Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сериали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Thorn написа Виж мнение
    И накрая натуралистично да покажат как намират тялото на този психопат. Чисто гол в замръзнало блато, едната буза му се отпорва докато го теглят от леда, другата изядена от животни.
    Yes please!

    Предполагам, че героинята на Денерис трябва да покаже как властта развращава или нещо подобно? Или как децата повтарят грешките на родителите си (напр. Джон Сноу бидейки пълен цървул точно като Нед Старк)?

    Comment


      Amazon написа Виж мнение
      Усещаш ги нещата
      Усещам ги, мани майтапа

      Amazon написа Виж мнение
      Никой не иска да гледа някакъв ватник с грозно тенекиено цукало с две дупки на главата, ръчкаш монотонно лошите с дълга пръчка с остро джелезо накрая и пищящ нещо неразбираемо, повлиян от страха и адреналина.
      Ааамм, подозирам, че и за този изтънчен фетиш ще се намерят ценители Но слава Богу, тяхното либидо е свързано най-вече с историческите възстановки и рядко им отделят филмов ресурс

      Thorn написа Виж мнение
      Между другото само мен ли ме дразни надутата кучка, която се готви да опустоши родината си с нахлуване на хунотатарски варвари и бомбардировки с напалм? И при нея се събират "положителните" герои?!
      Мен ме дразни още от първия сезон, откак си показа голата пуфкава снага от басейна. И не е спирала да ме дразни. Първо, нейните сцени са с понижено качество, по неясни за мен причини, и второ - играта и е отвратителна примерно 80% от времето. Направо необяснимо предвид харизмата на самата актриса. Адски ме кефи по разни предавания. Не е изключено да е заради драконите - може би гълтат бюджета за тая сюжетна линия и не стигат кинтите за свястна кинематография.

      Но си има и своите моменти де. Последно с пожара, дето изгори циганския катун - епика

      ПП



      Last edited by Кухулин; 20-06-2016, 20:26.

      Comment


        какъв е точно проблемът с кожените брони?
        Сънят е слаб заместител на кофеина!

        Comment




          Tе ви копия, кожени брони и напалм.
          Тактиката на използване на дракон може би е недостоверна исторически, ама на мен не ми дреме - една от най-добрите сцени досега IMHO
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            ValBo написа Виж мнение
            какъв е точно проблемът с кожените брони?
            Според експертите не защитават нищо друго освен самочуствието на носещият ги. Истинската текстилна защита (примерно гамбезон) се състои от много слоеве плат, примерно лен и подплънки. И дава много добра защита срещу режещи, или пробиващи удари. Ако се комбинира и с (добра) халчеста ризница си общо взето защитен срещу всичко освен удар с тежко копие, или разни специализирани срещу брони брадви и чукове.
            Спомняш ли си сцената от "Капитан Петко Войвода", дето ги накара да стрелят срещу него, докато държеше пред себе си чувал с вълна

            Един пич, не мога сега да му намеря канала, беше направил сам истинска халчеста ризница. Добра стомана и нитовани халки. Плюс дебела текстилна защита. Сложи я на манекен и не можа да направи нищо на манекена дори с двуръчен меч. И тук не говорим за максимилянова броня. Със същият меч преди това отряза с един удар водопроводна тръба
            Накрая успя да пробие бронята и гембезона с едно голямо копие и със засилка. Но върха проникна само два-три сантиметра. Демек ще те изкара от строя но няма да те убие.
            Въобще добре брониран войник не е било лесно да се убие. Има там книжки от онова време с картинки. Сваляш го на земята и го колиш като пиле.
            Last edited by Amazon; 20-06-2016, 20:54.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Не съм много съгласен с експертите.
              Кожените доспехи са били доста разпостранени по-това време. Самата кожа също има добри амортизационни свойства, а когато се гарнира с метални "капси" се справя доста добре с режещи и не много добре с пробиващи. Като се сложат няколко пласта, става доста сериозно като възможности. Изполвали са всякакви смоли за да я направят трудно пробиваема.
              А по-късно добавят и метални пластини. Никак не е за пренебрегване
              Сънят е слаб заместител на кофеина!

              Comment


                Гамбезонът е бил използван в много страни (включително в Сахара например) в продължение на векове като основна защита. Определено доста популярно защитно снаряжение, в много случаи, много страни и много епохи и най-популярното.
                Линдибейдж е показвал неща, направени от лен и вълна, които сам е правил, изглежда по-лесно от това да си направиш кожена броня.
                Отделно „броните“ от кожа по филмите са много, много тънки. Това не е кожена броня.
                Ето някои други клипове

                A detailed introduction and investigation on historical leather armour. Leather armour is a very interestin gtopic and in this video I dive into it's history...

