Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нова България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нова България

    Реална история:
    През 1396 г България пада под турско робство. Стотици хиляди българи бягат в свободните християнски страни.
    През 1492 год. Колумб открива Америка. Идеята да се стигне до Азия, плавайки на запад, пръв изказва известният за времето си флорентински учен Паоло Тосканели. Той изпраща писмо през 1474 година до португалският кралски двор, с мнението, че Земята е кълбо, и твърдението, че до Индия може да се достигне през Атлантическия океан, с приложено към писмото карта. Узнавайки за това писмо, Колумб се пали по идеята и моли Тосканели за копие на писмото. Както е известно днес, Тосканели допуска грешка, като увеличава размерите на Азия и по този начин двойно съкращава предполагащото се разстояние от Лисабон до Япония.

    Алтернатива:
    Сред българската емиграция на запад със сигурност е имало и богати търговци. Сред тях е имало и собственици на кораби. Намерил се предприемчив млад човек, чийто баща (търговец по море) му оставил голямо богатство. Но богатството не го задоволявало. Той желаел българите да имат своя независима държава, макар и на друго място. И започнал на мисли за такова място. През 1474 година се срещнал с известния географ Тосканели и чул за идеята му. Дал му кесия с жълтици - да не казва на никого, и сам организирал експедиция през океана. Достигнал бреговете на Вирджиния и продължил на север до Нова Скотия. Видял, че местните народи (индианците) са въоръжени с оръжия от каменния век и лесно могат да бъдат победени. «Тук ще е новата ни държава» казал си човека и се върнал да събира хора и всичко необходимо.
    Баща му също бил човек, който помагал на сънародниците си докато бил жив, и покрай тях се навъртали много българи. И още през 1476 тръгнали първите преселници - 600 души здрави мъже, добре въоръжени и снабдени със всякакви инструменти. Успели да купят от индианците един остров във устието на голяма река, защитен от океанските вълни. Индианците наричали острова Манхатън. Набързо построили дървен форт и се захванали със селско стопанство и занаятчийство. Работата потръгнала и на следващата година докарали и семействата на мъжете - към 3000 души. През 1478 били докарани още няколко хиляди преселници и всяка следваща година - нови и нови хора. Вземали основно българи (нали идеята била да създадат българска държава!), но и майстори и нужни специалисти от какъвто народ намерят. На остров Манхатън бил издигнат Нови Търновград. А през 1479 година най-старшият православен свещеник в колонията коронясал «нашето момче» за цар на Нова България.
    Новият цар считал, че трябва да могат сами да си произвеждат всичко, за да не зависят от другите европейски държави. Затова наблягал на откриването на всякакви производства. Затова събирал майстори и учени от цяла Европа. Отварял училища, за да бъде народа му образован. Така Нова България се превърнала в «работилницата на Америка». Земеделието и скотовъдството били постепенно прехвърлени на съседните индиански племена (делаварите), които продавали на българите храни срещу промишлена продукция.
    От Манхатън били изпратени кораби, които да изследват целия континент. Те донесли вестта, че земите на юг са много по-населени и богати. Само островите Куба и Хаити имали население колкото цяла Америка на север от Мексико! А по-нататък била империята на ацтеките...

