващи дълги и тегави драми. Целта както може да се предположи беше разгрявка преди предстоящия "300", който явно ще е най-смешния филм на историческа тематика правен в последно време, но както и повечето останали ще го гледам заради зрелището, екшъна и бойните сцени (които несъмнено ще бъдат много фантастични, само ако отчетем оня носорог от трейлъра дето ги разметкваше там :1087: )

        Е хубавото на стария е, че е правен по самите исторически събития, а не по някакъв комикс и също така, че като гледаш придвижването на персийската армия, знаеш, че там вървят истински статисти, а не копи-пейстове , а да и според представите от '62 Ксеркс не е негър :kill_myse
        Повечето статисти обаче държаха доста кекаво копията и още по-кекаво мушкаха с тях. Също малко странно беше, че Термопилите леко ги нямаше във филма - битката не беше направена в проход а на някакъв плаж обрасъл с маслинови и кипарисови горички, а спартанците посрещаха персите строени в една единствена редичка, докато останалите чакаха в резерв 30-тина метра назад :sm186:
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          Още нещо, което май не видях дотук - сериала "Шогун" - доколкото знам, засяга и реални исторически събития.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            Warlord написа
            Целта както може да се предположи беше разгрявка преди предстоящия "300", който явно ще е най-смешния филм на историческа тематика правен в последно време
            300 не е "филм на историческа тематика", а филм, правен по комикс на Франк Милър. От тази гледна точка по-нататъшния ти коментар е безпочвен.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Да, това го споменах горе по-нататъшния ми коментар всъщност се отнася за стария филм
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                Също малко странно беше, че Термопилите леко ги нямаше във филма - битката не беше направена в проход а на някакъв плаж обрасъл с маслинови и кипарисови горички, а спартанците посрещаха персите строени в една единствена редичка, докато останалите чакаха в резерв 30-тина метра назад
                което ще рече, че нямаш и най-малка предства как изглеждат Термопилите...

                Comment


                  Мястото между другото не е същото каквото е било в древността, тогава плажната ивица в подножието я е нямало, защото нивото на морето е било с няколко метра по-високо и е имало отвесни скали надолу от тесния път на прохода
                  (\_/)
                  (°_°)
                  (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                  Comment


                    проходът е бил по-тесен от сегашния (предполага се, че ширината му е била 14 метра, що така са решили - не знам) , но морето от едната страна никой не го е отменял. Сега има и плажна ивица, и път - бая място до скромното хълмче с легендарната плоча...

                    карта на предполагаемата битка:



                    и мястото в наши дни:

                    Comment


                      Гледах Писма от Иво Джима. Много ме боли глава. Филмът ми хареса, но след като свърши. Беше тежък, може би заради особените цветове. Не е провал в никакъв случай. Просто военен филм. Гледал съм малко японски актьори и нямам база за сравнение. Мисля, че е победа за Ийстууд. Бих искал да напиша повече, но не сега, защото главата ми се пръска. Утре ще дръпна Знамената на бащите ни, който съм предубеден, че няма да ми хареса. Реших да изгледам едната част в арена, а другата вкъщи.
                      etc

                      Comment


                        Да, сега, няколко часа след писмата все повече започва да ми се струва, че филмът ще се превърне в един от образците за военен филм въпреки някои слабости в сценария и режисьорската работа. липсваха някои неща, други ги имаше, а и бе запълнена поне временно една празнина, която съществуваше от доста време.
                        унтерганг за мен е еталон за най-сетне добавената германска гледна точка. писмата могат да минат за японска.
                        ако сте сигурни, че имате нестроение - може да го гледате и вкъщи. баталните сцени не са впечатляващи и това е по-скоро плюс на филма макар че малко повече пукотевица не бих отказал. и имам малки претенции към финала.

                        пътем да добавя
                        много бих се радвал ако ми предложите варинат как да си намеря the naked and the dead от 1958 по романа на мейлър. книгата е много лична и адски високо ценена, а този филм, създаден десет години след излизането на буука, ми е много любопитен

                        Comment


                          това дори в мулето го има само на испански...

