Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лингвистични отклонения

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Коя от тия думи трябва да е с ирански произход? И колко думи трябва да имат ирански произход, за да се направи заключение за прабългарите? Добрев не е лингвист, тъй че неговото мнение по лингвистични въпроси не е авторитетно.

    Comment


      Todor написа Виж мнение
      не са ли тези думи доказателство за иранският им а не тюркски произход
      Иранските думи в прабългарския език не го правят ирански език, тъй както турските думи в българския език не го правят турски език. Освен това, иранските думи в българския език не са автоматично ирански думи от прабългарския език. Може да са от праславянски, от турски и т.н.

      Като цяло, човек първо трябва да си изясни лингвистичната методология (която не е никак проста), а после да навлиза в конкретиката.

      Comment


        Ако иранските,думи,не го правят Ирански език,кое би трябвало да го направи?И дайте примери с тюркски думи в този период ,записан с гръцки букви.Всички тези глупости за "професионални" лингвисти и методики,на мен си ми звучат абсурдно.Нито съм фен на професор Добрев,нито антифен,в книгата ,която съм споменал думите от всеки надпис са разгледани една по една търсени са аналози на познати и ирански и тюркски езици и почти винаги съвпадението е от иранските.Някои хора в края на 19-и началото на 20-и век решили,че древните българи са тюрки(понеже били"конен народ",демек,като монголо-татарите хипотеза,недоказана) и йок,никакво мърдане от този възглед.Неслучайно съм споменал ,английският,той е най масовият ирански език в света в момента.Произходът ,му е от старонемски,средновековен френски,средновековен латински и келтски.Все ирански езици.Като говорите за "старославянски",да не би и те да не са ирански(аз си имам моя хипотеза,славянските говори,са част от угрофинските,а не от иранските,но нямам съответното,подковаване да я докажа).Въпреки това ,дайте ни аналог за тези думи в другите "славянски" езици.Не са и турцизми,проучил съм това внимателно.
        Last edited by Todor; 29-12-2017, 20:09.

        Comment


          Мисля, че ще е по-добре да пиша тук, а не в "Сериали": гледам, значи, трета серия на сериала на Дискавъри "Унабомбър" и там разправиха един разкошен лингвистичен анекдот ли, истина ли - за загадката на "родината на славяните". Значи, нацъфтяват къде 7 век славяни из цяла Европа, но никой не знае отде са се взели, докато някой лингвист не забелязал, че всичките им думи за дървета са взаимствани! И къде-къде място без дървета - блатистата долина на Припят в Украйна! Та така.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            Todor написа Виж мнение
            Ако иранските,думи,не го правят Ирански език,кое би трябвало да го направи?
            Що се отнася до звученето на думите, на първо място се търсят закономерни фонетични съответствия. Пример от английския:

            пета ~ foot
            приятел ~ friend
            пет ~ five
            плосък ~ flat


            Виждаш съответствието п ~ f и това може да се приведе като аргумент в полза на родството между българския и английския език. Двойката панталони ~ pants не може да се сочи като такъв аргумент.

            Todor написа Виж мнение
            Всички тези глупости за "професионални" лингвисти и методики,на мен си ми звучат абсурдно.
            Лингвистите са хора и понякога грешат. Научната методология е това, което трябва да ни води в познанието. Ако тя ти звучи абсурдно, вероятно темата не е за теб, а може би и форума.


            Todor написа Виж мнение
            Неслучайно съм споменал ,английският,той е най масовият ирански език в света в момента.Произходът ,му е от старонемски,средновековен френски,средновековен латински и келтски.Все ирански езици.Като говорите за "старославянски",да не би и те да не са ирански(аз си имам моя хипотеза,славянските говори,са част от угрофинските,а не от иранските,но нямам съответното,подковаване да я докажа).
            Вероятно бъркаш "ирански" и "индоевропейски". Германските и славянските езици са индоевропейски, иранските също са индоевропейски, но германския не е ирански, нито славянския.