    #2
    През 1480 се появили първите търговски фактории на българите в басейна на Карибско море - на мястото на днешните Хавана (в Куба), Порт-о-Пренс (Хаити), Веракрус (Мексико) и на п-в Юкатан. Макар че всички тези места получили хубави български имена, ще използвам днешните, за да е ясно за къде говорим. Впрочем, можем да обявим конкурс за български имена на местата от Нова България. Идеи?
    От самото начало имало предложения да бъде нападната и превзета богатата империя на ацтеките. Още повече, че много от местните народи били покорени със сила от ацтеките и сами предлагали на българите да воюват заедно с тях срещу омразните поробители - ацтеки. Също като в реалната история с Кортес. Но царят се колебаел и разрешил като начало само търговия. Въпросът се решил сам. Още през 1481 ацтеките хванали двама български търговци и ги принесли в жертва на боговете си, изтръгвайки сърцата им на жертвения олтар. Това предизвикало страшно възмущение по цяла Нова България. По това време в Нова България имало вече над 30 000 европейци (от тях 26 000 българи). Царя събрал 3000 души армия (Кортес имал до 1400 войници). През 1482 армията била превозена във Веракрус по море. Там към нея се присъединили войските на местните съюзници. Благодарение на металните доспехи и оръжия, конете и барута, ацтеките били разгромени, а богатствата им - откарани в Нови Търновград. Областите на бившата държава на ацтеките получили български управители.
    През следващата, 1483 година българите видели за пръв път Тихия океан. През 1484 бил намерен и изследван Панамския провлак. Царят и правителството му веднага разбрали важността на новото откритие. Само 50 км суша отделяла Карибско море от цял нов неизследван океан! През 1485 били построени две пристанища - Портобело на Карибско море и Панама на Тихия океан, а между тях прекарали път. В Панама започнали да строят корабостроителница, а от Нови Търновград били изпратени три големи кораба да проверят може ли да бъде заобиколена Америка от юг. На север вече проверили още през 1480, но корабите се натъкнали на непроходими ледени полета и се върнали. Единственият полезен резултат от северната експедиция бил, че българите узнали, че водите около Нова Скотия и най-вече около Нюфаундленд гъмжат от риба. От тогава към Нюфаундленд започнали да плават рибари.
    Южната експедиция имала успех. Намерили Магелановия пролив и успешно преминали през него, нанасяйки на карта бреговете му. През 1486 корабите пристигнали в пристанището на град Панама. По пътя успели да разберат за империята на Инките.
    Last edited by Димитър56; 23-09-2019, 11:30.

    Comment


      #3
      Картата на Тосканели:

      Comment


        #4
        Експедицията около Южна Америка представила отчет на царя, в който се разказвало за държавата на инките и за богатствата й, които се оценяли като «не по-малко от тези на ацтеките». А сред народа плъзнали слухове, които умножавали тези богатства 100 пъти! Тези, които участвали в завоюването на държавата на ацтеките, спечелили много. Едни се върнали в Нови Търновград с много злато и сребро, други останали като управители на села, градове и области. Затова народа вярвал на всякакви слухове и настъпило голямо възбуждане сред всички.
        През 1488 година била изпратена малка експедиция към земите на инките с цел търговия и главното - разузнаване. Експедицията претърпяла неуспех. Малко след като навлезли в територията на империята, нашите хора били нападнати от отряд на инките и едва успели да избягат. Оставили 10 души убити и няколко пленници. Пленниците били доставени в столицата Куско, за да ги види господарят (сапа-инка). Опитали да ги разпитат, но не узнали много поради различните езици, на които говорели. Накрая пленниците били принесени в жертва на бог Виракоча.
        Оцелелите членове на експедицията след завръщането си в Панама все пак потвърдили, че империята на инките е голяма и богата. Започнало организирането на нова завоевателна експедиция. През 1890 армията потеглила с кораби от Панама и слязла на брега на Перу. Започнало завоюването на най-голямата индианска държава.

