Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сериали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа Виж мнение
    Толкин има нещо подобно, но сега не се сещам къде съм го чел - нещо като хроники, които отразяват няколко гондорски войни, случили се много десетилетия преди събитията във "Властелина...", точно такъв "сух" стил (той е наподобявал такъв род хроники). Може би ще ти допаднат.
    А "Силмарилион" е сказание, сборник с митове, друга "бира". На мен много ми допада, но си е въпрос на това какво те кефи.

    А за оцеляването през Зимата... не виждам как реално би могло да стане, ама това друг въпрос. По-скоро изгиват, ако се падне наистина дълга зима и десетилетия по-късно тези, които са мигрирали и оживели на юг се връщат и тоново заселват тези земи. Между другото, Ле Гуин имаше един роман с донякъде подобен тип планета с много дълги сезони - мисля че бяха по 40 години всеки, но там бяха редовни, т.е. винаги са по-горе долу толкова дълги и може да се познае кога ще дойдат. Населението беше изцяло номадско, т.е. преселва се на различни места, в зависимост от това кой сезон е. Но тук сезоните явно са с различна дължина и няма някакъв редовен ритъм, а както се падне. И дългите зими са достатъчно нарядко.
    Май меше "Землемория", но може и да се бъркам, понеже имаше подобна с едни главанаци и таласъми! На любителите препоръчвам Гуляковски.

    Comment


      Книгата се казва "Лявата ръка на мрака"
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        Dinain написа Виж мнение
        От тази гледна точка Рамзи несъмнено беше въпрос на време да умре, но и Джон Сноу трябваше да загуби битката.
        Някой трябва да ги язди тия дракони. Злите езици шепнат, че Джон затова се радва на такъв плот армър

        Comment


          А на третия кой ще е?
          Сънят е слаб заместител на кофеина!

          Comment


            Нямам идея. Може да даде фира по пътя

            Comment


              Малолетната убийца.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Не, бъркате се и двамата, не е някоя от петте книги от цикъла за "Землемория", нито "Лявата ръка на мрака", макар че е от същия (хейнски) цикъл, така да се каже - тя има цяла поредица книги в нея. Казваше се (сега проверих) "Планета на изгнаници" (Planet of Exile), планетата имаше много дълга "година" (60 земни) и съответните по дължина сезони. Идеята беше, че заселниците не можеха да се приспособят, но в крайна сметка се "сляха" (културно и биологически) с туземците. САмата колония беше останала изолирана, което после се използваше в един друг роман. Ма както и да е, не е по темата.

                понеже имаше подобна с едни главанаци и таласъми
                За главанаци се сещам само за съответният цикъл на Стругацки (кучетата-"вампири" от Саракш), а таласъмите - къде ли не (да речем, в "Резерват за таласъми" на Саймък ).

                ---
                По-скоро тя - тук съм съгласен с Торн, натам отиват нещата поначало. А не съм убеден, че в текста Сноу ще го съживяват - май там цялата тази работа с връщането обратон в игра почти я няма. Ма кой го знае, де - и да го съживят, логично е да свърши като поддръжник на Денерис накрая. То затова и ми беше скучно от един момент - ясно е накъде отиват нещата, а пък линията на Денерис поначало ми е много фантастична и безинтересна.

                Comment


                  Thorn написа Виж мнение
                  Малолетната убийца.
                  Няма логика. Най-често се спряга Тирион, но има доста силни аргументи срещу това.

                  Comment


                    Ммм, приятно е да се види единственият реален (и мислещ) политик във Вестерос . Може би ако не го бяха премахнали по такъв начин, би имало нещо интересно за накрая.

                    Comment


                      Рууз Болтън също трябва да е в тоя списък, ако визираш мъже с власт. Иначе бабата, кралицата, Тирион, Бейлиш, доста са умните.

                      Comment


                        gollum написа Виж мнение
                        Казваше се (сега проверих) "Планета на изгнаници" (Planet of Exile)
                        и била от 1966 г. А през 1982 Брайън Олдис пише за земна експедиция на населена с диваци планета с астрономически правдоподобен цикъл и хилядолетни сезони. Препоръчвам първата част - "Хеликония Пролет", втора и трета май бяха излишно увъртяни.
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          И аз сега се поразрових, та Голъм е абсолютно прав, благодаря за уточнението, но все пак "галактиката" съм я изчел преди 20+ години!
                          Иначе главанаците от Саракш често присъстваха в съня ми!

                          Относно темата: все пак това е виртуален свят, няма как всичко да е автентично, но е удоволствие за мен да следя дискусията!

                          Живи и здрави.

                          Comment


                            bukvite написа Виж мнение
                            Ъ? А Станис, който атакува, пак с конница, тъкмо като диваците на Манс щяха да колят наш Джони?
                            А, тати Ланистър дето дойде да спаси Кралски чертог, тъкмо кога войската на Станис бе стигнала стената... Като цяло е чест похват в сериала.
                            Старият Ланистър (Тийвин ли се казваше?) дойде, но беше толкова драматично/в последния момент.

                            За Станис срещу диваците, да, бях го забравил - но пак показва plot armor за Джон Сноу.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              pnp5q написа Виж мнение
                              Не знам, Рамзи показа поразително себевладеене, когато интереса му го налага - мисля, че имаше потенциал за голям владетел. А за битката на Джон Сноу се колебая - играха два фактора - дипломацията на Санса (но най-вече тарикатлъка на Петир) и евентуално някакви мистични причини - ако доразвият значението на кончето на изгорената принцеса. Иначе това за побеждаващите тарикати и умиращите непоколебими е много добро - ама в такъв случай Денерис от няколко сезона си го търси. И смея да предполагам, че пазят Джон Сноу да й сервира хубБавка изнИнадка - такива изводи си правя от видението на Бран за баща му като млад.
                              Рамзи беше изцяло лош и праволинеен от тази гледна точка. Сериалът показва как праволинейните герои, независимо абсолютно добри или абсолютно лоши, си намират майстора, а тези, които са по-умели в дипломацията и склонни да правят компромиси, оцеляват. Това един приятел ми обърна внимание де, аз не го бях забелязал - забелязвах, че просто главните герои умират изненадващо и сякаш това е запазената марка.

                              Тийвин Ланистър и той спада към праволинейните лоши персонажи, макар и един от най-опитните пълководци и политици с визия - просто искаше да контролира всичко и всички винаги, и закономерно притисната в ъгъла опозиция (в лицето на осъдено на смърт джудже) предприе отчаяни мерки с арбалет в нужника.

                              Но тази логика наистина не важи за Джон Сноу и Денерис - колкото и да са безкрайно зле в дипломацията, колкото и наивни решения да вземат, сценарият неизменно намира начин да ги изтика напред, и това почва да дразни.

                              Наистина както беше отбелязано, Сноу трябваше да умрял поне 3 пъти вече заради недалновидни тактически решения, а умря само веднъж и на всичкото отгоре го съживиха.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                май там цялата тази работа с връщането обратон в игра почти я няма.
                                Бих посочил все пак Lady Stoneheart, която е върнатата Катлийн, но да... не е същото.
                                http://www.bukvite.com

                                Comment

                                Working...
                                X