Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каква е Вашата религиозна принадлежност

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Аз съм дискордианист.
    "Далеч съм от мисълта си"

    Comment


      #17
      Не точно, поне както аз го разбирам (самият аз се определям по този начин). Аз бих казал, че ако говорим за човешката представа за бог/божества (без значение коя точно, поне от тези, за които съм чел до момента), то всички те са продукт на нашата култура и цивилизация и са горе-долу толкова реалност, колкото, да речем, срядата, месец май или състраданието (т.е. все конструкции на нашета култура, които имат реалност само там, където има и хора, т.е. в рамките на съзнанието ни), същото е в сила (още повече, де, щото те имат и повече реалност, така да се каже ) това важи за религиите и църквите (институциите, не постройките). Всички те си имат смисъл и място / предназначение в цивилизацията ни. Та, що се отнася до тези неща и до тези измерения/идеи за бог (които са си чисто човешки и имат нужда от вселена, в чийто център е Земята), то аз не ги смятам за повече от продукт на човечеството, нямат реалност отвъд това (и ми се струва, че това може да бъде доказано най-малкото от мащабите на Вселената).
      Но това не означава, че самата Вселена не може да има създател или създатели (същото важи и за живота). Просто техните измерения биха били такива (ако ги има), че едва ли могат да бъдат познаваеми (раз-познаваеми) за нас и затова по този въпрос изглежда, че не може да се каже нещо определено - въпрос на вяра е.
      Но това не означава, че светът не е познаваем - такъв е. И едва ли религията или вярата са адекватни средства за познаване на този свят (макар че могат да вършат работа, както ни демонстрира историята, когато става въпрос за нашия си, човешки свят).
      Затова посочих, че на твоя въпрос отговора ми изглежда да е "агностик".

      Comment


        #18
        Не винаги целта на вярата е да замести познанието. Зависи в какво се вярва. В някои случаи вярата се стреми да придаде по-висш смисъл на позннието и на света. Та нали много науки са се зародили от стремежа да се познае творението на Бога, да се познае и самия Бог, чрез опознаване на творението и принципите, по които то функционира. Много учени са били вярващи и са се стремяли да намерят едни или други божествени принципи в материята, която изследват. Стремежът им към познание и постигането му не са замествали вярата им, а по-скоро са я подсилвали. Да не говорим, че до голяма степен днешните представи за "наука", "научност", "рационалност" и "познание" и приемането им за нещо абсолютно и обективно, са представи, формирани на базата на психологически и мисловни механизми, изградени до някъде под въздействието на християнството и църквата.
        А самата вяра е именно такава и не би могла да се основава директно на познание, ако се основава на директно емпирично познание, не би била вяра... Връзката между вяра и познание е по-скоро индиректна.
        Войната е безсмислена, но друг изход няма.
        There is no sense in the struggle, but there is no choice but to struggle.

        Ърни Пайл

        Comment


          #19
          Някой от църковните дейци в началото на ХХ век беше казал, че вярата и знанието са двете крила на човешкия дух А иначе, чисто гносеологически, доста е трудно да се разделят едно от друго. За да научиш нещо, някой трябва да ти го каже и ти да му повярваш. Да приемеш, че е вярно, на база нечий авторитет. Като цяло, доста малка част от познанието може да се генерира на база научна методология.

          Comment


            #20
            Като ще се майтапиме да питам по отношение на религиите: вие бедрофили ли сте, цицомани, дупемани или сте прости клиторианци?
            П.В.

            Comment


              #21
              Nick написа Виж мнение
              Аз съм огнепоклонник, почитам огнена вода с висок градус и огнестрелните оръжия. Огнена вяра!
              https://streamable.com/zqkzf - тия те бият във вярата

              Comment


                #22
                Кухулин написа Виж мнение
                Това не е религия, а вероизповедание. Атеизма, без да е религия в общоприетия смисъл, изповядва вярата, че няма богове.
                Да, но в много държави въпросът е формулиран, като "каква е вашата религия". И опциите "атеизъм" и "агностицизъм" неизменно присъстват. Когато говорим за религия е логично да присъства и възможността за отсъствие на такава.

                Comment


                  #23
                  Религията е организирана (и институционализирана, т.е. има си и църква в общия смисъл на думата) система от вярвания. Нито агностицизма, нито атеизма попадат под тази категория, според мен. Т.е. ако се интересуваш кой към коя религия принадлежи не ти трябват тези опции. Ако се интересуваш колко хора принадлежат към дадена религия и колко - не, тогава има смисъл да ги сложиш, но едва ли има голям смисъл да ги разграничаваш. Виж, ако питаш за вярванията, тогава са си на мястото. Не че е толкова важно.

                  Comment


                    #24
                    Как да не е важно. Ако си направим църква на агностиците, като нищо могат да ни освободят от данъци

                    Comment


                      #25
                      Трябва да има опция за старобългарската предхристиянска религия - Тенгрианство.

