Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сталинград

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Хуу, нал'!
    Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

    Comment


      #32
      Сега, когато прочетох написаното от Уханов, трябва да кажа че си личи, че то е написано в стил "Правда" и е съшито с бели конци.
      Говори се че сме сме били получили подкрепления, които допълват личния състав на Вермахта до 6'200'000 души. Подобно твърдение може да произлезе само от "Правда". А от къде ще дойдат толкоз много подкрепления? Някъде из форум-а вече цитирах чудовищните загуби както в жива сила, така и в бронетехника, които ние претърпяваме до края на 1941г. Та ние не съумяваме да попълним дори тези загуби. Факт е, че към началото на операция "Тайфун" общия нехват на хора, само в Група армии Център е 70'000 човека, като този нехват нараства главоломно през следващите месеци. А нехвата в другите Групи армии? И ако ние не сме в състояние да попълним загубите си през 1941г., когато все още не сме чак толкова изтощени, какво остава за 1942г. Подобни цифри са мсехотворни. Ами данните за РККА? 5'200'000??? Моля?! Нека само напомня, че още през 1941г. и по-точно до края и, РККА получава 2'500'000 човека попълнения от учебните центрове. ПОПЪЛНЕНИЯ. За 6 месеца!!!! Е да ви имам мащабите, маа му стара! Та ние не успяваме да съберем 6'000'000 души в началото на кампанията с/у СССР, какво остава за 1942г. Изобщо, този дето ги е писал ъия данни, мислил ли е с главата си? Е то и като лъжеш трябва да се спазва някво приличие. Срамота. Подобен подход е смехотворен! Дори през 1941г. групата армии Център получава едва 151'000 човека попълнения, при загуби 219'000 (преди операция "Тайфун"). За какви 6'200'000 човека иде реч тогава? За ОБЩАТА численост на Вермахта ли? От къде ще вземем толкоз народ, че да го хвърлим с/у СССР? Нещо повече, кой ще го въоражи?
      Казваш, че сме създали групировка с численост 900'000 човека за осъществяването на настъпателните оперцаии. А после общите загуби на Вермахта били 1'500'000 души. Как е възможно. Ти самия цитираш, че ние не сме имали значителни резерви. А после 1,5 млн. души. :o
      Изобщо аз съм напълно несъгласен с цифрите които цитираш. Но по принцип споредлям мнението, което се цитира. Наистина не сме били подготвени за сюрприза наречен - градски бой. Това не е в духа на Блицкрига. А и в един толкова голям град защитника има определено преимущество.Аз силно се съмнявам в данните, които цитираш за броя на танковете на двете страни, тъй като в руски източници срещам подозрителни уговорки като ".. ние разполагахме с около 400 танка с/у 650 германски, освен тези 400 ние имахме и значителен бой танкове с остаряла конструкция." Егати формулировката! Точно така трябва да се действа! За пред хората казваш 400. А останалите били ОСТАРЕЛИ!!! А това, че тия "остателите", са сходни по въоражение с 650-те немски се премълчава. Премълчава се също, че тези 400 наши са неуязвими за германските им противници. Обаче всичко това, елегантно се пропуска. И накрая излиза, че източника не е излъгал. Той просто е сметнал за "маловажно" и не е споменал, че тези с "остарялата конструкция", са били да речем 900. А това коренно променя ситуацията. Но дори и да приемем, че данните ти са дори и 20% от истината, следва да се има пред вид, че танковете са на практика почти безполезни в града. Особено танковете, които имаме в този период са силно уязвими от АТ оръжията на пехотата. А в градски условия, където боя се води на много малки дистанции те са направо като чума за танковете. А и танка е почти сляп в града. Ето защо, дори и да имеме превъзходство в танкове (което е смешно твърдение) то това преимущество няма стойност в града. За преимуществото във въздуха. Тук съм склонен да се съглася. Наистина вие губите повечето от 20'000 самолета които имате разгърнати по границата през 1941г. а и вашите машини отстъпват на нашите. Пък и пилотите ни .... Да, Луфтвафе господства във въздуха. а понататък четем за оръдията. Отново се съмнявам. Руската армия, още от царско време, е разчитала много на ертилерията. Само за 1938г. са произведени около 12'000 оръдия и минохвъргачки (и 5'000 танка). Къде са те тогава? Нима сме успели да ги унищожим всички? Съмнявам се.
      Всичко което си цитирал звучи много добре.Обаче то не се връзва с цялата картинка. Прозира от всякъде. Цитират се разни космически цифри, които дори на теория не могат да са верни. В това отношения вие много добре владеете изкуството да вменявате мнение. Една лъжа се крие най-добре м/у две истини. И какво правите вие? Ами в хода на излагане на данните разказвате някоя и друга любопитна история. За еди кой си сняйперист, за подвига на еди кой си сержант. За героичните д-ия на 1. канално-гвардейска бронеканализирана дивизия (ама как само го формулирах, кичи си дългия опит като комунист), или нещо подобно, стремите се да спечелите читателя на своя страна. Просто го омайвате със сладки приказки. И така, м/у другото му сервирате съотношението на силите. Но той вече е запленен от героизма на вашите момчета и ще повярва дори на най-нвероятните и очевидно скалъпени данни. Драги Уханов, АЗ СЪМ БИЛ 9 ГОДИНИ КОМУНИСТ!!! Знам ви как действате. Не на мен тия захаросани истории! На краставичар, краставици продаваш! За мен е ясно, дори и без да търся конкретните данни, че това дето е писано там е, меко казано, неточно. Не се споменяват огромните логистични трудности пред които се изправя Вермахта. Защо никъде до сега не чета нищо за Противотанковите ви бригади? Нали си чувал за тях? Защо не се казва колко от тях сте хвърлили с/у нас? Интересно, в руските източници не се говори за танковете, които участват в дадено сражение. Иамам пред вид за възможностите им. Говори се за численост. И толкова. Много удобно за вас. Никъде не се споменава за тип-а на вашите танкове. И недей излиза с номера, че те били в по-голямата си част остарели. Тях ние ги прегазихме през '41г.! А танковите ви заводи вече са имали достатъчно време за да минат изцяли към производство на машини от нов тип. Просто много неща се пропускат. И това се прави защото не са удобни. А според мен данните за числеността са направо фалшифицирани. За това, преди да приема нещо посочено в руски източник заистина, аз се спирам. Спирам и се "отдалечавам" от "картината", толкова че да я видя цялата. И да преценя доколко казаното от изтичника пасва на картината. Защото понякога вие направо се оливате! 6'200'000!!!!!! :tup: Смешка!
      "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

