Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрическите и безшофьорни коли

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Начи от електронните има още един плюс - потреблението ще падне и с него цената на бензина.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Dinain написа Виж мнение
      Начи от електронните има още един плюс - потреблението ще падне и с него цената на бензина.
      от което пък ще има също много приятен ефект- цената на петрола като падне икономиките на разни гадове ще се срутят.

      Comment


        ValBo написа Виж мнение
        Много мразя да карам по магистралата. Никаква тръпка, освен от изскочилите, без да погледнат огледалото идиоти. Добре, че 30 години каране се научих да ги познавам отдалеч. По магистралата се усещам от време на време, че карам само с рутина, без мисъл. И ако жената не бърбори, може и да заспя.

        Най ми е добре по завоите в проходите, където левият ти крак не се схваща от неподвижност. Адреналинът е друг там. Пък нека светят дисковете.
        Сле планинско каране се чувствам уморен, но леко еуфоричен. А след магистралата - нищо. А аз поддържам средна скорост над 140
        И аз съм така. Има сериозна вероятност да заспя след няколко часа каране по магистралата (макар че почивката не винаги помага). За сметка на това планинското шофиране ми въздейства като стимулант, въпреки че скоростите там са поне три пъти по-ниски.

        Comment


          Колкото и да са скучни магистралите, в името на безопасността ги предпочитам. Идиотите и по планинските и по второкласните пътища и по първокласните ги има бол /особено в България/. На мен преди време ми изкочи един юнак и то точно на завой когато изпреварваше тир - много подходящо място за изпреварване!Вместо да се върне зад камиона като ме видя, той даде газ пресече пътя ми на буквално на метри. Жената до него си помисли че катастрофата е неизбежна , закри лицето си в шепи и легна на преднаната седалка. Той успя да овладее колата и спря на едно разширение на пътя откъм моята страна!!! В първия момент не се стреснах но после цялата ми кръв се качи в главата като осъзнах какво можеше да се случи. Идваше ми да обърна колата и да го разкатая!
          П.В.

          Comment


            Dinain написа Виж мнение
            Начи от електронните има още един плюс - потреблението ще падне и с него цената на бензина.
            Ако/когато електричарките станат масови на пазара, цената на бензиновите коли и бензина ще се увеличат неимоверно. Също и на евтините пластмаси.
            Реално евтиният бензин, китайските играчки и пластмасовите чашки ще останат в миналото. Все едно днес, в ерата на компютрите да искаш да си купиш пишеща машина. Ще е скъпо и за придобиване и за подръжка.

            Аз си мисля че при достигане на определен праг на дела на електрическите коли, примерно 40-50% от продажбата на нови машини, бензиновите коли както се казва ще изчезнат за една нощ. Както и рязко ще намалее съпътстващата инфраструктура - бензиностанции, цистерни, сервизи, рафинерии, танкери...списъка е много дълъг.


            De Ruyeter написа Виж мнение
            На мен преди време ми изкочи един юнак и то точно на завой когато изпреварваше тир - много подходящо място за изпреварване!Вместо да се върне зад камиона като ме видя, той даде газ пресече пътя ми на буквално на метри. Жената до него си помисли че катастрофата е неизбежна , закри лицето си в шепи и легна на преднаната седалка.
            За това шофирането в България е кошмар. И не виждам как може да се промени. При някой хора този манталитет е заложен на генетично ниво. Надеждата ми е в някакво не много далечно бъдеще, ръчното шофиране да се забрани със закон - само автопилот. Изключения ще са авромобилите със специален режим на движение, или специално(и трудно) издавани книжки за ръчно шофиране.

