Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ефективност на защитните стени

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ефективност на защитните стени

    Темата е злободневна, обаче има подобни аналози в историята - Китайската стена, Адриановия вал, Анастасиевите стени. И въпросът е, доколко такива защитни съоръжения са били ефективни и при какви условия?

    Да де, идеята е, че такива прегради пазят цели държави, а не отделен град.

    #2
    Ефективни за какво? Защото ми се струва, че всеки от споменатите случаи си е донякъде отделен и вероятно заслужава собствена тема, в която да се обсъди неговата конкретна ефективност. И дали има разлика между стени, пазещи отделен град, отделни територии или част от държави? А и стените са само един вариант на подобен род защита (да речем, между Северна и Южна Корея няма "стена" в по-голямата си част, но системите от минни полета и подобни заграждения вършат същата работа).

    Не съм се интересувал кой знае колко, така че лесно може да греша (и това е повече или по-малко подхвърляне в темата), но подобен род съоръжения по-скоро имат задачата да пазят от набези, т.е. от сравнително малки организирани групи нападатели, а що се отнася до големи и решителни противници - най-много да спечелят малко време за организиране на отпор. И съоръженията, сами по себе си, не вършат работа, а само в комбинация със система от по-малки постове, гарнизони и по-големи (по-"централно", т.е. покриващи големи региони) сили. И под "вършене на работа" вероятно следва да се разбира, че с времето канализират пропускливостта на препятствието, т.е. направляват я в определени рамки, а не че се превръщат в абсолютна форма на защита (нищо от "малките заплахи" не преминава, т.е. няма никакво движение навън или поне навътре, освен чрез намеса на голяма външна организирана сила).

    Comment


      #3
      но подобен род съоръжения по-скоро имат задачата да пазят от набези, т.е. от сравнително малки организирани групи нападатели, а що се отнася до големи и решителни противници - най-много да спечелят малко време за организиране на отпор.
      Що се отнася до Анастасиевите стени, изглежда тяхната ефективност не е била особено добра. Има сведенения за преминали я - а след V² век запада като съоръжение. Въпреки това е функционирала като е изпълнявала защитната си функция век, век и половина.

      Друг е въпросът дали нашествениците са имали политически цели или просто прячкосване. Според идеята си тя е трябвало да пази Константинопол от славяни, прабългари и хуни. От тези не изглежда целта на нападенията да са с цел подмяна на политическата система и установяване на нов владетел във Византия. Но изграждането на стените е след обсадата на Константинопол от Атила, което всъщност е застрашавало и политическата уредба. Вероятно по това време и славянските набези са зачестили, което още по-добре е аргументирало нуждата й. Струва ми се в тоя случай, че стената е имала за задача хем да спре крадливи елементи, хем да пази от по-големи противници

      Comment


        #4
        Между другото, тези стени често имат и функцията да канализират търговията и съответно тя да може да бъде облагана с данъци (китайската стена в определени участъци е играла тази роля + да намали бандитизма от съседчетата, дайте пари и вижте как ви пазим), няма да се учудя и ако византийците са ползвали идеята. Отделно има и доста силна символика - реално първите стени по китайската граница са си били чисто символични, по-скоро в стил "тук започва нашата държава" и съвсем лесни за прескачане.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #5
          Пилот написа Виж мнение
          Между другото, тези стени често имат и функцията да канализират търговията и съответно тя да може да бъде облагана с данъци (китайската стена в определени участъци е играла тази роля + да намали бандитизма от съседчетата, дайте пари и вижте как ви пазим), няма да се учудя и ако византийците са ползвали идеята. Отделно има и доста силна символика - реално първите стени по китайската граница са си били чисто символични, по-скоро в стил "тук започва нашата държава" и съвсем лесни за прескачане.
          "Валът" на Офа (или както там се нарича) също е бил лесен за прескачане. Но уелските "крадци" надали са можели да прекарат говеда отгоре с такава лекота. И ако са искали да търгуват е трябвало да минават само по установените пътища и да си плащат съответно данъците.

          Каква обаче е целта на съоръжения, построени изцяло от камък като Адриановия вал? Една дига като тази на Офа може да е доста ефективна дори срещу армии, които нямат обсадна техника или не са особено големи. Земни укрепления се ползват къде ли не по света доста дълго време. Адриановият вал изглежда просто като разхищение. Или като символ на римската любов към големите строежи.

          Comment

          Working...
          X