      Comment


        #33
        Знам, че моята забележка е формалистична (ама от време на време съм си такъв) - това, за което говирш се нарича "числа", а не "цифри".

        Comment


          #34
          Да, и на мен цифрите ми се сториха съмнителни... Но всъщност най-важна е не числеността, а начина, по който исползваш силите си. Няма нужда да обяснявам кой ги исползва по-разумно, нали?
          Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

          Comment


            #35
            По отношение на това кой по-добре използва силите си, спора е излишен. Но ако ЧИСЛАТА (айде нека не са цифри, нека са числа ) не са толкова важни, защо те постоянно се фалшифицират? Явно имат някакво значение!!!
            "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

            Comment


              #36
              НАЙ-ВАЖЕН Е РЕЗУЛТАТА. Какво значение има кой колко е получил подкрепления? Паулус така или иначе го е грозяла операцията "Уран". Но затова-друг път
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #37
                Originally posted by "Odzava"

                НАЙ-ВАЖЕН Е РЕЗУЛТАТА.
                :tup: Немците достигат до добри резулатати, но накрая губят.
                Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

                Comment


                  #38
                  Наистина губят - там на изток единствените грешки са от тактическо ниво. Числеността не е била важна, ами краиния резултат. Така и не се стига до такъв, благоприятен за немците :| .
                  20ти декември преди излитане, Спаич към техника си :
                  "Иване, сега кръв ще се лее!"