            Nick написа Виж мнение
            Прелест! Извънмерното тегло при електричките е плюс, щото правело центъра на масата нисък и колите били по-стабилни. А дългото зареждане е плюс, щото предотвратява катастрофи, предизвикани от изтощени от каране шофьори.
            Е стига де. Нали дадох пример с Нисаните. Разликата в теолото е около 10%. Ако има някакъви нерешими проблеми при електричарките, то теглото не изглежда да е от тях.
            Last edited by Amazon; 07-04-2016, 17:04.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Аз пък много бих се радвал на един парен автомобил - сериозно. В момента се произвеждат компактни многоцилиндрови парни двигатели за лодки. Със сравнително малко усилие могат да станат и автомобилни. Няма скоростни кутии, няма електроники, няма дявол. Тиха, плавна работа, плоска крива на въртящия момент, "свободна" енергия за отопляване в студено време. Парата се генерира от изгаряне на всевъзможни горива, няма претенции към октаново/деканово число и др. Съвременните парогенератори вдигат нужното налягане почти мигновенно; още преди сто години добрите парни коли (Стенли, Добъл и др.) са можели да го правят за няколко минути.

              През 1974 г. Сааб разработи лек автомобил с парен двигател с висока мощност и ниско потребление на гориво. Оттогава съм много запален по парните автомобили.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Това е интересно. Още повече че КПД-то е по-добро и вредните емисии могат да бъдат по-ниски. Сега прочетах че VW прави такъв двигател 1996 за Шкода Фабиа. Двигателят дори не ползвал масло. Отказват се от масово производство защото пазара не бил готов за такова нещо...май всичко опира до маркетинга.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Двигателят дори не ползвал масло.
                  Мазането става от водата (парата), поне при съществуващите двигатели за лодки. Целият агрегат при парните автомобили (двигател, парогенератор и кондензатор) е по-прост от агрегата при останалите автомобили, който включва скоростна кутия или електронно управление. Голямото предимство на парните е "всеядността" на горивата.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Ако/когато електричарките станат масови на пазара, цената на бензиновите коли и бензина ще се увеличат неимоверно. Също и на евтините пластмаси.
                    Реално евтиният бензин, китайските играчки и пластмасовите чашки ще останат в миналото. Все едно днес, в ерата на компютрите да искаш да си купиш пишеща машина. Ще е скъпо и за придобиване и за подръжка.

                    Аз си мисля че при достигане на определен праг на дела на електрическите коли, примерно 40-50% от продажбата на нови машини, бензиновите коли както се казва ще изчезнат за една нощ. Както и рязко ще намалее съпътстващата инфраструктура - бензиностанции, цистерни, сервизи, рафинерии, танкери...списъка е много дълъг.
                    Можеш ли да обосновеш това си очакване, което е противно на всякаква икономическа логика?
                    Сега е скъпо да си купиш пишеща машина или грамофон, защото почти никой не ги произвежда, а това е защото почти няма търсене за тях. (макар че има китайски грамофони и по 100 лв)
                    Търсене на услугата "индивидуален превоз" ще има винаги в обозримото бъдеще - какво го бърка масовия потребител дали се движи на ток, бензин или цвекло, стига да му е евтино и удобно?
                    Мога да ти дам друг пример - в миналото са се водели войни за подправки, които днес си купуваш от всеки квартален магазин (дори сол!).

                    За това шофирането в България е кошмар. И не виждам как може да се промени.
                    Кошмар е за поамериканчени слабаци, които ги затруднява дори кръгово кръстовище.
                    Всичко е относително - отиди да караш в Истанбул например и в България ще ти се види рай. За по-екзотични дестинации като Манила или Калкута само съм чувал/гледал филми.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Dinain написа Виж мнение
                      Кошмар е за поамериканчени слабаци, които ги затруднява дори кръгово кръстовище. .
                      Така е, отвикнали сме. На мен не ми се кара в България, въпреки, че трафикът в Чикаго, например, е доста по-интензивен от софийския. Но пътищата са други, манталитетите са други... Къде има в България градско шосе с шест ленти в едната посока, с електронни табла, даващи информация в реално време за задръствания, стеснени участъци и затворени улици и други забавяния на трафика вследствие ремонт или катастрофа? В Ню Йорк не съм карал, но след като почти всички казват, че общественият транспорт е по-бърз... Но според мен най-лошото движение е в Хюстън, много мразя да карам там (слава богу, че вече не работя за фирмата, която имаше седалище в Хюстън).
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Dinain написа Виж мнение
                        Кошмар е за поамериканчени слабаци, които ги затруднява дори кръгово кръстовище.
                        Ти ако попаднеш на кръстовище с 4-5 стопа и трябва да направиш ляв завой, ще загубиш воля за живот. Казват(немци), че дори в Германия такава замяна на кръговото няма да работи, щото тия с мерцедесите щели да искат да минат първи
                        Американците се справят, нито се свирка, нито се стреля...идилия

