Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сталинград

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Цялата 6-а армия е била около 600 000 души.От тях 300 000 хиляди загиват по време на боевете, а останалите 300 000 хиляди са пленени на 2.02.1943 г.-деня на капитулацията.

    Comment


      Ilia_Mechkov94 написа Виж мнение
      Цялата 6-а армия е била около 600 000 души.От тях 300 000 хиляди загиват по време на боевете, а останалите 300 000 хиляди са пленени на 2.02.1943 г.-деня на капитулацията.
      Някакъв източник?
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment




        Тук трябва да има някакво описание към връзката.
        Воланд.
        Last edited by messire Woland; 21-11-2013, 08:23.

        Comment


          Съветските източници (а и руските) по отношение на Сталинградската битка, (а и на само) са горе-долу ясни като теза и съдържание. Очаквайте скоро статиите от старите български вестници от 1944 г., както и материали (не само снимкови) от сп. Сигнал за Сталинградската битка. Ако имам време ще преведа и статии от стари немски вестници до 1945 г. по темата. Всичко с времето си.
          Comment is free, but facts are sacred.

          Comment


            Съветските източници, а особено руските са много различни. Не е правилно така да се обобщават.

            А "Сигнал" е интересно като пример за пропагандата по онова време. Интересни картинки.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Така е, за това съм ги и разделил. Всички сме чели съветски източници, постсъветски след колапса на СССР, както и руски ревизионизъм... Човек който се интересува от темата, надали ще намери нещо ново оттам.

              По-скоро мен ме интересуват неща написани преди 1945 г. в сферата на влияние на Оста - списания, вестници, брошури на всякакви езици... Първият български "Сигнал" е от август 1941 г., ако не се лъжа. там има интересни статии, разкази, не само снимки, въпреки, че е предимно "снимков" източник. "Зора", "Заря" и "Утро", "Илюстрована политика" и такива подобни засега не съм намирал сканирани, но са ми попадали доста на хартиен носител.

              И мен не ме интересува "обективната истина", просто ми е интересен източника.
              Last edited by Panzerjaeger; 21-11-2013, 13:32.
              Comment is free, but facts are sacred.

              Comment


                Ilia_Mechkov94 написа Виж мнение
                Цялата 6-а армия е била около 600 000 души.От тях 300 000 хиляди загиват по време на боевете, а останалите 300 000 хиляди са пленени на 2.02.1943 г.-деня на капитулацията.
                Колега, да не си привърженик на термина "свръх" армия на Резуня а? 600 хилядна армия - не бях чувал за такова съединение

                Comment


                  Хехехе, прав си. По спомени цялата шеста армия в най-пълният си състав е около 350 000. Когато Паулус накрая капитулира са останали полу-живи грубо 150 000 войници(данните малко варират). Руснаците са очаквали да са останали оцелели от глада, куршумите, холерата, студа и изтощение максимум 80 000. Разчетите им излизат погрешни, та после се чудят с какво да изхранят над 100 000 души.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Толкова и ги хранят, като направим сметка колко от пленените при Сталинград се завръщат по домовете си през 50-те години, можем да се сетим за какво хранене и грижа става въпрос. Дано да не греша, но едва 3-4 от 10 пленени при Сталинград се завръщат в Германия след войната. Не е сигурно дали за това има заслуга само неподписването на Женевската конвенция от СССР или 'по-специално' отношение към пленените от 6-та армия или и двете.
                    GOTT MIT UNS!

                    Comment


                      Дано да не греша, но едва 3-4 от 10 пленени при Сталинград се завръщат в Германия след войната.
                      Много по-малко. В Германия се завръщат едва 6000 войници. Най-ниската оцеляемост от всички пленени немски подразделения.(от немска страна това е нормално, но от руска където все пак оцеляват повечето от пленените немци си е куриоз).
                      Ето тук сме разнищвали темата: Линк
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        По случай предстоящите 75 години от разгрома на германските войски при Сталинград, руското МО публикува поредната порция разсекретени документи за битката.
                        Сред тях - ръкописното донесение на Рокосовски за пленяването на Паулус, германски документи за бойните действия и оценка на частите на Червената армия. Особено интересни са документите, описващи тактиката на специално създадените бойни щурвови групи за градски бой (за първи път в Червената армия).

                        Comment


                          Попаднах в нета на тази книга
                          "Сталинградските протоколи" на германския историк Йохен Хелбек

                          70 години след Сталинградската битка един историк публикува неизвестни досега свидетелства на червеноармейци и цивилни граждани. Те хвърлят нова светлина върху събитията от зимата на 1942-1943.


                          "Няколко московски историци са изслушали и записали разказите на 215 очевидци - генерали и комисари, обикновени войници и цивилни граждани", казва Хелбек. Много от разговорите с тези свидетели на събитията са били водени в окопите. Десетилетия наред записите на тези разговори са били засекретени. Едва сега те излизат на бял свят.
                          Потресаващи са особено разказите на цивилните граждани. В протоколите са записани например разговори с миячката на чинии Аграфена Позднякова - майка на шест деца, прогонена от дома си след нахлуването на германците. Дълго време тя се укрива със семейството си в един окоп. "На 27 (септември) избухна силна канонада. Мъжът ми и дъщеря ми бяха убити, аз и другите деца бяхме засипани в окопа."

                          Издадена е на немски и на руски език, предполагам не е преведена на български, защото никъде не излиза в он-лайн книжарниците. Разказите на очевидците наистина дават едни от най-интересните и потресаващи описания на събитията от онова време. Някой ако е запознат с тази книга нека сподели мнението си.

                          Comment


                            в. Воля от 12.10.1942 г. Значението на Сталинград
                            Attached Files
                            Comment is free, but facts are sacred.

                            Comment


                              в. Воля от 23.11.1942 г. Начало на обкръжителното действие при Сталинград
                              Attached Files
                              Comment is free, but facts are sacred.

                              Comment


                                в. Мир от 25.11.1942 г. Ще може ли съветското командване да използва първоначалния си успех? (Германски коментар във връзка с болшевишката офанзива при Сталинград)
                                Attached Files
                                Comment is free, but facts are sacred.

                                Comment

                                Working...
                                X