Показване резултати 1 до 3 от общо 3

Тема: Field of Glory 2

фрогландец на вестконинска служба gollum's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    42

Field of Glory 2

Тези дни си взех "Field of glory 2", те рекох да споделя, белким някой друг се излъже и заформим някоя историческа баталия. Играта е не толкова "продължение" на първото "Field of glory" (за което също си имахме тема тук навремето), колкото нов опит за "дигитализация", т.е. компютърна адаптация на правилата за tabletop игри със същото име, покриващи периода от Античността, та до епохата на мускетите и пиките. Тази конкретна реализация е от същия екип и върху развитие на същия "мотор", с който бяха направени "Pike & Shot" и "Sengoku Jiday" (и за двете имаме теми в раздела). Създателят на играта е същия, създал и оригиналните правила (т.е. бая известна личност). Както и да е, да скъся въведението: в този базов вариант (предполага се, че в бъдеще ще има един куп допълнения, както беше и с предната версия, които ще разширяват периода, който покрива, евентуално докато включат кажи-речи цялата Античност, та до късното Средновековие) играта покрива периода между 280 - 25 пр.н.е. и позволява да се разиграват тактически сражения между армиите, които биха могли да се срещнат на бойното поле, има и един куп кампании, но предполагам, че както и при оригинала, в крайна сметка основното ще са сражения срещу хора.
    Самата система е сходна (макар и развита) с тази в споменатите по-горе игри, т.е. основата е достатъчно проста: всеки отряд е описан с няколко прости характеристики, като въоръжение, екипировка, формация и качество на подготовката/опитност ("дестилирани" до няколко базови типа), които в крайна сметка при реален сблъсък се съчетават (заедно с особеностите на терена и условия на сблъсъка) до определено количествено "предимство" за едната от двете страни (при началния сблъсък или при последващите ходове ръкопашен бой), след което случайността определя как точно ще се развият нещата при всеки отделен сблъсък, което може да е равностоен резултат - и двете страни губят някакво количество хора или локална победа за едната страна, което води до това другата да направи проверка дали няма да се влоши бойния й дух и кохезията (и двете са обединени и в общ параметър с четири възможни състояния).
    Ако човек е играл Pike&Shot или Sengoku Jidai, системата е почти същата (естествено, има разлики в наличните типове отряди и екипировка), разликата е в използването на нов "мотор" (най-вече се забелязва в графичната част - вече изцяло 3Д - впрочем, това е същия нов мотор на Слитерин/Матрикс, който май дават на повечето си разработчици за нови игри, да речем, тактическата игра по Warhammer 40000 е на него, а би трябвало да излязат и още няколко по същия тази и следващата година). Ако сравня с първия Field of Glory, прогресът е много голям: първо, използването на квадрати вместо шестоъгълници е подобрило значително нещата (формациите изглеждат много по-естествени, има 8 вместо 6 възможни "връзки" между елементите на ограничаващата мрежа), ИИ-то (макар и да има своите ограничения - нормално) е значително по-компетентно, а и играта визуално е много по-добра. Друга съществена разлика е в случайния фактор - новите "дигитални зарчета" са доста по-малко случайни (нещо, което си беше проблем в първата част).
    Без да съм имал време да играя много, т.е. базата ми за сравнение е малка (може би десетина сражения и то между много малка част от достъпните списъци с армии/фракции: реално римската, галската и още една-две), играта е много добра.

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Аз гледах няколко филмчета от играта и ми се стори интересна, особено опитите за симулиране на ръкопашния бой с елементи като шоков удар, "вкопчване" на отряда и тн, които май ги няма в други игри (или поне толкова акцентирани). Ако не се лъжа, кампания няма, само отделни битки са?
    Препоръчваш ли играта като цяло?
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

