Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дюнкерк и заповедта "Halt"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дюнкерк и заповедта "Halt"

    Здравейте,

    Не съм влизал отдавна във форумите на Бойна слава и нямам представа защо излиза съобщение за извършена хакерска атака по сайта или нещо подобно?

    Както и да е, знам че най-вероятно е писано по темата за Дюнкерк, но не успях да открия точно това, което ме интересува. А и ще се радвам ако някой ме насочи към тема с разискването на този въпрос.

    Повечето историци по света определят заповедта на Хитлер и някои командващи от Група армии А, за прекратяване на настъплението по посока Дюнкекрк, като голяма грешка. Някои я разглеждат от политически аспект, като надежда за някакво предстоящо примирие с Великобритания. Срещал съм обаче, хипотеза за наличието на голям брой бойни кораби по крайбрежието, охраняващи евакуацията, които биха наклонили везните, или поне биха довели до големи загуби на германските сили в личен състав и танкове, ненужни в този момент от кампанията във Франция.

    Моля, за следната информация:

    1. Какъв е броят на бойните кораби на флота на Великобритания, по това време в района, които с артилерийски или пряк обстрел по брега, както и с противовъздушна отбрана, биха могли да участват във бойните действия срещу Вермахта и Луфтвафе?
    Разполагам единствено с информация за военноморски и търговски кораби, участващи пряко в евакуацията: 693 британски и 250 френски, като общо число.

    2. Какъв е калибърът на най-голямото оръдие от корабите, участващи или прикриващи тази операция?
    Имам информация за най-крупното британско морско оръдие, по време на ВСВ - BL 16 инча (406 мм) Mk I, на корабите HMS Nelson и HMS Rodney, с далекобойност 32,000 m.

    3. Каква е далекобойността на корабите, участващи или прикриващи тази операция, по потенциални цели на сушата?

    Ще съм много благодарен на отговори по въпросите ми и като цяло по темата!
    Last edited by Петър Илиев; 11-04-2017, 20:32.

    #2
    От чуждестранни форуми достигнах до следната информация:

    Участвали директно в евакуационната операция:
    Един крайцер и 39 разрушителя. Това са по-тежките единици от Кралския флот, които биха могли да участват активно с обстрел по брега.

    Но ме убедиха, че наличието на стари "Admiralty" класове V и W разрушители, въоръжени с 4 или 4.7 инч. оръдия и 40mm по-малки оръдия, както и тежки картечници, не могат да водят ефективни бойни действия в помощ на сухопътните сили.

    Къде тогава се дява най-могъщия флот на Атлантическия океан в този толкова критичен момент за Великобритания и дали корабите му (и кои) са прикривали и пазили евакуиращите се войски, така както активно участват Кралските ВВС с изпълнени 2739 бойни полета над зоната на евакуацията?

    Comment


      #3
      Петър Илиев написа Виж мнение
      От чуждестранни форуми достигнах до следната информация:

      Участвали директно в евакуационната операция:
      Един крайцер и 39 разрушителя. Това са по-тежките единици от Кралския флот, които биха могли да участват активно с обстрел по брега.

      Но ме убедиха, че наличието на стари "Admiralty" класове V и W разрушители, въоръжени с 4 или 4.7 инч. оръдия и 40mm по-малки оръдия, както и тежки картечници, не могат да водят ефективни бойни действия в помощ на сухопътните сили.

      Къде тогава се дява най-могъщия флот на Атлантическия океан в този толкова критичен момент за Великобритания и дали корабите му (и кои) са прикривали и пазили евакуиращите се войски, така както активно участват Кралските ВВС с изпълнени 2739 бойни полета над зоната на евакуацията?
      4-5 инчови оръдия са 100-125 мм по нашите стандарти. В армията нормално има такива и по-големи калибри, дори и на полково ниво. По начало за въздействие на флота срещу брега крайцерите горе-долу стават, но си трябва авиация и броненосци с 300-380 мм оръдия.

