Страница 1 от общо 2 12 ПоследноПоследно
Показване резултати 1 до 25 от общо 26

Тема: Hannibal ante portas

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38

Hannibal ante portas

Върти ми се една идея за форумна игра в историческия контекст на Втората Пуническа война. Акцентът ще е повече на политиката и дипломацията обаче, оперативно армиите ще са налични, но не мисля, че мога да въведа много детайли. Да не се очакват епични битки ала Тотал Вар
    Като времево натоварване, ще са няколко хода само, опитът показва, че повече не са изпълними, които ще са натоварени предимно с дипломация между играчите.

Ще се опитам тези дни да опиша правилата.

Ще има ли желаещи?

Картата

Click image for larger version. 

Name:	map.svg.jpg 
Views:	19 
Size:	181.3 КБ 
ID:	31565

Западната част на средиземноморският басейн е разделена на 5 региона, всеки от които граничи с един, два или три други. Две суперсили, две враждуват помежду си - Картаген и Рим. Но всяка от тези страни се представя/състои от различни фракции.
    Всяка фракция има за своя база един от регионите, както е обозначено на картата. В допълнение 4 римски и 3 картагенски фракции могат да решат стратегическите придвижвания или опустошавания в техните базови региони, както и в един или два други. Коя фракция може да взима решенията за придвижване или опустошаване в съответния регион е също обозначено на картата.

Фракции
    Баркиди - Кухулин
    Финикийци
    Гали
    Македонци

Фабии
    Латини
    Сципиони
    Марцели
    Етолийци

Италийци
    Иберийци
    Нумидийци

Армии
    Войната естествено се води от армии, римски и картагенски. Всяка армия може да бъде само в един регион по всяко едно време. Всяка от страните започва с по 6 армии (чието начално положение е отбелязано на картата). Армиите може да се придвижват до съседен регион, могат да бъдат унищожавани и набирани от фракциите. Тоталния брой армии не е ограничен, но в един регион може да има едновременно само по 5 картагенски и/или 6 римски. Ако бройката се надвиши, допълнителните армии биват унищожени.

Последователност на играта
    Започва се с първоначална фаза на преговори между играчите.
    След което играта се състои от 9 хода, всеки отговарящ на 2 години, от 218 - 201 пр.Хр.
    Всеки ход се състои от следните фази:
    1. Картагенско придвижване
    2. Римско придвижване
    3. Вярност и набиране на армии
    4. Битки
    5. Грабежи

Придвижване
    По време на фазата за придвижване на всяка от страните, приятелските армии в даден регион може да бъдат преместени в съседен. Регионите се редуват според номерата си. Контролиращата фракция за даден регион решава как и дали да премести приятелските армии в него. Максимум 2 армии могат да бъдат преместени от един регион в друг на ход, в една или различни посоки. Този максимум се вдига на 3 армии ако поне 1 армия се движи до или от Северна Италия. Армиите могат да се движат само веднъж на ход.

Вярност и набиране на армии
    В началото на тази фаза, играчите могат да преговарят с всяка една от другите фракции. След което всяка фракция обявява поведението си за този ход, според номерацията на регионите и фракциите в даден регион.
    Дадена фракция може или да остане неактивна, или да набере армия този ход. Едни фракции набират пунически, други римски армии, трети и за двете страни според желанието на играча всеки ход, видимо от картата.
    Армиите веднага се добавят в региона.
    Македония са задължени да вдигнат армия ако в Гърция няма про-Картагенска армия.

Битки
    Битките се решават автоматично в съответната фаза, в реда на регионите, където има армии и от двете страни.
    Хвърля се зарче за всяка армия в региона, като "удар" или щета бива нанесена при 4-6 в Африка, или 5-6 във всички други региони.
    След като всички зарчета са отчетени, противниковите страни губят съответните щети.

Опустошаване
    В тази фаза, регионите се редуват в нормалния си ред и ако едната страна има повече армии в региона от другата (сиреч контролира региона), контролиращата фракция на тази страна в региона може да реши да ограби/опустоши една или всички други фракции в региона, които са останали неактивни или са набрали противникова армия този ход. Кои фракции да ограби е изцяло решение на контролиращата фракция (стига да отговарят на условията споменати).

Генерали
    Една от първоначалните армии в Иберия е командвана от Ханибал.
    Първата римска армия, набрана в Иберия на или след ход 5, е командвана от Сципион.
    Придвижването на тези армии се командва нормално, като на другите.
    Но по време на битка, ако една от тези армии участва, то противникова такава бива автоматично елиминирана още преди да има шанс да хвърли зарче/нанесе удар.
    Ако оставащите противници нанесат достатъчно удари да елиминират всички приятелски армии (включително генералската), генералската + елиминираната от нея в началото все пак оживяват след битката.
    Ако и Ханибал, и Сципион са в същата битка, то те се бият като нормални армии и могат да бъдат елиминирани ако противникът отбележи достатъчно удари да елиминира всички приятелски армии.

