Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сериали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз нямам проблем със сюжетните линии в книгите сами по себе си - просто не виждам смисъл от тях в този им вид (лично мнение, разбира се, пък и не съм писател, така че гледам на това като читател). Лесно биха могли от книгите (дотам, докъдето съм ги чел, май четвъртия том, но не съм сигурен, отдавна беше) да се съставят пет-шест самостоятелни романа - по-кратки, по-фокусирани и вероятно по-интересни, без при това нещо да пострада. Но главният проблем за мен е, че няма кой знае какви интересни герои, за чиято съдба да ми пука особено, та да съпреживявам и да се чудя какво ще се случи (то е доста очевидно какво ще стане в повечето случаи). А интригите не са чак такива, че да са интересни сами по себе си - предимно простовати неща и глупави постъпки. Един що-годе читав политик (т.е. човек, който постъпва осмислено, а не просто се самосъжалява) имаше и го затри по средата (то е ясно защо е необходимо, но все пак...).
    Та явно е въпрос на вкус, просто мен не ме грабна особено. Но то рядко така или иначе ми се случва с фентъзитата по някаква причина (поне с "дългите" поредици). Виж, настолната игра ми допада .

    Comment


      Ревюта като това ме отказаха от книгите. Стоя далече от тях

      Comment


        Лонганлон някога пишеше тук. Между другото първите томове не са лоши, стават и се четат бързо. Но проблемите постепенно се натрупват с всеки следващ, та накрая (ме) отказаха да продължавам нататък. Но си е въпрос на вкус - на много хора им харесват.

        Comment


          Zalmoxis написа Виж мнение
          Ревюта като това ме отказаха от книгите. Стоя далече от тях

          http://kaka-cuuka.com/knigi/tants-s-drakoni/#more-799
          Автора на този блог също е сложил ниска оценка на Hunger Games, което за мен прави оценките му невалидни Иначе пише хубаво.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Аз съм перверзник. Обичам да чета исторически книги. История в академичен стил. Цялата "романтична" част на сагата ми е дълбоко безразлична, но чета с интерес всичко за историята на Асос и Вестерос, за географията, за политическото устройство и даже за архитектурата. Едни "академични" "История на вестероската хептархия в епохата на Таргариените" или "Свободните градове на Западен Асос между падането на Валирия и завоеванията на Денерис" ще ги чета с интерес без въобще да ми трябват принцове и принцески, зли триметрови рицари и злобни дзверове да ми развалят удоволствието.

            И ни най-малко не се майтапя.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              О, това вероятно и аз бих го чел с известно удоволствие. Да се махне цялата "врява" би било положително. От друга страна, ако го сравниш с реалната история, донякъде залегнала в основата (поне що се отнася до Вестерос) - не мислиш ли, че е далеч по-интересна? Т.е. много повече интриги, обрати и политически игри, отколкото са успели да се поберат в тези пет ли са колко, тома.

              Comment


                Ми, не, реалната война на розите не ми е предизвикала интерес. Нещо не съм фен на западния 15 век, нито бургундците са ми интересни особено, нито изпълненията на Калмарската уния, нито финала на стогодишната война и гнусотиите на Луи ХI.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  Ами в такъв случай няма ли да се получи нещо като Силмарилион?
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Въобще не. Силмарилион е точно това, което не искам. Сборник сказания с ударения на чутовни герои, любовни истории и дракони. Искам нещо далееееееееч по-сухо и безпристрастно.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      Аха май разбирам. На мен също би ми било интересно да прочета как северняците оцеляват зимата, подробна история за строежа на стената, схеми на крепостите, отношенията между отделните области и как са се обсобили, и разбира се антропологията в най-общият смисъл на термина.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Толкин има нещо подобно, но сега не се сещам къде съм го чел - нещо като хроники, които отразяват няколко гондорски войни, случили се много десетилетия преди събитията във "Властелина...", точно такъв "сух" стил (той е наподобявал такъв род хроники). Може би ще ти допаднат.
                        А "Силмарилион" е сказание, сборник с митове, друга "бира". На мен много ми допада, но си е въпрос на това какво те кефи.

