Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрическите и безшофьорни коли

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Преоборудването на нормален автомобил в електромобил е "кърпеж". Мои колеги от Варна си направиха една 7 годишна Опел Зафира автоматик заради идеята. Пробега е 100-120км, може да вдиге до 100км/ч със 5 човека. За разнос в града е идеална. Излезе им 22 хил.евро материали + автомобила. Количеството човекочасове е неизвестно. Карат си я из града без технотест и преглед, понеже външно, а и технически не се различава от нормална. Само са изключили климатика и отоплението. Смятат да започнат изцяло нов автомобил на база на мулето Зафира, но със специално шаси разработено за целта. За мен това е бъдещето. Макар че се забави доста. Има един много интересен филм " Кой уби електромобила". Препоръчвам го.
    http://zamunda.net/download.php/6379...iD-LMG.torrent
    Надявам се да няма проблеми заради този линк.

    Comment


      #17
      bsb написа
      Та не знам къде е истината за по-масовото навлизане на тази технология
      Според мен

      1. Технологичния напредък - конкретно за Тесла, обещават до няколко години батериите (оттам и колите) да поевтинеят с около 30% (за това прави заявка и огромния завод, който трябва да е готов в 2019 г.), като същевременно им се вдигне капацитетът (оттам и пробегът на колите) с 30-50%.
      2. Насищането със станции за бързо зареждане.
      3. Стандартизация на тези станции - например в момента станциите на Тесла не са съвместими с първия им модел (Roadster), но обещават да са съвместими с всички следващи модели от S нататък; за модели на други производители да не говорим. Логично ще има същата война на производителите както имаше със зарядните на мобилните телефони преди години, преди да се наложи общо взето масово micro B USB конектора; ако си спомняте, преди десетина години само Самсунг имаха в един момент телефони с над 10 различни конектора за зареждане..

      От няколко години съм забелязал една колонка за зареждане на електромобили в София на бул. Стамболийски близо до Мол София (може би има и други). Ако някой е запознат, моля да сподели за кои автомобили става тя?
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #18
        Аз миналата година точно по S се заглеждах, цената му в щатите бешее колкото топ оборудван малък Ягуар, което ми се вижда приемливо, проблемът за Бг е че няма инфраструктура и по същество си е градски автомобил...отделно разликата в икономичноста ще е максимална точно при градско каране където повечето е стоене на място и работа на празни обороти.

        Онова на стамболийски е колонкатана сосиете женерал, те имат едно грозно служебно пежо.

        Comment


          #19
          Има и на площад Македония, а май и на други места.Мисля, че стават за коли, които се зареждат от обикновен контакт 220 V, такива като Peugeot iOn и Citroen C Zero. Не ми е съвсем ясно, обаче, как се заплаща зареждането.

          А като говорим за бъдещето - ми те не са ново откритие, електромобилът всъщност е по-стар от този с ДВГ. Даже именно електромобил е поставил първият съществен рекорд за скорост - над 100 км/ч. още през 19 век. И е имал сериозно разпространение в началото на 20 век. В Америка са се движели десетки хиляди, главно като градски коли - таксита, а също по-тежки коли за превоз на товари и пътници. Имат просто устройство, здрави са и надеждни, КПД по-високо от всеки друг двигател... Но ето, че около 180 години не са стигнали за да се преодолеят малкото, но фатални недостатъци - нисък пробег, проблеми със зареждането. Не знам дали при този втори опит ще успеят все пак да се наложат. Още повече, че главният им коз - екологичност е малко нещо съмнителен.
          Last edited by Обикновен лаик; 13-10-2014, 00:42.
          Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

          Comment


            #20
            Засега електрическите автомобили имат място само в града.
            За да могат да се разпространят масово, ще им трябва цялостна смяна на концепцията. Т.е. ще е нужно да се захранват с безжична връзка по време на път.
            А това е много сериозна инвестиция.
            С двадесет минутното зареждане няма да станат нещата. При масовост на автомобилите, ще има огромни опашки, чакащи да заредят, а и батериите ще свършват бързо.
            Сънят е слаб заместител на кофеина!