                Slight correction - buff coats did sometimes have sleeves.

                Thrand and Marquez test the Medieval Shoppe Scottish Claymore against 15th century armour. They test it on Gambeson, Maille ( Chainmail armor ) and Plate ar...

                Comment


                  Ъъъ, Валбо, кожената "броня" по сериалите си е обикновена мека кожа, няма никакви защитни свойства. Няма кой знае какви доказателства за исторически кожени доспехи, но каквото вероятно се е ползвало, няма нищо общо с този вид кожа: специално обработена така че да стане изключително твърда. Такава се е ползвала в определени периоди, макар че няма и досега яснота за технологията на обработка (има предположения, но не и сигурност). А слагането на пирамидки няма да помогне, защото ще позволи на острието да се закачи и да се насочи към бронята, вместо далеч от нея. А капсите трябва да са доста нагъсто, за да дадат защита, макар че ще помагат срещу прорязване... там където ги има. Но срещу промушване - не особено.
                  Виж, това, което най-вероятно имитират кожените-доспехи-с-капси-а-ла-холивуд е нещо съвсем реално, просто не е изглеждало така - бригандина, т.е. припокриващи се стоманени (или железни) пластини с различни размери, защити или закрепени най-често на кожена основа и покрити с текстил (за речем, атлаз или нещо друго по така, ако собственика е богат или пък нещо по-не-така, ако е беден) за красота и защита - като кожената страна е вътрешна най-често, а не външна. Виж, този тип доспехи са били много добри, сходно ниво на защита с кован нагръдник, да речем и доста по-добро от стандартното гамбезон плюс халчеста ризница. Но не изглежда като коженките, дето ги носят в 90% от мувитата а-ла-средновековие.
                  А нещо като кожен гамбезон няма чак такъв смисъл - ще е твърде тежко и по-скъпо - защо да не е от текстил? Освен ако говорим за регион, където кожата е по-достъпна. А ако ще е нещо ламеларно а ла античните доспехи, защо да ползват кожа? Много по-добре е плат, например, лен, както са ползвали тогава. Същото важи и за вариантите на доспехи с пришити железа, които са били доста разпространени и популярни, особено на изток. Т.е. кожата си е ок материал, но както и текстила е основа за бронята, не броня сама по себе си , освен ако слоевете не са наистина много (нещо, което за кожата едва ли е толкова добър вариант) или кожата не е обработена така, че да стане много твърда и дебела (също е вариант). Но крайният резултат - както и при наистина дебелите гамбезони ще е че имаш доспех, който защитава добре, но е тежък, не много удобен за носене, запарва яко, т.е. доста по-неудобен е от метален доспех, като има едно предимство - по-евтин е за изработване. Котео - хубаво, но е странно, ако го носят очевидно богати и влиятелни персонажи, нали?
                  Въпросът е другаде, поне за мен: подобен род доспехи са евтините заместители, т.е. те са за тези, котио не могат да си позволят друго. Вижда се, че "стандартът" за Вестерос е кованият доспех, нещо а ла средата на XV-ти век (т.е. горе-долу като от войната, от която е вдъхновена и историята в книгите). Т.е. разни богати благородници и техните отрочета би следвало да са защитени по върховите технологии, а не по характерните за най-бедните войници.

                  ---

                  Торн написа
                  Между другото само мен ли ме дразни надутата кучка, която се готви да опустоши родината си с нахлуване на хунотатарски варвари и бомбардировки с напалм? И при нея се събират "положителните" герои?!
                  Мен ме дразнеше в книгата и тези части ги минавах по диагонал, а когато (май някъде в третия том) осъзнах, че накрая всички уж положителни персонажи (там такива нямаше въобще, като се замисля, може би с едно-две изключения сред второстепенните) ще се озоват пир нея, а тя ще триумфира, книгата окончателно ме отврати и я изоставих. Предполагам, че и в сериала е същото, съдейки по разговора ви, така че още една причина да не се занимавам да го гледам.

                  ---

                  Кухулине, не съм съгласен с теб - мисля си, че спокойно могат да се направят битките що-годе достоверни, без да се загуби от зрелищността. Какво се възприема като зрелищно до голяма степен е въпрос на свикване, още повече пък в този случай (какво се е наложило и се възприема като стандарт).
                  Както и да е, не ми е работа да говоря за този сериал, защото почти не съм го гледал (няколко серии от първия сезон и това е), така че спирам. Като се замисля, той си е на стандартното ниво, а такива глупости редовно ги има в уж исторически филми (във всеки случай, много по-исторически като намерение), така че няма какво да се придиря. Но като се има предвид в какъв форум сме, мисля че е нормално поне малко от малко да се опява .

