Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обстановката в Йемен

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_463550 - Карта с актуалната обстановка в Йемен.

    Comment


      #17
      http://warsonline.info/yemen/chusiti...ardirovki.html - Въпреки бомбардировките на ВВС на Саудитска Арабия,настъплението на хутите и армията на Йемен в Аден,продължава.
      Last edited by iasen ianakiev; 03-04-2015, 12:08.

      Comment


        #18
        Dinain написа Виж мнение

        Кои са наш'те?
        И едните и другите не са цвете, но щом са врагове на саудитците, предпочитам шиитските чалмоносци.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #19
          Предпочиташ иранските аятоласи, само да не са саудитци, а?

          Актуална карта на международните отношения:


          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #20
            Не предпочитам нито едните, нито другите. Въпреки, че СЕГАШНИЯ Иран е в пъти по-вменяем от саудитското мракобесие, най-доброто е да си се занимават едни с други и да не пречат на останалия свят. Жалко, че е невъзможно.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #21
              Не знам какво влагаш в думата "вменяем", когато става дума за политика, но саудитците определено са контролируеми. Иран, от друга страна, вероятно би унищожил Израел при първа възможност. Оттук нататък въпроса е в нашето отношение към Израел

              Comment


                #22
                Саудитците никак не ми изглеждат контролируеми, а ако са, то има сериозни въпроси към контрольора им. А при иранците унищожаването на Израел е риторика.

                Впрочем, коя мюсюлманска страна би се отказала от унищожаване на Израел?


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #23
                  Thorn написа Виж мнение
                  Впрочем, коя мюсюлманска страна би се отказала от унищожаване на Израел?
                  Саудитска Арабия

                  Comment


                    #24
                    Това официално ли е?


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #25
                      Какво значи официално? Официалната позиция е позицията на "контрольора" Към който, съгласен съм, биха могли да се зададат много въпроси, стига да се яви някой с достатъчно големи топки за целта Така или иначе, Израел и СА са принудени да си сътрудничат. Засега никой не е изявил желание да унищожава другия.

                      Докато Иран напротив, има достатъчно официални намерения към Израел. Лично аз съм убеден, за разлика от колегите съфорумци, че евреите ще ударят с всичко налично, ако на хоризонта се появи реална опасност от иранско ядрено оръжие. За сметка на това никой няма намерение да удря СА, въпреки че нейното ядрено оръжие при нужда е въпрос на дни (виа Пакистан).

                      Comment


                        #26
                        Цялата работа с "податливостта на контрол" и "контрольора" е леко неясна, според мен. В подобни отношения (доколкото ги има) има взаимно-влияние и "проникване" и в един момент кой кого контролира става трудно за определяне. Особено когато има голяма разлика в устройството на властта (политическата система) и не чак толкова голяма разлика във финансовите възможности (особено с оглед на първото). Подобни "игри на контрол" ми се струват доста трудни за предвиждане (опасни) в дългосрочен план в сравнение с краткосрочните ползи. А и, да си призная, не бих отдавал чак такова голямо значение на Израел - особено когато ефектите могат да бъдат (са) доста по-обхватни. Иначе и на мен ми се виждат като два неприятни змея - трудно е да се каже кой е по-опасен.

                        Comment


                          #27
                          Ставаше дума за това кой е по-вменяем, а не по-опасен.

                          Иначе, Саудитска Арабия сама по себе си не може да бъде опасна за никого, защото без САЩ е нищо. Много бързо може да се превърне във втори Йемен.

                          Comment


                            #28
                            Да, това го разбрах, но контекстът на "вменяем" е "опасен от наша гледна точка" (или "религиозно-фанатичен") или поне аз така го разбрах. Иначе вероятно колкото по-диктаторско е управлението (еднолично и доживотно), толкова по-малко вменяемо е (ако под "вменяемо" разбираме "подчиняващо се на някакъв външен стандарт"). Т.е. абсолютистките/теократични монархии са по-малко вменяеми от, да речем, президентските републики.
                            За това кой без кого какво е - аз по-скоро бих гледал кой от кого зависи и на кого влияе. Защото можеш да имаш много мощна държава, която поради характера си на управление се поддава значително на лобистки влияния и тогава наличието на много пари може да позволява добра обратна връзка. Иначе - да, без нефт СА няма да представлява нищо особено (като собствени ресурси и възможности е такава).
                            ама май се отклоняваме от темата, та млъквам.

                            Comment


                              #29
                              gollum написа Виж мнение
                              наличието на много пари може да позволява добра обратна връзка
                              Не е толкова прост въпроса с парите. Саудитска Арабия има много пари, но това са американски пари под условно саудитско владение. Могат да служат за лобиране, разбира се, но само докато лобирането е в унисон с ключовите американски интереси. Връзката, за която пишеш, е силно несиметрична.

                              Comment


                                #30
                                Кухулин написа
                                Могат да служат за лобиране, разбира се, но само докато лобирането е в унисон с ключовите американски интереси.
                                Това е ключовата дума, т.е. как точно се определят те. Затова и приведох различните системи на управление / разполагане с ресурси, определяне на приоритети и прочее. При подходящо влияние може да се правят промени, поне според мен. Разбира се, връзката е двустранна и не симетрична (иначе нямаше да говорим за зависимост), така че има ограничения върху тези промени. Въпросът е как изглежда картината в дългосрочен план - множество малки промени могат да се натрупат.

                                Comment

                                Working...
                                X