Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сталин напада Югославия през 1950...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сталин напада Югославия през 1950...

    На 25 юни 1950 започва Корейската война.САЩ,Великобритания и други държави под егидата на ООН решават да изпратят военна помощ на Южна Корея.Сталин не го е очаквал(мислел е че Южна Корея ще падне преди да получи помощ от когото и да било,а и самата помощ няма да е сериозна).Но в този момент той вижда нов шанс(тук започва алтернативата).При положение че САЩ и Великобритания са ангажирани във войната в Корея,Сталин решава че момента е подходящ да нападне Югославия,управлявана от Тито.Той мисли,че западните държави ще са прекалено заети в Корея,за да й окажат съществена помощ и ще има шанс да я превърне във верен сателит.Граничен инцидент(в този момент е имало много такива,особено между Югославия и Унгария) би послужил като идеален повод за войната в която СССР ще бъде "принуден" да помогне примерно на Унгария или България отбраняващи се от фашистите на Тито.На съветска страна естествено ще са армиите на всички останали сателити,включително и българската.
    Как ще се развият нещата от тук насетне?
    -Първи вариант.НАТО изоставя Югославия и изпраща само ограничена материална помощ.Но ако армията й се бие сама срещу съветската и тази на останалите соц страни,тя ще загуби войната най-много след няколко месеца.
    -Втори вариант.САЩ решава да окаже реална помощ на Югославия с армията си,но в същото време не се отказва й от Южна Корея.Решението тук няма да е лесно,понеже е много вероятно това да прерасне в Трета Световна Война.Поне сред част от Републиканците ще има силна опозиция изобщо да се спасява една все пак комунистическа държава,доколкото в този момент комунизма изобщо като идеология е възприеман като опасност.Но дори Труман да вземе такова решение и да се наложи,има проблем доколко ще може да стовари някакви части,преди Югославия да е рухнала.Американската армия и флота в този момент е в период на съкращения,които именно Корейската война спира.
    -Трети вариант.Управляващите в САЩ решават,че Югославия е много по-важна от Корея и я изоставят.Започват колкото се може по-бързо да прехвърлят колкото могат части на Балканите.Получава се ограничена война,подобна на корейската между НАТОвски и съветски части,но тя не прераства в световна.
    -Четвърти вариант.Стига се много бързо до пълномащабна Трета Световна Война.И двете страни използват ядрено оръжие.Югославия ще е само един от фронтовете при това положение.

    #2
    NoFly11 написа Виж мнение
    Четвърти вариант.Стига се много бързо до пълномащабна Трета Световна Война.И двете страни използват ядрено оръжие.Югославия ще е само един от фронтовете при това положение.
    Според мен нещата ще се развият по този начин, но с уточнението, че ядрените възможностии на СССР по него време са доста скромни. Войната бързо ще премине в партизанска - ще тичат с шпагините по Урал и ще се гушкат с мечките

    Comment


      #3
      Кухулин написа Виж мнение
      Според мен нещата ще се развият по този начин, но с уточнението, че ядрените възможностии на СССР по него време са доста скромни. Войната бързо ще премине в партизанска - ще тичат с шпагините по Урал и ще се гушкат с мечките
      И България ще го отнесе най-много като фронтова държава. Първата и Втората национални катастрофи ще са детска шега в сравнение.

      Comment


        #4
        Само едно уточнение Труман ,макар и демократ е много по близо в позициите си до Републиканците.(това е една от странностите на двупартийната полиутическа американска система и в двете партии има среди,които се припокриват) Труман е лицето на вътрешната опозиция ,срещу политиката (откровенно социалистическа и донякъде авторитарна) на Рузвелт.

        Comment


          #5
          Иначе ,по темата защо ,не се случва подобна война.Първо ,макар и официално победител СССР е във всемъзможвен колапс икономически,политически (на практика политическите гонения ,не само ,че продължават ,но се и засилват ,хора като Молотов и Жуков (свършили оигромна работа през ВСВ2) ,също стават неудобни в едеин момент заради манията на Вождът ,да не бъде засенчван.Накрая се стига и до "антисемитизъм' прословутиятъ "еврейски процес' малко преди смъртта на Върховният).Защо тази страна оцелява(СССР) ,заради западните си съюзници.Те също са изтощени от войната(най вече ,като човешки ресурси).Пък и това са страни в ,които би трябвало ,да се убеди общественото мнение.Не може ,до вчера ,да възхваляваш ,"доблестните Съвети",да се прожектират по кината в тези страни филми за "героичните защитници на Сталинград" и изведнъж ,да им кажеш,не и те са лоши трябва,да се бием срещу тях.Общо взето Западът въпреки бойното и стратегическото си предимства се задоволява със споразуменията от Ялта и не се впуска в нови авантюра с нова война,тъй ,като не се знае,дали тази нова война не би предизвикала социални катаклизми и в техните изтощени страни.Така ,че съпротивата на Тито им идва дюшеш ,но без ,да се заангажират прекалено с нея.Впрочем ,чел съм разни конспирационни материали ,че самият Тито е подменен.Първоначално той е прост истрийски селянин,който трудно е говорил на родният си хърватски,изведнъж се явява,някакъв човек с аристократични обноски,с добро владеене ,на чужди езици.

