Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Самолетоносач в Средната Земя

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Всъщност, от повечето проблеми, точно този, при мощностите и специалистите, с които разполага самолетоносачът, такъв проблем би бил решим.
    Т.е. ще могат да си организират на място производство на боеприпаси и гориво? Как точно ще стане това - питам от интерес, наистина не знам. Не че има значение при постановката, за която не бях разбрал - щом са "телепортирали" (не знам дали думата е подходяща в този случай) цял самолетоносач, едва ли ще имат проблеми да доставят консумативи - би трябвало да излиза много по-евтино.

    Comment


      #17
      гориво за самият самолетоносач не е нужно, за самолетите трябва, а боеприпаси за огнестрелно оръжие е постижимо...но вместо самолетоносач аз бих пратил десантен кораб, само дето няма ядрен.

      Comment


        #18
        Имаше една още по-интересна тема - дето България се телепортира в една ненаселена извън границите ѝ планета. Обсъждахме как да се спаси цивилизацията без връзки със света. Ама не се сещам как се казваше за да я потърся...


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #19
          Да, де, гориво за техниката, самолетоносача си има реактори. То си го пише и в изходния текст. За огнестрелното оръжие сигурно могат да организират нещо, но за останалите боеприпаси ми е съмнително, но сигурно нещо не знам, за което кало знае. Разбира се, "тъпи" бомби би трябвало да могат да правят, така че ако се оправят с пехотните боеприпаси, това също ще им е по силите. А биха могли и да се върнат на "гравитационни" оръжия за мятане (стрелички и прочее) от вертолетите и самолетите. Впрочем, ирелевантно е, ще си "телепортират" каквото им е нужно.

          Торн, лесна работа, ето я. Имаше в темата много утопични работи.

          Comment


            #20
            Те ако могат да телепортират всичко, не е интересно.

            Иначе всякакви тъпи бомби, самоделни оръдия и варели ще могст да си направят, както показва практиката. Правят св в гараж. Но им трябват експлозиви и метал, за метал ще трябва да търгуват с местните, за съставки за барут или амонит също. Стрели и подобни не им трябват никак.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #21
              Те ако могат да телепортират всичко, не е интересно.
              Така е, но ако по свое желание прехвърлят цял самолетоносач, какво ще им пречи да прехвърлят боеприпаси и прочее консумативи? Виж, ако е като в класическия сценарий, самолетоносач случайно се пренася в резултат на пространствено-времево-въображаема аномалия, тогава е малко по-интересно (аз така го бях разбрал в началото).

              Експлозивите са въпрос на химия, т.е. ако не могат нещо да импровизират сами, не виждам местните с какво ще им помогнат, т.е. какво ще имат за търгуване. За метала е възможно, но едва ли в необходимите количества. Но пък с подобна военна сила лесно ще си вземат каквото им трябва директно, едва ли ще им се налага да търгуват, директно могат да завладеят съответните земи (ако могат да намерят къде има залежи от каквото им трябва). НЯмам идея какви специалисти и работилници имат на кораба. Въпросът е, че могат да се оправят в краен случай и с пестене на експлозивите. За да съсипят каквато и да е строена вражеска сила на бойното поле ще им е достатъчно да изсипят нещо отгоре й от самолет - скоростта и гравитацията ще свършат останалото (т.е. нещо дори от отпадъчно желязо би свършило работа, предполагам - в зората на авиацията, и по-късно са се ползвали подобен род свободно падащи проектили). Т.е. никой не би могъл да им излезе насреща открито. Остава партизанщината, а в този случай банално няма да им стигат хора, но пък с времето ще го компенсират като вземат местни и ги приобщят и обучат. Елфите преди тях са вършели същото, за да покрият недостиг на жива сила.