        Междувременно ставало и друго, много важно за Нова България. Царят се стремил да запази в тайна от европейските страни съществуването на държавата. В началото тя била още слаба и лесно можело да я завоюват. Но колко може да се опази една тайна, която знаят много хора? Десетките хиляди преселници заминавали и не се връщали, за да разкажат на други. Но екипажите на корабите, които ги превозвали, знаели къде отиват. Царя строго ограничил корабите и хората, които имат право да плават до Европа, и все пак това били над 1000 души.
        Към 1485 г. на някои хора почнало да прави впечатление, че кораби събират българи и ги превозват в неизвестна посока. Това, че екипажът не искал да каже къде, никого не учудило - така постъпвали всички по това време, за да нямат конкуренция. От чути думи от българските матроси постепенно се заформило мнението, че «земята на българите» е някъде на юг, може би в Африка. Това заинтересувало властите на Португалия! Още от 1452 Папата разделил света на сфери на влияние между Испания и Португалия. Всичко на юг от нос Бохадор (а от 1481 - на юг от Канарските о-ви) било на Португалия. През 1487 г. един от българските кораби бил задържан в Лисабон, а членовете на екипажа му - разделени един от друг и подложени на разпит. Българите накрая си казали, но пък португалците не им вярвали. Трябвало да положат усилия, за да ги убедят, че земята им не е в Африка, а далеч на запад, оттатък Океана. Накрая корабът бил освободен да се върне, но с португалска делегация на борда.
        През 1488 г. корабът пристигнал в Нови Търновград. Делегацията веднага била «взета под охрана». Властите казали «Правим до за вашата сигурност. Тук е пълно с разбойници и въоръжени хора». Така португалците можели да видят само това, което българските власти им покажат. Показвали им предимно бедните квартали на града, но пък им показали манифактурите, където се произвеждало оръжие - мечове и саби, пушки и топове. Със тайна заповед (от португалците) царя задължил всички граждани да се разхождат по улиците въоръжени. Накрая направил военен парад «в чест на португалската делегация». В парада участвали всички мъже, които царя успял да събере. Като се върнали в Лисабон, португалците докладвали на краля си това, което българите се опитвали да им внушат: «Българите не са богати, но са много и имат силна армия. Живеят главно от плячката, която докарват от военни походи.» Както и в реалната история (РИ), Португалия се насочила в търсенето на път към Индия, заобикаляйки Африка. Което завършило с успех и й донесло огромни богатства...
        След връщането на делегацията за Нова България и Америка узнали и в другите страни. Сега вече реагирала Испания! Как така всички нови земи ще са на Португалия!? Към Америка започнали да плават испански кораби. И както в Р.И. се обърнали към Папата да реши спора. Въпроса бил повдигнат в 1490, 2 години по-рано от РИ. Папата се произнесъл в 1491, а новият договор бил сключен в 1492. Сега вече разделянето било не на север/юг, а на изток/запад. Португалия получила Африка и Азия (както и в РИ), а Испания - Америка. В РИ испанците, понеже не знаели контурите на Южна Америка, се съгласили границата да мине по на запад и, без да знаят, подарили Бразилия на португалците. Но в нашата алтернатива до 1492 испанците успели на разберат до къде се простира Бразилия и не я дали на португалците.
        Другите европейски държави започнали да стават морски сили чак през втората половина на 16 век. Така че през следващите няколко десетилетия единствен съперник на Нова България за земите на Америка ще е Испания. Самите испанци до 1492 били заети със завоюването на Гранада, последното мюсюлманско владение на Пиренейския полуостров. И едва през 1492 могли да отделят по-големи сили за Америка.

        Comment


          #5
          Папския меридиан

          Comment


            #6
            Някой да каже нещо?

            Comment


              #7
              1. bacillus bulgaricus вирее ли в Манхатън?
              2. Имат ли стомни и бардуци?
              3. От Прилеп и Охрид, приемат ли?
              4. Сърби, гърци, евреи, как не са надушили, ами португалците първо?
              5. Как пък петстотин години не отидохме до Грузия, пък изведнъж се разплавахме из Магелановия и до Нюфаундленд? Нещо, от нов вид ракия ли, от на Тосканели някаква приятелка ли, какво?
              6. Обществото какво е, анархия или си има деспоти, боляри?
              7. Навигация? - някакви наши изобретения или?
              8. Църковния въпрос - патриаршия или някаква архиепископия?
              9. Има ли жени или само индианки? Кога се ражда първото българо-тосканелче?
              10. Литература, някакви хроники пишат ли?

              Не е нужно по ред

              Comment


                #8
                von Danitz написа Виж мнение
                5. Как пък петстотин години не отидохме до Грузия, пък изведнъж се разплавахме
                Не си прав!

                Деспот Добротица "се установява в Балчик, Калиакра и Варна, създавайки силен български морски флот от 12 галери. През 1375 година предприема военноморска експедиция до Трапезунд в подкрепа на Йоан V Палеолог, а през следващата година – до Константинопол. За опасния флот на добруджанския деспот и наказателните му акции срещу генуезците научаваме и от генуезки ръкописи, които свидетелстват, че Добротица притежава боеспособна флота, която успешно се бие с тях и пленява генуезки галери. Атакува техния форпост в Ликостомо в Буджак на най-северния ръкав отвъд блатата на Делтата на Дунав и го подчинява на Варненската епархия."

                Comment


                  #9
                  7. Навигация? - някакви наши изобретения или?
                  Нашият човек и баща му са се учили да водят кораби в Италия.
                  Малко лирично отклонение:
                  Първият испански капитан, стигнал до Америка е Христофор Колумб - италианец на Испанска служба, първият английски капитан, стигнал до Америка е италианецът на английска служба Джовани Кабото (известен и с английското си име Джон Кабот), първият френски капитан, стигнал до Америка е италианецът на френска служба Джовани Верацано. Излиза, че който искал да стигне до Америка, си наемал италиански капитан да го води.
                  Last edited by Димитър56; 26-09-2019, 20:31.