          Comment


            #6
            За състоянието на СССР след войната съм съгласен, но не бих казал, че западните съюзници са изтощени от войната, особено САЩ. Великобритания и САЩ дават сравнително малко жертви през войната на фона на многомилионните им армии и на практика малка част от човешкият им потенциал е засегнат. Също на територията на САЩ не са се водили бийни действия и страната е с изцяло съхранена инфраструктура и промишлен потенциал. Въобще не може да се сравнява с положението на СССР, чиято европейска част е опустошена от войната.
            Войната е безсмислена, но друг изход няма.
            There is no sense in the struggle, but there is no choice but to struggle.

            Ърни Пайл

            Comment


              #7
              Хавай.

              Comment


                #8
                Avelon написа Виж мнение
                За състоянието на СССР след войната съм съгласен, но не бих казал, че западните съюзници са изтощени от войната, особено САЩ. Великобритания и САЩ дават сравнително малко жертви през войната на фона на многомилионните им армии и на практика малка част от човешкият им потенциал е засегнат. Също на територията на САЩ не са се водили бийни действия и страната е с изцяло съхранена инфраструктура и промишлен потенциал. Въобще не може да се сравнява с положението на СССР, чиято европейска част е опустошена от войната.
                Имам в предвид социалното опустошение.Надявам се сте гледали филмът на Чарли Чаплин "Модерни времена'.Филм с откровено ляво послание.Неслучайно Чаплин е разследван ,като "враг на нацията" ,което го принуждава и да емигрира от САЩ.По времето на Рузвелт ,подобни неща са "минавали".Неговите реформи са изцяло социалистически (макар и да възроди икономическа система отричаща социализмът).След това идват консерватортите Труман и Айзенхауер(макар и от различни партии) и подобни явления се класифицират ,като противни на обществото.За да не правя нова тема,как би се развил светът ,ако Рузвелт бе починал не през 1944 ,а през 1954 примерно.За мен след разправата с Хитлер ,(щеше да има бомби и в Хирошима и Нагасаки ,но вероятно и Импертаторът ,щеше ,да бъде арестуван , съден и обесен и днес Япония ,щеше ,да е република)А и политиката срещу Германия ,щеше ,да е различна ,според мен тя нямаше ,да е разединена ,щеше ,да е пак единна и с малкият си наличен потенциал би воювала срещу "колониалистите" ,според мен би се стигнало до война,'новите сили' САЩ и СССР ,срещу ретроградните колониалисти най вече Великобритания,но и Франция.Би ми било интересно ,да прочета обективни мнения по въпроса.
                Last edited by Todor; 12-08-2019, 02:18. Причина: добавяне

                Comment


                  #9
                  Todor написа Виж мнение
                  срещу ретроградните колониалисти най вече Великобритания,но и Франция.Би ми било интересно ,да прочета обективни мнения по въпроса.
                  Ъъъъ, кой точно е колониалист казваш? И как се връзва това с факта че основните колонии са "пуснати" след войната, в изпълнение на поетите договорки, че на всичко отгоре им е помогнато да си спретнат държави. Отделно САЩ нямат грам смисъл да воюват (дори студено) с европа, о още по-малко смисъл пък да са на една страна със СССР-то.

                  Comment


                    #10
                    Аз не мисля, че за да защитят Тито САЩ, Великобритания и съюзниците им биха тръгнали на директна война със СССР и другите соц. страни. Просто 1950 е твърде скоро след ВСВ и война срещу довчерашния съюзник не би срещнала одобрение. По-скоро биха работили за едно преждевременно разпадане на Югославия, дори публично биха обвинили Тито в неспазване на договорите. Повод би бил спорът за Триест, който имат тогава с Италия. Но това ще бъде предтекст да окупират Словения, Хърватска и Черна гора, което е под 50 % от договореното съотношение на влиянието между Чърчил и Сталин няколко години по-рано, а всъщност ще означава нова подялба, при която споменатите югорепублики с излаз на Адриатическо море остават в англо-американската зона на влияние и така да се парират опитите на СССР да има база там и съответно военни кораби в Средиземно море. Съответно Сърбия, Босна и Македония биха останали в съветската сфера на влияние, евентуално ако Сталин прецени България и Унгария биха намазали с териториално разширение.

                    Comment

                    Working...
                    X