Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Hannibal ante portas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Добре, тогава ще я прикача към началния пост.

    Comment


      #17
      Супер, аз обаче имам грешка видях сега Иберия граничи директно със Северна Италия, Галия не е обособена провинция. Идеята е, че от Испания директно може да придвижиш до Сев Италия.
      Също, 4тата армия на Иберия е Ханибал, той не е отделен токен. Един вид самата армия да се различава някак от другите ако може.
      И последно, последователността на фракциите в самите региони може да се окаже важна - те обявяват ходовете си в този ред, както съм го нарисувал аз. Идеята е, че "силните на деня" франкции обявяват първи и могат да получат неочаквани брожения от васалите си, ако не се държат добре с тях и не си изпълняват обещанията
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #18
        Още нещо, което се сетих - границите на регионите са малко арбитрарни и невярни от гледна точка къде може да се минава.
        Идеята е, че само Южна Италия граничи, или по-точно има пътища към 3 региона - Сев. Италия, Африка и Гърция.
        Гърция има само 1 съседен регион - Южна италия.
        Всички други имат по 2 съседа - Африка може да прати армии в Южна Италия и Иберия. Иберия в Африка и Сев Италия. Сев Италия в Иберия и Южна Италия.
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #19
          Добре, но това с връзките геометрично няма как да се постигне, защото няма как едновременно Южна Италия да няма обща граница с Иберия и заедно с това Северна Италия да няма обща граница с Африка, поне не и само с пет провинции. Има два варианта това да се отбележи - да се включи шеста провинция, през която да не може да се минава (това да е част от Средиземно море), която да разделя Южна Италия от Иберия и Северна Италия от Африка. Вторият вариант е да отбележа по някакъв начин през коя граница може и през коя не може да се минава. Това мога сравнително лесно да го отбележа или като удебеля (зачеркна) проблемната граница (те са две). Или да сложа двустранни стрелки през границите, които са проходими.
          На мен ми се струва, че по-елегантният начин ще бъде да сложа малка морска "непроходима" морска провинция между южна италия, северна италия, иберия и африка. Така визуално ще е ясно откъде и накъде не може да се "ходи". Вторият относително добър вариант ми се вижда с отбелязването със стрелки кои граници са "проходими".

          Comment


            #20
            Слагай провинции на воля Както прецениш. Всъщност няма нужда цялата територия на картата да е покрита с/от провинции. Географските региони са "свързани" само със стандартните/традиционнни пътища, за да се избегнат нереалистични десанти. Морски комуникации няма, един вид, освен през проливите Африка-Южна Италия, Африка-Испания и Гърция-Южна Италия.
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #21
              Така е, но с провинции е по-очевидно. Добавих една морска и това решава проблема с "достъпа". Иначе може и с "връзки" (стрелки), но някак не ми стои много чисто като графично решение. Ей сега ще закача новата карта.

              Comment


                #22
                Sir Gray написа Виж мнение

                Генерали

                Но по време на битка, ако една от тези армии участва, то противникова такава бива автоматично елиминирана още преди да има шанс да хвърли зарче/нанесе удар.
                Малко прекалено ми се струва. Тоест до пети ход никой не може да спре армията на Ханибал? Или нещо не съм разбрал правилно (или не е много ясно написано). Аз това го разбирам че Ханибал автоматически печели битка, ако неутрализира автоматически само едната от армиите на врага, мисля че изречението трябва да се формулира по-различно за да е разбираемо и да няма разночтения
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  #23
                  княз Крылов написа Виж мнение
                  Малко прекалено ми се струва. Тоест до пети ход никой не може да спре армията на Ханибал?
                  В такъв случай вземи ти Ханибал, а аз ще играя с някоя друга фракция

                  Comment


                    #24
                    Доколкото разбирам правилата, не е толкова страшно, Крылов. Това означава, че Ханибал ще е в играта поне до пети ход, нищо повече. Да, в провинцията, в която той се намира, ще е по-вероятно да бъде под картагенски контрол, нищо повече. От друга страна, Рим има предимство в броя армии, които може да има в един регион и това предимство от +1 армия компенсира предимството на Ханибал (автоматично унищожава една вражеска армия). Може да се каже, че това, че Ханибал автоматично хвърля 5 или 6 на зарчето си е отражение на неговия талант. Не мисля, че има проблем с баланса в това. От друга страна, при подходяща игра (и късмет) все пак римляните могат да вземат контрол над провинцията, в която се намира Ханибал, дори и преди пети ход, достатъчно е да използват предимството си от +1 армия и да имат повече късмет в зара. В крайна сметка, Ханибал може да се намира само на едно място и за да е по-сигурен ефекта му (запазването на контрола над провинцията), с него трябва да има и голяма армия.
                    Представи си следното - Картаген има 4 армии (едната с Ханибал) в дадена провинция, а Рим - пет. Ханибал унищожава една противникова, т.е. 3 картагенски хвърлят зарчета срещу 4 римски. И се пада 2,3,5 за Картаген и 1,5,2,6 за Рим. Резултатът ще е, че в провинцията ще останат 2 картагенски армии (една с Ханибал) срещу три римски, т.е. контролът за провинцията ще е у Рим. Бонусът на Ханибал не е толкова голям.

                    Comment


                      #25
                      Именно, благодаря на Голъм за разяснението Мисля, че объркването идва от погрешното разбиране, че Ханибал унищожава цялата римска армия. В случая, под "армия" разбираме "дивизия"/"корпус" или нещо такова, един токен на картата. Но не измих по-смислено заглавие. Айде, за Рим може да е "легион", но за пуните?

                      Иначе баланс и тн, вероятно може да е недоизпипан Ще видим
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #26
                        Бръм, бих взел някоя фракция, примерно македонци.
                        "Далеч съм от мисълта си"

                        Comment


                          #27
                          Аз също съм наоколо и ентусиаст ако има свободни фракции и играта тръгне
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #28
                            Записани сте в моя списък с играчите
                            Но може би ще изчакаме да минат празниците, че да имам повече време да следене на играта и тн.
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #29
                              Рим, Рим, Рим!!! Фабии, Фобии, Фиби и пр.

                              Comment

                              Working...
                              X