                  Comment


                    #10
                    В случая само ти може и трябва да си прав, не ме разбирай погрешно, но повествованието си е твое, пуснах въпросите с цел да поразшириш малко историята си с подробности, които да я обогатят. (Иначе, страшно съм скептичен за морската мощ на Добротица) Алонсо де Охеда ще се проявява ли нещо?

                    Comment


                      #11
                      6. Обществото какво е, анархия или си има деспоти, боляри?
                      Това е най-интересното! Не случайно нашият човек е богат търговец, а не някой болярин или царски син. Търговците не обичат болярите! Защото всеки болярин прави във владението си каквото си иска. Налага всякакви мита и такси, взема пари "назаем" и не ги връща, или пък най-откровено си ограбва и търговци, и производители. И освен това, всеки феодал се считал за самостоятелен владетел и често не се подчинявал на централните власти.
                      Затова, като станал цар (е, нали и той трябва да спечели нещо!), нашия човек забранил робството и закрепостяването на селяните в държавата. Така отсякъл корена на феодализма. Царят назначавал правителство, законодателен съвет и върховен съд. Също и управителите (губернатори) на областите на държавата. Така се получила централизирана държава - абсолютна монархия. Собствеността на производители и търговци била гарантирана против незаконни посегателства. Всички граждани били обявени за равни пред закона. Така излиза, че Нова България станала първата буржоазна (капиталистическа) страна - 100 години преди Холандия и 170 години преди Англия.
                      8. Църковния въпрос - патриаршия или някаква архиепископия?
                      Автокефална църква. Българската патриаршия е унищожена, на гърците не искаме да се подчиняваме - все пак правим независима държава. Начело стои митрополита на Нови Търновград.
                      10. Литература, някакви хроники пишат ли?
                      Разбира се!
                      И една важна подробност: Царят записал като закон - когато Нова България стане достатъчно силна, тя трябва да освободи от турците българските земи на Балканския п-в.
                      Така една значителна част от литературата на Нова България е посветена на тежкото положение на братята българи под турско робство.

                      Comment


                        #12
                        Оставям историческата фантастика настрана и само отбелязвам, че българите не са морски народ и не са били морски народ през Средновековието. Тия проблясъци по време на Добротица, евентуално нещичко при Иван Асен II, дунавския флот на Омуртаг и други историчарски напъни са нищо на фона на това, което има Византия почти до самия си край. Отделно, няма данни да сме имали (сериозен) търговски флот, няма данни да сме имали прочути мореплаватели/корсари/пирати/навигатори. Няма данни да сме имали корабостроене. Към това добави почти нулевия средновековен български интерес към крайбрежните градове.
                        Та, това е най-фантастичният елемент - българите, дето и в Черно море не сме нагазвали като хората, да открием Америка...
                        Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                        Comment


                          #13
                          българите не са морски народ и не са били морски народ през Средновековието
                          Бравооо!
                          Пък някой писа :
                          Добротица, евентуално нещичко при Иван Асен II, дунавския флот на Омуртаг
                          Аз не твърдя, че българския народ е морски. Аз пиша, че се намерил ЕДИН човек. Някой като Евстрат Деларов (изследовател на Аляска), Георги Аверов, или от по-ново време капитан Георги Георгиев, семейство Папазови.

                          Comment


                            #14
                            няма данни да сме имали (сериозен) търговски флот

                            Войната с генуезците приключва с подписването на договор, предвиждащ създаването на генуезка търговска колония на територията на деспотството и българска колония в Генуа.
                            От тая колония може да е и нашия човек. То и Колумб е от Генуа. Може да са учили в едно училище...
                            Last edited by Димитър56; 27-09-2019, 16:02.

                            Comment


                              #15
                              von Danitz написа Виж мнение
                              Алонсо де Охеда ще се проявява ли нещо?
                              Ами първо трябва да се разберем българин ли е, испанец ли е? Нарочно не го споменах досега, ама като искаш, давай.

                              Comment

                              Working...
                              X