                  Comment


                    Според експертите не защитават нищо друго освен самочуствието на носещият ги.
                    Вземи някой стар кожен колан и пробвай да го срежеш с нож, да видиш колко е лесно.
                    Що за глупости, не защитава нищо?
                    Естествено, че е по-добре от нищо или платнена риза - добър компромис между броня и всекидневно облекло. Плюс това, че спокойно може да е облекло, направено да изглежда като броня, един вид "ритуален доспех". В крайна сметка, тези "експерти" дето показват снимка на герои от разни филми и сериали (предполагаемо високопоставени) наистина ли очакват героя да се мота по цял ден в метална броня? Има си привилегии положението все пак.

                    Пък за ГоТ и "историческа достоверност" е доста смешно да се говори.

                    ПП

                    хихи
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      gollum написа Виж мнение
                      Кухулине, не съм съгласен с теб - мисля си, че спокойно могат да се направят битките що-годе достоверни, без да се загуби от зрелищността. Какво се възприема като зрелищно до голяма степен е въпрос на свикване, още повече пък в този случай (какво се е наложило и се възприема като стандарт).
                      Могат, разбира се, но ще струва много скъпо, дори и след въпросното "свикване". Няма как да е конкурентно. Просто историческите битки са били оптимизирани с оглед на победата, а не на телевизионната аудитория.

                      С други думи, ако HBO бяха налели рекордните $10 млн. в исторически издържана "читава битка", вероятно щеше да им е последната. Слава Богу, още не им е изпила чавка мозъка.

                      gollum написа Виж мнение
                      като се има предвид в какъв форум сме, мисля че е нормално поне малко от малко да се опява
                      Това ми е пределно ясно, но не ме радва.

                      Comment


                        Кожените колани не са изработени от същият материал, от който кожените панталони или ризи, да речем - предполагам си го забелязал . И, да, така обработена кожа си защитава добре, но има и проблеми - бая тежи и е доста неудобно, щото е много твърда и почти няма гъвкавост. А това, което показват по филмите видимо не е такава кожа, а си е обикновена тънка кожа, същата, от която се правят панталони, ризи и якета. Тя защитава горе-долу колкото и текстил със сходна дебелина.
                        А за другото си съвсем прав - никой не би ходил с доспех или нещо подобно всекидневно, особено пък извън участие в кампания.А дори и в кампания няма да носи нещо подобно всекидневно. Но тук пак имаме често срещан проблем с уж-историческото кино - масово средновековни и ренесансови персонажи носят всекидневно черна или в краен случай кафява/сива кожа. Както се сещаш, доста далеч от това, което реално се е носело, както като материали, така и (още повече) като цветове. Особено се забавлявах с някакъв сериал по "Мускетарите" преди време - там главните герои се носеха почти навсякъде като рокери, което доста ме дразнеше, защото съм свикнал с оригиналните гравюри, на които макар и да няма цвят (какви са цветовете научих по-късно) се виждат дрехите. Не мисля, че тук става въпрос за "зрелищност" (едва ли тя ще се загуби, ако се направи исторически достоверно, дори напротив) а просто за навик - това, което се възприема като нормално, благодарение на всички тези филми, където се налага като такова.
                        Ако правилно си спомням книгата (ГоТ) там подобен проблем нямаше, май се е появил в сериала (и подозирам, че е дан на навика и възприетия като нормален стил за тези неща в кино-света).

                        Comment


                          Мисля, че кожените брони (тези, които не са тотално изчанчени) представляват северняците и техния по-неошлайфан начин на живот, а кованите брони - упадъчните южняци. Между двете групи има и други разлики - обърнали ли сте внимание на акцентите на актьорите? Според мен броните имат за цел да предадат допълнително послание извън практическите подбуди. Например, след като сме гледали южняшките злодеи в продължение на няколко сезона в ковани доспехи, ще бъде странно някой от северните герои да се появи в лъскава броня, дори да може да си го позволи, не мислите ли? Тази разлика в броните е едно от първите неща, които забелязах в сериала, и според мен въобще не е случайна. Докато опасенията на Голъм нямат абсолютно никакво влияние в сериала.

                          Comment


                            Това ми е пределно ясно, но не ме радва.
                            Не знам защо? Или очакваш някакъв вид "отвореност"? Или защото теб сериала си те кефи както си е?

