Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Можело ли е да се създаде република Прусия?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Можело ли е да се създаде република Прусия?

    Завчера имах работа в Берлин и отидих да видя дворците Сансуси и Цецилиенохф, където се е състояла Подсдамската конференция. Замислих се какво би станало, ако Сталин се беше обявил за запазване на границите от 1941? Така той щеше да се върне към традициите от времето на Наполеоновите войни. Щеше да се получи една малка, слаба, аграрна Полша, вместо днешната голяма католическа и екстремистка държава, която препречва пътят на Русия към Европа. През 1949 вместо малкото ГДР, което се задъхваше икономически, можеше да има република Прусия с 250000 км2 територия и 30 млн. население. Прусия щеше да включва и промишлено развитата Силезия и немците със сигурност щяха да я управляват по-добре. СССР можеше да има в лицето на република Прусия един надежден военен и икономически съюзник, а вместо това си създаде един силен сигурен враг с англо-американска насоченост, който в крайна сметка го закопа. През 1990 ГФР просто купи и изяде малкото и немощно ГДР, но със сигурност щеше да се задави с една равностойна Прусия. Доколкото знам СССР е имал и австрийска зона, която Берия продава за да финансира възстановяването на икономиката. Можел ли е Сталин да замени австрийската зона за целия Берлин, който да бъде столица на Прусия? Източната граница на Полша е била определена по линията Кръзън, а западната по версайсктите договори и предполагам това е можело да бъде решаващ аргумент.
    И така, имало ли е пречки за такова договаряне с Труман и Чърчил? Как е разсъждавало съветското политическо ръководство през 1945?

    #2
    В руската история пишат, че с напредването на Червената армия на Запад немците от Източна Прусия, Силезия и Померания сами бягали, защото се страхували от отмъщение. Общо от Полша, Литва, Латвия, Естония и Чехия са се преселили 12 до 14 милиона немци. И до днес в Германия има една привилегирована категория емигранти, наречени Spätaussiedler, на които дават веднага гражданство и работа. За мен това е и обяснението, че ГДР при 108 000 км2 територия имаше 17 млн. население! Но това е било на битово ниво. А в голямата политика нещата е трябвало да се мислят с перспектива. Аз помня как Солидарност подриваше социализЪма в Полша, как бе избран папата-поляк и накрая военното положение на генерал Ярузелски. Изобщо в катурването на братушките и техния строй поляците вземаха най-дейно участие. От друга страна до колкото знам, квалифицирани военни от ГДР(пилоти, техници) участваха лоялно във всичките авантюри на Съюза, като Ангола и Мозамбик, а STASI беше най-силния помощник на КГБ. ГДР-то и Чехия бяха основните производители на сравнително качествени потребителски стоки. А поляците и преди и сега са безподобни мърлячи...Та накратко казано ГДР-ийците от чисто политическа и икономическа гледна точка май заслужваха по-голяма държава и Берлин за столица.
    Last edited by gustav; 16-11-2017, 18:18.

    Comment


      #3
      Аз пак да уточня посоката на темата - засилването на Прусия за сметка на Полша щеше да промени облика на соц. системата, на СИВ и на Варшавския договор, според мен в положителна посока. С това малко ГДР и голяма Полша братушките си вкараха един автогол, заложиха си една бомба със закъснител, събориха сами оградата, която ги пазеше. Резултатите станаха видни през 1989 и 1990 и може би са най-болезнени за Москва едва сега при днешното противопоставяне. Съединението между ГФР и ГДР можеше изобщо да не се състои или поне управлението щеше наистина да се води от Берлин, а не от Мюнхен, както е сега. В това съединение едно икономическо обединение под американски чехъл изкупи и подчини с икономически мошеничества ядрото на собствената си държавност. А какво да кажем за този остров наречен Западен Барлин? Без съмнение Сталин се усеща през 1947, но вече е късно. Братушките твърдят, че американците изнудили Сталин в Потсдам през 1945 с атомната бомба...?
      Last edited by gustav; 16-11-2017, 18:19.

      Comment

      Working...
      X