            Comment


              #21
              Що не вземе някой да направи сметка на коефициента на полезно действие на агрегата "електромобил" (спираме до входа на горивото)?

              К.п.д. на агрегата "електромобил" = к.п.д. на ТЕЦ+ВЕЦ+АЕЦ със съответните теглови коефициенти Х к.п.д. на преносните и разпределителни мрежи Х к.п.д. на изправителите Х к.п.д. на батерията Х к.п.д. на системата за управление на двигателя Х к.п.д. на електрическия двигател.

              Понеже тези сметки са правени, само ще кажа, че резултатът е по-нисък от к.п.д. на съвременните ДВГ. Поради това електромобилите не решават въпроса с изгарянето на органични горива поради големия теглови коефициент на ТЕЦ. Отделно стои въпросът с рециклирането на стотици милиони батерии, които засега са доста токсични и изискват специални заводи за тяхното обезопасяване и преработване.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                #22
                Реакционерски BS. Електрическите коли не били в момента ефективна алтернатива на бензиновите, затова няма смисъл да се разработват, това ли ти е тезата? Сериозно?
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #23
                  Dude, take a chill pill. Къде видя твърдение, че не трябва да се разработват електромобили? Електромобилите се разработват вече над 130 години.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #24
                    Последните две години доста се интересувам от теслата и редовно зяпам в официалния им форум и чета отзиви на собствениците. Една от по-нехвалебствените публикацияюи беше на собственик от Калифорния, решил да си направи разходка от 3500 километра по крайбрежието. Освен суперлативите за колата и постоянните им сравнения с автомобили с ДВГ, основната тема бяха станциите за зареждане. Не е толкова красиво положението все още. Чакане по 2 часа за зареждане, три различни станции с три различни зареждания (по памет, единия път пробега след зареждане се качил със 150км, втория с 400, третия с 200-тина). Като голям минус отчитат факта, че след като си минал определени километри, изчезва цялата наслада от шофрането, а остава единствено пресмятането колко километра пробег ти остават. Защото ако закъсаш с електромобил - закъсал си...

                    Друг собственик пише, че ползва Тесла С-ката си, за ходене всяка седмица до хижата си, отдалечена на 450 км в планината! Лете/зиме, без никакви проблеми, там остава няколко дни, колата се зарежда от обикновен 120В контакт.

                    По мое мнение следващите 3-4 години ще са решаващи за електрическите автомобили. И електрическите мотоциклети, разбира се. Останах изумен колко много компании произвеждат електрически мотори - и то не само кросови, както беше в началото, ами и супербайкове, с впечатляващи характеристити и пробег към 300 км.

                    Comment


                      #25
                      Nick написа Виж мнение
                      Що не вземе някой да направи сметка на коефициента на полезно действие на агрегата "електромобил" (спираме до входа на горивото)?

                      К.п.д. на агрегата "електромобил" = к.п.д. на ТЕЦ+ВЕЦ+АЕЦ със съответните теглови коефициенти Х к.п.д. на преносните и разпределителни мрежи Х к.п.д. на изправителите Х к.п.д. на батерията Х к.п.д. на системата за управление на двигателя Х к.п.д. на електрическия двигател.

                      Понеже тези сметки са правени, само ще кажа, че резултатът е по-нисък от к.п.д. на съвременните ДВГ. Поради това електромобилите не решават въпроса с изгарянето на органични горива поради големия теглови коефициент на ТЕЦ. Отделно стои въпросът с рециклирането на стотици милиони батерии, които засега са доста токсични и изискват специални заводи за тяхното обезопасяване и преработване.
                      Поставяш много уместни въпроси. Според мен обаче не е нужно да правим чак такива сметки, пазарът ги е направил вместо нас. Според мен за нелошо приближение за използваната енергия за някаква масова стока може да служи нейната цена. Т.е. ако една стока струва 2 пъти по-малко от друга на едно и също място - и е масова, не дизайнерска, уникална, дребносерийна, ръчна и т.н. - значи за нея е била необходима 2 пъти по-малко енергия.

