Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Васил Левски и въпросът за парите

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    boilad написа Виж мнение
    Не, не съм ги взел от там, и за щастие ползвам уикито само за справка, а не като основен източник. Освен това съотношението на лирата към гроша не е фиксирано, а е плаващо, както се вижда и от по-горния ми текст, но не и от това което даваш според уикипедия.
    Така или иначе съвпада с твоите 104, така че да не издребняваме, а пиши по същество.

    Comment


      #17
      Ало, знаещите и компетентните?
      Защо се умълчахте, нещо не ви харесва хипотезата, че е било реално възможно едно успешно въоръжено въстание, организирано и ръководено от Левски, което щеше да доведе до признаването на една съвършено различна България, от тази след Берлинския договор ли?
      На такова предположение казвате „не може да бъде, защото няма начин”; да, обаче ще ви посоча един такъв случай и то станал не толкова отдавна. Главният герой в него все още е жив и се казва Фидел Кастро.
      През 1956 той пристига в Куба с 82 (осемдесет и двама!) души (между които е и Че Гевара); от тях живи остават 17 (седемнадесет!); крият се в планината Сиера Маестра година и половина и после призовават оттам кубинците на въоръжено въстание; за няколко месеца към тях се присъединяват хиляди въстаници и на 1 януари влизат в Хавана; Куба по онова време е военна диктатура и армията на Батиста е около 40 000; ето ви и цитат за съотношението на силите: „During this time, Castro's forces remained quite small in numbers, sometimes fewer than 200 men, while the Cuban army and police force had a manpower of around 37,000. Even so, nearly every time the Cuban military fought against the revolutionaries, the army was forced to retreat.” – превеждам „По онова време силите на Кастро остават твърде малобройни, понякога по-малко от 200 души, докато кубинската армия и полиция наброяват 37 000. И при това, почти винаги при сраженията между кубинските въоръжени сили и революционерите, армията била принудена да отстъпва.”
      Какви повече „доказателства” са ви нужни, че замисленото и подготвяно въстание от Апостола е било напълно реално възможно, какво ми броите и пресмятате пушки, грошове и лири? Не разбрахте ли още, че за да се случи нещо такова, каквото е станало в Куба (ставало е и на други места, похода на Гарибалди, например), най-важното и решаващо нещо е духът и вярата победата, на онези които го започват. И на лидерът им. А Левски е бил точно това – дух, вяра и Лидер.
      Всичко друго е от Лукавия.

      Comment


        #18
        Принципно може да се обсъжда нещо с човек, който има какво да каже,склонен е да изслушва (в случая да изчаква), да се дообразова в хода на дискусията и да си служи с проверени факти и източници.
        Другото е кръчмарски спор с просташко-чалгарски уклон.
        Last edited by boilad; 21-01-2016, 14:05.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #19
          Другото е кръчмарски спор с просташко-чалгарски уклон.[/QUOTE]

          Това че лепиш етикети не те прави по-силен; склонен съм да изслушвам (изчаквам), а това че хората четат поста, говори че съм повдигнал важна тема и искрено се надявам тя да продължи в разговор.
          Тази тема, според мен, е централна за разбирането ни за Васил Левски, защото иначе го превръщаме в мит и култ, но не и в реална история. За твое сведение, имам две дипломи за висше образование от СУ "Кл. Охлидски" - журналистика и българска филология, ползвам свободно английски и руски, живял съм години в чужбина, имам семейство и деца и мразя чалгата. Изкарвам си хляба с книгоиздаване, така че, ако някога напишеш нещо заслужаващо да бъде публикувано, можеш да ми се обадиш лично и книгата ти да види бял свят.

          Бъди здрав и жив и ако имаш да кажеш нещо по темата .- welcome

          Comment


            #20
            joni13 написа Виж мнение
            Не разбрахте ли още, че за да се случи нещо такова, каквото е станало в Куба (ставало е и на други места, похода на Гарибалди, например), най-важното и решаващо нещо е духът и вярата победата, на онези които го започват. И на лидерът им. А Левски е бил точно това – дух, вяра и Лидер.
            Всичко друго е от Лукавия.
            С една дума дискусия не те интересува.


            joni13 написа Виж мнение
            Ало, знаещите и компетентните?
            Нито уважаваш форума.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment

            Working...
            X