Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Армиите през 30 годишната война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Армиите през 30 годишната война

    С какво са стреляли мускетарите, след като има фитилен и ротационно - искров, а след войната се популяризират и кремъклиите?Има ли друг вид пехота освен мускетари и пикеньори?Други освен татарите, племената в Америките и племената в Азия иползвалили са активно лъка, примерно някои е опълчение, сещам се за руското?Какво става с арбалета?Използва ли се още?Настъпват ли промени във флотата?

    #2
    През периода 1618-1648г. изграждането на големите флотове е в зародишен етап, а корабите преживяват бурна еволюция. През 1609г. в Англия Финеас Пит построява Принс Роял с 55 оръдия, който е първият линеен кораб в света. Преди това галеоните от времето на кралица Елизабет I, с които е разбита Армада са доста по-малки по размери средно 600-800 тона. Тук изведнъж скачаме на 1200 тона. После се появява и Соверин ъф да сийз, за който Чарлз I налага специален корабен данък - първият 100 оръдеен кораб построен през 1637г. Говорим за истински морски оръдия, не за пльокала като на Хенри Грейс а дьо /Грейт Хари/ на Хенри VIII Холандците побеждават испанците при Кале през 1639г. и Мартин Тромп Старши за първи път прилага килватерната тактика вместо тактиката на "рояка".
    П.В.

    Comment


      #3
      Мускетарите са стреляли изключително с фитилни мускети. Арбалети са ползвали, но по-ограничено. Лъкове - турската армия, китайската армия, манчжурската армия. Не са някакви си "племена". Англичаните май също имат подразделения с лъкове, но това са някакви домашни части, в контитененталните сражения не ги ползват.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        С какво са стреляли мускетарите, след като има фитилен и ротационно - искров, а след войната се популяризират и кремъклиите?Има ли друг вид пехота освен мускетари и пикеньори?Други освен татарите, племената в Америките и племената в Азия иползвалили са активно лъка, примерно някои е опълчение, сещам се за руското?Какво става с арбалета?Използва ли се още?Настъпват ли промени във флотата?
        Мускетарите ползват фитилни мускети, т.к. са евтини, прости за поддръжка и ползване. Иначе ранни кремъчни механизми се срещат из английските драгуни и по Скандинавията, потърси из мрежата за snaphance - механизъм, за микеле. Те обаче са все още усложени и не успяват да получат масово разпространение по време на войната.
        Освен мускетари и пикиньори - има гренадири, пионери части, охранители (трабанти), артилеристи, обозници...
        Лъкове се ползват и от полските хусари (освен всичко друго, то май само оръдия не носят на конете си).
        Арбалети не съм чел да се срещат, поне по бойните полета на Европа. Няма как да се конкурират с барутните ръчни оръжия и леката шведска артилерия.
        За флотата Де Ройтер е отговорил, аз бих добавил че гребните кораби окончателно отпадат от сериозните бойни действия и ролята им става охрана на пристанищата и вид наказание за дреби провинения.
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          #5
          Юлиан Август написа Виж мнение
          Арбалети не съм чел да се срещат, поне по бойните полета на Европа. Няма как да се конкурират с барутните ръчни оръжия и леката шведска артилерия.
          Срещал съм че добрите арбалети са били по-скъпи от ранните мускети, дето все пак са една тръба с отвор за възпламеняване и механизма на фитила. Може би малко по-добрата ефективност на арбалетите над ранните мускети, не е оправдавала разликата в цената.
          Възможно е ако са ползвали арбалети, то да са такива останали по арсеналите(особено немските) от предишният век. Например в арсенала на Тауър, има работещи арбалети дори през 1939-та. Планирали са да въоръжават опълчението за което е нямало огнестрелно оръжие.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            #6
            До 1660г. мускета с фитилен затвор е най-масовото огнестрелно оръжие в Европа - използва се от всички големи наемнически армии, като в отделни случаи имаме на лице подобрения или модификации, за които вече се спомена. Милекето е използвано от испанците и османците (последните използват 100% мускети в редовните си части - йеничарите, възможно е чат пат да е имало азеби с лъкове, но през XVII век едва ли.) Освен еничарите, османците използват и нередовна пехота въоръжена с мускети, вероятно с по-ниско качество - наречени левенди, които се набират най-вече в Босна, Албания и в централните части на Мала Азия.
            След 1660г., първо шведите, след това и французите започват поетапно да превъоръжават редовните си полкове с кремъчни мускети (кремъклийки), като "модата" е последвана и в останалите части на Европа. Напрактика, към 1700г., кремъчния затвор се е наложил като единствен масов вариант при мускетите.