                      Та така и с електромобилите. Ако непосредствените разходи за 1 км пробег при тях са X, а при автомобилите с ДВГ са, условно, 10*X, вторите изразходват 10 пъти повече енергия по цялата верига.

                      Все пак, като ще включваме КПД на електростанциите, тогава да отчитаме и енергийните разходи за преработка на нефта и за транспортирането на бензина.

                      Иначе с total cost of ownership нещата не изглеждат особено розови, особено като се вземе предвид разходът по смяна на батерията. И дори да не гледаме Tesla с цените от 95 000 долара нагоре. А примерно някой електрически мотопед, който е, да речем няколко хиляди лева - всъщност нямам представа колко точно струват непретенциозните китайски изпълнения. Като отчетеш, че след 2 години ще трябва да смениш батерията с нова и че ще ти искат сигурно поне 50% от цената на новото превозно средство, сумите стават по-неприятни.

                      В интерес на истината не съм правил подробни изчисления в тази насока. Ако някой е правил, моля да сподели. Но за обикновени коли или мотоциклети, не за спортни, понеже при тях идеята е по-различна - те са (поне за Tesla е така) платформи за изпитване и рекламиране на технологията. Би било интересно да се види дали електромобилите са по-изгодни и за кого.

                      Comment


                        #26
                        ValBo написа Виж мнение
                        Засега електрическите автомобили имат място само в града.
                        За да могат да се разпространят масово, ще им трябва цялостна смяна на концепцията. Т.е. ще е нужно да се захранват с безжична връзка по време на път.
                        А това е много сериозна инвестиция.
                        С двадесет минутното зареждане няма да станат нещата. При масовост на автомобилите, ще има огромни опашки, чакащи да заредят, а и батериите ще свършват бързо.
                        Бях писал по-горе за една от възможните алтернативи: Алуминий-въздушните батерии. Поради големия си пробег (над 1000 километра с едно зареждане) се решава проблема със зарядните станции по пътя. Рециклирането на теория е по-лесно от това на съвременните акумулаторни батерии и на практика е равнозначно на презареждане на батериите, въпреки че самите батерии не са презареждаеми. В реалността обаче не съм сигурен какви трудности биха възникнали поради използването на разнообразни материали използвани за конструиране на батерията. Спокойно нещата може да се окаже че не са чак толкова розови точно от тази гледна точка. Един теоретически икономически модел, който четох, сравнява себестойността на един такъв електромобил (цената на автомобила + амортизационните разходи + експлоатацията му) със себестойността на бензинова кола при цените на горивата от 2003-та в САЩ. Недостатък би бил нуждата от изграждане на мрежа от производствени мощности за рециклиране на алуминиевия електролит. Предимството е че това дефакто презареждане на батериите може да се извърши в непосредствена близост до някой АЕЦ и да ползва електрическа енегия на цена 2-3 цента на киловатчас (без съществени загуби при транспорта на енергията), а не да е разположено на зарядна станция на майната си използваща електроенергия на десетократна цена включваща както печалбата на преносната компания, така и 1/3 загуби при транспорт (фантазиите за фотоволтаици въобще не ги включвам в концепцията, понеже те и на изхода от централата със зор ще изкарат себестойност на енергията сравнима с тази на която продава преносното дружество за краен потребител).

                        Comment


                          #27
                          bsb написа Виж мнение
                          А примерно някой електрически мотопед, който е, да речем няколко хиляди лева - всъщност нямам представа колко точно струват непретенциозните китайски изпълнения. Като отчетеш, че след 2 години ще трябва да смениш батерията с нова и че ще ти искат сигурно поне 50% от цената на новото превозно средство, сумите стават по-неприятни.

