Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Практиката показва че нещата не се случват така. Виж какво съм написал в предният пост за книгоиздаването.
    Всъщност не е така, все пак ми е от 20 години професия. Като цяло - да, масово се търси по-лекия жанр, затова Нюансите имат луди продажби. Но си има различни категории, има хора, които търсят литературната стоиност на една книга и прочие... Всъщност за това си има доста добри маркетингови изследвания. Като цяло тълпата не се влияе особено от блогери и прочие (въпреки надеждите на Блажев). Наситена реклама по медии е решаваща за продажбите.
    http://www.bukvite.com

    Comment


      #17
      messire Woland написа Виж мнение
      Не съм съгласен, виж другия пост. Налагането на нечие мнение над другите по отношение на книгите е нещо, което не мога да понасям още от училищните си години. Разните мастити литературни критици, които погледнато отстрани са убоги и прости хорица с твърде селяндурски вкус не ме впечатляват. Какви имаше там, можете да видите тук: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A...B8%D1%86%D0%B8
      Е, такива хора да се опитват да дават общовалидни оценки: не, благодаря. Вероятно трябва да мине време и селските еснафи да пораснат до градски такива. Но не можем да искаме процесът да бъде бърз.
      Мисля че доста бъркаш каква е целта на филмовата критика.
      Учил съм филмова критика.В смисъл-професионално,в НАТФИЗ,с Божидар Манов сме приятели.За съжаление не завърших,прецених че това е дисциплина и професия доста тежка и не е за мене,сега работя съвсем друго нещо...
      Целта на критиката не е да те поучава и да ти налива в главата какво мнение да имаш за даден филм,музикален албум или книга или каквото и да било.Целта е да ти покаже неща във филма които самия ти не виждаш.Или пък ги виждаш от десетия прочит на даденото произведение.
      Аз за мене си смятам че тоя период на учене мене ме е обогатил,така "за мене си",за "лична консумация" кат седна да изгледам някой филм ми върши работа.След това учене-за някои филми си промених оценката,за други си я затвърдих,къде в положителна,къде в отрицателна насока...
      На тебе вероятно от ученическата скамейка ти е набито нещо да те дразни критиката.Подозирам че от логореите на Милена Цанева.Които бяха задължителни за учене.Така като нея се не пише,ако аудиторията ти е ученическа.Отделно че ако си от по-вехтото поколение там критиката беше и доста "идеологически замърсена".
      И така като въпросния линк по-горе "скротума" също се не пише.Това е другата крайност-противоположната на Цанева.
      И двете са еднакво неприятни.
      По-горе се спомена и за "журналисти".Не е работа на журналисти да пишат за такива неща.Дисциплината е доста тежка.За мене поне като човек с интерес по-скоро към нехуманитарните специалности смятам че по-лесно ще изкласиш за читав доктор или висшата математика от някакво инж-образование,отколкото това "чудо"-критиката.
      Още само "историята на киното" като обем те съсипва, при положение че тя е най-рационалната и прагматична част от обучението.За останалото-изразни средства и писане за филми по същество-кошмар си беше.Е на някои хора им се отдаваше повече и изкласиха...От всяка свирка дърво не става.Или май обратното беше...
      Тъпото е че с краха на българското кино след средата/края на 80те-загина и самата критика.Аз поне съм учил края на 90те.Целия ни курс беше от шест души.Сега дисциплината поне в НАТФИЗ е нацяло закрита.
      Та и къде да прочете човек нещо написано от истински критик,а не бозите на ширпотребните журналисти,които разбират от всичко-от криминалистика,през медицина до изкуство.Аз поне чета само ако видя статия на някой от доайените в критиката.За съжаление те малко по-малко по чисто биологични причини намаляват.
      Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

      Comment


        #18
        messire Woland написа Виж мнение
        Знам, че трябва да съществуват, но не съм длъжен да се съобразявам с мнението им, иначе отиваме в едно по-друго общество.
        В тая работа няма задължение. Прокарването на една или друга идея става с други механизми, не "по задължение". Примерно с влияние върху елита, който пък влияе на масите. Никой не гледа ИМДБ или Доматите по задължение, а защото са полезни. Доста хора не гледат и ИМДБ като цяло, а конкретно топ 1000 юзера, примерно. И така.

        А пък професионалната критика, ако беше само за вътрешна употреба, нямаше да я публикуват по вестниците

        Amazon написа Виж мнение
        Практиката показва че нещата не се случват така. Виж какво съм написал в предният пост за книгоиздаването.
        Подозирам, че се разминаваме в терминологията. Под "авторитетна критика" аз нямам предвид "професионална критика" или нещо друго в този дух, а дискусиите върху дадено произведение, които влияят на обществения вкус. И по-точно - върху вкуса на елита.

        mechoka написа Виж мнение
        И така като въпросния линк по-горе "скротума" също се не пише.Това е другата крайност-противоположната на Цанева.
        И двете са еднакво неприятни.
        Скъпи приятели, този текст ще бъде различен, както никога досега. Той няма да бъде поредното „ревю”, в което отчаяно се мъча да Ви даря поне с ухилване, в този иначе летен ден. Нито това „ревю”, ще…


        Това, да речем, също ли е в крайната противоположност?

