Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрическите и безшофьорни коли

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Пилот написа Виж мнение
    Между другото в зависимост от това как точно е направена електрическата кола, тя може да се окаже доста по-лесна за експлоатация - електродвигателите би трябвало да са много по-надеждни от бензиновите/дизеловите. Отделен бонус е и готиното задвижване - някои нови модели са си с по двигател на колело, което опростява доста от движещите се елементи в колата, изпразва обем и предполагам предлага много по-добър контрол на пътя.
    Като контра теза, вкарването на двигателя в колелото го утежнява значително, което пък до колкото знам влошава стабилността и контролируемостта на превозното средство. Не знам защо, може би заради жирскопичния момент. Така че предполагам по-големия контрол на пътя важи за ниски скорости.

    Comment


      #62
      Dinain написа Виж мнение
      В Израел пък например на луксозните седани им викат "мениджърска кола" - малко като въпроса що е то "крайцер" в различните флоти към 1912 г.
      Ми не съвсем, то това си е официалната класификация, различава се основно в качеството изпълнение и в оборудването. Пример- моето е същият размер като Пасат (доло горе) но се води "компактна мениджърка" а Пасат (или мондео или друга подобна) се води "семейна".
      Иначе пробег - 1300 км, с обем на резервоара по книга а съм сигурен че събира повече, нормално каране, всички глезотии включени.
      Иначе разликите между официалнит епоказатели не са в лабораторните условия в това как точно го мерят, в книжкатана моята е описано и е меко казано смехотворно, на примависта извънградкото беше на някаква смехотворна скорост при температура при която климатроника не работи...иначе веднъж ми беше скучно и си правих експерименти, ако мъча двигателя и нищо не е включено паднах на 3,8...ама това си е гавра. Но обикновено в книжката (аз по навик я наричам "инструкция за еклоатация") е много подробно описано точно как се смята разхода.

      а да и качеството на горивото в булгаристан също се отразява не малко.

      Comment


        #63
        Nick написа Виж мнение
        Интересно кой при какви условия би предпочел електрическа кола пред такава с ДВГ?
        Комфорт ама аз съм си сразглезен, при всички положения електричката ще е по-тиха, ще се движи по-плавно, ще е по-стабилна, ще вибрира по-малко.= комфорт.
        Икономичноста е идиотизъм, при цена на колата 100К едва ли ан човека би му направило впечатление точно това...поне на мен.

        Comment


          #64
          Angelmr написа Виж мнение
          Като контра теза, вкарването на двигателя в колелото го утежнява значително, .
          Защо в колелото???в ГЛАВИНАТа ан колелото, и всичко си е бомба. проблемът е с подресорената маса но ако е във всяко колело то тогава ще са по-малки двигатели, освен това както спестиш от спирачките и се получва доста малка разлика.

          Comment


            #65
            Gaden Gogi написа Виж мнение
            ще се движи по-плавно, ще е по-стабилна.
            Това пък откъде идва? Откога стабилността е функция на вида двигател, а не на окачването?

            Главината е в неподресорните компоненти и вкарване на двигател там може само да влоши управляемостта и стабилността.

            ПП. Докато пусна линк, бсб вече го е направил. Статията в руската Уики е дословен превод на английската.
            Last edited by Nick; 14-10-2014, 21:40.
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #66
              Gaden Gogi написа Виж мнение
              Защо в колелото???в ГЛАВИНАТа ан колелото, и всичко си е бомба. проблемът е с подресорената маса но ако е във всяко колело то тогава ще са по-малки двигатели, освен това както спестиш от спирачките и се получва доста малка разлика.
              Не можеш да спестиш от спирачките, първо. Да си виждал електрическо превозно средство без механични триещи спирачки?
              Второ, масата на двигателите не е никак малка. Всъщност не знам колко точно е, а и със сигурност зависи от конструкцията, но примерно тролейбусен двигател с мощност 110 кВт тежи 680 кг: http://www.roel-etk.ru/cgi/mcgi/mot_...&speed=1234567 Разбира се, при него въртящият момент е много по-голям от необходимия за лека кола.
              Дори оптимистично да допуснем, че един двигател от, примерно, 30 кВт е 30 кг, това пак е голяма маса за колело.

