Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Римските катафракти

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Ако става дума римската конница можела да атакува излизайки между редиците на пехотата през интервалите или конниците да яздят в кръг около противника и да хвърлят копия по него, да не говорим, че римляните използвали конницата и за примамка, както и за охрана на границите. Това са все спомагателни действия, с която римската конница се справя много добре. Но нека не забравяме, че след пoбедите на Ханибал над римляните, те за кратко започват, да действат като него, тоест да нанасят решаващия удар с конницата тоест в Александров стил. Конкретен автор дава за пример битката при Илипа и Големите равнини, където римската конница действа много успешно срещу картагенската. И разбира се в битката при Зама не говорим за нумидииците, римската конница също се справя с картагенската и после напада пехотата на картагенците. Тоест римляните явно са можели, да действат в стила на Александър и Ханибал, макар и да са предпочитали да атакуват решаващо с пехотата си. Но същият автор, казва че в битката при Хераклея срещу Пир, римската конницата изключително много затруднила неговата Тесалийска кавалерия и се наложило, да използва слоновете си, освен това казва, че римската конница при Магнезия е действала успешно срещу селевкидските катафракти. Имате ли някаква информация, за битката с Пир или Магнезия, как римляните побеждават катафрактите на селевкидите, доколкото знам селевкидските катафракти нападат римската пехота, но не знам повече информация.

    Comment


      #77
      подробна статия за екипировката на катафрактите;
      sigpic

      Comment


        #78
        Имам въпрос към вас, знете ли нещо повече, за аланските конници в римската войска? Доколкото знам са използвани много успешно от Аеций, а император Грациан ги е толерирал.

        Comment


          #79
          Имам въпрос, какво е станало с хетайрите след завладаването на Гърция и елинистичните държави от римляните? Защо римляните не са ги използвали? Някъде бях чел. че бивши селевкидски катафракти са били използвани от Помпей. Знаете ли нещо повече по въпроса?

          Comment


            #80
            Заплатите в армията са били много ниски, затова предполагам, че богатите не са се натискали да служат.

            Comment


              #81
              заплатата си е била напълно сносна, а богатите никога не са се натискали да служат където и да било. Но за провинциалите това била много добра възможност за развитие.
              sigpic

              Comment


                #82
                Mitko Popov 8 написа Виж мнение
                Защо римляните не са ги използвали?
                1. За какво да ги използват?
                2. За да използваш войска, свързана със социалния статус, трябва в някаква степен да гарантираш този статус в окупираните територии. Отново - защо да го правят?

                Comment


                  #83
                  Last roman написа Виж мнение
                  заплатата си е била напълно сносна, а богатите никога не са се натискали да служат където и да било. Но за провинциалите това била много добра възможност за развитие.
                  Напълно съм съгласен с теб. Например далматската кавалерия се оказва изключително необходима и с нейна помощ римляните се справят с много варварски нашествия, това води и до издигането на много илирийци. И както съм казвал и преди за мен легионите съставени от илириици са били на много високо ниво и изобщо не са отстъпвали на италийските нито като тренираност нито като дисциплина, може да се каже, че през трети век Илирия измества Италия в това отношение.

                  Comment


                    #84
                    Намерих интересна информация за римските катафракти и тяхната тактика. Например при Торино, катафрактите на Максенций атакували в клиновиден строй, войските на Константин, но неговите войници ги съборили с боздуганите. При Мурса е единствената документирана голяма победа на римски катафракти, когато катафрактите командвани от Юлиан на лявото крило действат изключително успешно срещу пехотата на дясното крило на Магнениций и после участват в триумфа на Констанций в Рим. При Страстбург планът е бил римските конни стрелци да изстрелват стрели по противника и когато се впусне в преследване да стрелят по него назад, като партите, а после катафрактите да нанесат решаващ удар. Но германците прибягват до хитрини и само катафрактите ги атакуват, а германските пехотинци ги събарят от конете като лягат под конете и ги промушват. Ако си спомняте Публий Крас видял германците да действат така срещу неговата конница, усвоил го добре и после правил същото на катафрактите на Сурена при Кара. Както сме си говорили много пъти не зависи от катафрактите а от това кой какви хитрини и нови неща ще измисли, за да действа срещу тях с пехотата си.

                    Comment

                    Working...
                    X