                  Comment


                    #39
                    там на изток единствените грешки са от тактическо ниво
                    - Ха, ха, изумяваш ме.Бих казал, че почти всички грешки на немците в Източната кампания са на стратегическо и много рядко на оперативно ниво. Именно на тактическо те почти винаги са перфектни. До края немската армия именно на тактическо ниво превъзхожда както РККА, така и армиите на Съюзниците. Но стратегията... тя им изяжда главата (както впрочем и през ПСВ).

                    Comment


                      #40
                      Еми тогава или Калчев "гол задник" по темата "ВСВ", или не вижда разлика м/у тактика и стратегия
                      Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

                      Comment


                        #41
                        Боя се, колега Фелдмаршал, че тук трябва да се съглася с Уханов и Големия. Единствено в областта на тактиката ние имаме преимущество над РККА и воиските на съюзниците. Стратегически ние стигаме до задънена улица още през 1941г. Неприятно е, но ние през цялата Война се опитваме да решим стратегическите си недостатъци (наложени от средата) и пропуски (за които сами сме си виновни) с тактически средства. Това е много трудно и в комбинация с издънките на съюзниците ни, води до ... всички знаем как свършва всичко. :roll:
                        "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

                        Comment


                          #42
                          мммм

                          имаше годишнина 60 лета откак завърши битката. Поклон пред паметта на загиналите.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #43
                            Амин.
                            Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

                            Comment


                              #44
                              Вечна им памет на Die Stalingrader (сталинградците) - страдалците от Шеста армия
                              Мъките и гибелта на Шеста армия
                              а) хранителни дажби на човек: от 26 ноември 1942 - по 350 гр.; от 1 декември - по 300 гр.; от 8 декември - по 200 гр.; от средата на декември до края - по 100 гр. хляб на човек дневно!!!
                              б) климатични условия: средна дневна температура - минус 5 по Целзий; средна нощна - минус 10 градуса; темперетарурни рекорди - до минус 23 градуса през януари; + непрекъснат силен вятър, типичен за Сталинградската степ.
                              в) пленяването - множество случаи на екзекуции на предаващи се в плен войници.
                              г) транспортиране към етапните лагери за военнопленници - пленниците се движат пеша, без да им се дава храна. "По-милсърдните" сред съветския конвой убиват с изстрел в тила рухващите на земята военнопленници, за да им спестят мъките на "бялата смърт". За пристигналите живи - масов мор от инфекциозни заболявания.
                              д) транспортиране към тиловите концлагери на ГУЛаг - от по 100 човека във вагон живи пристигат 40-50. Мнозинството от тях умират през първите няколко месеца вследствие използването им за най-тежък физически труд.

                              ОБЩА РАВНОСМЕТКА
                              + загинали по време на боевете - 60 000
                              + пленени - 110 000. От тях:
                              - загинали и убити по време на пешите маршове към етапните лагери - 17 000;
                              - умрели в етапните лагери (Бекетовка, Дубовка, Фролово) - 65 000;
                              - загинали при транспортирането към средноазиатските обекти на ГУЛаг - 15 000;
                              - умрели при нечовешките условия там - 12 000.
                              Така загина Шеста армия, навлякла си със своята мъжественост неистовата омраза на руснаците...
                              Фелдмаршал Фридрих Фон Паулус я надживя, слугувайки на неприятеля. Каква жалка съдба - да доживяваш дните си опозорен, презрян и прокълнат от цял един народ :o
                              Si vis pacem - para bellum!

                              Comment


                                #45
                                Memento mori

                                Е, хайде, Hauptman - ако ще е "Вечна им памет!" то нека е за всички участници, и от двете страни. Достатъчно време е минало, за да може да се обедини отбелязването на годишнината.

                                Comment

                                Working...
                                X