фрогландец на вестконинска служба gollum's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    42
    Да, много я препоръчвам, но аз препоръчвам и предните две по същата система (Pike & Shot и Sengoku Jidai - основната разлика (е, освен историческия период и особеностите му, които са си бая "основни") е в графиката и кампанията): според мен, оставайки достатъчно простички като система, успяват да докарат голяма доза реализъм. Самата система определено е моделирана отгоре-надолу (т.е. важни са не детайлите, а "улучването" на цялостното усещане), а не обратното, но това е плюс в случая.
    В сраженията има начална фаза, в която има не малко маневриране (е, зависи от терена и силите), но общо взето нещата се движат доста реалистично: бойна линия от тежка пехота (която за повечето армии изглежда е основната сила), кавалерия на едното или двете крила и "завеса" от леки сили и стрелци. Първите ходове обикновено са сближаване на силите и "опипване" на вражеската бойна линия в търсене на възможност да се обгърне или заобиколи по фланга (т.е. често има начални кавалерийски сблъсъци), като на този етап основно се бият леките сили (ако се използват правилно), които общо взето след това трябва да се изтеглят по фланговете или зад бойната линия.
    После започва основния бой на тежката пехота, като тук има начална щурмова фаза (в нея тежката пехота, която има "impact-способности е особено ефективна - получава 33% предимство) и всеки следващ ход има ръкопашна фаза, в която правилата са малко по-различни. Това означава, че веднъж като задействаш бойната си линия отрядите са ангажирани и не могат да реагират на променящата се обстановка. Много е важно да се държат резерви (включително и поне частична втора линия - за реакция на заплаха по фланга и запушване на дупките). Та, ръкопашното ангажиране приключва с един от два възможни изхода: едната страна пада с две стъпки в бойния дух (до route-статус) и бяга, другите в зависимост от типа си могат или да преследват или да си останат на мястото (да речем, конницата почти винаги преследва, като и по-недисциплинираните типове тежка пехота, като галските отряди, да речем - това често ги вкарва в големи проблеми). Има и друга възможност - ако едната страна загуби дадена фаза и падне с едно ниво, понякога прекъсва контакта и отстъпва (това важи особено за конницата).
    Ако отрядът е много дисциплиниран и с високо качество, може и да не загуби боен дух в продължение на много ходове ръкопашен бой (това като гледам се случва на отряд, предвождан от генерал или пък на качествената римска пехота), то в крайна сметка известно време след като мине 50% загуби автоматично бяга.
    Теренът също е важен - предимството по височина (под 100 условни единици е малко (някъде около 8%, но над 100 е значимо - 33%)), самия терен. Повечето типове пехота и конница се сражават много зле в пресечен и труден терен.
    Има достатъчно място за случайности, макар и далеч не колкото при предишната система (в първата част на играта). Но от малкия ми опит досега вече имам интересни примери. Да речем, в един от случаите зле прецених силите, с които се опитвах да "откажа" на противника си единия фланг (докато преследвах други чужд). Бях с Рим срещу картагенска армия. В крайна сметка на самия край на единия ми фланг се оказа един отряд прости копиеносци (без доспехи и прочее - средна пехота, ама на границата с лека). Изглеждаше, че всичко е загубено, когато ги връхлетя вражески warband (превъзхождащ ги не само по качество,н о и количествено), но те въпреки това устояваха няколко хода, включително и когато вражеската конница се домъкна и ги удар във фланг. Дето се вика, оказаха се направо герои. Е, пак загубих битката. Така че има моменти, когато някоя група се държи въпреки, че шансът е силно срещу тях. И фрустриращи моменти, когато елитен отряд губи две нива кохезия в първия си сблъсък. Или пък основния генерал загива в същия този първи сблъсък, повличайки масова дезорганизация (макар че това се случва рядко).
    Та, играта си струва. ИИ-то е прилично (но можеш да експлоатираш недостатъците му), а има и мулти (още не съм го пробвал, но мисля скоро да го пробвам).
    Та като цяло: доколкото мога да преценя, докарва усещането за сражение от Античността. Плюс: можеш да си симулираш какви ли не сражения, защото са "покрити" доста различни държавици и фракции. И списъкът ще се разширява със следващите допълнения (първото изглежда ще разшири времево играта назад, май някъде до около 400 г. пр. н. е.).
    Другият положителен момент е, че вече има потребителски сценарии и модове, така че и този аспект ще се развива (то е нормално, защото ги правят същите хора, които създаваха модове и сценарии за предишните им две заглавия (като реално второто - Sengoku Jidai, - се "роди" от мод на първото до самостоятелна игра).

За кампаниите: има кампании, както "готови", от типа на Цезар, Ханибал и Пир, така и автоматично генерирани. Всяка кампания е между 3 и 15 последователни сражения, в които си запазваш една и съща армия и преди всяко сражение можеш да я попълваш и разширяваш (е, ако си спечелил достатъчно решително, разбира се). Има и простички "оперативни" решения между сраженията - какъв гарнизон да оставиш, какво да предприемеш (от типа на дали да "натиснеш" противника и да го преследваш веднага, което означава битка с по-малко от общите ти сили и прочее). Реално има няколко типа сражения и всяка битка от кампанията попада в една от категориите. Открито сражение, авангардно или ариергардно, ескорт на обоз и прочее (още не съм ги пробвал всичките). Между битките в кампанията ти предлагат решения, водещи до един или друг тип сражение.

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента има 1 потребители, разглеждащи тази тема. (0 потребители и 1 гости)

Правила за писане

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да добавяте приложения
  • Не можете да редактиране своите мнения.
  •