                      Comment


                        #26
                        gollum написа Виж мнение
                        Религията е организирана (и институционализирана, т.е. има си и църква в общия смисъл на думата) система от вярвания. Нито агностицизма, нито атеизма попадат под тази категория, според мен. Т.е. ако се интересуваш кой към коя религия принадлежи не ти трябват тези опции. Ако се интересуваш колко хора принадлежат към дадена религия и колко - не, тогава има смисъл да ги сложиш, но едва ли има голям смисъл да ги разграничаваш. Виж, ако питаш за вярванията, тогава са си на мястото. Не че е толкова важно.
                        То изглежда, че уважаемият Кръстоносец има пред вид по-скоро "вяра", а не "религия". Сигурно затова не е включил "юдаизъм", който е религия, но не е вяра.
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          #27
                          Е как така, а свещената маца?!

                          Comment


                            #28
                            Разбира се, че юдаизмът е и вяра, и религия. Вяра и религия са синоними. Кръстоносец вероятно не го е включил в анкетата, защото не е значителна религия в България. И вероятно е сложил нерелигиозните убеждения заедно с религиите заради собствената си религиозна перспектива. Но всеки знае, че има разлика между личната вяра и организираната религия, тъй че не мисля, че има нужда да му обяснявате.

                            Когато се регистрирах в "Бойна слава" преди повече от девет години, още се смятах за вярващ. Тогава бях на 16 и още си спомням как някои потребители (сигурно двойно по-възрастни) ми се подиграваха, други пък ми изнасяха лекции. А на около 14 бях и български националист. Някъде на около 18 бях решил, че съм консерватор, но заради бързо изпаряващите ми се религиозни убеждения беше малко трудно и тая фаза отмина бързо.

                            И Голъм, религията няма нищо общо с това кой е създателят на вселената и откъде е дошъл животът на земята. Мислиш ли, че тия, дето се забиват с камиони в пазари, вярват, че светът е на 6000 години? Тъй че не можеш да кажеш "аз не съм религиозен, ама може религиозните да са прави за Бог". Съвсем друга работа е това и религиозните не мислят за Бог така, както мислиш ти.

                            Comment


                              #29
                              Залмоксис написа
                              Но всеки знае, че има разлика между личната вяра и организираната религия, тъй че не мисля, че има нужда да му обяснявате.
                              Вероятно си прав, но ако в нещо съм се убедил (за годините общуване в, а и извън Интернет), то е, че нещата, които "всеки знае" не рядко са виновни за половината от неразбирателствата (отделно, че не рядко различните хора намират за очевидни различни неща). Затова и предпочитам да уточнявам - най-малкото, рядко има вреда.

                              Залмоксис написа
                              И Голъм, религията няма нищо общо с това кой е създателят на вселената и откъде е дошъл животът на земята. Мислиш ли, че тия, дето се забиват с камиони в пазари, вярват, че светът е на 6000 години? Тъй че не можеш да кажеш "аз не съм религиозен, ама може религиозните да са прави за Бог". Съвсем друга работа е това и религиозните не мислят за Бог така, както мислиш ти.
                              За първото - откъде реши, че смятам, че "може религиите да са прави за Бог"? Не мисля, че е възможно и го написах (според мен, ясно). Отделен въпрос е дали има или не създател под някаква форма. Затова и тази "лека несигурност". Все пак, става въпрос за лична форма на вяра.
                              А ако е за въпрос, да, срещал съм религиозни вярващи хора, които възприемат това, на което религиите ги учат буквално. Най-вероятно и ти си попадал на такива.
                              А религиите и църквите им си имат своята роля и място, малко вероятно е да изчезнат, освен ако наистина не се променим много.

                              Comment


                                #30
                                Перифразирах, разбира се. Темата е за религиозна принадлежност и има анкета, хората са разделени на групи и се правят обобщения. Така че споменавайки своите съмнения за това, че вселената е създадена от Бог, отстрани изглежда, че възприемаш донякъде гледната точка на религиозните хора, които също вярват, че вселената е създадена от Бог. Което не така. Също така на хартия мнозинството от българите са християни, но живеем в светска държава и не учим креационизъм в училище, нали? Тъй че мога да направя някакви допускания за това в какво вярват повечето хора, които се определят по някакъв начин. Това си е чиста политическа принадлежност. Сега си противореча с това, което казах в предния си пост, но мисля, че ще разберете какво искам да кажа. Просто исках да възразя срещу семантичния спор за вяра и религия. Иначе за някои хора вярата и религията се припокриват повече, докато за други религията е нещо като футболен отбор, а може да си вярват в нещо съвсем друго. Например някой съвсем редови човек, който атакува мюсюлманите, виждайки се като защитник на християнските ценности, но не смята, че Земята е създадена за 6 дни или нещо такова. Той изобщо не разполага с твоя кръгозор, че да мисли за произхода на вселената. А пък тези, които наистина вярват, че Бог е създал вселената, също вярват и че той ги гледа отгоре и ще ги съди и тъй нататък, което при теб отсъства. Та затова не мисля, че личният ти пример е приложим в такъв контекст.

                                Comment

                                Working...
                                X