Съобщение

Collapse
No announcement yet.

II въздушен щурмови полк в Граф Игнатиево - някои въпроси

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    II въздушен щурмови полк в Граф Игнатиево - някои въпроси

    Добър ден, имам някои уточнителни въпроси относно II въздушен щурмови полк в Граф Игнатиево. През 1943 г. мой роднина приема командването му и ми е интересно да узная малко повече за него. В Уикипедия информацията е доста оскъдна, а и самият сайт не е особено надежден, по мое лично мнение. Като обща информация - окей, но задълбочено - не, а именно това ме интерсува. Моля, всеки, който знае нещо да сподели, всяка информация е добре дошла.

    Още, ако позволите, ме интерсуват и някои други неща.

    Преди да поеме командването на II въздушен щурмови полк служи като командир на бомбардировъчен орляк (1941 – 1942), командир на линейното ято (1942), командир на орляк в Линейния полк (1942 – 1943). Само с тази информация разполагам, но ми е интересно като пилот на Junkers Ju87 в какви операции е възможно да е участвал, т.е. в какви операции (изключвам акциите срещу т.нар. партизани у нас) би могъл да е участвал? Преди това е бил на специализация в Полша, както и през 1941 г. е в Bad Hilling (база, за която не намирам никаква информация) от август до октомври включително и от октомври същата година до март 1942 в база Wertheim (тази също). Не знам какво е правил, но след 9-ти Септември роднините ми са побързали да заровят Железния му кръст от германците в двора. По-късно го вадят, но е потурчен, както се вика. Това все пак влиза в графа непотвърдено, защото е просто част от семейната история. Потвърдено е награждаван с:

    Медал за 10 години отлична служба
    Народен орден „За военна заслуга“ V степен (Кавалерски кръст)
    Царски орден „Свети Александър“ V степен (Кавалерски кръст)
    Орден „За заслуга“ (Борисова емисия)
    Народен орден „За военна заслуга“ IV степен (Офицерски кръст)
    Кавалерийски кръст


    Благодаря на всички, които ще допринесат с някаква информация.
    Si vis pacem, Рarabellum

    #2
    Майор Христо Вълев Илиев.

    Какво по-точно те интересува за 2-ри щурмови полк?
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #3
      dibo написа Виж мнение
      Майор Христо Вълев Илиев.

      Какво по-точно те интересува за 2-ри щурмови полк?
      Да, за него става дума. Всичко, което можете да споделите за него и Полка е добре дошло. Не живея в България и проучването ми е доста ограничено, свеждайки се само до интернет, но не намирам кой знае какво.
      Si vis pacem, Рarabellum

      Comment


        #4
        2-ри армейски въздушен полк (от 1942 - 2-ри линеен полк, от 1943 - 2-ри щурмови полк) е създаден на 01.07.1940 и е базиран на летище Граф Игнатиево. Наследник е на 2-ри армейски орляк и се състои през 1940 от 221-во линейно ято на летище Крумово с 9 самолета ПЗЛ-43 Чайка, 222-ро изтребително ято на летище Калояново с 12 самолета Авиа Б-534 Доган и 223-то и 224-то войскови ята на летище Граф Игнатиево с 8 самолета Летов-Шмолик 328 Врана и 4 самолета КБ-5 Чучулига III. Освен тях има щаб и полково учебно ято с летателно тренировъчна школа и строева учебна рота, летищно ято, домакинско ято, автопарк и лечебница. Първи командир на полка е подполковник Петър Димитров Сапунов.
        На 09.03.1941 222-ро изтребително ято е придадено към 1-ви въздушен полк в Божурище.
        През август-септември 1941 към полка е сформиран щурмови орляк с 4 ята (111, 211, 311 и 411 с по 9 самолета ПЗЛ-43 Чайка всяко) и командир капитан Георги Пашев.
        През 1942 при сформирането на Въздушната ескадра, 2-ри линеен полк е с командир подполковник Кръстю Георгиев и щаб и два орляка - 1-ви с три линейни ята с по 12 ПЗЛ-43 Чайка и 2-ри предвиден да се сформира като се достави нова материална част. Тази нова материална част - Ю-87 Щука постъпва през 1943-1944 (12 Ju-87 R през август 1943, 13 Ju-87D през януари 1944 и 19 Ju-87D през май 1944 - общо 44 броя), като българска група, начело с майор Христо Вълев Илиев е изпратена да се приучава на този самолет в Германия още през лятото на 1941 в базата Бад-Айблинг (Bad Aibling), близо до Нюрнберг (впоследствие са във Wertheim).
        През 1944 полка е преименуван от линеен в щурмови, Щука орляка с Юнкерсите става 1-ви, а 2-ри орляк приема през 1943-1944 старите изтребители Авиа Б-534 Доган, които са прекласифицирани в щурмови.
        Що се отнася до операциите, в които може да е участвал - отговорът е в началния период на войната срещу Германия през септември 1944. Знае се, че на 15.10.1944 е уволнен.
        Докато групата се е обучавала в Германия е имало идея нашите летци да придобият практически боен опит като стаж на фронта в Африка през 1942, но в крайна сметка това пропада.
        Last edited by dibo; 20-01-2019, 20:32.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #5
          Благодаря за предоставената информация.
          Преди да бъде уволнен и арестуван е участвал в акции с жандармерията срещу т.нар. "партизани" (нелегални). Бил е командир на отряд, който съвместно с жандармерията е участвала в тяхното залавяне и неутрализиране. Според смъртната му присъда

          При една от акциите през май 1944 г. са заловени 35 партизани в град Пловдив, с. Стряма, Падарско, Борец. Мъжете са отведени по шосето край Бела черква в Родопите, където са били разстреляни.
          Доколко обвиненията са верни - не знам, но ми се струва фантастично и скалъпено. Срещу германците е отказвал да бомбардира. Пращан е на мисии, но е отказвал да се бие с германците. Преди да го арестуват е бил в болница. Друго не знам. Споменах за награжденията му, защото те индикират, че е участвал в някакви бойни мисии преди това, но за съжаление очевидците от нашия род са все жени и разбира се те нямат много хабер и подобен интерес какви точно професионални задължения е изпълнявал. Една от свидетелките е баба ми, която си е карала колелото на летището...
          Si vis pacem, Рarabellum

          Comment

          Working...
          X