Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Климат и палеоклимат

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Климат и палеоклимат

    За зарибяване някои тези:

    В голяма част от геологическата история климатът е бил по-топъл от съвременния.

    Наличието на постоянни ледени шапки е по-скоро изключение в геологическата история.


    Основните характеристики на климата се определят от природни фактори - разстояние до Слънцето, промени в слънчевата активност, форма и разположение на континентите и обусловените от това направления на океанските течения.

    Няма основание да се смята, че съвременният климат излиза от модела на редуване на ледникови и междуледникови епохи, характерен за последните няколко милиона години. В някои от междуледниковите епохи климатът е бил и по-топъл от съвременния с няколко градуса.

    Имало е моменти даже и в периоди, формално отнасящи се към ледникова епоха, климатът да е близък до днешния.

    В значителна част от времето след края на последната ледникова епоха земният климат е осезаемо по-топъл от сегашния. С оглед на благоприятните си последици най-вече за селското стопанство в климатологията тези периоди се обозначават като климатични оптимуми.

    Периодично има спадове в глобалните температури, най-известен от които, но далеч не единствен е т. нар "малък ледников период", които въздействат отрицателно върху жизнените условия, до степен на цивилизационна катастрофа. Има корелация между такива периоди и края на енеолитните цивилизации в Европа, края на Старото царство в Египет и краха на шумеско-акадска Месопотамия, с кризата на бронзовата епоха и с упадъка на Римската империя.


    Спадането на температурите е свързано с аридизация (изсушаване). Парадоксално - при по-високи температури Сахара е била зелена савана, а при ниските температури на ледниковите периоди - пустиня, далеч по-обширна от сегашната.

    Няколко градуса по-висока температура от днешните е била характерна за по-голямата част от Ранното и Развитото Средновековие. Видно от множеството археологически находки, намирани на мястото на оттеглили се ледници.

    Няколко градуса по-висока температура от сегашните нито е довела до цивилизационни катастрофи, нито дори до изчезване на белите мечки.


    to be continued


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Thorn написа Виж мнение
    Парадоксално - при по-високи температури Сахара е била зелена савана, а при ниските температури на ледниковите периоди - пустиня, далеч по-обширна от сегашната.
    Защо да е парадоксално, напротив, това е логично. По-студен климат - по-малко влага във въздуха, защото е трансформирана в ледници, съответно по-малко валежи, студено и сухо. Затова пък слънчевите дни са много повече - няма облаци. Времето почти постоянно е хубаво.

    Всъщност в ледниковите епохи и снегът в тундро-степните области на Евразия сигурно е бил малко и не е бил дълбок - валежите са редки и за тревопасните не ще да е било трудно да достигат до тревата отдолу. Но пък повечето от малките реки не са съществували или поне не постоянно, да намериш вода трябва да си е било предизвикателство.
    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

    Comment


      #3
      Да, това всичкото са общи места, т.е. и аз съм ги чувал тези неща, а не съм се интересувал специално. Торн, на теб идеята ти е повече за "глобалното затопляне" (това го питам заради последното изречение) да пишеш или за това какъв е бил климатът в миналите (исторически и предисторически епохи)? Защото това са, някак, два различни разговора.

      Comment


        #4
        gollum написа Виж мнение
        това всичкото са общи места,
        Е, така де, но като за моето ниво, например - а то е близо до нулата - пак ще е интересно.

        Ясно е, че има някаква препратка към "глобалното затопляне" и защо то не е нещо "ненормално". Доколкото "норма" е по-скоро климат по-топъл от сегашния. Въпреки че, според мен, едва ли в рамките на моя живот ще видя някакви забележими ефекти от "затоплянето", та интересът ми е чисто академичен.
        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

        Comment


          #5
          Е, те, (като оставим настрана политическата страна на въпроса, а, естествено, ще я оставим) май повечето учени и не твърдят, че е нещо изключително на фона на цялата земна история (още повече, че там има хипотези и за частично (че дори май имаше и за цялостно) замръзване - та, с едно изречение, Земята е виждала всякакви температури и климатични условия, т.е. кое ще определим като "норма"? ), а по-скоро на фона на обозримата съвременна история, т.е. нашата си съвременна цивилизация. И опасенията са повече в тази посока, поне аз с такова впечатление съм останал.
          Иначе, - да, ние лично нищо няма да усетим, темповете са други.

          Comment


            #6
            Ако говорим за лични впечатления от климата, вие по-топла Нова година от тая спомняте ли си?

            Comment


              #7
              Thorn написа Виж мнение
              Няколко градуса по-висока температура от днешните е била характерна за по-голямата част от Ранното и Развитото Средновековие. Видно от множеството археологически находки, намирани на мястото на оттеглили се ледници.

              Няколко градуса по-висока температура от сегашните нито е довела до цивилизационни катастрофи, нито дори до изчезване на белите мечки.
              А ти значи не смяташ, че сегашното затопляне е предизвикано от човешкия фактор, а е естествено както затоплянията в предишни епохи и не е прекалено бързо и силно, както се говори? И не се притесняваш от възможни лоши последствия от него като повишаване на нивото на океаните, разширяване на пустините, повече природни бедствия?

              Comment


                #8
                Кухулин написа Виж мнение
                вие по-топла Нова година от тая спомняте ли си?
                Ами аз си спомням всякакви, щото в далееечното ми вече детство ме беше много яд на безснежните Нови години (а говорим за северозападна България). Не съм им мерил температурите, но един от най-ярките ми спомени е как от училище са ни разпуснали за Нова година, а аз с приятели грипам из два пръста пепеляк на път за вкъщи (тогава се пишеше разделно ), понеже живеехме в противоположния край на селото.