        Comment


          #19
          Може би задълбахме едновременно в много посоки. Затова малко конкретика, съвсем кратко и относно литературните критици: в училището, на даден етап са задължителни. И чрез тях се опитват да налагат калъпи върху мисленето на учениците. Естествено, не се получава, в по-голямата си част просто отказват хлапетата от четенето и литературата. В този смисъл за мен мястото им не е в училището.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #20
            Е, това не мога да го коментирам. БЕЛ в училище ми беше кошмар, едва се закрепих на ниво 3+ и така си изкарах докрай Не че не четях книги - лапах ги в огромни количества, но така и не разбрах какво иска от мен даскалицата. Беше много зла

            Comment


              #21
              Кухулин написа Виж мнение
              Е, това не мога да го коментирам. БЕЛ в училище ми беше кошмар, едва се закрепих на ниво 3+ и така си изкарах докрай Не че не четях книги - лапах ги в огромни количества, но така и не разбрах какво иска от мен даскалицата. Беше много зла
              Именно. +1
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #22
                Това вашето нищо не е. Аз няколко пъти си вадих различни книги да чета в час по литература. "Даскалът" направо подивяваше и много строго ми забрани да чета!
                Мисля, че се подразбира, че този даскал беше луд фен на всякакви литературни критици и самият той четеше повече критика, отколкото истинска литература.

                Comment


                  #23
                  Един брилянтен анализ (на руски)
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    #24
                    Кухулин написа Виж мнение
                    Не че не четях книги - лапах ги в огромни количества, но така и не разбрах какво иска от мен даскалицата. Беше много зла
                    Тука проблема не са критиците или тези, които правят литературните анализи. Не е лошо от време на време и тяхната гледна точка, която би трябвало да описва "общо приетото мнение" за дадена творба и какво казва тя. Това дава една основа за разбирането на произведението, но само толкова.
                    Много по-важно е да се даде след това шанс на самите ученици да помислят върху текста и да не се санкционират, защото имат собствено мнение. Нашата учителка по литература беше страхотна в това отношение и часовете по БЕЛ бяха едни от най-харесваните в цялата гимназия. Винаги казваше, че не толкова важно като пишем есе или ИС мнението ни да съвпада на 100% с това, което пише в дебелите книги, а е по-важно да можем да обосновем чрез текста това, което пишем.
                    С други думи почти винаги зависи от това как дадено нещо е представено. Друг е въпроса, че системата трябва да е така измислена, че да се минимизира количеството на "зли" даскали, които са като коне с капаци.
                    "Hit First, Hit Hard and Keep on Hitting" - sir Jackie Fisher

                    Comment


                      #25
                      Лист с най-печелившите филми на всички времена: https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._for_inflation

                      Интересното е че ако се очете инфлацията, най-печелившият филм в историята на киното е класика от 39-та година. "Отнесени от Вихъра". Единственият съвременен филм в класацията е "Аватар" на второ място.

                      Другото което ми прави впечатление е когато се прегледат по години от 1916. Когато хората гласуват с протфейла си на първо място излизат общо-взето читави филми, много от които станали класики. Също често адаптации по известни книги. Рядко на повърността изплува пълна тиня като "Трансформърс" примерно.

                      Edit: има и проногравски филм "Deep Throat" от 1972, докарал на създателите си 600 милиона
                      Last edited by Amazon; 29-03-2016, 20:53.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        #26
                        mechoka написа Виж мнение
                        Тъпото е че с краха на българското кино след средата/края на 80те-загина и самата критика.Аз поне съм учил края на 90те.Целия ни курс беше от шест души.Сега дисциплината поне в НАТФИЗ е нацяло закрита.
                        Та и къде да прочете човек нещо написано от истински критик,а не бозите на ширпотребните журналисти,които разбират от всичко-от криминалистика,през медицина до изкуство.Аз поне чета само ако видя статия на някой от доайените в критиката.За съжаление те малко по-малко по чисто биологични причини намаляват.
                        То какво ли не намалява, къде по "чисто биологични", къде по други причини... Кризата няма край, а къде ли "ще му излезе края" на мене не ми е ясно... Но засега май (все още?) не сочи към приближаване на европейските стандарти, няма значка, че толкова време вече сме част от ЕС...

                        Що се отнася до сайтовете като "гнилите домати" - ами и аз ги отбягвам; на някой не му ставало, примерно, от "Лудия Макс" от 2015 г. - ми дреме ми, на мене си ми харесва: бих обобщил филма като готино зрелище/екшън/адреналиново приключение, без да търся някакви сложни фабули или поучения от него. Колко ли често се случва някой критик просто да е в лошо настроение и да си излее яда върху даден филм или някое друго произведение на изкуството? Или обратното?

                        Това за "разбиращите от всичко" си е болестен синдром. Тук сравнението с професионалната критика и издигането й до равнището на изучавана в университет дисциплина е крайно уместно. Как можеш да бъдеш максимално обективен без да притежаваш определен (минимум) обем от знания? Не става - и именно затова трябва да погледнем и към личността на критика преди да решим да се доверим ли на неговия анализ.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #27
                          Интересна счетоводна справка от Днешновековието - ориентировъчни заплати на филмовите работници в блокбастър за $200,000,000.
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            #28
                            Добре заработва котката, колкото десет статиста

                            Comment


                              #29
                              В тоя сайт има снимки от различни периоди - затова ще го сложа в тоя раздел - брилянтна илюстрация на културното явление "оцветяване на стари снимки".
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                #30
                                Новия Трансформърс започва с покъртителна баталия

                                Comment

                                Working...
                                X