                          иначе - http://www.amazon.co.uk/Naked-Dead-A.../dp/B00004CJLY

                          Comment


                            Док, аз най-сетне гледах "Писма от Иво Джима", вярно, не на кино, а вкъщи (но за сметка на това нощем, което подобрява възприемането). За съжаление копието се оказа леко прецакано и изпуснах някаква част от края, но мисля че трябва да беше съвсем малка.
                            Ще се съглася с теб (и Даниц, защото и той беше пуснал мнение за този филм) - филмът е хубав, въздействащ. Разбира се, подобна оценка е изключително неинформативна и, естествено, субективна. Затова ще се опитам да я разширя доколкото мога и докато все още съм под въздействието му, като същевременно е минало времето, необходимо за да се осмисли преживяното. Ясно е, че каквото и да напиша, ще е субективно и ще важи най-вече за мен, но то това уточнение май не е и необходимо .
                            Първото несъмнено достойнство на филма като събитие си го споменал - представя "липсващата" японска гледна точка и в това отношение има много общо с "Der Untergang" (едно отклонение - така и не успях да гледам интервютата с Вендерс, но някой ми каза, че на едно място критикувал този немски филм като "твърде сантиментален" и май още нещо?). Но не бих се съгласил, че Клинт Истууд е направил "военен филм". Няма съмнение, че събитието, което се описва е военно, както и че във филма доколкото мога да преценя са представени реалистично някои чисто военни реалии, особено такива характерни за японската армия и флот през разглеждания исторически период. Но обикновено "военен филм" се прикача като етикет-определение към такива, в които основата са сраженията, употребата на оръжието и прочее или филми, в които малко или повече присъства нещото, което често тук, на форума, споменаваме като "романтика на войната". Докато този поглед напълно отсъства от "Писма от Иво Джима" и в него по-скоро става въпрос за (колкото и банално да може да прозвучи) за индивидуалната човешка съдба, изкривена от войната и в някаква степен - за войника и войната, но оставайки изцяло в личния, човешки поглед.
                            Второ, филмът е изключително семпъл и пестелив като средства и като подход. Вероятно това може да подразни някои хора, защото поради това няма да открият "грандиозно военното" и "впечатляващите сцени на сражения", но мисля че този изборе съвсем верен и на място. Други вероятно ще отбележат (и сигурно ще са прави), че режисьорът и сценъристът вероятно са прекалили с простотата и обикновеността на погледа и внушенията, доколкото ги има. Макар че си мисля, че по-скоро "внушения" нямаше - присъствието и на двамата (имам предвид режисура и сценарий като професионални категории) във филма бе минимално и ненатрапчиво. Та да повторя - вероятно това може да бъде критикувано (и подозирам, че твоят бележка, Док, за "слабости" в тяхната работа, се отнасяше до това), особено при един по-творчески и професионален подход към критиката и филма. Но за менизбраният подход и решения са много на място и са адекватни на описваното. Получил се е един откровен, човешки и обикновен като това, което се описва, разказ за събитието. Без претенции и без каквито и да е натрапени изводи, та дори и намеци и внушения (е, може и да се открият пред придирчивия поглед един-два такива момента, но то е малко въпрос на предварителна нагласа да се търсят - да речем, образа на лейтенант Ито, случката между танкиста-кавалерист (забравих му името) и пленения сащиански морски пехотинец - но и двете не мисля, че бяха нереалистични или пресилени по някакъв начин) - всяка от отправните точки, характерни за японците и тяхното развитие в ситуацията бяха представени без отсъждане.
                            Това е за момента. Пак да повторя, общо взето "Писма..." не е военен филм, а по-скоро антивоенен (какъвто е всеки истински военен филм или по-точно филм, който съумява някак да се намери същността на войната), според една сполучлива бележка на Ханс по друг повод. Или по-точно е военен като тематика, но за радост не се плъзга по една естествена линия на представяне на "военността", котяо е доста характерна за много филми.

                            ПП Ще ми е интересно да прочета и други коментари (особено този на Ханс, ако го е гледал).

                            ПП2 Още не съм гледал "Flags of our fathers", ще ми е интересно да видя как се съчетава с другия филм, макар че предполагам, че подходът е сходен. Док, ти гледа ли го и ако да, то би ли споделил няколко думи за него?
                            Last edited by gollum; 18-03-2007, 10:31.

                            Comment


                              Май тук му е мястото да изкритикувам новата документална поредица на BBC за Рим / ако не сте я гледали, можете да си я дръпнете от колибката?/.
                              Като цяло сериите са зрелищно направени, но доста глуповато изпълнени. С доста неточности и пристрастност. Особено за Нерон. Цезар също го претупаха ужасно, а актьорите не струваха.
                              За третата част и юдейската война нямам особени забележки освен това, че броните и шлемовете на повечето войници бяха от Цезарово време, а не от 64 г. Пък и опожаряването и разграбването на Йерусалимския храм излезе едва ли не против волята на Тит.
                              Филмът за Тиберий Гракх и реформите му е направен доста повърхностно. Промените му и отстъпките на Сената въобще не са застъпени и всичко се свежда до няколко улични битки. Да не говорим за недопустимата сцена, когато народът замеря сенаторите със зеленчуци.
                              Константин пък го бяха изтипосали като фанатизиран психопат, целящ да превземе Рим на всяка цена. А пък знамението, което го обърнало към Християнството било представено като паднал от небето метеорит /оригинално/. Милвийският мост приличаше на някакъв междуселищен мост, по който не може и каруца да мине, а Тибър беше просто кален поток, в който Максенций и хората му положиха геройски усилия, за да се удавят.
                              Малко крилати фрази от последният филм, които са толкова оригинални, че не мога да ги подмина: "едно малко племе готи било прогонено от земите си покрай черно море...", "готите странствали из империята като бежанци...". Готите бяха изкарани като цигани катунари, на които лошите римляни отказали да дадат земя. Нито беше зачекната темата за Адрианопол, нито войните, които са водели Теодосий и Стилихон срещу тях. Все едно варварите ей така навлезли в империята и решили да се поразходят наляво-надясно. Аларих пък беше много миролюбив и човеколюбив и превзе Рим едва ли не срещу волята си. Че и реч пред сената държа - бе буламач отвсякъде. Поне Хонорий беше показан като абсолютен малоумник, с което уцелиха десятката.
                              Но за обикновения зрител поредицата става.
                              sigpic

                              Comment


                                Last roman написа
                                броните и шлемовете на повечето войници бяха от Цезарово време, а не от 64 г.
                                Хм, сега пък на другата крайност - остаряло снаряжение. (Не съм го гледал тоя филм. Уточнявам, за да не помислиш, че се бъзикам нещо)
                                Да не говориш за: "BBC.Ancient.Rome.The.Rise.and.Fall.of.an.Empire.6 of6.The.Fall.of.Rome.XviD.AC3".
                                Ако става дума за него, би ли ми дал линка да си го доизтегля, че от един месец ми стои закачен на биткомета и докато го отлагам.......

                                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                                Comment

                                Working...
                                X