                        А за оцеляването през Зимата... не виждам как реално би могло да стане, ама това друг въпрос. По-скоро изгиват, ако се падне наистина дълга зима и десетилетия по-късно тези, които са мигрирали и оживели на юг се връщат и тоново заселват тези земи. Между другото, Ле Гуин имаше един роман с донякъде подобен тип планета с много дълги сезони - мисля че бяха по 40 години всеки, но там бяха редовни, т.е. винаги са по-горе долу толкова дълги и може да се познае кога ще дойдат. Населението беше изцяло номадско, т.е. преселва се на различни места, в зависимост от това кой сезон е. Но тук сезоните явно са с различна дължина и няма някакъв редовен ритъм, а както се падне. И дългите зими са достатъчно нарядко.

                        Comment


                          За всеки който търси исторически сериали - НЕ ГЛЕДАЙТЕ REIGN. Това е фентази версията на историята на Мария Стюарт хи хи Приликата на имената на героите не е случайна, но ако намерите исторични събития - авторите са ги допуснали абсолютно случайно
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            gollum написа Виж мнение
                            Толкин има нещо подобно, но сега не се сещам къде съм го чел - нещо като хроники, които отразяват няколко гондорски войни, случили се много десетилетия преди събитията във "Властелина...", точно такъв "сух" стил (той е наподобявал такъв род хроники). Може би ще ти допаднат.
                            А "Силмарилион" е сказание, сборник с митове, друга "бира". На мен много ми допада, но си е въпрос на това какво те кефи.
                            en.wikipedia.org/wiki/Unfinished_Tales

                            Comment


                              Може да звучи интересно, но според мен не само оцеляването през зимата, ами оцеляването през лятото ще е невъзможно. Доколкото съм обърнал внимание, в света на ГоТ сезоните траят по 7 години. Нито тотално замръзване могат да преживеят (какво ще ядат?), нито пустинизация, която би настъпила при 7-годишно лято (същия въпрос). Въобще не се връзват миграции с тези многовековни династии, традиции и истории за наследствени замъци от пра-пра-пра-прадядото, дето казват че бил дори видял дракон на живо и т.н. Или пък всеки път като заявят, че Черната Стража пазела Вала от 1000-1200 години (или нещо от този род) и се чувствам интелектуално обиден. От кого го пазят, ако самите те трябва да замръзнат до -40 градуса, а за диваците от северната страна да не говорим въобще - те трябва да умират всяка зима и да възкръсват всяка пролет. И изрично казват, че диваците не са били минавали южно от стената от 300 години (имаше такава реплика). То при такъв климат ме съмнява да е възможно съществуването на нещо повече от диви племена-номади, нищо общо с уседналата хилядолетна цивилизация, която е описана.

                              Абе, мани.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Доколкото помня от книгата, сезоните не са постоянни, т.е. "нормално" има къси сезони (може би подобни на нашите), но от време на време има "дълги зими", т.е. аномално дълги сезони, обаче не са на някакви правилни интервали и очевидно не могат да се предвиждат. Т.е. нещата са доста по-неопределени (веднъж попаднах на един астроном, който беше събрал няколко възможни обяснения за това да има реална планета с подобен климат - и имаше такива; проблемът е, че може би ще е трудно да се развие живот в подобни обстоятелства). Така че може да се приеме, че от много време не е имало "истинска дълга зима" към началото но действието в книгите при това, наистина от много - никой от персонажите не помни такъв тип зима, доколкото си спомням, т.е. става въпрос за повече от няколко десетилетия. Иначе идеята е, че уж събират достатъчно храна, за да издържа съответния брой години, но... с това има известни проблеми.
                                Прав си, де, несъответствията с лопата да ги ринеш, трудно ще се навърже нещо реалистично. Но това е така при почти всички фентъзи поредици, за които се сещам. А самите голи номади, които в орди от десетки хиляди тероризират половината познат свят е толкова смешна, че нямам думи, поне както са описани тези орди от варвари. И то в цивилизации, които очевидно отдавна са овладели метателни оръжия като арбалети и лъкове.

                                Comment

                                Working...
                                X