Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снимки от войната.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Така съм съгласен! Аз не бях виждал, вероятно е била нещо рядко.
    Тук ми попадна една друга примитивна установка за изстрелване на
    320 мм. напалмови ракети. Всяка съдържа 50 л. желиран бензин.Тези на
    установката са с поставени запалки, а тези на земята без.

    Comment


      Да, те са използвали нещо като унифицирани "пакети" с реактивни (или май е по-правилно да напиша "турбореактивни"?) мини, като е можело да се монтират било то на обикновена рамка, която се забива в земята, на подобна рамка, монтирана на колесно шаси или пък на рамки, монтирани на някаква бронетехника.

      Comment


        А 380мм реактивни мини на Sturmtiger-a специално за него ли са били създадени или се използват и на стационарни установки?

        "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

        Comment


          Да си призная толкова много снимков материал имам от всички области,
          но никога не съм виждал петцевна! Наистина трябва да е била нещо много рядко. Защо пък трябва да е било рядко?
          Само за щурмтигър.
          Не мисля, че е правилно да се нарекат турбореактивни. Двигателите им
          са били с твърдо гориво (барутни).

          Comment


            М`да, прав си, трябва само да се отбележи разликата с реактивните мини на "Катюши"-те примерно - придаването на въртеливо движение.
            Иначе за "Щурмтигър"-а не знам. Не би трябвало да е проблем и 380 мм мини да се изстрелват от рамка - все пак на всичките обсегът им е бил съвсем малък.

            Comment


              еМГето, може би отговорът, защо са били по-редки, се крие в това, че при залповите реактивни установки е по-добре да се използва възможно най-голям брой снаряди за залп. Те са крайно неточни, ( смисълът на единичния огромен снаряд на Щурмтигъра за мен е енигма ), затова идеята е при залп да се покрие относително голям терен. Тоест по-голям брой е по-добре от по-голям калибър. Може би затова 6-цевната е предпочетена и по-масова. Това е само предположение де, не се базира на някакви конкретни факти...
              "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

              Comment


                Щурмтигъра е една пародия. Аз ще напиша няколко реда за него и неговите ракети, но тава ще стане довечера.Ще постна и някоя снимка.
                Преди двадесет години в Америка ми попадна една книга за въоръжените
                сили на всяка държава до 79-та година. Много малка ми се вижда нашата армийка за война с Турция! Ще постна данните довечера.Не зная къде обаче!
                Last edited by еМГето; 27-03-2008, 13:57.

                Comment


                  "Щурмтигър"-ът е с много тясно специализирано приложение - за унищожаване на тежки дълговременни огневи точки, като идеята е това да се прави с пряк обстрел . Т.е. въобще не става въпрос за "залпов огън" .

                  Stormbringer написа
                  еМГето, може би отговорът, защо са били по-редки, се крие в това, че при залповите реактивни установки е по-добре да се използва възможно най-голям брой снаряди за залп.
                  Да, това е идеята, но на този тип установки, каквато "Небелверфер"-ът не е или поне не е точно такава - идеята е да се порази сравнително малък участък с тежки снаряди. Т.е. тук е свързано с мощността на мината, а 210 мм мина е много по-мощна от 150 мм, т.е. 5 х 210 мм мини дават много по-голямо поражение от 6 х 150 мм. Но заедно с това са и по-тежки. А работата е там, че за повечето стандартни задачи 150 мм мина е достатъчно мощна, т.е. 210 мм трябва за много по-ограничен кръг от ситуации, което прави тази установка по-рядка. Така както 150 мм гаубица покрива повечето стандартни задачи и, примерно, 210 мм М21 мортира (която си е по същество гаубица) е нужна за изпълнение на тясно специализирани задачи. Затова и има много повече 150 мм гаубици, отколкото 210 мм мортири - първите се срещат в дивизионната артилерия (по идея един дивизион във всяка дивизия), а вторите са на въоръжение в ограничен брой дивизиони на РГК. Сходно е положението и с двата типа "Небелверфери".
                  А за точността - да, този тип установки са по-неточни, но поради тази причина "Небелверфери"-те използват мини, които се въртят в полет и се изстрелват от тръба, а не по водеща релса, както е примерно при "Катюшите", т.е. по-точни са. Което идва на определена цена - по-скъпи за производство мини и по-сложна изстрелваща установка. За сметка на това - много по-мощно бойно действие ("Катюшите", ако правилно си спомням, най-масови са с 82 мм снаряд и има и по-мощни - с 130 мм).

                  Comment


                    Голум ти ме изпревари! Върни се на последния ми пост в тази тема и ми дай съвет.
                    Разбирам, просто не са били толкова необходими.

                    Comment


                      Върни се на последния ми пост в тази тема и ми дай съвет.
                      За това не те разбрах, признавам си.

                      Иначе - да, не са били толкова необходими, все пак си е тясно специализиран тип въоръжение. Както с "Щурмтигрите", но не чак в такава тежка форма .

                      Comment


                        Още едно интересно германско творение в тази насока: Wurfrahmen 40.

                        Лека мобилна платформа, тежки ракетни снаряди - 280/300/320 мм.





                        "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                        Comment


                          Не знам защо фугасните са били най-често в метална рамка, а напалмовите в дървена!
                          Къде да постна информацията за въоръжените сили на България и Турция? В коя тема?
                          Първата снимка на Буреносеца е вероятно от Вършавското въстание.
                          Щурмтигъра за пръв път е бил употребен там.Аз гледах клипове. Снимано е с дългофокусна оптика от почетно разстояние.Като гръмне - пепелта са повдига на 20-30 м около него!

                          Comment


                            Къде да постна информацията за въоръжените сили на България и Турция?
                            За кой период (в смисъл, кои години)? Ако е около ВСВ - то в отделна тема в този форум. Ако е за по-късно, по-добре в "Обща" на раздела за българска история.

                            Не знам защо фугасните са били най-често в метална рамка, а напалмовите в дървена!
                            Не знам, може би защото фугасните са били по-тежки, т.е. рамката трябва да е била по-здрава. Но не съм сигурен.
                            Last edited by gollum; 27-03-2008, 14:46. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              Въоръжените сили за периода 78-79-та година.

                              Comment


                                Е, значи най-добре в нова тема в раздел "Общ" на форумите за българска история, сиреч тук.

                                Comment

                                Working...
                                X