Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Папеса Йоана

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Папеса Йоана

    Здравейте, не намерих такава тема във форума затова реших да я пусна. Ако вече е има такава тема се извинявам. Та въпросът ми е дали папеса Йоана е само легенда или реално съществувала личност.

    #2
    Легенда.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Според повечето историци - папа Йоан VIII Ангелът(855-858) или по-известен като папеса Йоана е бил(а) реална историческа личност.Поне на това мнение беше покойният ми преподавател по Средновековна обща история в ПУ "Паисий Хилендарски" - гр.Пловдив - проф. дин Йордан Николов.
      За повече информация обаче прочети в книгата на гръцкия публицист от 19в. Емануил Роидис - "Папеса Йоана".Тя има 2 издания на български език - 1 от 1985г. и 1 от 1987г.

      Comment


        #4
        Папа Йоан 8 е реален, папеса Йоана - не. Ако Йордан Николов е бил друго мнение, то това не е мой проблем. А книгата на Роидис и просто роман. Макар, че ме кефеше характеристиката на Карл Велики - жънеше глави и лаври с дългия си меч.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Каквато и да е истината,един факт обаче е безспорен.И до днес при избора на нов папа има един ритуал - качват новия папа на една маса,облечен само по риза,а отдолу чисто гол.След това всеки кардинал минава и наднича под ризата за да се убеди дали папата има атрибутите необходими за да бъде определен за мъж.
          Според френския писател Франсоа Рабле(1494-1553),този ритуал е следствие от случая "Йоана".

          Comment


            #6
            Аз пък съм чел че сядал на стол с дупка на седалката. Това не е ли пак градска легенда?
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment

            Working...
            X