                          В интерес на истината не съм правил подробни изчисления в тази насока. Ако някой е правил, моля да сподели. Но за обикновени коли или мотоциклети, не за спортни, понеже при тях идеята е по-различна - те са (поне за Tesla е така) платформи за изпитване и рекламиране на технологията. Би било интересно да се види дали електромобилите са по-изгодни и за кого.
                          Имам електровелосипед. Сглобен върху базата на обикновен велосипед и китайски кит двигател+контролер. не съм го карал и километър с батерия от типа нужен за да покаже пълния си потенциал. Себестойността на проекта е 1000 лева с оловни гел акумулатори (само акумулаторите струват над 200 лева, но са и доволно тежки, което ограничава значително приложимостта). Литиевойонни батерии с този волтаж са към 700 лева. Ферофосфатните са малко по-скъпи. Сметките не са сложни от тук нататък. В момента проекта е дългосрочно приземен. Ако някой се интересува, мога да му го продам, за да си върна поне част от вложените пари (понеже старите акумулатори се изразходиха преди да се изплатят като икономия в сравнение с кола. Аз вече нямам финансовата възможност да инвестирам в такива експерименти. На теория с батерии за инвалидна количка би се получила несравнимо ниска себестойност на километър, но аз свърших свободните финансови ресурси за подобни експерименти.

                          Comment


                            #28
                            bsb написа Виж мнение
                            Поставяш много уместни въпроси. Според мен обаче не е нужно да правим чак такива сметки, пазарът ги е направил вместо нас.
                            Там е работата, че пазарът е силно повлиян от държавните субсидии по тези проекти. Истинските цени не са известни, но производителите загатват, че колите се продават под себестойността им. Засега като цяло електромобилите не са икономически изгодни и причините за купуването им са мотивирани от други фактори.

                            Електромобилите ме интересуват силно и от много отдавна. В нашия щат се произвежда чисто електрически автомобил, Mitsubishi i-MiEV. Нашият отдел имаше и служебни Тойота Приус, които никога не показаха рекламирания километраж; но те са хибриди, не 100% електрически. Моя колежка си купи Шеви Волт, но и това не е чисто електрически автомобил, въпреки, че го рекламират като такъв. В моя университет се ползват и 100% електромобили, най-вече от поддръжката и от градинарите (glorified golf carts ). Така че все нещо съм виждал и аз.
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #29
                              bsb написа Виж мнение
                              Поставяш много уместни въпроси. Според мен обаче не е нужно да правим чак такива сметки, пазарът ги е направил вместо нас. Според мен за нелошо приближение за използваната енергия за някаква масова стока може да служи нейната цена. Т.е. ако една стока струва 2 пъти по-малко от друга на едно и също място - и е масова, не дизайнерска, уникална, дребносерийна, ръчна и т.н. - значи за нея е била необходима 2 пъти по-малко енергия.

                              Та така и с електромобилите. Ако непосредствените разходи за 1 км пробег при тях са X, а при автомобилите с ДВГ са, условно, 10*X, вторите изразходват 10 пъти повече енергия по цялата верига.

                              Все пак, като ще включваме КПД на електростанциите, тогава да отчитаме и енергийните разходи за преработка на нефта и за транспортирането на бензина.

                              Иначе с total cost of ownership нещата не изглеждат особено розови, особено като се вземе предвид разходът по смяна на батерията. И дори да не гледаме Tesla с цените от 95 000 долара нагоре. А примерно някой електрически мотопед, който е, да речем няколко хиляди лева - всъщност нямам представа колко точно струват непретенциозните китайски изпълнения. Като отчетеш, че след 2 години ще трябва да смениш батерията с нова и че ще ти искат сигурно поне 50% от цената на новото превозно средство, сумите стават по-неприятни.