              Comment


                #22
                Dinain написа Виж мнение
                за метал ще трябва да търгуват с местните
                Желязо/стомана произведена по средновековни методи няма много общо със същите произведени днес. Т.е. дори да имаш съвременни металообработващи машини (работилницата на самолетоносача?), компонент, изработен от средновековна стомана въобще няма да има същите качества като такъв, изработен от съвремена стомана. Въобще да не говорим за по-специални сплави.
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #23
                  Съгласен съм, затова и предлагам ниско-технологични решения - кошници или варели, пълни с метални стрелички (за тези цели и това, което могат да осигурят гондорските или джуджешките леярни ще е достатъчно), особено комбинирани със запалителни материали (примитивни запалителни бомби). Представи си какво ще се случи с полк строена на бойното поле мордорска тежка пехота или пък конница, да не говорим за слонарията, ако ги посипят с нещо подобно. Разбира се, пак ще ги ограничава наличното гориво (съмнявам се, че могат ад организират добиви дестилация на нещо с прилично качество, за да върши работа), но при разумна употреба ще им стигне за години.

                  Comment


                    #24
                    gollum написа Виж мнение
                    Т.е. ще могат да си организират на място производство на боеприпаси и гориво? Как точно ще стане това - питам от интерес, наистина не знам. Не че има значение при постановката, за която не бях разбрал - щом са "телепортирали" (не знам дали думата е подходяща в този случай) цял самолетоносач, едва ли ще имат проблеми да доставят консумативи - би трябвало да излиза много по-евтино.

                    обикновените боеприпаси за стрелково оръжие могат да се правят във всеки гараж, едва ли специалистите и техниката на един самолетоносач ще имат проблеми и с изготвянето на съставляващите и сглобяването и на по-сериозни боеприпаси. Вярно, трябва да пестят т.нар. "умни", щото вероятно няма как да правят електронни платки и чипове на борда . Колкото до ГСМ - явно в Средната земя ползват различни видове масла за горене, вероятно и изкопаеми, така че - може да не е чак такъв проблем производството на гориво и смазочни материали (поне най-основните от тях).

                    Comment


                      #25
                      gollum написа Виж мнение
                      Съгласен съм, затова и предлагам ниско-технологични решения - кошници или варели, пълни с метални стрелички (за тези цели и това, което могат да осигурят гондорските или джуджешките леярни ще е достатъчно), особено комбинирани със запалителни материали (примитивни запалителни бомби). Представи си какво ще се случи с полк строена на бойното поле мордорска тежка пехота или пък конница, да не говорим за слонарията, ако ги посипят с нещо подобно. Разбира се, пак ще ги ограничава наличното гориво (съмнявам се, че могат ад организират добиви дестилация на нещо с прилично качество, за да върши работа), но при разумна употреба ще им стигне за години.
                      Аз нещо изтървах полета на мисълта. Откъде ще сипят тия кошници със стреличики - от самолетите ли?

                      Comment


                        #26
                        Кухулин написа
                        Аз нещо изтървах полета на мисълта. Откъде ще сипят тия кошници със стреличики - от самолетите ли?
                        По-скоро от вертолети, от самолетите ще е по-трудно да се организира, макар че едва ли чак толкова трудно. През ПСВ са ползвали такова оръжие от тогавашните самолети (срещу пехота), предполагам, че сходно нещо може да се постигне с вертолет. Подобен род боеприпаси са ползвани и по-късно. Определено са нискотехнологични, а в условията на полевите сражения (че и обсади) в Средната земя би трябвало да са доста ефективни.

                        кало написа
                        обикновените боеприпаси за стрелково оръжие могат да се правят във всеки гараж, едва ли специалистите и техниката на един самолетоносач ще имат проблеми и с изготвянето на съставляващите и сглобяването и на по-сериозни боеприпаси.
                        Т.е. предполагаш, че имат каквото е необходимо на борда. Вероятно е така, аз по-скоро бих се притеснявал за суровините, особено по отношение на експлозивите. Дали ще е толкова лесно да се намерят? Вярно, имаме някакви податки, че поне нещо може да се намери (Саруман), но не е ясно какво и дали ще им върши работа.