      На въпроса защо английските главни кораби (броненосци (или линкори, според различните класификации) и самолетоносачи) не участват - ще са в зоната на удар на немската брегова авиация и ще ги загубят ей-така - за нищо. Евакуацията на английските войски не може да се повлияе съществено от наличието на капитални кораби, за нея си трябват пътнически и бързоходни за хората, а техниката така или инак не може да бъде спасена.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #4
        messire Woland написа Виж мнение
        4-5 инчови оръдия са 100-125 мм по нашите стандарти. В армията нормално има такива и по-големи калибри, дори и на полково ниво. По начало за въздействие на флота срещу брега крайцерите горе-долу стават, но си трябва авиация и броненосци с 300-380 мм оръдия.
        Не че нещо ама е точно обратното 12-15" практически не стават за въздействие по сили на брега, пораид милон и две причини:
        - корабите които ги носят газят много (освне няколко монитора който обаче не са там).
        - оръдията стрелят бааавно и снарядите са безбожно скъпи, ресурса на оръдията също е малък.
        - ако танк го цапне 4-5 или 12-15" инчов снаряд резултата за него ще е един и същи (особенно пък за този период от войната), само дето 4-5" ще с ана порядък повече, и предвид че ще стрелят от по-близо и на порядък по-точни.
        - капиталните кораби по него време имат никакви или много малко фугасни снаряди, а бронебойните са безполезни.
        - 12-15-16" оръдия се ползват само за разрушаване на бункери.
        - загубата на капитален кораб в този момент от войната е неприемливо, малките кораби са разходен материал по принцип.
        - дори стар есминец има доста прилична огнева производителност, да кажем тон в минута.
        - това са 39 есмиенца, могат да направят доста много германски кебап ако онези са се напъвали,а никое полево огнево средство не може да се надстрелва успешно с кораб.Не брегова батареля, полево пукало.

        Comment


          #5
          Съгласен съм, Гоги, просто си спомних за онзи случай, в който при американския десант в Африка един от старите линейни кораби/броненосци беше спрял ефективно танкова колона, не толкова унищожавайки я, колкото с въздействието на калибъра си Т.е. обстрелът на пътя, по който се е движела колоната е бил достатъчно ефективен сам по себе си. Незабравимото въздействие на големия калибър.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #6
            Благодаря за мненията!

            Доста четох в чуждестранни форуми по темата, като общо взето нещата се свеждат до:

            -В англо-езичните - Преобладаващо е мнението за "огромна грешка" от страна на Хитлер и упорство и инициатива на Херман Гьоринг, да се използва единствено тактическата авиация и изтребители.

            -В руските форуми - Предимно конспиративни теории за тайни преговори с Великобритания, единен англо-саксонски произход и симпатии на Хитлер към Британците.

            Владимир Резун и Игор Бунич са единствените историографи (ако може така да се нарекат), които застъпват теорията за корабната артилерия. Поддръжниците им сравняват евакуацията на руските части при Талин в кр. на август 1941 г., и ефективното използване на руската корабна артилерия тогава, в отбраната на града.

            Интересното е, че не намерих в западен форум, блог или статия, нито една позиция от тази гледна точка.


            За мен лично, в този етап от Войната вклинилите се танкови съединения (състоящи се като цяло от леки танкове) са "необяснимо чудо" за повечето от германските главнокомандващи - традиционалисти, които не поддържат тактиката на блицкрига.
            Съществуват и ефективни контра-атаки на такови британски части, а има и предполагаема опасност от френска офанзива от към Париж, при евентуално пренасочване на посоката на фронта.
            Цената да се хвърлят в кръвопролитна авантюра, им се струва висока и решават да следват основната цел на кампанията. Не съм съгласен, че струпването на такова огромно количество военна техника и жива сила, както и поддръжка от флот и най-вече от по-силна авиация, представлява вързана в кърпа лесна плячка, която единствено трябва да пленят.
            Но личи разединение по нивата на германското командване, което в никакъв случай не действа като едно цяло.

            Comment


              #7
              по руските форуми можеш предимно глупости да прочетеш, и колкото по-зле са нещата при тях (а ет сега са зле и се влошават) толкова по-големи глупости се пишат.
              Иначе акос а си играели ан конспирации просто са щели да му дадат и Полша и д аго оставят да смачка СССР-то, което без Норвегия и западната кампания е щяло да стане доста бързо и лесно.
              Обратно към Дюнкерк- минало е доста време от началото на война с не малко морски сблъсъци, всеки от които е демонстрирал че RN остава вярна на традициите и действа изключително агресивно, което общо взето действа възпиращо на отсрещната страна. За незапознатите- абордажа на Алтмарк (норвежците с епоказват като тотални педерасти, ама след това си плащат за това) и да кажем втората битка при Нарвик, любимите ми примери.

              Comment


                #8
                в. Воля 31 май-4 юни 1940 г. Евакуацията на Дюнкерк.

                Click image for larger version

Name:	â. Âîëÿ 31  ìàé-4 þíè 1940 ã. Äþíêåðê.jpg
Views:	1
Size:	573.0 КБ
ID:	555324

                Германската кинохроника: Атака на бомбардировачи срещу пристанището на Дюнкерк и британската транспортна флота. Намеса в битката на катери и зенитни оръдия. Настъпление на германските танкове към Дюнкерк. Евакуация на англичаните през Канала. Заловена плячка. Пленени французи. Ранени германски войници. Италия обявява война на Съюзниците. Въздушни удари по военни цели в Париж.

                The UfA-Tonwoche is a newsreel out of the Third Reich which has been produced until June 1940. Political, military, cultural and sporting events from Germany...
                Comment is free, but facts are sacred.

                Comment

                Working...
                X