              Кратка обзорна статия за unsprung mass, с която се изчерпват сведенията ми по въпроса: http://en.wikipedia.org/wiki/Unsprung_mass

              Comment


                #67
                Nick написа Виж мнение
                Това пък откъде идва? Откога стабилността е функция на вида двигател, а не на окачването?
                не е функция на двигателя като такъв но е функция на от центъра на тежеста и разпределениеот на масите между осите. при електрическите е по-лесно да се оптимизира.

                Comment


                  #68
                  bsb написа Виж мнение
                  Не можеш да спестиш от спирачките, първо. Да си виждал електрическо превозно средство без механични триещи спирачки?
                  Спестяване не значи елиминиране. Просот могат да са по-малко енергоемки защото двигателя ще служи и като спирачка.

                  Comment


                    #69
                    Gaden Gogi написа Виж мнение
                    не е функция на двигателя като такъв но е функция на от центъра на тежеста и разпределениеот на масите между осите. при електрическите е по-лесно да се оптимизира.
                    Цифрички нещо да дадеш? Твърдението ти е много общо. Не е като да няма автомобили с ДВГ, където разпределението на масата по осите е оптимално (въпреки, че не си дефинирал условията за оптималност) + нисък център на тежестта. Пример - Subaru WRX & Impreza.
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      #70
                      Nick написа Виж мнение
                      Цифрички нещо да дадеш? Твърдението ти е много общо..
                      М-да, любимият аргумент в общ разговор е да се попитат за цифри И после ходи доказвай че нямаш сестра.Логиката е че практически всичко тежко е плоско и може да е по пода, и не е обвързано със същите ограничения като при ДВГ.Иначе независимо от условията електричката може да ги изпълни по-лесно защото тежките неща във вид на батерии са по-мобилно от тежките компоненти на ДВГ-то, гъдето пак могат да се спретнат извращения с преден двигател и задна трансмисия но за специфични класове.

                      Comment


                        #71
                        Компоновката при електромобилите е същата като при конвенционалните автомобили - един двигател някъде в колата + трансмисия. Вместо скоростна кутия електричките имат контролер (VFD и т.н., решения за управление на мотора има много). Тук има малко повече свобода на решението къде да е разположен контролера, но не много. Има и коли с ДВГ, където двигателят е на едно място, а скоростната кутия на друго (Шеви Корвет). Батериите са мъртво тегло в сравнение с лекия бензинов/дизелов резервоар. Сложили ги ниско в пода - че това е принудително решение, не е предимство. Не виждам никакви преимущества на електричките по отношение на компоновката, стабилността и комфорта. Имат предимството, че могат да работят в рекуперативно-регенеративен режим, но това е само при градско движение.
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #72
                          ValBo написа Виж мнение
                          някой трябва да плати цената за разработката. А това става, като се купува.
                          Проблемът в горната теза е, че според нея "икономиите от мащаба" решават проблема с високата цена на електричките. Това въобще не е така, прочети какво е писано по-горе.

                          Имайки предвид к.п.д. на системата ел. централа-мрежа-електромобил, както и факта, че все още по-голямата част от електроенергията се произвежда чрез изгаряне на органични горива, електричките не са нито екологично решение, нито пък са по-икономични от конвенционалните. Само се преместват емисиите от едно място в друго.