            Освен "революцията" при корабите, през 20-те години на XVII имаме сериозен скок в артилерията - шведите под контрола на Густав Адолф и Лернарт Торстенсон въвеждат мобилна, полева артилерия, която се разпределя на полково и армейско ниво. Намалява се калибъра на оръдията, олекотяват се, повишава се скоростта на стрелба, далекобойността и качеството на барута. Реално, до 1648г. Швеция има безпрецедентен превес в качеството на артилерията по отношение на останалите европейски армии.

            Comment


              #7
              Много ме заинтригува с китайците.За онея степни варвари знам.Разкажи ми повече за китайците.Знам че не те измислят мускета, а големите оръдия.Мускета е европейски.Наистина се интересувам от периода края на династия Минг - ок 1590-1640 в Китай.Япония спира да бъде интересна още през 1620.

              Comment


                #8
                Гренадири ли?Те не се ли появяват по към 1730-40 в Прусия?Че е имало гранати преди това, имало е, но специални гренадири се появяват тогава мисля...кажи повече за тях.

                Comment


                  #9
                  Боен Славец написа Виж мнение
                  Гренадири ли?Те не се ли появяват по към 1730-40 в Прусия?Че е имало гранати преди това, имало е, но специални гренадири се появяват тогава мисля...кажи повече за тях.
                  Гренадири има откакто има и гранати
                  По това време (17 век) гренадирите все още вършат реално работата, от която идва и името им - мятат гранати. Да не забравяме, че военните действия по това време основно се състоят в обсади и точно там гренадирите си идват на мястото. Освен на ръка, гренадирите хвърлят гранатите и с ръчни мортири. Те като цяло са специализирани части.

                  Click image for larger version

Name:	1672_1.jpg
Views:	1
Size:	49.2 КБ
ID:	548781 Click image for larger version

Name:	1920px-Hand_mortar_in_the_british_museum_2013.JPG
Views:	1
Size:	102.5 КБ
ID:	548782 Click image for larger version

Name:	c6e307bd4126e3822406e2f3cd567429.jpg
Views:	1
Size:	69.5 КБ
ID:	548783 Click image for larger version

Name:	btv1b102178145.JPEG
Views:	1
Size:	388.1 КБ
ID:	548784

                  По-късно вече ги "поизлъскват" и им отнемат основната работа (развитието на артилерията си казва думата) и те се превръщат в онзи образ, за който се сещаш. Въпреки това, в арсенала на по-късните гренадири също се запазват гранати, но основното им оръжие е кремъчния мускет.
                  Quae fuerant vitia, mores sunt.

                  Comment


                    #10
                    Мисля, че ти трябва доста тренировка, за да можеш да метнеш граната от 100-150 метра на 10-20 метрови стени при обсада.Трябва да си на безопасно растояние от мускетите и най - вече от оръдия по стените.

                    Comment


                      #11
                      10 - 20 метровите стени през 17 век ще приключат още първия ден. Вобан, Кегорн и колегите им са се стремяли нищо да не стърчи над контраескарпа.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Да, артилерията бързо води до преразглеждане на фортификациите. Стените остават в миналото (и, в някои случаи, там, където нямат достатъчно пари за да си модернизират защитата или пък на места, които са без такова значение (дълбоко вътре зад новите защити, базирани на валове). Т.е. фортификациите, за които са предназначени подобни гренадири са от друг тип.

                        Comment


                          #13
                          За Микелета, снапхенс, снаплок и всички разновидности на кремъчния механизъм съм проверил.

                          Comment

                          Working...
                          X