Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Нова Англия" на Крим и присъствието на западняци в Константинопол преди 1204 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Нова Англия" на Крим и присъствието на западняци в Константинопол преди 1204 г.

    Здравейте всички. Надявам се да не повтарям стара тема, но ако е така - прощавайте. Ще се радвам на всякакви линкове към вече пускани подобни въпроси. Интересува ме темата за присъствието най-вече на скандинавци и англосакси в Константинопол и по Черноморието преди основаването на Латинската империя.

    Достатъчно пъти сме чували и чели за варяжката стража на византийските василевси. Вилардуен споменава англичани и датчани като част от византийската охрана на столицата в самото навечерие на латинското завоевание. Любопитен съм дали изобщо могат да се датират и локализират (дори само приблизително) предполагаемо съществувалите в Константинопол храмове "Свети Олаф" (църквата на скандинавските наемници) и "Св. св. Николай и Августин" (църквата на англосаксонските изгнаници след 1066).

    Друг любопитен въпрос е какви (и дали изобщо някакви) прилични данни могат да се намерят в подкрепа на популярното твърдение, че е съществувала англосаксонска емигрантска колония на полуостров Крим в края на XI и може би през целия XII в.

    NB! Изобщо не става дума за измислиците, че Уесекската династия била имала общи бракове с потомците на българския владетел Самуил. Такива неща не представляват никакъв интерес.

    Ето един любопитен текст по темата: http://deremilitari.org/2014/06/engl...consciousness/
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    #2
    Георги Димов имал някакви свежи (е, вече на 3-4 години май, но все пак) идеи по въпроса за "Нова Англия", но аз лично не разбрах точно тезата му - предполагам обаче, че можеш без особени проблеми да намериш разработката му (статия или студия) по темата в академия.едю. Аз лично наскоро се зарадвах да чуя (но къде ли беше? ), че англосаксонската емиграция към Византия след Уилям Завоевателя (нормандският норман Гийом le Bâtard) била доста масова - което идва като потвърждение на тезата за "Нова Англия" бай дъ уей.

    Имам едни приятели, които са родом от Добруджа и наистина доста ми мязат на англосакси като антропологичен тип, но той би могъл да се дължи на толкова много по-ранни или по-късни заселвания, че спекулацията по въпроса е напълно безсмислена

    Иначе като работех с Вилардуен преди няколко месеца, ми направи впечатление с какво възхищение описва англосаксонците от "Варяжката гвардия" на Алексий III Ангел, които във възможно най-кризисния момент от атаката на кръстоносците успяват да ги отблъснат от стените на Константинопол с тежки загуби... Но това става в 1203 г., а Градът после пада на два пъти без повече да се споменава тяхното участие. По личните ми впечатления гвардията губи сили след 1203-4 г., а в нея започват да се включват и различни от англо-саксите и скандинавците елементи - отличен пример е каталанският рицар Пералта, пристигнал като участник във военноморската експедиция на Арагон, която трябвало да подкрепи Венеция и Византия срещу Генуа - него го "прилапва" хиената Йоан Кантакузин. Но тъй като темата ти (оправдано) е за периода преди 1204 г., нека не я цапам повече, а да я оставя на по-запознатите от мен.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment

    Working...
    X