                А тука преди петнайсетина години си спомням една напълно безснежна зима в София, когато бях решил, че ще сложа зимни гуми с падането на първия сняг. Така и не се наложи.
                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                Comment


                  #9
                  Не знам в какъв пепеляк сте скачали из Северозападна България, обаче тая година в Борисовата беше 20 градуса на слънце. Аз и в Либия не помня да е имало такова чудо.

                  Comment


                    #10
                    Имало е и преди топли Нови Години и Коледи, но чак толкова като тази и аз не си спомням. Това дали е признак за глобалното затопляне?

                    Comment


                      #11
                      Кухулин написа Виж мнение
                      тая година в Борисовата беше 20 градуса на слънце.
                      Чисто субективно не мога да кажа, че намирам някаква промяна в климата за горе-долу 50 години, за които имам някакъв спомен. Не знам какви градуси са били "на слънце в Борисовата градина", но са се случвали и по-топли, и по-студени зими - обаче те и сега се случват. Зими почти без сняг и зими с много сняг. Имало е зими, когато след една виелица баща ми трябваше да лази през прозореца, за да излезе и да отрива входната врата, не можехме да я отворим от навятия сняг (като бях дете, всички входни врати задължително се отваряха навън; и в коридорите нямаше врати, които се отваряха към помещението. Не знам защо сега често е обратното, нали това отнема от полезната площ на стаята и в близост до вратата не може да се постави нищо). Имало е зими, когато кайсийте и сливите напъпваха през февруари и след някоя и друга студена нощ измръзваха и през тази година нямаше плодове. И не бяха нещо кой знае колко извънредно, защото се обсъждаха в стил: "Стана като еди-коя си година". Имало е студени, дъждовни лета, за които се говореше, "че от суша пак нещо, ама от киша - нищо". И обратно - много горещи и сухи лета, и въобще по две-три последователни сухи години, след което някои от по-старите овошки загиваха, въпреки че се стараеха да ги поливат (но трудно се полива напълно развито дърво, на него му трябва наистина много вода). С една дума - имало е всякакви години. Но повечето все пак си бяха без такива екстремалности - през зимата 20-25 дена максимум ще се съберат, през които има сняг, пролетта сегиз-тогиз с дъждове (на 24 май задължително ) през лятото около горещниците по-топличко, а иначе просто топло и приятно, есента времето почва да се смарангьосва, а после няколко дни циганско лято - и така.
                      Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                      Comment


                        #12
                        Кухулин написа Виж мнение
                        Не знам в какъв пепеляк сте скачали из Северозападна България, обаче тая година в Борисовата беше 20 градуса на слънце. Аз и в Либия не помня да е имало такова чудо.
                        Една година през ранните 90-те, се връщах от техникума с якето в ръка, ръкавите на ризата навити, а в пукнатините на асфалта бяха покълнали залени кълнове. Беше някъде средата на зимата, не помня месеца, но повече от седмица беше топло. Не вярвам само аз да си спомням. Иначе доколкото знам, промяната на климата не идва спокойно и повсеместно а има флуктуации.

                        Между другото, днес не е много по-топло отколкото през Малката Ледникова епоха. Да, Темза не замръзва, но наистина сме в сравнително студен период.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          #13
                          Ква ледена епоха, аз днес играх тенис по къс ръкав и изхвърлих сигурно две кила пот. Бах тия флуктуации

                          Иначе ясно, че от научна гледна точка върпоса седи малко по-сложно, но не съм съгласен с тезата, че тия неща са далеч от нас и трудно можем да ги усетим. Усещат се. Жегата се засилва, пиковете се изострят.

                          Comment


                            #14
                            Продължаване не зарибяванията:

                            Смъртността в Северното полукълбо се характеризира с резки пикове през зимата. Ниските температури убиват. По-топла зима може да се смята за нещо хубаво.

                            Тенденция на глобално затопляне НЕСЪМНЕНО има, поне стaтистически. Доколко и как е свързана с антропогенни причини е въпрос на спорове.


                            Нивото на въглероден диоксид в атмосферата е на безпрецедентно ниво, никога в новата геологическа история не е било така. Вероятно основаната причина е човешката дейност.

                            Високото ниво на въглероден диоксид е благоприятно за растителността. Осезаемо се увеличава растителната биомаса, растенията са повече и по-големи.

                            Горите увеличават глобалните температури. Инициативи от типа "дайте да посадим милион, милиард, трилион дървета"парадоксално способстват за глобаланото затопляне, променяйки албедото на планетата. Колокото по-светла е повърхността и, толкова повече от слънчевата енергия се отразява обратно в Космоса. При борба срещу глобално затопляне Сахара е по-полезна от Амазония.

                            Изчезването на тропическите гори, така наричаните "бели дробове" на планетата вече се е случвало. Преди около два-три милиона години и също и по-късно през ледниковите епохи на мястото на горите е имало савани, тропическите гори ако и да са били съхранени са били на отделни островчета, много по-малки по площ от днешната. На разни маймуни им се е наложило да слязат от дърветата, та впоследствие техните потомци да увеличават количеството на въглероден диоксид във въздуха.
                            Last edited by Thorn; 23-01-2021, 13:48.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #15
                              Увеличаването на честотата и амплитудата на бурите звучu логично - при повишена влажност и тмпература.

                              От друга страна грандиозни бури е имало и насред малкия ледников период - примерно Великият ураган през 1780 г. няколко велики щорма в Британия в същата епоха или например бурята, която през 1825 е направила северната част на Ютландия остров.
                              Last edited by Thorn; 23-01-2021, 13:49.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment

                              Working...
                              X