                            Могат, разбира се, но ще струва много скъпо, дори и след въпросното "свикване". Няма как да е конкурентно. Просто историческите битки са били оптимизирани с оглед на победата, а не на телевизионната аудитория
                            Хъм, защо си мислиш, че ще е по-скъпо? Как точно ще бъдат подредени фигурките на дигиталния фон едва ли много променя цената? А исторически достоверната екипировка (не говоря за сериала, а по принцип) също едва ли е по-скъпа кой знае колко. Ясно е, че с тези неща може да се прекали без никакъв смисъл (добър пример е "Властелина..."), но това едва ли е необходимо. Аз се сещам за добре направени битки (вярно, друг период) при много ниска себестойност, за което в други филми с многократно по.голям бюджет са направени много недостоверни битки, т.е. бюджетът не изглежда да е основното. Или смяташ, че консултантите ще струват толкова?

                            Динаине, то ако хванем "Гладиатор" там има толкова дразнещи неща откъм историческа достоверност, че тази снимка е най-малкия проблем... Ама нищо де, филма си става горе-долу. Предполагам, че и с "ГоТ" е така, ако човек се хване да го гледа (т.е. ако го "хване"). Мен просто не ме грабна дотолкова.

                            -----

                            Залмоксисе, може и да си прав (веротяно си): всичко е подчинено на визуалното показване/разказване на историята, още повече, че хората, които това ще ги подразни са единици (също както са малко тези, които ще ги издрани начинът, по който традиционно се изобразяват сраженията във филми за ВСВ, да речем). Така че няма лошо - да речем, както в "Герой" се ползваше общия тон на всяка от частите, за да се предаде определена емоция и цялостно усещане за този вариант на историята. Това ми е ясно и си признавам, че не подобни неща ме отказаха да гледам сериала по-нататък. Сега ги споменавам по-скоро защото тук обсъждате епизоди, от които съм виждал само тези сцени и няма ка к да усетя стилистиката и намеренията зад подобни решения по този начин, фрагментарно. А виждам бойни сцени, които са сами по себе си (така както ги виждам) и не ме кефят особено.
                            Ясно е, че "достоверността" е изцяло въпрос на контекста на гледащия. И настроението.

                            Ще дам и друг пример - оня ден гледах един норвежки исторически филм (между другото, очаквах доста повече, защото беше от режисьора на онзи стар филм - Ofelas, обсъждали сме го тук). И имаше разни нелепи неща пак по тази линия (не много, де, едно-две) действието се развива второто десетилетие на тринадесети век, а един от основните персонажи се разхожда в кована броня (не цяла, но достатъчно цяла, за да е изцяло извън периода). Но това не беше проблем, честно казано, по-скоро начина на разказване на историята беше (донякъде). Така че това не е осовно.
                            От друга страна, ако филмът е изцяло военен (а такива съм гелдал не малко), подобни неща (т.е. несъотвествия, недостоверности) могат да дразнят много. Да речем, като стандартния филмов подход към атаките във филми за ВСВ, които се изразява в някой да извика напред и всички се юрват в пълен ръст като тълпа, сякаш картечниците никой още не ги е измислил, а тактиката е непозната дума. Подобно нещо ме дразни.

                            Comment


                              gollum написа Виж мнение
                              Не знам защо?
                              Защото по всички ресурси, където се коментира кино, все е явява някой такъв - я броните не били читави, я шлемовете, я нещо друго. И като цяло мнението за такива хора не е съвсем позитивно, ако ме разбираш какво искам да кажа. Историята си е история, киното си е кино.

                              gollum написа Виж мнение
                              А исторически достоверната екипировка (не говоря за сериала, а по принцип) също едва ли е по-скъпа кой знае колко.
                              Не е по-скъпа в какви единици? На килограм? Или на единица зрелищност?

                              Comment


                                Сега ви разбрах.
                                Вие смесвате действителност с филми и става една боза...
                                Та в действителност, кожени доспехи е имало. Макар и да не са били една цяла броня, но са защитавали важни части от тялото.

                                Сега за филмите - Холивуд си създаде някакви клишета през годините и сега е принуден да ги следва, защото потребителите търсят това. Ако им дадеш нещо различно, пък било и то истинско ще се дръпнат неразбрали. Историците и запалените по възстановки ще получат множествени оргазми докато го гледат, но те не са масова публика.
                                Та за последните, колко качествен е даден доспех, е последното нещо което ги интересува.

                                П.П. Доспехите във филмите са чиста бутафория.
                                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                                Comment

                                Working...
                                X