Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сериали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Наивната битка в първа серия и елфическият вид на главният герой ме отказаха. Утер от Беданбанг заслужаваше по-добра съдба.
    Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

    Comment


      #77
      Dinain написа Виж мнение
      Какво ще кажете за едно сравнение с "Викинги"?
      Този е исторически далеч по-достоверен (въпреки, че е по роман) във Викингите е страшен буламач от личности, събития и периоди, измислени жреци и обреди, не ебават да носят шлемове и ризници по време на бой и тн. и тн. с други думи гледам го само по навик
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #78
        Хъм, мисля че и този е пълен с исторически недомислици (т.е. и двата са на сходно ниво), но той романът не е и замислян като "исторически достоверен", та, предполагам, си е простимо (ясно е, че историческата достоверност стои някъде в дъното на приоритетите, когато правят серила/филм, ако въобще я включват). А ако говорим за битките, оръжията и прочее, май двата са си съвсем на едно и също ниво (стандартното ниво, общо взето).

        Comment


          #79
          Стигнах до епизод 7 на "Готъм". Оказа се много приятно сериалче. И актьорите дават всичко от себе си и атмосферата си я бива. Препоръчвам го, ако някой е почитател примерно на Batman Begins (2005) - вероятно ще го хареса.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #80
            Warlord написа Виж мнение
            Този е исторически далеч по-достоверен (въпреки, че е по роман) във Викингите е страшен буламач от личности, събития и периоди, измислени жреци и обреди, не ебават да носят шлемове и ризници по време на бой и тн. и тн. с други думи гледам го само по навик
            Ами на мен личностите и събитията нищо не ми говорят, както и предполагам на 99.99% от зрителите, така че това не ме вълнува. Средновековни сериали се навъдиха много, като естествено в тях се слага щипка фентъзи (жреци, обреди, магии, видения и т.н.).

            Това, което ми направи впечатление е, че и в двата сериала викингите са диви и свирепи войни, а англичаните винаги са някакви хленчещи страхливци, които се предават един друг, а ако случайно има някой доблестен между тях, той успява единствено да загине геройски (а.к.а. бащата на Утред от Бeбaнбург, после цар Етелред, старейшината Ода и т.н.) - но предполагам това е стереотипа и е ок

            Просто "Викинги" се коментираше много, а "Последното Царство" май не се е споменавал досега, та се учудих. Откъм достоверност - ами то само до 5-ти епизод на главния герой му се случиха толкова приключения и обрати, че вече изглежда статистически невероятно, та какво остава за по-нататък - може да се появят и дракони. Важното е да има зрелище и да не е прекалено инфантилен сюжетът.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #81
              Малко разбор на The Last Kingdom, гарниран с лек английски хумор от един от добрите кнали в Тубата за археология, средновековно военно дело и т.н.:



              Накратко - пълно с клишета и недомислици.
              На мен ми стигат бутафорните костюми ала "Хан Аспарух" да ми развалят настроението.
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                #82
                Този е празен хейтър Защо имало факли през деня? Как иначе да осветяват затворените/мрачни помещения?
                И бащата на Утред не е никакъв крал или цар, а "ealderman" (както и другите с него), което аз си го превеждам като "старейшина" - което както става видно по-късно, може да е титла дори без никакви земи и селяни.
                "Критиката" на тактиката на битката е смешна - той щял да удари във фланг - ами в изрязаните кадри саксонците планират точно това: разделят се на две групи, едната атакува фронтално, което е отвличащата атака, за да може втората група да се промъкне и да удари викингите във фланга - но дисциплината се разпада и втората група също се втурва на фронтална атака, за да не изпусне клането, решили, че викингите отстъпват и са вече разбити; а всъщност това е привидно, и втората група на викингите тогава ги удря в тил.
                Наистина злобен хейтър, ама си го признава на 7:45 - грешно листо
                Last edited by Dinain; 26-04-2016, 22:31.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #83
                  Иде реч защо да горят факли отвън. Това да е само, бива, ама то... Пича е малко дребнав, но не е чак хейтър и от Средновековие поразбира това-онова. Аз с някои клишета вече съм свикнал, дразни ме само бутафорията тип Game of thrones, дето си я имаше и във Викинги. Атмосферата е една такава, че само Ханко от село Осеня ми липсва
                  Quae fuerant vitia, mores sunt.

                  Comment


                    #84
                    Последното кралство е част от Саксонските хроники - една от сериите книги на Бърнард Корнуел (ако случайно не знаете - това е автора на серията за Sharpe, която бе основа на известния сериал с Шон Бийн от 90-те). Специално той като писател е средно добър, но откъм история книгите му са доста изпипани. Той е и автор на може би най-добрата поредица за крал Артур и като роман и като историческа правдоподобност - The Warlord Chronicles (преведени и издадени и у нас като Кралят на зимата, Врагът на Господа и Господарят на войната). Сериалът Последното кралство обаче страда от липса на достатъчно финансиране, което си личи на доста места.
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      #85
                      Е, не беше "старейшина", а владетел, да речем, нещо от типа на "княз" или нещо подобно. Поне в книгите. А самата поредица не мисля, че има претенциите да е историческа (т.е. да описва някакви реалистични събития). По-скоро си е типичният "исторически роман", една идея над фентъзито. Впрочем, "Шарп" не е много по-различна работа, като пак книгите са малко по-исторически от сериала. Разликата е вероятно в това, че в сериала ("Шарп") са вложени повече пари, отколкото в "Последното кралство". Недофинансираността си личи.
                      А битката беше много зле, но и във "Викинги" е същата работа, така да се каже, типични кино-клишета (в книгата беше описана по-смислено). И всичко си е пълно с типичните псевдосредновековни клишета.

                      Comment


                        #86
                        Серията за Артур я препрочитам редовно, но саксонските хроники от сумати време ги подхващам и така и не ги довършвам. Освен това е леко дразнещо пълното самокопиране. Саксът Дерфел, бранещ заедно с неблагодарните брити цивилизацията срещу невероятно дивите саксонски варвари, абсолютно по нищо не се различава от езичника почти викинг Утред, бранещ заедно с неблагодарните сакси цивилизацията срещу невероятно дивите датски варвари.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #87
                          Gollum написа
                          Е, не беше "старейшина", а владетел, да речем, нещо от типа на "княз" или нещо подобно. Поне в книгите.
                          Не знам за книгите, в сериала (за който става дума) многократно и недвусмислено го наричат "ealderman", както и титлата, за която претендира синът му Утред.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #88
                            Да, ама елдерман не се превежда със старейшина. Аристократ, при това не дребен. Може да се възприма като барон или граф.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #89
                              Или префект, или магистрат. ЕaldОrman също се пишело.
                              Сега се зачетох, аз го свързвах с elders, а англо-саксонския период от 8-9 век ми е много далеч...
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                #90
                                най-добрата поредица за крал Артур и като роман и като историческа правдоподобност
                                От гледната точка на съвременната история - а именно, че няма реално доказателство за съществуването на Артър, историческата правдоподобност за него е малко спорна . Именно затова и всеки, захванал се с него във филми и сериали, не може да сбърка - няма какво.

                                Comment

                                Working...
                                X