Победа
    Играта свършва веднага с римска победа ако има римска армия в Африка, без пуническа такава в региона.
    Моментална картагенска победа ако има пуническа армия в Северна или Южна Италия, без римска такава в съответния регион.

Иначе, играта свършва след 9ти ход. Всеки ход се преброяват точките на всяка фракция, като накрая се броят и от последния и се вижда победителя.
    Точки се печелят или губят по следните начини:

-1 за всеки път, когато земите на фракцията са опустошени (фракцията е ограбена/опустошена)
    -1 за всеки път, когато фракцията набере армия, освен за Иберийците, Галите и Латините, ако в регионите им има противникови армии
    +2 за Финикийците, ако Рим се предаде
    +2 за Македонците, Галите и Италийците ако Рим се предаде
    +8 за Баркидите, ако Рим се предаде
    +2 за Нумидийците, ако Рим не се предаде
    +4 за Латините и Етолийците ако Рим не се предаде
    +6 за Марцелите и Сципионите ако Рим не се предаде
    +8 за Фабиите ако Рим не се предаде
    +2 за Иберийците ако нито Рим, нито Картаген се предадат
    +2 за Фабиите ако Картаген се предаде
    +4 за Марцелите и Нумидийците ако Картаген се предаде
    +8 за Сципионите ако Картаген се предаде
    +2 за Македонците, Галите и Италийците ако Картаген не се предаде
    +6 за Финикийците и Баркидите ако Картаген не се предаде
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	HaP-map-start.jpg 
Views:	13 
Size:	254.1 КБ 
ID:	31567  
    Последна редакция от gollum; 24-11-2017 в 14:26
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

ветеран Spellbreaker's Avatar
    Регистриран
    Apr 2007
    Да, обаче колко дипломация да има? Две мразещи се супер сили, няколко регионални...
    ЕДИТ: Имаше на времето стратегическа книга игра Анибал срещу Рим с тук-таме добри идеи
    "Далеч съм от мисълта си"

ветеран Кухулин's Avatar
    Регистриран
    Nov 2006
    То изобщо Рим и дипломацията са като вода и олио, ама за игра може и да стане

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    То изобщо Рим и дипломацията са като вода и олио, ама за игра може и да стане
    Е така де, малко творческа свобода Но възнамерявам да има политически фракции в самите суперсили. Така че има мегдан. Дано сега по празниците да имам малко време да опиша правилата
    XV mile the sea brode is

- messire Woland's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Да, разбира се
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Чак сега успях да запиша правилата, ще се опитам да прикача и картата.
    Пък да видим дали ще се намерят хора
    XV mile the sea brode is

ветеран Кухулин's Avatar
    Регистриран
    Nov 2006
    Дай да видим поне правилата

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    В първия пост
    XV mile the sea brode is

ветеран Кухулин's Avatar
    Регистриран
    Nov 2006
    А, екстра. Пу за мен фракцията със слоновете

фрогландец на вестконинска служба gollum's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    43
    И аз мисля да се включа (нямам претенция за фракция, така че която остане), обаче един въпрос (ако случайно нещо съм пропуснал) - къде е картата?

- messire Woland's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    И аз, стига разбира се към началото на играта да съм на линия
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Картата се оптивам да я нарисувам на пейнт, затова още я няма Голъм, може би ако имаш време и желание, после може да я разкрасиш малко
    XV mile the sea brode is

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Прикачих и подобие на карта в началния пост Грозничка и неясна, но ще отговарям на въпроси кое какво е
    XV mile the sea brode is

Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    43
    Мога направо да подготвя една карта, кажи ми какво искаш да се движи и променя по нея (в хода на играта) и искаш ли нещо допълнително да бъде отбелязано по тази, която си прикачил? Има ли нужда цвета на провинциите да се сменя според това кой ги контролира и това само за някоя от двете страни или за фракциите?

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Само армиите се придвижват/ създават нови.
    Цвета на провинциите - nice to have, но не задължително - всеки може да преброи колко армии има в момента и съответно коя страна е с повече
    XV mile the sea brode is

Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    43
    Добре, тогава ще я прикача към началния пост.

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Супер, аз обаче имам грешка видях сега Иберия граничи директно със Северна Италия, Галия не е обособена провинция. Идеята е, че от Испания директно може да придвижиш до Сев Италия.
    Също, 4тата армия на Иберия е Ханибал, той не е отделен токен. Един вид самата армия да се различава някак от другите ако може.
    И последно, последователността на фракциите в самите региони може да се окаже важна - те обявяват ходовете си в този ред, както съм го нарисувал аз. Идеята е, че "силните на деня" франкции обявяват първи и могат да получат неочаквани брожения от васалите си, ако не се държат добре с тях и не си изпълняват обещанията
    XV mile the sea brode is

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Още нещо, което се сетих - границите на регионите са малко арбитрарни и невярни от гледна точка къде може да се минава.
    Идеята е, че само Южна Италия граничи, или по-точно има пътища към 3 региона - Сев. Италия, Африка и Гърция.
    Гърция има само 1 съседен регион - Южна италия.
    Всички други имат по 2 съседа - Африка може да прати армии в Южна Италия и Иберия. Иберия в Африка и Сев Италия. Сев Италия в Иберия и Южна Италия.
    XV mile the sea brode is

Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    43
    Добре, но това с връзките геометрично няма как да се постигне, защото няма как едновременно Южна Италия да няма обща граница с Иберия и заедно с това Северна Италия да няма обща граница с Африка, поне не и само с пет провинции. Има два варианта това да се отбележи - да се включи шеста провинция, през която да не може да се минава (това да е част от Средиземно море), която да разделя Южна Италия от Иберия и Северна Италия от Африка. Вторият вариант е да отбележа по някакъв начин през коя граница може и през коя не може да се минава. Това мога сравнително лесно да го отбележа или като удебеля (зачеркна) проблемната граница (те са две). Или да сложа двустранни стрелки през границите, които са проходими.
    На мен ми се струва, че по-елегантният начин ще бъде да сложа малка морска "непроходима" морска провинция между южна италия, северна италия, иберия и африка. Така визуално ще е ясно откъде и накъде не може да се "ходи". Вторият относително добър вариант ми се вижда с отбелязването със стрелки кои граници са "проходими".

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Слагай провинции на воля Както прецениш. Всъщност няма нужда цялата територия на картата да е покрита с/от провинции. Географските региони са "свързани" само със стандартните/традиционнни пътища, за да се избегнат нереалистични десанти. Морски комуникации няма, един вид, освен през проливите Африка-Южна Италия, Африка-Испания и Гърция-Южна Италия.
    XV mile the sea brode is

Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    43
    Така е, но с провинции е по-очевидно. Добавих една морска и това решава проблема с "достъпа". Иначе може и с "връзки" (стрелки), но някак не ми стои много чисто като графично решение. Ей сега ще закача новата карта.

Анти-Император княз Крылов's Avatar
    Регистриран
    Mar 2003
    Възраст
    37
    Цитат Sir Gray написа Виж мнение

Генерали

Но по време на битка, ако една от тези армии участва, то противникова такава бива автоматично елиминирана още преди да има шанс да хвърли зарче/нанесе удар.
    Малко прекалено ми се струва. Тоест до пети ход никой не може да спре армията на Ханибал? Или нещо не съм разбрал правилно (или не е много ясно написано). Аз това го разбирам че Ханибал автоматически печели битка, ако неутрализира автоматически само едната от армиите на врага, мисля че изречението трябва да се формулира по-различно за да е разбираемо и да няма разночтения
    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

请您死在地狱般的阵痛 [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
    きさまはしんでくださいませんか [kisamawa shinde kudasaimasenka]

ветеран Кухулин's Avatar
    Регистриран
    Nov 2006
    Цитат княз Крылов написа Виж мнение
    Малко прекалено ми се струва. Тоест до пети ход никой не може да спре армията на Ханибал?
    В такъв случай вземи ти Ханибал, а аз ще играя с някоя друга фракция

Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    43
    Доколкото разбирам правилата, не е толкова страшно, Крылов. Това означава, че Ханибал ще е в играта поне до пети ход, нищо повече. Да, в провинцията, в която той се намира, ще е по-вероятно да бъде под картагенски контрол, нищо повече. От друга страна, Рим има предимство в броя армии, които може да има в един регион и това предимство от +1 армия компенсира предимството на Ханибал (автоматично унищожава една вражеска армия). Може да се каже, че това, че Ханибал автоматично хвърля 5 или 6 на зарчето си е отражение на неговия талант. Не мисля, че има проблем с баланса в това. От друга страна, при подходяща игра (и късмет) все пак римляните могат да вземат контрол над провинцията, в която се намира Ханибал, дори и преди пети ход, достатъчно е да използват предимството си от +1 армия и да имат повече късмет в зара. В крайна сметка, Ханибал може да се намира само на едно място и за да е по-сигурен ефекта му (запазването на контрола над провинцията), с него трябва да има и голяма армия.
    Представи си следното - Картаген има 4 армии (едната с Ханибал) в дадена провинция, а Рим - пет. Ханибал унищожава една противникова, т.е. 3 картагенски хвърлят зарчета срещу 4 римски. И се пада 2,3,5 за Картаген и 1,5,2,6 за Рим. Резултатът ще е, че в провинцията ще останат 2 картагенски армии (една с Ханибал) срещу три римски, т.е. контролът за провинцията ще е у Рим. Бонусът на Ханибал не е толкова голям.

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    38
    Именно, благодаря на Голъм за разяснението Мисля, че объркването идва от погрешното разбиране, че Ханибал унищожава цялата римска армия. В случая, под "армия" разбираме "дивизия"/"корпус" или нещо такова, един токен на картата. Но не измих по-смислено заглавие. Айде, за Рим може да е "легион", но за пуните?

Иначе баланс и тн, вероятно може да е недоизпипан Ще видим
    XV mile the sea brode is

Страница 1 от общо 2 12 ПоследноПоследно

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента има 1 потребители, разглеждащи тази тема. (0 потребители и 1 гости)

Правила за писане

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да добавяте приложения
  • Не можете да редактиране своите мнения.
  •