                        кало написа
                        Колкото до ГСМ - явно в Средната земя ползват различни видове масла за горене, вероятно и изкопаеми, така че - може да не е чак такъв проблем производството на гориво и смазочни материали (поне най-основните от тях).
                        Хъм, не се сещам за нещо конкретно от интересуващата ни епоха. Къде има сведения за нефт или нещо от сорта? Иначе ако се намери находища, то вероятно могат да организират нещо. Не знам доколко ще е подходящо за самолетните двигатели.
                        Нямаме никаква идея дали

                        Comment


                          #27
                          gollum написа Виж мнение
                          Така е, но ако по свое желание прехвърлят цял самолетоносач, какво ще им пречи да прехвърлят боеприпаси и прочее консумативи? Виж, ако е като в класическия сценарий, самолетоносач случайно се пренася в резултат на пространствено-времево-въображаема аномалия, тогава е малко по-интересно (аз така го бях разбрал в началото).

                          Експлозивите са въпрос на химия, т.е. ако не могат нещо да импровизират сами, не виждам местните с какво ще им помогнат, т.е. какво ще имат за търгуване. За метала е възможно, но едва ли в необходимите количества. Но пък с подобна военна сила лесно ще си вземат каквото им трябва директно, едва ли ще им се налага да търгуват, директно могат да завладеят съответните земи (ако могат да намерят къде има залежи от каквото им трябва). НЯмам идея какви специалисти и работилници имат на кораба. Въпросът е, че могат да се оправят в краен случай и с пестене на експлозивите. За да съсипят каквато и да е строена вражеска сила на бойното поле ще им е достатъчно да изсипят нещо отгоре й от самолет - скоростта и гравитацията ще свършат останалото (т.е. нещо дори от отпадъчно желязо би свършило работа, предполагам - в зората на авиацията, и по-късно са се ползвали подобен род свободно падащи проектили). Т.е. никой не би могъл да им излезе насреща открито. Остава партизанщината, а в този случай банално няма да им стигат хора, но пък с времето ще го компенсират като вземат местни и ги приобщят и обучат. Елфите преди тях са вършели същото, за да покрият недостиг на жива сила.
                          Имат ноу-хау, но нямат достъп до ресурсите. Някой трябва да слезе на сушата, да намери находищата, да копае, да охранява керваните и чак тогава да стигнат до някакви ковачници/леярни/работилници, които ще си пригодят на кораба или непосредствено на брега. За целта ще трябва да търгуват или да се договорят с местните. Сами ще им е много трудно или невъзможно.
                          Разбира се говорим за години напред в бъдещето, наличните муниции, ако се използват разумно, ще стигнат за месеци или години.
                          Всъщност не е сигурно кое ще им свършинпърво - горивото или мунициите - а гориво хич няма откъде да набавят.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #28
                            От друга страна, ако допуснем, че поради някаква причина могат да пратят самолетоносача веднъж, но не и нещо друго (за да е интересно), но специално са се подготвили за това (нали там разните елфически преводачи, карти и прочее), то е логично да го натоварят не толкова със самолети (едва ли ще им трябват много), за сметка на това да го натъпчат добре с боеприпаси, да добавят машини и каквото е необходимо, плюс достатъчно морска пехота и тежко въоръжение. Много повече работа ще им свърши.

                            Comment


                              #29
                              gollum написа Виж мнение
                              Определено са нискотехнологични, а в условията на полевите сражения (че и обсади) в Средната земя би трябвало да са доста ефективни.
                              Ако се помъчиш да изразиш тази мисъл в цифри, сигурен съм, че ще се почувстваш гузен заради горките моряци

                              Comment


                                #30
                                При тези скорости и камъни да изсипват, пак ще има огромен ефект
                                За горивото. Преди време някой пусна една статия за получаване на въглеводороди след обработка на морската вода. Първо електролиза, после и други обработки
                                Има ядрени реактори, реално с енергията проблем нямат, поне в близки времена.
                                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                                Comment

                                Working...
                                X