            Todor написа Виж мнение
            ?И дайте примери с тюркски думи в този период ,записан с гръцки букви.
            ...
            Въпреки това ,дайте ни аналог за тези думи в другите "славянски" езици.Не са и турцизми,проучил съм това внимателно.
            Аз нищо не трябва да давам. Ти издигаш теза, ти трябва да приведеш аргументи. Аз просто посочвам слабости във въпросните аргументи. Например, ако приемем произхода на думата къща за ирански, тя има съответствия и в турския (kent 'предградие'), и в други азиатски езици (Самарканд, Ташкент). С други думи, не може да бъде аргумент за родство.

            Comment


              pnp5q написа Виж мнение
              Мисля, че ще е по-добре да пиша тук, а не в "Сериали": гледам, значи, трета серия на сериала на Дискавъри "Унабомбър" и там разправиха един разкошен лингвистичен анекдот ли, истина ли - за загадката на "родината на славяните". Значи, нацъфтяват къде 7 век славяни из цяла Европа, но никой не знае отде са се взели, докато някой лингвист не забелязал, че всичките им думи за дървета са взаимствани! И къде-къде място без дървета - блатистата долина на Припят в Украйна! Та така.
              Освен това заемките са основно германски и ирански, което също уточнява ареала.

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Що се отнася до звученето на думите, на първо място се търсят закономерни фонетични съответствия. Пример от английския:

                пета ~ foot
                пета = heel
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  Heel е съвсем друга етимологична линия.

                  англ. foot <
                  староанглийски fot <
                  прагермански *fots <
                  протоИЕ *pods <
                  протоИЕ *ped

                  бълг пета <
                  праслав. *pęta <
                  протоИЕ *ped

                  Comment


                    Не съм споменавал панталони=pants(то е ясно ,че панталон е чуждица въведена след средата на 19-и век},примерът ми e гащи=pants).

                    Comment


                      Даже и в момента, на две шишета червено вино, не мога да си представя каква връзка може да има между гащи и пантс. А смятай ако човек е трезвен...

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        Даже и в момента, на две шишета червено вино, не мога да си представя каква връзка може да има между гащи и пантс. А смятай ако човек е трезвен...
                        Остап Бендер прави връзката:

                        "Все это великолепие разбивалось о маленькую бумажку, прилепленную к входной двери магазина:

                        ШТАНОВ НЕТ

                        — Фу, как грубо, — сказал Остап, входя, — сразу видно, что провинция. Написала бы, как пишут в Москве: «Брюк нет», прилично и благородно. Граждане довольные расходятся по домам."


                        Винената терапия е хубаво нещо. Ненапразно англи и скаси казват "A glass of wine a day keeps the doctor away".
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          Абе аз съм водкаджия по принцип, болестите ги боря с по около кило седмично ама вчера на обад нещо ме подлъгаха.

                          Comment


                            Всеки сезон си има свое питие. През зимата наблягам най-вече на медовина (викингска!) и от време на време коняк.
                            Attached Files
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              Значи господин Кухулин в този форум пиша,само леко пийнал(за мен леко пийнал,е след литър водка,без излишно самохвалство,то,не ,че и е похвално да се самоубиваш бавно).Хванахте ме.Ами аз виждам ,много общо между ,гащи и пантс,произведете си я между,всички,фонетични транскрипции,през,които минава,съвременният английски(преди това,неслучайно,съм го споменал,като най модерният Индо-европейски език).Има нещо общо в звученето,не знам ,дали ,го долавяте.

                              Comment


                                Todor написа Виж мнение
                                Ами аз виждам ,много общо между ,гащи и пантс,произведете си я между,всички,фонетични транскрипции,през,които минава,съвременният английски(преди това,неслучайно,съм го споменал,като най модерният Индо-европейски език).
                                Пак трябва да обърнем внимание на методологията. Фонетичните промени в съвременния английски нямат отношение към въпроса. Ако ще разсъждаваме по тая линия, трябва да гледаме фонетичните промени в съвременния български - как от панталони (< св. Пантелеймон) са се получили гащи.

                                Comment

                                Working...
                                X