Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ммм, не.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      Сакралната архитектура на траките

      Comment


        не знам дали някой го е споменавал до сега Brothers War

        Comment


          Реших да не отварям нова тема, че да не се запълва форума с кратки теми. И за това тука ще попитам или ще помоля за помощ. Наскоро бях добавил тук един нов филм който се казва "Вестоносецът". Та молбата ми е тъй като още няма субтитри за него, поне някой може ли да ми намери английски такива, а за преводач ще му мисля аз Ето и линк към филма - http://www.zamunda.net/details.php?id=201906&hit=1 Ако трябва ми отговаряйте на ЛС да не се отклоняваме тук от темата.
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            Предполагам, че тук е мястото да спомена този филм. Пък и още не е късно някой да се навие да го гледа довечера - и да сподели после мнение. "Обичах толкова силно"
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              1066: The Battle for Middle-earth

              Binance cryptocurrency exchange - We operate the worlds biggest bitcoin exchange and altcoin crypto exchange in the world by volume


              1066: The Battle for Middle-earth

              Риенактмънт на събитията от 1006 г. в Англия. Един от добрите исторически филми, на които човек може да попадне напоследък.

              Last edited by gregorianus; 18-02-2010, 12:11. Причина: Явно линкът е бил неправилно копиран, за което се извинявам.
              Луд на шарено се радва - цивилен блог

              Comment


                Щях да го пропусна, така че благодаря за информацията, gregorianus. Изтеглих си го вчера и го гледах - добре е направено, хареса ми много.

                Comment


                  Този линк нещо е сгрешен или просто филма е махнат от тракера.
                  Жалко, исках да го гледам.

                  П.С.Дали става въпрос за същия филм?
                  Binance cryptocurrency exchange - We operate the worlds biggest bitcoin exchange and altcoin crypto exchange in the world by volume
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    Да, същият е.

                    Comment


                      Филмчето си има един-два кусура, но са съвършено дребни на фона на общото постижение. Браво на екипа, който го е направил! Мирише на Regia Anglorum
                      Луд на шарено се радва - цивилен блог

                      Comment


                        Не знам, аз сигурно защото не съм кой знае колко запознат с конкретните събития (Грей преди доста време описваше битката при Станфордския мост доста живописно), та не забелязах много. Да речем, учуди ме един детайл - когато чакаха на брега на Съсекс и им изтече периода на военна ангария, та ги пуснаха да си ходят за жътвата, кой знае защо ги накараха да оставят оръжията и екипировката си на място, което не се връзваше много с това, че когато ги мобилизираха, всеки се екипира с оръжия и снаряжение, които имаше вкъщи (или поне ги даваха как маршируват към крайбрежието екипирани и с оръжие в ръка). Но това е много дребно.
                        Друго, което ми направи впечатление: викингските кораби бяха сравнително малки като размери. И Станфордския мост си го представях малко по-голям, а реката - малко по-широка.
                        Също така, нищо не споменаха за въстаналия брат на английският крал - Тостиг, и неговата роля в събитията.
                        Може би и някой детайл в тактиката на сражението при Хейстингс да не е бил точен, но там не разбирам много, та не се наемам да съдя.
                        Но всичко това е съвсем дребно и общо взето незабележимо на иначе цялостното много добро впечатление, което остави филма у мен. Вижда се какво може да се постигне с не кой знае какъв бюджет, като имаш здрав подход и много реенактори със собствена екипировка и умения в подобни сцени под ръка.
                        Бих се радвал да видя български филм за някой решителен момент от историята на ПБЦ или ВБЦ, направен по подобен начин. Ясно ми е, колко утопична е тази надежда, де.
                        Last edited by gollum; 18-02-2010, 13:19.

                        Comment


                          Действително е добро филмчето
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Потвърждавам и аз. На мен лично ми направи много добро впечатление това, че част от диалозите се водеха на оригиналните езици - староанглийски, старофренски и нордически. Доста добра степен на реалистичност като цяло.

                            Comment


                              Моят избор

                              Залмоксис, френският си беше съвременен Староанглийският беше малко (и слава Богу, все пак не може Мел Гибсън да режисира всички филми по света със своя екип от екзотични филолози), а за езика на норвежците нищо не мога да кажа, но допускам, че и той си е бил съвременен норвежки.
                              Единствените ми забележки към филма:
                              - битката със северните ърлове беше режисирана почти изцяло по поемата за битката при Молдън, състояла се в 991;
                              - част от норвежците бяха позакъснели езичници (всепак Харалд Хардрада е носил кръста още в битката при Стиклестад, едва петнайсетгодишен, а е ходил и до Йерусалим).
                              Всъщност единствената ми истинска забележка е, че просто някои реалии във филма бяха извадени от малко по-ранна епоха, вероятно за да съответстват на популярните представи за англосаксонския период. Това, реално погледнато, изобщо не може да бъде сериозен недостатък. Изглежда, че филмът е правен най-вече по Уилям от Малмсбъри, а не толкова по Англосаксонската хроника и "Сага за Харалд Хардрада". Мисля, че за дълго време ще ми остане от любимите неща за гледане.



                              Ето и някои филми, които човек може да изтегли от Замунда и да ги изгледа със страшен кеф:

                              1066: The Battle for Middle-earth (прощавайте, че се повтарям, просто ми е кеф от тоя филм);
                              1612: Летопис на Смутното време (знаете го);
                              С огън и меч/With Fire and Sword (и това знаете);
                              Тарас Бульба (абе всичко знаете );
                              Царь (не, наистина знаете всичко );
                              El maestro de esgrima/Учителят по фехтовка (по Артуро Перес-Реверте)
                              Le frere du guerrier/Братът на войника (френски исторически филм, камерен, нискобюджетен);
                              Младата Виктория (много приятен филм, впрочем върви и по кината);
                              Batory/Батори (словашко-унгарско-американска продукция за графиня Ержебет Батори);
                              The Countess/Графинята (немско-френска продукция - пак за графиня Батори, но определено е тежък за гледане);
                              Wilde/Уайлд (за Оскар Уайлд);
                              Le libertin/Развратникът (за Дидро - по пиесата на Ерик-Еманюел Шмит. Много забавен);
                              Александър: Невската битка (очевидно за княз Александър Невски).

                              Това са все относително нови европейски и руски исторически филми. Надминават (безинтересни за мен) блокбъстъри като "Александър", "300" и други подобни с хубав сценарий, относително нисък бюджет и разнообразие на подхода. "Младата Виктория" не е нискобюджетна, разбира се, нито е съвсем европейска продукция. А "Уайлд" не е и чак толкова нов. Така или иначе, хубави филми са. "Господар и командир", "Агора" и други такива нелоши ленти също си струват отделеното време, но няма как да включа половината филми в Замунда тук
                              Впрочем, "Троя" и "Небесно царство" също се ядваха.

                              За "Алатристе", "Крахът", историческите филми на Куросава, "Харакири/Сеппуку", "Железния кръст", "Подводницата" и други класики няма да се обаждам, че ще излезе, че на краставичари краставици продавам.
                              Last edited by gregorianus; 18-02-2010, 22:36.
                              Луд на шарено се радва - цивилен блог

                              Comment


                                Някой може ли да ми препоръча къде да потърся 1066, освен в Zamunda-те ме загубиха при ограничаването достъпа на чуждестранни потребители.

                                Comment

                                Working...
                                X