                        Dinain написа Виж мнение
                        Можеш ли да обосновеш това си очакване, което е противно на всякаква икономическа логика?
                        Мога да опитам: В момента бензина е евтин заради огромните добиви, убийствената конкуренция в добивната и преработвателната промишленост и може би заради политически фактори. При масово навлизане на електричарки или парнаджийки големите играчи ще се преорентират, или ще фалират.
                        Пластмасите(нискокачествените) са изключително евтини, защото до голяма степен са отпадъчен продукт от производството на горива. Това също ще изчезне.
                        Автомобилите са сравнително евтини заради огромното производство. Рреално са изключително сложно нещо и вижждаме как когато някоя марка дори частично загуби позиции и фалира. До степен че производител, който произвежда десетки хиляди е обречен. Мащаба трябва да е с милиони. Съответно и автомобилите ще поскъпнат и ще се свият до някколко производителя.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Amazon написа Виж мнение
                          Пластмасите(нискокачествените) са изключително евтини, защото до голяма степен са отпадъчен продукт от производството на горива. Това също ще изчезне.
                          Защо ще изчезне? Въглища дал Бог. Например, заводът в Бюла, Северна Дакота (Great Plains Synfuels Plant) прави всичко от въглища, каквито там има в огромни количества и се добиват повече, отколкото са нужни за изгаряне в ТЕЦ. Преди 15-тина години изкарах там половин година, строихме газопровод от завода до Канада, та малко научих за производството им. Произвеждат най-вече "природен газ", който, разбира се, не е природен, след като е синтетичен. Произвеждат се торове и някои инградиенти за пластмаси. Могат да произвеждат и пластмаси, ако е нужно.
                          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                          Comment


                            Да, палстмаса ще има. Тя дори сега за примерно 3D принтерите се прави от отпадъчна биомаса - демек стебла от царевица. Мислата ми е че няма да е почти безплатен отпадъчен продукт както сега, че чак да се правят чашки за еднократна употреба и играчки струващи стотинки.
                            За изделията от висок клас, това няма да се отрази, защото и сега там се ползват скъпи пластмаси, полимери или метални сплави.

                            А че някой днес прави пластмаса и синтетични горива от въглища не знаех.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              А че някой днес прави пластмаса и синтетични горива от въглища не знаех.
                              В основата е немската технология от ВСВ. По време на запознаването ни със завода един от техническите директори ни обясняваше колко била уникална технологията и как това бил единственият завод в САЩ да прави разни неща от въглища. Аз изкоментирах, че това е правено от немците още през ВСВ, директорът се опули и ме дръпна настрани да ме пита откъде, аджеба, знам това (от чичо си, който е карал техникум в Германия по това време и е бил в един такъв завод). След като се разприказвахме, директорът ми каза, че всъщност заводът в Бюла е конструиран от южноафрикански инженери, които пък получават технологията познай откъде... от немски инженери, емигрирали в ЮАР след войната.
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                Интересна история. Немците са правели синтетичният бензин заради недостатъчният румънски нефт, аз се учудих че явно може да е рентабилно и при днешните огромни добиви на нефт.
                                А иначе като погледна темата до тук: развитие на електромобилите, съвременни технологии и то не една за парни двигатели, горива и органични ресурси за химическата промишленост от въглища, пластмаса от царевица. Излиза че при съвременната технология, без никакви фантастики, ако утре нефта свърши, то най-пострадалите ще са производителите му.
                                А не както ни учеха като деца някакви апокалиптичи сценарии, едва ли не че когато нефта свърши - край на играта!
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X