                              В интерес на истината не съм правил подробни изчисления в тази насока. Ако някой е правил, моля да сподели. Но за обикновени коли или мотоциклети, не за спортни, понеже при тях идеята е по-различна - те са (поне за Tesla е така) платформи за изпитване и рекламиране на технологията. Би било интересно да се види дали електромобилите са по-изгодни и за кого.
                              Нещо не си се интересувал от темата достатъчно. Това със смяната на батерията на всеки 2 години може и да е било вярно 80-те години на миналият век когато GM изкарват първата масова електрическа кола. В момента примерно на Nisan Leaf батерията издържа 10 години, а след това не я сменяш а само подменяш отделни издухали клетки. Въобще всички аргументи на реакционистите са остарели с едно 30-тина години. Поне.

                              За това колко е относителната цена на горивото няма какво да смятаме. Хората са го направили вместо нас и за всяка електрическа кола се дават нормалните MPG, за да си направиш сметка. Докато икономична безнинова кола дава от порядъка на 25-30 MPG то електрическите са над 100. Понякога много над. Причината е че съвременните ТЕЦ са много съвършени (и сравнително екологогични), а доста от енергията идва от АЕЦ или ВЕЦ.

                              Примерно в някой щати в САЩ, или в цяла Франция над 60% от енергията е от АЕЦ. Кво правим тогава със всички сметки? По-екологично и евтино от това накъде? Да не гговорим че новите американски проекти за реактори, като този дето евентуално ще слагат в Козлодуй са допълнително по-икономични от тези от 60-те.

                              В по-слънчевите щати хората масово започнаха да си облицоват покривите с фотосолари. Има много удобни схеми на изплащане. Чичко Мъск пък ги дава безплатно под наем. Плащаш си като връщаш ток в мрежата през деня. Един текасасец по телевизията обясняваше на банда нискочели оръфляци, че си зарежда теслата от покрива на къщата и да спрат да му говорят за тецове. Но както вече написах, дори тецовете в развитите държави отдавна вече не са някакво пушещо, замърсяващо чудовище, а модерни и ефективни съоръжения (изключая емисии на CO2).

                              Преди няколко седмиц си говорих със собственик на Nisan Leaf. Човека беше в невероятен възторг. нулеви разходи за подръжка. Като го попитах на колко сменя маслото започна да се смее. Всичко било капсулирано в колелата, няма никакво масло. Вероятно графитни смазки.
                              Много стабилна била колата, заради ниският център на тежестта. Пестял много пари защото имал всеки ден по над 50 мили ходене на работа а сега му излизало почти без пари. Инсталирал си бустер за зареждане в къщата(не е скъпо) и пълното зареждане отнемало под един час. Попитах го какво правят с дълги пътувания и той каза че колата на жена му е бензинова за такива случаи, но вече почти не я използвали.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                #30
                                Nick написа Виж мнение
                                Там е работата, че пазарът е силно повлиян от държавните субсидии по тези проекти. Истинските цени не са известни, но производителите загатват, че колите се продават под себестойността им. Засега като цяло електромобилите не са икономически изгодни и причините за купуването им са мотивирани от други фактори.
                                Държавните субсидии може да имат някакво влияние върху Нисан, защото свалят цената от 30 000 долара на примерно 25 000(зависи от щата и от схемата на отстъпка, данъчна, или директно финансиране) и правят колата да струва колкото скучна бензинова тойота. Обаче какво вличние имат при Тесла? С цена около 90 000 долара? И все пак хората ги купуват. В нашият град богаташитя спряха да купуват разни аустини, мазератита, ягуари, поршета и т.н. Повечето нови коли от така нареченият икономичен луксозени клас са Тесла.
                                Даже щата ги забрани, щото правели нелоялна конкуренция на дилършипите. Да ама хората скочиха и щата се принуди да разреши Тесла отново. А губернатора си записа такава черна точка, че няма шанс за преизбиране.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X