Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лингвистични отклонения

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Stan написа Виж мнение
    Ами прав е човекът, сбъркан ни е езикът. Българският е сигурно единственият език в света, в който мъжкия полов орган е в женски род - п.шка. А за капак думата за родител от мъжки род, е с окончание за женски - баща.
    Сещам се за поне две трибуквени думи за мъжки полов орган, които са си от мъжки род... Родител от мъжки род е и "отец".

    изобщо чуджите езици са трудна работа...

    Quae fuerant vitia, mores sunt.

    Comment


      #17
      Кухулин написа Виж мнение
      По-възрастните хора и днес помнят Красна поляна като Коньови поляни/Коньовица
      Нерде Красна поляна - нерде Коньовица?
      Казвам ти го като коньовичар-кореняк.

      П.П.
      Твърдението ти даже звучи малко нещо обидно, тъй да се каже...
      "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
      FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

      Comment


        #18
        Изчезнал Безследно написа Виж мнение
        Дори и в древните езици е така.
        На иврит "баща" е с женско склонение - אב - אבות

        Рудименти от матриархата, най-вероятно...
        Хаха, много свежа хипотеза

        В такъв случай נשים най-вероятно е модерен патриархален конструкт

        Изчезнал Безследно написа Виж мнение
        Нерде Красна поляна - нерде Коньовица?
        Казвам ти го като коньовичар-кореняк.

        П.П.
        Твърдението ти даже звучи малко нещо обидно, тъй да се каже...
        Да бе, много са далеко Едно време сигурно е била някаква обща местност и после се е разделила на две, кой знае.

        Comment


          #19
          Нещо, което така и не мога да разбра и приема:

          "Благодаря за което."

          Сега, има ли запетая след "благодаря" или няма? И какъв е въобще смисъла? За първи път чух "Благодаря за което" преди много години в някакво предаване по БНТ и се зачудих, защо жената, която го каза спря да говори. Очаквах да продължи и да каже каквото има за казване. След това започнах да го чувам все по-често и накрая разбрах какво точно се казва със въпросното словосъчетание.

          Другото нещо, което изключително много ме дразни е думичката "иновативно" и всичките ѝ деривати. Използва се за щяло и нещяло. Явно е модерно да сме модерни.

          Comment


            #20
            Рак - Раци
            Влак - Влакове
            Крак - Крака
            Иди го учи тоя език, както ми каза един черен от Того навремето в ТУ-то.
            http://www.bukvite.com

            Comment


              #21
              Това остатъци от двойственото число ли са?


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #22
                Някои са остатъци от двойственото число (крака, ръце), други са остатъци от старобългарските склонения (раци, краци, тоци ).

                Comment


                  #23
                  miau написа Виж мнение
                  Нещо, което така и не мога да разбра и приема:

                  "Благодаря за което."

                  Сега, има ли запетая след "благодаря" или няма?
                  Ако изразът е самостоятелен, няма. Ако е част от изречение, запетайка има преди "благодаря". Примерно:

                  "Ти ме спаси от лапите на хищника, благодаря за което." Друг е въпроса, че е много по-правилно да се каже "Ти ме спаси от лапите на хищника, за което ти благодаря", но да не издребняваме.

                  Comment


                    #24
                    Постмодерен артистичен изказ

                    Comment


                      #25
                      Гиго написа Виж мнение
                      Ако изразът е самостоятелен, няма. Ако е част от изречение, запетайка има преди "благодаря". Примерно:

                      "Ти ме спаси от лапите на хищника, благодаря за което." Друг е въпроса, че е много по-правилно да се каже "Ти ме спаси от лапите на хищника, за което ти благодаря", но да не издребняваме.
                      Не че е по-правилно, ами така си е правилно. Преди време бях чел някъде, че този начин на изразяване(благодаря за което) е навлязъл от сръбския, защото там имали подобни конструкции, ама сега не мога да намеря статията. Иновативни сме, няма две мнения по въпроса.

                      Comment


                        #26
                        Интересно ми е следното: ако имахте време, кой език бихте искали да научите и защо? Би могло да е свързано с професията ви, с хобитата ви или ей така, просто защото ви е интересно да научите нов език. Примерно аз доста бих искал да науча японски, защото гледам доста анимета и би било страхотно да ги разбираш в оригинал и да не се занимаваш със субтитри. Освен това, езика е доста благозвучен и винаги е удоволствие да го слушаш.

                        Comment


                          #27
                          Английски . Ама да е наистина на много добро ниво, а не като сега. Френски. Хич не ми харесва, но ми трябва. Холандски- звучи ми като езика на орките, но би ми бил полезен. Арабски. Мандарин.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #28
                            Френският е много красив език... когато го говори жена. С мъжки глас ми е малко... Иначе мандарин и арабски в професията ли ти трябват или просто от желание за научаване на езици?

                            Иначе аз в момента уча немски. Доста полезен би ми бил, тъй като има голяма по обем литература на този език.

                            Относно английския - и на мен ми се иска да съм по-добър отколкото сега. Бих казал, че към момента съм на 75-80% вещ. За доста технически и специализирани термини обаче трябва да прибягвам до речник.

                            Comment


                              #29
                              Много често съм усещал нужда от познаването на протосемитския в дълбочина. Ако някой ден реша да посветя 5-6 години в изучаването на език, сигурно ще е той. ИМХО, един от най-мощните инструменти за вникване в човешката история, особено при сравнителен анализ с ПИЕ.

                              Comment


                                #30
                                Какво е протосемитски? Езикът на Саргон Древния?


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X