                          Казвайки това, аз съм убеден, че лека батерия с голям капацитет ще бъде създадена в обозримото бъдеще. Както и съответната инфраструктура за зареждането им.
                          Last edited by Nick; 15-10-2014, 03:07.
                          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                          Comment


                            #73
                            Nick написа Виж мнение
                            Интересно кой при какви условия би предпочел електрическа кола пред такава с ДВГ? Става въпрос за избор на реално съществуващи коли. Единствените доводи, които съм чува досега от техни собственици са "икономичност" (мнима или реална - това е друг въпрос), което ни връща към споменатия по-горе анализ на разходите, ако да не бил по темата.
                            Аз тук съм на едно мнение с Гоги - комфорт, всичко друго ми е без значение. Дали ще върви на бензин, биодизел, ток, водород или картофено пюре ми е все едно. Като в "комфорт" включвам и финансовия комфорт, разбира се. С други думи, това което ще ме накара да мина на електрическа кола, е евентуалната сериозна икономия на средства, но за момента нещо не я виждам тази икономия. Друг комфорт не виждам какъв може да ми предложи в сравнение с кола с ДВГ.

                            ValBo написа
                            До края на нашия живот, петролът ще свърши.
                            Това са около 50 години - силно оптимистично.
                            До тогава трябва да е намерен заместител. Дали електрически коли, дали водородни двигатели, дали двигатели с външно горене, но трябва да се избяга от петрола.
                            За да могат да се развиват електроколите, някой трябва да плати цената за разработката. А това става, като се купува.
                            Така че, дано има повече екозависими, които да дават пари за да куул, за да може след 20 години тези автомобили да са по-евтини от такива с ДВГ и в Перник да ги купуват вместо голф :-)
                            Аз имам по-други виждания за икономиката. За нефта приказката е "след 30 години ще свърши" и я повтарят още от 70-те години, т.е. ако беше вярно, трябваше да е свършил още преди десетилетие
                            Той няма скоро да "свърши", ами ще става все по-трудно добиваем, в комбинация с нарастващо търсене и падащо предлагане, с други думи ще става все по-скъп. След 50 години може да е настанала промяна в обществената структура и огромната част от населението да няма лични МПС, а да разчита на обществен транспорт, просто защото не може да си го позволи. Това не значи, че и след 200 години някой някъде няма да добива нефт.

                            Заместител ще се намери просто защото икономиката не търпи вакуум. Докато горивата са евтини, това едва ли ще стане. Когато горивата поскъпнат и все по-малко хора започнат да карат коли с ДВГ, просто защото не могат да си го позволят, ще изникнат съответните производители, които да предложат алтернативен продукт и да запълнят тази ниша. Преди това да стане, не виждам причина масовия потребител да започне да купува по-скъпи коли в името на екологията. Ентусиасти има винаги, но те са изключението, не правилото. Някак си не ми се вярва, че тези, който вадят $100к за кола на Тесла, го правят с първа мисъл опазване на околната среда

                            Ако трябва да обобщя, не смятам, че електрическите/водородни/едикакви си коли ще изместят колите с ДВГ, понеже са по-екологични, а понеже са по-евтини (когато станат!). В екологичността им въобще не съм убеден, аз също вярвам в правилото, че ако нещо е по-скъпо, то няма как да е по-екологично.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #74
                              Dinain написа Виж мнение
                              Някак си не ми се вярва, че тези, който вадят $100к за кола на Тесла, го правят с първа мисъл опазване на околната среда
                              Tesla Motors CEO and Product Architect Elon Musk speaks at Teslive 2013 in Northern California. This town hall was an opportunity for Tesla owners and enthus...
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                #75
                                Сега прегледах положението откъм двигатели - реално 90%+ си ползват само един двигател, но според мен пак се получават по-леки и прости откъм поддръжка + често липсва сложна трансмисия. Иначе има някои спортни коли като тази - http://en.wikipedia.org/wiki/Mercede...ive_.282013.29
                                Поне инженерът в мен е доволен, 4х45кг за да се получи половин мегават мощност... ИМХО това ще бъде и пътят напред след около 10-тина години - отделното задвижване ще позволи да се поразчупи изгледът на колата по принцип и да се стигне до повечко икономия на място, тежест и обем.

                                Бърз коментар относно цената и екологичността - най-евтиното рядко е най-екологично, пример да кажем е Китай - електричеството му идва от доста ТЕЦ-ове на въглища - това може да е евтино защото няма филтри, не се купуват въглища с ниско съдържание на сяра и т.н. (все икономии)
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X